dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 175
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    weź także pod uwage bardzo ważną sprawę, producenta okien. Podstawą dobrego okna jest profil na jakim jest zbudowane okno.
    Przy szkleniu fixa w ramie profile mają pomijalne znaczenie. A nie mam jakichś wielkich przeszkleń - 1800x1500 to największe okno. Do tego drzwi tarasowe 1800 szerokości.

    No, a MS to IMO jeden z najlepszych producentów.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Podstawą dobrego okna jest dobry, szczelny montaż.
    Tu faktycznie jest sporo opcji i trochę do ugrania. Pewnie sporo będzie zależało od wyceny, czy będzie montaż "zwykły", ""ciepły"", wysunę ze 2 cm, czy całkiem w warstwie ocieplenia. Czy też jakieś rękodzieło uskutecznię i którąś wersję wzbogacę jakąś obróbką otworu z XPSa.

  2. #42

    Domyślnie

    też się na to złapałeś a fotohobby prawdopodobnie miał na myśli montaż okna w fabryce (stworzenie okna)

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak. Montaż w otworze.

    Produkcja oczywiśćie ma znaczenie (większy, niz zastosowany profil), ale jakość okna najłatwiej można położyć niedbałym montażem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro2014 Zobacz post
    Witam,

    Proszę polecić: lepiej wybudować dom energooszczędny - drewniany , czy zwykła metoda tradycyjna. Czy rzeczywiście koszty utrzymania w domku energooszczędnego są mniejsze? Koszt wybudowania energooszczędnego jest droższy ( przynajmniej tak wynika z naszych wycen),.Pytanie czy rzeczywiście warto?
    Dziękuje za wszelkie sugestie...
    Witam,

    Przy porównaniu technologii budowy domu należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jednym z nich jest zapotrzebowanie na energię, co wpłynie na późniejsze koszty eksploatacyjne budynku. Obecnie najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wykonanie budynku niskoenergetycznego o zapotrzebowaniu na energię do 40 kWh/(m2*rok). W tym przypadku stosunek ceny do oszczędności z tytułu niższych opłat jest na lepszym poziomie niż przy wykonaniu budynku pasywnego. W budynku niskoenergetycznym należy zastosować ogrzewanie podłogowe współpracujące z pompą ciepła lub gazowym kotłem kondensacyjnym. Warto również zastosować wentylację mechaniczną.
    Marka Junkers posiada w swojej ofercie wszystkie z wyżej wymienionych rozwiązań, dlatego zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/.
    W razie pytań – chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    od stycznia 2017r. wymagania odnoszące się do
    " Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej "
    mają wynosić nie więcej niż 95 [kWh/(m2 · rok)] .
    Tak więc nie ma co przesadzać i zmniejszać tych parametrów do np. 40 ( lub mniej ), chyba że kogoś na to stać.
    Jak najbardziej WM z rekuperacją - bez tego, na dzień dzisiejszy projekt budynku nie ma szans na uzyskania wymaganego współczynnika i tym samym PnB, np. przy zastosowaniu ( już historycznej ) wentylacji grawitacyjnej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #46
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Tak więc nie ma co przesadzać i zmniejszać tych parametrów do np. 40 ( lub mniej ), chyba że kogoś na to stać.
    Głupie pisanie...Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię to nie przesada a wręcz dbanie o niskie rachunki za ogrzewanie teraz i za kilka czy kilkanascie lat.Rozumiesz ?Druga sprawa,jak ktoś pomyśli przed budową a nie patrzy i opiera się jedynie bezmyślnie na projekcie i tak buduje,to zejście z zapotrzebowaniem nawet do 40kWh/m2/rok nie będzie kosztowało więcej niż takiego bezmyślnego opierającego się na projekcie gotowym.Rozumiesz ? Nie sądzę

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Głupie pisanie...Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię to nie przesada a wręcz dbanie o niskie rachunki za ogrzewanie teraz i za kilka czy kilkanascie lat.Rozumiesz ?Druga sprawa,jak ktoś pomyśli przed budową a nie patrzy i opiera się jedynie bezmyślnie na projekcie i tak buduje,to zejście z zapotrzebowaniem nawet do 40kWh/m2/rok nie będzie kosztowało więcej niż takiego bezmyślnego opierającego się na projekcie gotowym.Rozumiesz ? Nie sądzę
    Spokojnie, domy nie stoją wiecznie, dokładanie izolacji i kupowanie drogich pomp których praca też nie jest wieczna czasem mija się z celem. Trzeba określić co się opłaca a co nie. Nie ma co liczyć na 30 czy 40 letni okres zwrotu bo po takim czasie trzeba będzie zmienić elewację, kupić nową pompę ciepła, zmodernizować instalację, wymienić okna, czy coś innego. Technika i technologie idą do przodu w bardzo szybkim tempie, może się okazać że za 10 lat zmieni się całkowicie rynek a może nawet i źródło ciepła dla domów i całą inwestycję trafi szlag. Kto wie jakie materiały izolacyjne będziemy mieć za 10, 15 czy 20 lat. Nie powinniśmy ślepo patrzeć na oszczędność w ogrzewaniu bo przy budowie domu nie jest to jedyny wyznacznik. W domu liczy się także łatwość użytkowania, łatwość obsługi i remontu. Zrobienie czegoś raz na całe życie nie ma tutaj zastosowania. Zrobić trzeba z zasadą good enough.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Poniekąd mam podobne zdanie. Na forum widać intensywne lobbowanie za energooszczędnością za wszelką cenę. 15 lat temu wymieniałem w bloku okna drewniane na PCV. Różnica była kolosalna, stało się cicho, ciepło i szczelnie... W budowanym domu montowałem już okna 3 szybowe, a jakie technologie i materiały będą dostępne za kolejne 15 lat? Warto zachować granicę rozsądku mierzoną własnymi możliwościami finansowymi na tu i teraz ... 10 lat temu nikt nie słyszał o technologiach np. ciepłego montażu okien... zaczynamy roztrząsać się nad szczegółami stanowiącymi uzysk rzędu promili ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #49
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Spokojnie, domy nie stoją wiecznie, dokładanie izolacji i kupowanie drogich pomp których praca też nie jest wieczna czasem mija się z celem. Trzeba określić co się opłaca a co nie.
    To patrz jaki numer:
    BK24+12cm styro z 0,04 to U=0,21 a koszt 1m2 sciany to ok.74zł
    a silikat 18cm+20cm styro z 0,031 to U=0,14 a koszt 1m2 ściany to ok.74zł.
    Zatem gdzie widzisz "dokładanie" do izolacji oprócz "dokładania" samej izolacji i znacznego zmniejszenia współczynnika U sciany ????
    O jakim "zwrocie" w takim wypadku piszesz ?
    O Tym pisałem w kwestii bezmyślności i głupiego pisana powyżej...

  10. #50
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    10 lat temu nikt nie słyszał o technologiach np. ciepłego montażu okien....
    No jak nie jak tak ? Ja tam słyszałem i przed budową już drążyłem temat,ale ja prądem chciałem grzać,tym "drogim" prądem za 1500zł za sezon grzewczy za ogrzewanie

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Ja rzadko zgadzam się z Arturo, ale tu ma rację. Jak często zmieniacie ocieplenie? Jak masz Energooszczędny dom, to w razie jakiejś awarii źródła ciepła, weźmiesz piecyk gazowy i go ogrzejesz. Nie mówiąc o tym, że dobre ocieplenie to mały nakład finansowy i szybki zwrot

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No jak nie jak tak ? Ja tam słyszałem i przed budową już drążyłem temat,ale ja prądem chciałem grzać,tym "drogim" prądem za 1500zł za sezon grzewczy za ogrzewanie
    To dla zapaleńców, miłośników i świadomych hobbystów ... w standardzie montaż okien będzie nie tylko nie ciepły, ale możliwe że z błędami. 90 % inwestorów ociepli tak jak ma w projekcie. ... Musiałbym wyliczyć koszt 1 m2 moich ścian na porothermie 25 i wełnie 20. U około 0,14 ?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To patrz jaki numer:
    BK24+12cm styro z 0,04 to U=0,21 a koszt 1m2 sciany to ok.74zł
    a silikat 18cm+20cm styro z 0,031 to U=0,14 a koszt 1m2 ściany to ok.74zł.
    Zatem gdzie widzisz "dokładanie" do izolacji oprócz "dokładania" samej izolacji i znacznego zmniejszenia współczynnika U sciany ????
    O jakim "zwrocie" w takim wypadku piszesz ?
    O Tym pisałem w kwestii bezmyślności i głupiego pisana powyżej...
    Do tego m2 ściany dodaj jeszcze szersze parapety, dłuższe kołki montażowe dla izolacji, sam montaż okien gdzie im grubsza izolacja tym mniej światła wpada do pomieszczenia no i wysuwa się je w warstwę ocieplenia, sam montaż izolacji też będzie droższy dla grubszej warstwy. Dodatkowo grubość izolacji trzeba wziąć pod uwagę także przy odległościach od granic, powiedzmy między 12 cm a 30 cm robi różnicę i np u mnie przesunięcie domu o 18 cm robiło ogromną różnicę bo linia zabudowy mnie ograniczała, sam wjazd na działkę a nawet brama gdzie na styk wyliczyłem jej otwieranie. Do tego dochodzi okap dachowy gdzie trzeba go ująć w budowie, im grubsza izolacja tym dłuższy okap bo deszcz będzie zacinał po dolnej części. Powierzchnia dachu zwiększy się o np 18 cm z każdej strony, dłuższe rynny, więcej dachówek, dłuższe krokwie, to samo tyczy się wykuszy, nawet kabel oświetlenia zewnętrznego musi być dłuższy bo trzeba go wyprowadzić kilkanaście cm więcej. Próg od listwy startowej też wygląda śmiesznie jak się ma powiedzmy 30 cm. Czy jest coś jeszcze ?

  14. #54
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Do tego m2 ściany dodaj jeszcze szersze parapety, dłuższe kołki montażowe dla izolacji, sam montaż okien gdzie im grubsza izolacja tym mniej światła wpada do pomieszczenia no i wysuwa się je w warstwę ocieplenia, sam montaż izolacji też będzie droższy dla grubszej warstwy. Dodatkowo grubość izolacji trzeba wziąć pod uwagę także przy odległościach od granic, powiedzmy między 12 cm a 30 cm robi różnicę i np u mnie przesunięcie domu o 18 cm robiło ogromną różnicę bo linia zabudowy mnie ograniczała, sam wjazd na działkę a nawet brama gdzie na styk wyliczyłem jej otwieranie. Do tego dochodzi okap dachowy gdzie trzeba go ująć w budowie, im grubsza izolacja tym dłuższy okap bo deszcz będzie zacinał po dolnej części. Powierzchnia dachu zwiększy się o np 18 cm z każdej strony, dłuższe rynny, więcej dachówek, dłuższe krokwie, to samo tyczy się wykuszy, nawet kabel oświetlenia zewnętrznego musi być dłuższy bo trzeba go wyprowadzić kilkanaście cm więcej. Próg od listwy startowej też wygląda śmiesznie jak się ma powiedzmy 30 cm. Czy jest coś jeszcze ?
    Co ??????To co piszesz to są bzdury.W projekcie gotowym miałem BK24+12cm izolacji=sciana gr.36cm,na etapie adaptacji zmieniłem to na silkę18+20cm izolacji=ściana gr.38cm.NIC poza tym nie zmieniałem jeśli chodzi o dach,parapety,montaż okien,dach,dachówki,okapy,rynny itp.Izolację mam nie kołkowaną,okna wystawione w warstwę izolacji o 2-3cm na zwykłych kotwach montażowych.Nie mam listw startowych,izolacja ścian leży bezpośrednio na izolacji z płyty 15cm czyli mam 5cm ładny okapik.Dlatego też pisałem o bezmyślności inwestorów...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-12-2016 o 12:04

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Co ??????To co piszesz to są bzdury.W projekcie gotowym miałem BK24+12cm izolacji=sciana gr.36cm,na etapie adaptacji zmieniłem to na silkę18+20cm izolacji=ściana gr.38cm.NIC poza tym nie zmieniałem jeśli chodzi o dach,parapety,montaż okien,dach,dachówki,okapy itp.Izolację mam nie kołkowaną,okna wystawione w warstwę izolacji o 2-3cm na zwykłych kotwach montażowych.Nie mam listw startowych,izolacja ścian leży bezpośrednio na izolacji z płyty 15cm.
    Zmieniłeś po prostu grubość ściany nośnej i materiał na rzecz grubości izolacji. Więc nie trzeba było zmieniać reszty. Pytanie tylko czemu tak ktoś to zaprojektował ?

  16. #56
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Pytanie tylko czemu tak ktoś to zaprojektował ?
    Jakim trzeba być...żeby się nie zorientować,że projekty gotowe nie są dla inwestora tylko dla kopiuj/wklej ?? Projekt gotowy dla myślącego inwestora powinien być jedynie szkieletem i bazą do zmian i ulepszeń pod kątem właśnie inwestora,kosztów inwestycji itp.W projekcie gotowym miałem mieć fundamenty ławowe,kotłownię a w niej komin i kocioł na ekogroszek,nie mam,żadnego z tych elementów i to też na etapie adaptacji zmienione zostało i przeprojektowane.I między innymi dlatego z projektowych 86kWh/m2/rok zszedłem do 40kWh/m2/rok bez ponoszenia dodatkowych kosztów w stosunku do projektu gotowego.Dlatego napisałem o głupim pisaniu Łukasza Ładzińskiego i bezmyślnosci inwestorów.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-12-2016 o 12:17

  17. #57
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    To dla zapaleńców, miłośników i świadomych hobbystów ... w standardzie montaż okien będzie nie tylko nie ciepły, ale możliwe że z błędami. 90 % inwestorów ociepli tak jak ma w projekcie. ... Musiałbym wyliczyć koszt 1 m2 moich ścian na porothermie 25 i wełnie 20. U około 0,14 ?
    No jak się wydaje kilkaset tysięcy zł na nowy dom to moim zdaniem warto się zastanawiać nad celowym i optymalnym wydaniem takiej kasy i nie można mówić tutaj o hobbystach tylko o rozsądnych inwestorach I to nie jak brakuje kasy na wykończenie ale znacznie wcześniej bo przed budową i przed adaptacją
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-12-2016 o 12:28

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Głupie pisanie...Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię to nie przesada a wręcz dbanie o niskie rachunki za ogrzewanie teraz i za kilka czy kilkanascie lat.Rozumiesz ?Druga sprawa,jak ktoś pomyśli przed budową a nie patrzy i opiera się jedynie bezmyślnie na projekcie i tak buduje,to zejście z zapotrzebowaniem nawet do 40kWh/m2/rok nie będzie kosztowało więcej niż takiego bezmyślnego opierającego się na projekcie gotowym.Rozumiesz ? Nie sądzę
    Wydaje mi sie ze jest mowa o zejsciu do 40 kWh/m2*a ale Ep, a to oznacza np. pompie Eu ok 20-25 kWhm2*a i w takim przypadku jest to dom mocno energooszczedny i jego opłacalnosc jest powiedzmy problematyczna, w przypadku Eu=30-40 kWh/m2 i gazu, to osiągniecie tego wskaznika jest jak najbardziej wskazane.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 07-12-2016 o 13:47

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jakim trzeba być...żeby się nie zorientować,że projekty gotowe nie są dla inwestora tylko dla kopiuj/wklej ??
    Ja też wiele pozmieniałem, architekt adaptujący miał dość roboty i zeszło dłużej niż się spodziewałem. Pozmieniałem ilość okien i ich rozmieszczenie, zmieniłem grubość izolacji i tu wbrew wszelakim oczekiwaniom zmieniłem kocioł gazowy i pomieszczenie w którym się znajdował na kotłownię na paliwo stałe, zastosowałem pełną podłogówkę i WM z rekuperacją, zmieniłem również materiał ścian nośnych na taki którego nie używa się w okolicy, też ku zdziwieniu wszystkich, zastosowałem lany strop nad poddaszem też ku zdziwieniu wszystkich i wg wyliczeń będę miał podobne wartości U dla dachu 0,15, dla ścian 0,17 i podłogi 0,18 nie są to wartości powalające ale uznałem je za rozsądne i ekonomicznie uzasadnione. Współczynnik Ep z założeń wychodzi poniżej 50 ale myślę że będzie niższy. A projektowy był 86. Jakie poniosę rzeczywiste koszty, się okaże. Jednego nie rozumiem, czemu wszystko kręci się wokół tego ogrzewania, izolacji i super PC ? Tak jakby dom miał tylko jedną funkcję - grzać bez strat. Owszem ogrzewanie jest drogie ale teraz spieramy się o roczne oszczędności rzędu 500 zł, nawet w przeciągu iluś lat są to niewielkie pieniądze. Owszem można je zaoszczędzić ale mieszkać w termosie hm to nie dla mnie.

  20. #60
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Owszem można je zaoszczędzić ale mieszkać w termosie hm to nie dla mnie.
    A o co chodzi bo nie kumam ?
    Lubisz spać pod gołym niebem w szalasie z patykow,żeby mroźne powietrze smagalo Ci twarz ?

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony