Witam,

Buduję dom 255m2. Jestem na etapie dachu. Dużo się ostatnio mówi o tzw. Inteligentnych domach. Pomyślałem, że zainstaluję sobie taki system. Zrobiłem krótki reaserch i zorientowałem się w kosztach. Systemy są bardzo różne jak również ich ceny.

KNX - cena jest kosmiczna. Faktem jest, że istnieje dużo producentów podzespołów ale zważywszy na cenę tych produktów to bardziej opłąca się kupić system Polski. Nawet jeżeli coś się stanie z firmą Polską to wyliczyłem, że mogę kupić 2 a nawet 3 takie systemy za cenę jednego KNX. Ryzyko jest więc nie wielkie z ekonomicznego punktu widzenia. Jakość Polskich produktów jest dobra więc argument o wyższości KNX jest wydaje mi się nie uzasadniony.

Faktem jest, że KNX ma bardzo dużo różnych przełączników do wyboru. Jak nie podoba mi się taki to mogę sobie kupić inny. Jak nie podoba mi się taka aplikacja mobilna to mogę wybrać inną.

Znalazłem podobne w działaniu polskie rozwiązanie- Nexwell. Cena nie jest niska, ale rónież nie wysoka. podobna konfiguracja wyszła mi 35% ceny KNX (mówimy o KNX dobrej jakości). Byłem na prezentacji systemu oraz widziałem na żywo w domu u inwestora. Wygląda bardzo fajnie. Mają duży wybór różnych szklanych włączników oraz panele dotykowe. Chciałbym się jednak zapytać jak system ten się sprawdza w praktyce? Czy ktoś z Was miał ostatnimi czasy do czynienia z tym systemem?