dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 154
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Spokojna przystań - czyli parterówka na Śląsku :)

    Działkę nabyliśmy od miasta Ruda Śląska w kwietniu 2016 (w postach poniżej opisuje jak kupić w miarę tanio działkę z miasta).
    Powierzchnia: 1460m2.



    Na razie działka wygląda tak:



    Niestety problemem jest brak dojazdu do działki ze względu na drzewa na drodze i procedurę jaką muszą przejść przed ich usunięciem :/

    Czas poświęciliśmy na załatwianie formalności.
    Wybrany i zakupiony projekt z kolekcji Muratora - Spokojna przystań M36aL http://projekty.muratordom.pl/projek...-i,540,0,0.htm
    Papiery z pozwoleniem na budowę złożyliśmy 4 października. Najpierw musieliśmy donieść papiery potwierdzające odrolnienie działki. Po uzupełnieniu dostaliśmy jeszcze kilka drobnych uwag do uzupełnienia i wygląda że do końca listopada uzyskamy pozwolenie
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofDagmara ; 27-11-2016 o 08:54

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Udało się uzyskać pozwolenie w dniu 25.11! Całość trwała trochę ponad 1,5 miesiąca - czyli całkiem niezły czas. Ruszyliśmy też z pracami nad wycinką drzew i zaczyna to wyglądać coraz lepiej. Jeszcze zostało kilka leszczyn i dwa orzechy do wycięcia.

    Rzut projektu:



    W porównaniu do oryginału wprowadziliśmy kilka zmian, najistotniejsze to o 0,5m powiększony salon kosztem tarasu, oraz garaż o jedną krokiew, co daje dodatkowe 0,9m na szerokości.
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofDagmara ; 29-04-2017 o 05:48

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zakup działki

    Ruda Śląska (i też chyba Tychy) wprowadziły ciekawy sposób na zakup działek - użytkowanie wieczyste z bonifikatą. Opiszę jak to wygląda w przypadku Rudy Śląskiej bo to znam z autopsji.
    Wyszukujemy na stronie Rudy Śląskiej interesującą nas działkę - tam mamy podaną cenę wywoławczą. Do każdej działki odbywa się licytacja. Ale (i tu najważniejsze) płacimy tylko 15% (+ vat) wylicytowanej kwoty. Czyli przykładowo cena wywoławcza działki to 100 tyś zł, na licytacji wylicytowaliśmy ją za 200 tyś zł, to płacimy 30 tyś zł + vat.
    To nie koniec korzyści. Jeżeli wybudujemy się w określonym czasie (najczęściej 3 lata) to możemy wykupić tą działkę na własność z 75% bonifikatą. Algorytm obliczania tej bonifikaty jest dosyć skomplikowany więc jak ktoś będzie zainteresowany proszę o info - opiszę to.
    Jedyny minus to to, że co roku musimy płacić 1% + vat wylicytowanej kwoty za użytkowanie wieczyste (do momentu wykupienia działki na własność).

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Obliczenia.

    Choć w projekcie dom stoi na ławach postanowiłem go posadowić na płycie. Cały czas stoję przed dylematem na ile pchać pod płytę styropian. Dokonałem kilku symulacji i zostały mi dwie opcje:

    Płyta bez ocieplenia:


    Płyta z 16cm XPS pod:


    Jeszcze nie mam dokładnych obliczeń i ew korzyści płynących z ocielenia płyty (widać tylko, że jest kilka stopni różnicy pomiędzy płytami) - postaram się coś wymóżdżyć żeby wyszedł konkretny wynik w zł
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofDagmara ; 03-12-2016 o 09:04

  5. #5

    Domyślnie

    Przepraszam, że się wcinam w dziennik, ale mam pytanie.
    W jakim programie jest zrobiona ta symulacja ?
    Z chęcią bym zrobił sobie taką przeprowadził, bo nadal nie wiem czy dać styropian pod czy nad -> http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7348494

    Jaką kategorię szkód masz?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Przepraszam, że się wcinam w dziennik, ale mam pytanie.
    W jakim programie jest zrobiona ta symulacja ?
    Z chęcią bym zrobił sobie taką przeprowadził, bo nadal nie wiem czy dać styropian pod czy nad -> http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7348494

    Jaką kategorię szkód masz?
    Komentarze mile widziane

    Kategoria szkód 0. Symulacja robiona programem Therm 7.2
    To na co na pewno trzeba zwrócić uwagę to opaska - już dzięki niej dużo zyskasz.

    Przykład bez opaski:
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofDagmara ; 03-12-2016 o 18:43

  7. #7

    Domyślnie

    O kategorię pytałeś w PGG ?
    Opaska będzie na 100%, zastanawiam się tylko gdzie przy szkodach dać styropian. Pobawię się tym programem i zobaczę co wyjdzie.
    Dzięki

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak - jeszcze czekam na oficjalne pismo z OUG potwierdzające kategorię, bo w pozwoleniu na budowę dostałem inspektora nadzoru inwestorskiego ze względu na szkody - ale dostałem informację, że mogę go wykreślić jeżeli szkód nie ma.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziecko nie dało spać, więc postanowiłem zrobić trochę obliczeń . Porównałem sobie dwa popularne sposoby wykonywania opasek - pionowy i poziomy.



    Patrząc na wyniki nieco korzystniej wyszedł wariant z opaską pionową - zwłaszcza, że grubość styropianu jest mniejsza więc i koszty niższe.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofDagmara Zobacz post
    Tak - jeszcze czekam na oficjalne pismo z OUG potwierdzające kategorię, bo w pozwoleniu na budowę dostałem inspektora nadzoru inwestorskiego ze względu na szkody - ale dostałem informację, że mogę go wykreślić jeżeli szkód nie ma.
    Ja pisałem do Bielszowic i dostałem informację, że u mnie szkód nie ma, ale jak dostaną koncesję na dalsze prace to mogę się spodziewać I kategorii.
    Dlatego od razu wolę się przygotować na II, w końcu mieszkamy na Śląsku.

    Cytat Napisał KrzysztofDagmara Zobacz post
    Dziecko nie dało spać, więc postanowiłem zrobić trochę obliczeń . Porównałem sobie dwa popularne sposoby wykonywania opasek - pionowy i poziomy.
    (..)
    Patrząc na wyniki nieco korzystniej wyszedł wariant z opaską pionową - zwłaszcza, że grubość styropianu jest mniejsza więc i koszty niższe.
    Przy pionowej nie ma problemu (tak przynajmniej mi sie wydaje) z pracami przy elewacji (postawienie rusztowania), czy wykonaniu jakiejś opaski wokół domu

  11. #11
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Zadam dziwne pytanie , co robisz z wyciętymi drzewami ? jak by ci nie zależało to chętnie bym przygarnął do wędzenia

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Ja pisałem do Bielszowic i dostałem informację, że u mnie szkód nie ma, ale jak dostaną koncesję na dalsze prace to mogę się spodziewać I kategorii.
    Dlatego od razu wolę się przygotować na II, w końcu mieszkamy na Śląsku.
    Jeżeli będziesz miał szkody to możesz się starać o zwrot kosztu wzmocnienia budynku z kopalni.
    U mnie już nie mają koncesji od ładnych kilku lat i ponoć nie dostaną.

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Przy pionowej nie ma problemu (tak przynajmniej mi sie wydaje) z pracami przy elewacji (postawienie rusztowania), czy wykonaniu jakiejś opaski wokół domu
    Ale wydaje mi się, że ciężej jest wykonać pionową jak tak myślę. Chyba najlepiej by było płyty w całym kawałku ułożyć wokół budynku, żeby opaska od razu stanowiła szalunek - ale nie wiem na ile jest to rozsądne. Muszę doczytać.

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Zadam dziwne pytanie , co robisz z wyciętymi drzewami ? jak by ci nie zależało to chętnie bym przygarnął do wędzenia
    Wszystkie drzewa które się nadawały do wędzenia już dawno rozdałem : (

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofDagmara Zobacz post
    Ale wydaje mi się, że ciężej jest wykonać pionową jak tak myślę. Chyba najlepiej by było płyty w całym kawałku ułożyć wokół budynku, żeby opaska od razu stanowiła szalunek - ale nie wiem na ile jest to rozsądne. Muszę doczytać.
    Tak właśnie chcę to wykonać, opaska będzie od razu szalunkiem.
    W wątku o płycie fundamentowej jakaś firma robi pionowe opaski.

    Znalazłem na szybko -> http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5496840
    Ostatnio edytowane przez busy_beaver ; 04-12-2016 o 13:26

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Tak właśnie chcę to wykonać, opaska będzie od razu szalunkiem.
    W wątku o płycie fundamentowej jakaś firma robi pionowe opaski.

    Znalazłem na szybko -> http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5496840
    Tak, widziałem ich ofertę, tylko oni wykonują płytę na zbrojeniu rozproszonym.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam w waszym dzienniku.
    Widzę, że płyty fundamentowe robią się coraz popularniejsze. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie. A co do opaski przeciwwysadzinowej, jest jeszcze opcja nachylenia jej pod kątem. To chyba najbardziej optymalna opcja. Pionową to chyba tylko podczas wykonywania podbudowy, później to już podkopywanie płyty.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź Z jednej strony tak - ale przy ukośnej opasce masz większe ryzyko, że źle ją położysz i postawie Ci mostek termiczny.

    Przy okazji zrobiłem obliczenia



  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ponieważ nie wiadomo kiedy doczekamy się na drogę gminną udało nam się uzyskać pozwolenie na drogę techniczną.
    Wczoraj i dziś udało się zrobić koryto pod drogę i nawieźć trochę kamienia.




  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wiosna zbliża się coraz większymi krokami, stąd powoli trzeba się szykować do rozpoczęcia robót

    Na ten moment udało nam się zmienić projekt ław na płytę:



    Dodatkowo, zmienić strop z terivy na monolit. W sumie na dom wyjdzie ponad 8 ton stali Z jednej strony dużo, ale z drugiej, na terenach górniczych lepiej budować solidniej.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam

    To chyba nie drogo udało Wam się kupić tą działke, bo słyszałem że na tych licytacjach jest niezłe szaleństwo..
    A co jeżeli kupie taką działke ale nie wybuduje się w tych 3 latach? Można tak?

    Pozdrawiam

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Generalnie na Goduli ceny działek na licytacjach wahały się od 230 do 530 tyś zł. Tylko trzeba pamiętać że wszystkie są duże - od 1300 do 1800 m2. Jak się przełoży to na te 15% + vat to i tak nie wychodzi to źle.
    Następne działki na Goduli będą za Tesco. Ale kiedy nie wiem - w nieruchomościach kiedyś mi mówili, że 2018, ale wydaje mi się że później.

    W przetargu była adnotacja dotycząca okresu w jakim musisz się wybudować: "Niezachowanie ww. warunku może stanowić podstawę do rozwiązania umowy bądź do ustalenia dodatkowej opłaty rocznej obciążającej użytkownika wieczystego, niezależnie od opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu."
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofDagmara ; 19-02-2017 o 13:15

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony