dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ixhl*

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-337
    Posty
    1

    Domyślnie Automatyka budynku

    Czy warto inwestować w 'inteligetną' instalację?
    Proszę o odpowiedzi użytkowników takich domów.

  2. #2

    Domyślnie

    Warto, jak się ma kasę i liczy się z tym, że przy awarii trzeba będzie kuć ściany, bo instalacji jest tu w cholerę. Chyba, że ukryje się to w innym miejscu (podwieszany sufit?, podłoga?). Generalnie elektronika ułatwia życie, jak działa. Jak przestaje, to zaczyna się horror kosztów i udręki z naprawami, bo nie każdy to potrafi.

  3. #3

    Domyślnie

    poza tym trochę prądu to bierze

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ixhl* Zobacz post
    Czy warto inwestować w 'inteligetną' instalację?
    Proszę o odpowiedzi użytkowników takich domów.
    musisz siezastanowic po co Ci to i czego oczekujesz bo wiele "podstawowych" rzeczy zrobisz na centrali alarmu, np SAtel. mozna takies fibaro, ampio its, na streoniku PLC albo rozwiazanie z biurowcow = KNX. Opracowywuja juz nowa technologie WIFO (oparte na swietle) i nowy standard WIFI specjalnie dla sterowania wlasnie tak aby kazdy kto na excela sam sobie mogl proramowac.

    Ludzie wymyslaja cuda wianki a pozniej korzystaja z kilku funkcji niemniej trzeba to przemyslec co sie chce.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja postanowiłem zrobić tylko podstawy:
    - automatyczne sterowanie rolet przy włączaniu/wyłączaniu alarmu
    - bramy garażowa i wjazdowa
    - oświetlenie zewnętrzne

    To tyle- wszystko sterowane z centrali Satela. Oczywiście każdy z punktów ma możliwość sterowania pomijając centralę alarmową na wypadek jej awarii.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Hej, kiedyś się tym interesowałem... po jakimś czasie temat u mnie troche padł bo zmiana planów odnośnie budowy, ale skromnym zdaniem warto i nie musisz wszystkiego odrazu robić "położenie" dodatkowego przewodu nie jest wcale takie drogie ale możesz zyskać kiedyś alternatywę na lepsze czasy by sobie coś użytecznego zafundować. Jeżeli ktoś piszę że "trochę prądu bierze" no jak wszystko - lodówka też prąd bierze i co z tego ? Sterownik w standby albo podczas działania nie potrzebuje jakiegoś wielkiego prądu !

    Na zachodzie ludzie budują domy by czuć się komforotowo, by mieć lepsze warunki życia a u nas każdy rzuca hasło "buduje się" ale byle tanio byle szybko i na wielkich kredytach. Ładują grubą kase w żyrandole, 80 calowe tv itp. Paranoja - zastanów się jak wygląda dzisiaj automatyka a jak może wyglądać za 10-15 lat.

    Dla mnie automatyka i możliwość zdalna zarządzania domem to same korzyści
    - opuszczanie zdalne rolet w odpowiednim czasie - to nic innego jak zarządzenie temperaturowe obiegiem w domu
    - kontrola nad piecem, pompą ciepła - kolejne zarządzanie zużyciem prądu czy też spalaniem - ustawienie niższej temperatury w ciągu całego dnia jak wracasz o 20 do domu bezcenne - włączasz grzejniki na np 23 stopnie i nagrzewasz przed przyjazdem.
    - sterowanie światłem - tzw. sceny i wyłączniki czasowe - oszczędność "światła" dopasowanie do preferencji i klimatu, pory roku.
    - system zraszania z badaniem wilgotności ściółki - każdy ogrodnik chciałby mieć takie cudeńko.
    - systemy antywłamaniowe, czujki dymu i zalania - budujesz dom powiedzmy za 500 tys często w kredycie i często inwestycja życia ale nie boisz się, że chata pójdzie z dymem albo zostanie zalana bo zapomniałeś zakręcić kurek - kuriozum ! Mnie akurat nie stać na to by mieć zgliszcza wolę dołozyć do czujnika, zrobić sobie przekazywanie alarmów na telefon i szybkie działanie jeśli coś się dzieje !

    Oczywiście bajerów jest sporo więcej ale to ty decydujesz co potrzebujesz, kieruj się rozsądkiem, etapuj prace, rozbuduj to co naprawdę potrzebujesz i tak naprawdę nie sluchaj Stasia , Henia którzy tego nie mają i z czystej zazdrości będą negatywnie się o tym wypowiadać.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Ja przez pewien czas myślałem, ale zrezygnowałem (nie miałem czasu, żeby w to się zagłębić). Na zwykła instalację elektryczną posżło 1500 m kabli, na samrt home pewnie 3 razy wiecej
    Pozostanę przy alarmie, kilka bajerach oświetlenia (zegar astronomiczny), sterowanie PC (ustawienia tygodniowe w taniej taryfie) i czyjnik wiatru i słońca przy żaluzjach
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja postawiłem na poradnik "Szmalu" na yoytube. Jasno wytłumaczone i pokazane jak zrobić dom inteligentny w full wypasie w sumie za grosze. Wymagana odrobina wiedzy ale ja nie bardzo programuje a idzie mi ok. Na razie zrobił 5 odcinków ale wygląda, że powstanie całkiem ciekawa seria. Linka do 1 odc.
    https://www.youtube.com/watch?v=ByIx9S1tWIU&t=29s

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stronk

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    41-909
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja w swoim będe miał PI3 z Domticzem wiekszosc bedzie na Wifi od roku terstuje tez Suple ale jest bardzo uboga jednek jeśli chodzi o niezawodność spisuje sie bezproblemowo NodeMCU plus Supla śmiga od roku bez awari

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jak sprawdza się system na domoticzu. Planuje dołożyć czujnik wilgotności gleby i automatyczne załączanie zraszacza . Jestem na etapie porządkowania terenu. Dodatkowo chce zrobić automatyczne wyłączanie oświetlenie w celu oszczędności energii - zegar astrononiczny. Wiem że są gotowe moduły do rozdzielni po 150zl ale nie chce.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja u siebie planuje sterboxa z dość mocno rozbudowaną automatyką. Pełne sterowanie oświetleniem, CO, chłodzenie, rolety, brama, nawadnianie, sterowanie wentylacja, stacja pogodowa po modbus. W przyszłości rozbudowa o moduł knx i np integracja że sprzetami domowymi.

    Czy się opłaca? Pewnie nie. Robię sam więc koszty nie będą kosmiczne.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Czy się opłaca? Pewnie nie. Robię sam więc koszty nie będą kosmiczne.
    Pewnie że się opłaca.
    A budowanie z betonu itp się opłaca? No nie, bo taniej można z gałęzi pobudować.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Większość osób pyta, a po co Ci to...

    Swoją drogą, to ta automatyka wcale nie jest taka droga jak się wydaje. Kabli nie idzie o wiele więcej, a skretka jest tania.

    U siebie planuje układ gwiazdy. Automatyka będzie w centralnym punkcie domu. Do oświetlenia będę używał tylko led, więc kabli na pewno nie będę używał 3x1.5, szczególnie że każdy punkt będzie zasilany osobno.

    Dodatkowo centralny system sterowania wyklucza konieczność zakupu innych urządzeń - np sterownik rolet, nawadniania czy sterownik rekuperatora.

    Jedyne czego się obawiam to awaria. Sterowniki plc pracują stabilnie wiele lat, ale to tylko elektronika. W tablicy rozdzielczej będą włączniki manualne do każdego punktu. Planuję też wykonać porządna dokumentację rozwiązań i połączeń.

    Elektryka też będzie robiona samodzielnie.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 13-05-2018 o 08:46

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jak sprawdza się system na domoticzu...ponoć dobrze, kolega z pracy ma i sobie chwali, ja tez planuję oprzeć wszystko na domoticzu i arduino. Np. w ogóle nie będę ciągnął fazy do przełączników oświetlenia. Będą podłączone bezpośrednio do arduino, które steruje przekaźnikami. Daje to sporo mozliwości. W sumie wielu rzeczy nie zrobię, bo rolet nie planuję, ogrzewaniem też nie bardzo jest po co sterować, bo pompa i podłogówka ma spora bezwładność i raz wyregulowana powinna po swojemu chodzić, aczkolwiek APIC mam swój system dający dostęp do sterownika online. To co chce zrobić to światło, kontrola zamknięcia drzwi i okien, pomiar temperatury i wilgotności, czujniki dymowe, czujniki zbiciowe szyb, kontaktrony, otwieranie bramy garażowej i wjazdowej z domoticza. Tu mam koncepcję, żeby zamontowac w samochodach transpondery i podłączyć np. do włącznika świateł drogowych. Otwieranie bramy pilotem lub telefonem jest trochę niewygodne. Do tego nawadnianie ogródka, pomiar wilgotności gleby i chyba tyle.

    Trzeba tylko się zastanowic co warto oprzec na domoticzu, a co zintegrowac np z Satelem.

    Koszty systemu sa naprawde niewielkie, Pi i Arduino są tanie jak barszcz, kilkaset metrów skrętki, torchę czujników. Najdroższe jest know-how, ale jak się robi samemu to taniutko i czysta przyjemność, jeżeli kogoś takie rzeczy interesują
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 13-05-2018 o 09:54
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Patent że światłami drogowymi ciekawy.

    Dobra myśl.

    W USA jest moda na sterowniki do bram w aucie. W sumie to dobry patent. Zawsze pod ręką.

    Też mam w planie pomiar temperatury i wilgotności - szczególnie że to występuje jako jeden czujnik one wire.
    U mnie będzie ścienne, które ma mała bezwladnosc więc sterowanie ma jak najbardziej sens.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad sterowaniem ogrzewaniem mam podłogówkę ale jak piszesz ciężko byłoby sterować gdyż duża bezwładność. Posiadam też grzejniki więc nimi mógłbym sterować no i klimatyzacją tylko muszę sczytać kod z pilota. Kamery muszę sobie domontować szukam na aliexpress żeby były dobre i w miarę tanie. Kontrolę zamknięcia drzwi już nie zrobię bo za poźno

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Zastanawiam się nad sterowaniem ogrzewaniem mam podłogówkę ale jak piszesz ciężko byłoby sterować gdyż duża bezwładność.
    To wcale nie przeszkadza, zadaniem regulatora temperatury jest utrzymanie stałej zadanej temperatury, nie jest problemem utrzymanaie tej temperatury z dokladnoscią do 0,1 oC (histrereza), aczkowiek sterownik musi byc PID, normalne regulatory dwustanowe w funkcją PWM bez problemu uzyskują histerezę 0,2 oC.
    Problemem jest szybka zmiana zadanej temperarury i tylko w zakresie na plus czyli chodzi o podwyzszenie temperatury. Tu i tylko tu grzejniki mają przewagę, natomiast przy obnizaniu temeratury szybkim obnizaniu nie jest istotne czy to grzejnik czy podłogówka bo na takie szybkie obnizenie nie pozwalają parametry cieplne budynku. Owszem przy budynkach starych, nieocieplonych, ten spadek bedzie szybszy ale nie otakich budynkach rozmawiamy. Najgorsze jest to mit niesterowalnej podłogówki jest powielany przez kolejnych inwestorów, którym brak jest checi do naukowego podejscia do tematu za to nie brakuje checi do bezmyslnego powtarzania tzw urban legends.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 13-05-2018 o 13:52

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Też mam w planie pomiar temperatury i wilgotności - szczególnie że to występuje jako jeden czujnik one wire.
    Jaki czujnki wilgotności i temperatury masz na myśli? Żadnego takiego na one wire nie znalazłem.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki czujnki wilgotności i temperatury masz na myśli? Żadnego takiego na one wire nie znalazłem.
    https://abc-rc.pl/DHT11

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprzedawca ściemnia. To nie jest o 1-wire. "Communication Process: Serial Interface (Single-Wire Two-Way) ". Troszkę podobna nazwa. Jak podpinasz kilka DHT do jednego kabelka i identyfikujesz?

    AFAIK tylko rękodzielo ludowe - https://skyboo.net/2017/03/ds2438-ba...midity-sensor/ pozwala uzyskać taki czujnik.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-05-2018 o 14:51

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony