dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 175
  1. #1

    Domyślnie energooszczedny czy tradycyjny dom?

    Witam,

    Proszę polecić: lepiej wybudować dom energooszczędny - drewniany , czy zwykła metoda tradycyjna. Czy rzeczywiście koszty utrzymania w domku energooszczędnego są mniejsze? Koszt wybudowania energooszczędnego jest droższy ( przynajmniej tak wynika z naszych wycen),.Pytanie czy rzeczywiście warto?
    Dziękuje za wszelkie sugestie...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie wiadomo co jest tradycyjnie .. bo drewniane jest najdradycyjniejszejsze
    Zależy jaką sobie bryłę wybierzesz, jaki bardzo będzie dom skomplikowany, bo nawet z izolacją pasywną, nie dasz rady dość do pasywności ..
    w domu w kształcie litery H np L prędzej ..

  3. #3

    Domyślnie

    projekt dom w zdrojówkach - taki nas interesuje. Tradycyjna czyli ta z pustaków ceramicznych.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro2014 Zobacz post
    projekt dom w zdrojówkach - taki nas interesuje. Tradycyjna czyli ta z pustaków ceramicznych.
    Zbuduj tak jak w projekcie z BK, dopilnuj prawidłowego ocieplenia i zastosuj tanie źródło ciepła (np pellet) i będziesz zadowolony.

    No chyba że masz dużo wolnego czasu i chęci to możesz postarać się budować energooszczędny.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro2014 Zobacz post
    projekt dom w zdrojówkach - taki nas interesuje. Tradycyjna czyli ta z pustaków ceramicznych.
    Od kiedy "tradycyjna" to musi być z ceramiki ? Ja mam "tradycyjną" czyli MUROWANĄ metodą z silikatu I tą "tradycyjną" metodą powstał dom energooszczędny...Czy warto budować dom z jak najmniejszymi stratami ciepła ? Oczywiscie,ze warto,koszt takiego domu nie będzie wcale wyższy jak się pomysli o d takiego typowo projektowego domu.I przede wszystkim nie daj się zrobić za idiotę rylom,że wungiel jest tani bo wungiel w nowym domu jest bardzo drogi a widzę,ze jesteś z Bytomia Koszt ogrzewania mojego domu za sezon grzewczy to nie całe 500zł i to bez wungla

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Zbuduj tak jak w projekcie z BK, dopilnuj prawidłowego ocieplenia i zastosuj tanie źródło ciepła (np pellet) i będziesz zadowolony.

    No chyba że masz dużo wolnego czasu i chęci to możesz postarać się budować energooszczędny.
    To żeś poradził kolego.
    Buduj energooszczędny, pamiętaj, że za warstwę ocieplenia płacisz raz, a za ogrzewanie, przez całe życie. Oczywiście, jeśli nie będziesz budować sam to wykonawca dorzuci sobie parę złotych za energooszczędność, ale nadal uważam, że warto.

    Jeśli chodzi czy drewno, czy pustak, to już musisz sam zdecyować, ja mam szkielet, szybko się stawia, nie ma kontenerów gruzów to wywiezienia, w rok to na spokojnie można się wprowadzić, mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że pół roku.
    Taki dom, tak samo jak ten z BK nie ma akumulacji cieplnej. To znaczy, że szybko się chłodzi i szybko nagrzewa.
    Ja grzeję w drugiej taryfie, czasami zdarza się tak że temperatura w salonie spada do 19 stopni, odpalam podłogówkę i za 15 minut jest już 21, nie trzeba czekać godzinami. Z drugiej strony temperatura pewnie by tak nie spadła, przy domu z ceramiki,
    Pamiętaj o tym, że bardzo ważną rzeczą jest rekuperacja, bez tego energooszczędność w zasadzie nie istnieje.
    To chyba na tyle.

  7. #7

    Domyślnie

    My z mężem też zastanawiamy się nad energooszczędnym domem, przy czym stawiamy na drewno. Mam nadzieję, że rzeczywiście nam się to opłaci, bo ocieplenie jednak sporo kosztuje

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kas_ole Zobacz post
    My z mężem też zastanawiamy się nad energooszczędnym domem, przy czym stawiamy na drewno. Mam nadzieję, że rzeczywiście nam się to opłaci, bo ocieplenie jednak sporo kosztuje
    Ocieplenie nie kosztuje dużo,nie wiem skąd ten mit ? Z nieumiejętnosci liczenia ? Różnica między projektowymi i obowiązkowymi 15cm a 20cm czy 25cm jest minimalna a to najlepiej wydane pieniądze na budowie.

  9. #9

    Domyślnie

    Postaw na tradycyjny energooszczędny

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Zbuduj tak jak w projekcie z BK, dopilnuj prawidłowego ocieplenia i zastosuj tanie źródło ciepła (np pellet) i będziesz zadowolony
    beton komórkowy to słabiak, owszem ma bardzo dobre właściwości izolacyjne ale budować ścianę z czegoś co można przewiercić na wylot śrubokrętem hm to nie do końca słuszne. Poza tym pellet wcale nie jest tanim źródłem ciepła, owszem jest ekologiczny (niby OZE), nie kopci za bardzo, nie dużo ma popiołu, ale nie jest tani, ma trochę niższą wartość opałową niż wungiel i trzeba go spalić trochę więcej, a jak wiadomo sam wungiel nie jest teraz tanim źródłem ciepła no chyba że masz śmieciucha i palisz czym popadnie razem z wunglem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro2014 Zobacz post
    Witam,

    Proszę polecić: lepiej wybudować dom energooszczędny - drewniany , czy zwykła metoda tradycyjna. Czy rzeczywiście koszty utrzymania w domku energooszczędnego są mniejsze? Koszt wybudowania energooszczędnego jest droższy ( przynajmniej tak wynika z naszych wycen),.Pytanie czy rzeczywiście warto?
    Dziękuje za wszelkie sugestie...
    Tradycyjny, a czy energooszczędny ... prawdę mówiąc jaki to będzie ? bo dużo osób o tym mówi a tak naprawdę nie wiadomo. Patrzysz na współczynnik przegrody, okien, dachu, stratę w wentylacji ? Teraz mało jest projektów które odbiegają od założeń energooszczędnych.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kas_ole Zobacz post
    My z mężem też zastanawiamy się nad energooszczędnym domem, przy czym stawiamy na drewno. Mam nadzieję, że rzeczywiście nam się to opłaci, bo ocieplenie jednak sporo kosztuje
    Och jak zawsze drogo, drogo, drogo, cena m2 wełny 0.039 grubość 20 cm to około 16zł/m2
    Masz dajmy na to 300m2 wełny, to jakieś 4800zł. Chcesz dać 2 razy więcej, żeby było ciepło, dopłacasz kolejne 4800zł (o ile nie wytargujesz rabatu) to naprawdę tak dużo w skali budowy?
    Czasami zanim coś napiszecie, to zróbcie kalkulację, bo aż płakać się chce. Ile będzie ci się zwracać ta zawrotna kwota?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Mam 25 porotherm + 20 cm wełny na ścianach; 3 szybowe okna; przy temperaturach na zewnątrz 0-5 C po wyłączeniu ogrzewania temp. z 20 C do 16 C spada w ciągu 4-5 dni, następnie się stabilizuje na poziomie ok 15-16 C i praktycznie dalej nie spada, bryła posiada dużą bezwładność cieplną. Niestety, okna połaciowe są 2 szybowe i one stanowią największy mostek cieplny. Jak je kupowałem, to okna 3 szybowe byłyby droższe o dobre 5 tysięcy ! Wiadomo, najgorsze, że budowa domu wymaga wydatków "tu i teraz" i tego tupu inwestycje nie mogą być odsunięte w czasie... a każdy grosz się liczył ... warto więc przed budowa zabezpieczyć środki.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  14. #14

    Domyślnie

    to może i ja się wypowiem (i być może pomogę) jak już wszedłem w ten temat. Jak jeszcze zbierałem fundusze na dom (dobre kilka lat temu) to marzyłem o domu energooszczędnym, ale wrzuciłem to w półkę z nazwą marzenia i tak pozostawiłem. Dom zacząłem budować w tym roku i tak krok po kroczku wybierałem materiał który miał najlepszą przewodność ciepła (np. fundament ociepliłem styrodurem, ściany zrobiłem z EDERa (wspaniała przenikalność ciepła 0,8 ), okna zamówiłem energooszczędne (3 szybowe 7 komorowe)). Zamierzam do tego zrobić WM z reku czyli odzyskiem ciepła, ściany zew. ocieple grubym styropianem (chyba na 20cm się szarpne) na ociepleniu stropu też nie będę oszczędzać. W ten sposób prawdopodobnie będę miał dom energooszczędny lub bliski energooszczędności

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    to może i ja się wypowiem (i być może pomogę) jak już wszedłem w ten temat. Jak jeszcze zbierałem fundusze na dom (dobre kilka lat temu) to marzyłem o domu energooszczędnym, ale wrzuciłem to w półkę z nazwą marzenia i tak pozostawiłem. Dom zacząłem budować w tym roku i tak krok po kroczku wybierałem materiał który miał najlepszą przewodność ciepła (np. fundament ociepliłem styrodurem, ściany zrobiłem z EDERa (wspaniała przenikalność ciepła 0,8 ), okna zamówiłem energooszczędne (3 szybowe 7 komorowe)). Zamierzam do tego zrobić WM z reku czyli odzyskiem ciepła, ściany zew. ocieple grubym styropianem (chyba na 20cm się szarpne) na ociepleniu stropu też nie będę oszczędzać. W ten sposób prawdopodobnie będę miał dom energooszczędny lub bliski energooszczędności
    Jeśli chcesz budować dom energooszczędny, to raczej poszukuj materiałów o najniższej przewodności ciepła! Chyba że chcesz ogrzewać podwórko, to jak najbardziej, będzie dobre to co zamierzasz.
    Przepraszam, rozumiem że to czeski błąd, ale nie mogłem się powstrzymać.

  16. #16

    Domyślnie

    brat ma słabiej ocieplony dom a płaci rocznie 1500 za ogrzewanie. Nie znam cie ale już widze że masz w sobie coś z przygłupa. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać

    ps. czytam ten twój durny komentarz któryś raz z kolei i serio nie wiem czego się dojeb*łeś
    Ostatnio edytowane przez westen ; 30-11-2016 o 21:12

  17. #17

    Domyślnie

    Westen - ja też mam zaprojektowane 20 cm bardzo dobrego styropianu na stropie, 15 cm najlepszego dostępnego styropianu na ściany nośne, to samo na podłodze na gruncie, okna trzyszybowe, WM z rekuperacją, podłogówkę po całości, wskaźnik EP poniżej 30 kwh/mkwrok i ponoć to za mało żeby dom zasługiwał na miano energooszczędnego.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro2014 Zobacz post
    Witam,

    Proszę polecić: lepiej wybudować dom energooszczędny - drewniany , czy zwykła metoda tradycyjna. Czy rzeczywiście koszty utrzymania w domku energooszczędnego są mniejsze? Koszt wybudowania energooszczędnego jest droższy ( przynajmniej tak wynika z naszych wycen),.Pytanie czy rzeczywiście warto?
    Dziękuje za wszelkie sugestie...
    każdy obecnie dom powstający już na etapie projektu musi spełniać wymogi dot. energooszczędności, bez względu na to czy dom będzie budowany w technologi szkieletowej, czy też tradycyjnej murowanej - wymogi dla budynku są analogiczne !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Westen - ja też mam zaprojektowane 20 cm bardzo dobrego styropianu na stropie, 15 cm najlepszego dostępnego styropianu na ściany nośne, to samo na podłodze na gruncie, okna trzyszybowe, WM z rekuperacją, podłogówkę po całości, wskaźnik EP poniżej 30 kwh/mkwrok i ponoć to za mało żeby dom zasługiwał na miano energooszczędnego.
    nie chcę się czepiać więc nie zrozum mnie źle, ale są okna 3 szybowe z U- 0,9(lub wyżej) a są okna 3 szybowe z U - 0,6, to samo tyczy się reku, są słabej jakości oraz jakości bardzo dobrej (czyli odzyskuje troche ciepła lub zdecydowaną większość). Piszesz 30 kwh/mkwrok a z tego co pamiętam to 25 kwh/mkwrok = energooszczędny, więc masz dom bliski energooszczędności. Okna które zamówiłęm ma U- 0.6 a reku będzie bardzo dobrej jakości więc wyżej niż te 30 kwh/mkwrok mieć nie będę, więc napisałem że energooszczędny lub bliski energooszczędności.
    Ostatnio edytowane przez westen ; 30-11-2016 o 21:27

  20. #20

    Domyślnie

    Jakość rekuperacji nie ma tutaj dużego znaczenia, bo ewentualne odchyłki będą niewielkie, a zyski w oszczędności nikłe w stosunku do nakładu finansowego. Lepiej zastosować rolety zewnętrzne na okna, zatrzymają więcej ciepła niż najlepsze okna trzyszybowe.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony