dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin_1988

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-129
    Posty
    4

    Domyślnie Inteligentny Dom- Jaki system wybrać?

    Witam,

    Buduję dom 255m2. Jestem na etapie dachu. Dużo się ostatnio mówi o tzw. Inteligentnych domach. Pomyślałem, że zainstaluję sobie taki system. Zrobiłem krótki reaserch i zorientowałem się w kosztach. Systemy są bardzo różne jak również ich ceny.

    KNX - cena jest kosmiczna. Faktem jest, że istnieje dużo producentów podzespołów ale zważywszy na cenę tych produktów to bardziej opłąca się kupić system Polski. Nawet jeżeli coś się stanie z firmą Polską to wyliczyłem, że mogę kupić 2 a nawet 3 takie systemy za cenę jednego KNX. Ryzyko jest więc nie wielkie z ekonomicznego punktu widzenia. Jakość Polskich produktów jest dobra więc argument o wyższości KNX jest wydaje mi się nie uzasadniony.

    Faktem jest, że KNX ma bardzo dużo różnych przełączników do wyboru. Jak nie podoba mi się taki to mogę sobie kupić inny. Jak nie podoba mi się taka aplikacja mobilna to mogę wybrać inną.

    Znalazłem podobne w działaniu polskie rozwiązanie- Nexwell. Cena nie jest niska, ale rónież nie wysoka. podobna konfiguracja wyszła mi 35% ceny KNX (mówimy o KNX dobrej jakości). Byłem na prezentacji systemu oraz widziałem na żywo w domu u inwestora. Wygląda bardzo fajnie. Mają duży wybór różnych szklanych włączników oraz panele dotykowe. Chciałbym się jednak zapytać jak system ten się sprawdza w praktyce? Czy ktoś z Was miał ostatnimi czasy do czynienia z tym systemem?

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WikiSKIT

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-472
    Posty
    2

    Domyślnie

    System pracuje u mnie od 1,5 roku. Trochę zabawy z zaprogramowaniem pod mój gust, ale się udało. 3 miesiące temu kupiłem domofon ip. Działa nieźle, mógłby lepiej na aplikacji mobilnej, ale po ostatniej aktualizacji chyba problem znikną. Co do aplikacji - działa stabilnie. Serwis - bez fajerwerków, ale w 3 dni sprzęt wymienią, podpowiedzą. Cena - dobry stosunek ceny do jakości. Knx - potwornie drogie panele. Pojawiło się paru tanich producentów, ale przez to strasznie stracił na jakości. Ogólnie - u mnie działa, jestem zadowolony. Fajnie, że na etapie budowy potrafią doradzić.

  3. #3

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomasz222

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-616
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Mój szwagier robi projekty domów i ostatnio mówił mi, że ludzie jak budują dom i płacą powiedzmy te 200tys. i usłyszą że muszą zapłacić te 30 za system to nie ma problemu, nie wydaje się im to aż tak dużą kwotą. Ale jak mają już dom i zaoferuje im się inteligentny dom za tę samą kwotę to już inaczej. Ja zdecydowałem się na Inteligentny Budynek bo szwagier dużo mi mówił o inteligentnych domach, na początku na same rolety zewnętrzne i teraz odkładam na optymalizację temperatury. Polecam!

  5. #5

    Domyślnie

    Faktycznie jest tak jak mówi, tomasz222... ludzie, którzy decydują się na budowie domu za 200 tys. - 300 tys. przychylniej patrzą no koszta instalacji i systemów, dużo osób też stopniowo dodaje moduły..., gdy złapią bakcyla po automatycznych roletach i sterowaniem mobilnym to juz później łatwiej się decydują na ogrzewanie itp. Gorzej już z instalacjami w mieszkaniu, troszeczkę inny target i mniejsze możliwości, dlatego skupiamy się na budynkach. Tak na marginesie wystartowałem z nową stroną a już trochę w branży działamy ocenicie sekcję na, której mi zależy najbardziej: [moderowano].

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 16-03-2018 o 23:10 Powód: link reklamowy

  6. #6

    Domyślnie

    Jestem fanatycznym zwolennikiem systemów rozproszonych. To dla mnie przekreśla Nexwella. Spójrzmy na to w ten sposób: doszło do usterki jednego z modułów i co dalej-> System rozproszony (tu posłużę się moim ulubionym Ampio) działa dalej, a przeniesienie funkcjonalności jest po prostu łatwe. W systemie scentralizowanym jak poleci nam moduł, a nie daj Boże moduł Master vide płyta główna - koniec. Patrząc na to od początku do końca:
    W ampio możemy dowolnie Routować wejścia, w Nexwellu nie.
    W Ampio możemy dowolnie definiować wejścia, w Nexwellu nie.
    W Ampio możemy prosto tworzyć multiwarunki (wielopoziomowe uzależnienia).
    W Ampio możemy podłączyć nieograniczoną ilość paneli dotykowych... może to pojęcie na wyrost ale w porównaniu do Nexwella to można zapisać przewagę Ampio jako nieskończoność.
    W Ampio mamy najstabilniejszą znaną magistralę CAN, w Nexwellu mamy magistralę TUKAN, która jest bardzo podobna do RS485 i dziedziczy praktycznie wszystkie jego wady.
    W Ampio mamy komponenty, które nie są sztucznie dedykowane do danych rozwiązań... Mamy moduły MCON, które sami konfigurujemy w bardzo szerokim zakresie... w Nexwellu... Karta pogodowa, Karta Multiroom... to komponenty sztucznie stylizowane. Przecież stacja pogodowa to zwykły RS485, Multiroom to RS232... Mnóstwo jest jeszcze takich extra klocków, które kosztują... i wciąż jest to system mega podatny usterki.

    Fakt faktem, Nexwell daje całkiem fajny alarm, z mnóstwem wejść i to jest bardzo spoko. W Ampio mamy co prawda możliwość współpracy z Satelem czy też Jablotronem natomiast implikuje to dodatkowe koszta - Moduł MCON + Sam alarm.

    Ale idźmy dalej, Ampio jako system rozproszony i elastycznie rozwijany daje spore możliwości rozszerzania funkcjonalności dwukierunkowej i to w oparciu o protokół RS232, jak i RS485... Czysto praktycznie są to klimatyzacje, liczniki, rekuperacje, stacje pogodowe i ich moduły, nawet przekaźniki... czy idąc jeszcze dalej piece, pompy, amplitunery... i co podkreślam, mamy do dyspozycji komunikację*dwukierunkowo. To zabija konkurencję... ot taka subiektywna opinia...

    Jest też sprawa paneli dotykowych. Na szalę pierwszą wkładamy możliwości wykorzystania, a na szalę drugą wkładamy możliwości... I teraz okazuje się, że cena jest niekoniecznie najlepszym wyznacznikiem. Możliwości konfiguracji "od" Panela jak i co ważniejsze - "na panel"...

    I takie tam... ale ja się nie znam

    Jeszcze co do wyświetlania stanu systemu i sterowania nim to:
    Ampio: nie posiada dedykowanego wyświetlacza, nie posiada dedykowanego videodomofonu, obsługa SIP w budowie, obsługa monitoringu po RTSP, rozbudowane API do integracji, możliwość pisania własnych skryptów, integracje międzysystemowe do KNX, DALI, Z-Wave, zaawansowane Debugowanie magistrali... konfiguracja z poziomu CAN oraz sieci lokalnej

    Nexwell: posiada dedykowany wyświetlacz, posiada dedykowany videodomofon, obsługa zewnętrznego SIP (linphone), obsługa monitoringu po RTSP w aplikacji i tylko po klasycznym sygnale analogowym na dedykowanym wyświetlaczu, brak API(?), brak możliwości pisania skryptów, integracje???, Debugowanie oparte na pułapkach... konfiguracja z poziomu panelu dotykowego i po sieci LAN/WAN

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mar.god

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-800
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja mam system eHouse pracujący bezpośrednio w sieci LAN - rozdzielnie pokojowe.
    Nie ma poupychanych modułów po puszkach elektrycznych grożących awarią i przegrzewaniem się.
    Ethernet daje izolacje segmentów i jeden nie zależy od drugiego - nawet spalenie jednej rozdzielni nie ma wpływu na inne.
    W przypadku systemów pracujących na jednej magistrali zawsze jest ryzyko uszkodzenia wszystkiego (np. piorun, uszkodzenie magistrali, przebicia) - bez względu czy będzie to rs-485, can, 1-wire i inne standardy.
    kabli idzie 3-5 razy mniej niż przy centralnej instalacji

    Konfiguracja z prostej aplikacji windows.

    Panele sterujące własne: przez WWW, Java lub na Androidzie.
    Może pracować przez chmurę lub bezpośrednio

    Jeśli ktoś chce sporo zaoszczędzić to łatwo na instalacji wykonując podłączenie niskich napięć samemu.

    Jak bym chciał coś dołożyć do systemu to są także sterowniki WiFi - do puszek zgodne z systemem.

    Mnie w systemie najbardziej skusiła podczerwień 2 kierunkowa: sterowanie z pilota oraz nauka kodów sprzętu RTV i dodawanie do systemu.
    Podział na odizolowane segmenty też jest bardzo ważny

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    W przypadku systemów pracujących na jednej magistrali zawsze jest ryzyko uszkodzenia wszystkiego (np. piorun, uszkodzenie magistrali, przebicia) - bez względu czy będzie to rs-485, can, 1-wire i inne standardy.
    Gatulacje! Właśnie zakwestionowałeś wszystkie najbardziej zawodowe systemy automatyki budynkowej

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Ja mam system eHouse pracujący bezpośrednio w sieci LAN - rozdzielnie pokojowe.
    Nie ma poupychanych modułów po puszkach elektrycznych grożących awarią i przegrzewaniem się.
    Ethernet daje izolacje segmentów i jeden nie zależy od drugiego - nawet spalenie jednej rozdzielni nie ma wpływu na inne.
    No tak, rozgwieżdżona sieć LAN nie ma prawa się uszkodzić router, switch w przypadku których uszkodzenie natychmiast unieruchomiło by taki system nigdy nie padną. Dobre ))

    PS. Zauważyłem ostatnio wzrostową tendencję świeżych, potencjalnie zadowolonych klientów konkretnych systemów. I całkiem przypadkowo wszyscy mają 1 do 3 wpisy

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mar.god

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-800
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Gatulacje! Właśnie zakwestionowałeś wszystkie najbardziej zawodowe systemy automatyki budynkowej
    RS-485 jest magistralną przemysłową i ma ze 40 lat. Od tego czasu elektronika się nieco rozwinęła.
    CAN zaprojektowana była dla samochodów
    Innych magistral szeregowych "amatorskich" jak np. 1-Wire nawet nie komentuję.

    Jak kable leżą w fabryce na wierzchu to jest super, gorzej jak w domu pod tynkiem.
    Znajomy miał zwarcie w systemie pracującym na RS-485+zasilanie w kablu i izolacja mu się poprostu stopiła w ścianie i kable się pozwierały.
    Szukanie podobno nie było zabawne

    W zakładach stosuje się zabezpieczenia za grube dziesiątki tysięcy, w domach ludzie już nie instalują nawet piorunochronów (bo nie trzeba, bo szpeci, bo kosztuje itd).

    Prucie całego domu od nowa czy szukanie awarii magistrali szeregowej nie należy do przyjemności

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    No tak, rozgwieżdżona sieć LAN nie ma prawa się uszkodzić router, switch w przypadku których uszkodzenie natychmiast unieruchomiło by taki system nigdy nie padną. Dobre ))
    Router czy switch wymienia się w 1 minutę jak mamy zapasowy. (koszt 50-200pln) Jak pada jeden kabel ethernet to nie działa jedno urządzenie (w moim przypadku mniej niż 10% systemu - jedno pomieszczenie). Ja mam sterowniki pokojowe i każde pomieszczenie nie zależy od pozostałych.

    Jak pada magistrala szeregowa i system jest na "małych klockach gadających ze sobą" to awaria jest nieprzewidywalna.

    W ethernecie jest izolacja galwaniczna (trafo) na switchu i na urządzeniu (drugi transformator) i nie ma takich zagrożeń.

    W EHouse też jest pierwsza wersja systemu oparta na RS-485 jednak czuje się bezpieczniejszy mając Ethernet.


    Dla niedowiarków na blogu eHouse zamierzam w wolnej chwili opisać swoją instalację z paroma fotami bo i tak trzeba zrobić jakąś dokumentację okablowania.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    RS-485 jest magistralną przemysłową i ma ze 40 lat. Od tego czasu elektronika się nieco rozwinęła.
    CAN zaprojektowana była dla samochodów
    Innych magistral szeregowych "amatorskich" jak np. 1-Wire nawet nie komentuję.
    Takie magistrale jak CAN czy RS485 stosuje się w przemyśle i nie ma znaczenia że nie należą do najmłodszych, po prostu są bezawaryjne. Magistrali 1-Wire z kolei nie stosuje się do komunikacji pomiędzy urządzeniami w automatyce budynku. Nie wiem skąd taki pomysł.

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Jak kable leżą w fabryce na wierzchu to jest super, gorzej jak w domu pod tynkiem.
    Znajomy miał zwarcie w systemie pracującym na RS-485+zasilanie w kablu i izolacja mu się poprostu stopiła w ścianie i kable się pozwierały.
    Szukanie podobno nie było zabawne

    W zakładach stosuje się zabezpieczenia za grube dziesiątki tysięcy, w domach ludzie już nie instalują nawet piorunochronów (bo nie trzeba, bo szpeci, bo kosztuje itd).

    Prucie całego domu od nowa czy szukanie awarii magistrali szeregowej nie należy do przyjemności
    To że sobie nie zabezpieczyłeś domu to twoja sprawa. Ja w instalacjach które robię klientom stosuję kilka poziomów zabezpieczeń. I jakoś nigdy nie miałem problemu z magistralą, za to wiem że gdybym stosował układy automatyki które miały by się komunikować po LAN-ie to z pewnością bym się ich nabawił Poza tym każdy normalny instalator wraca z magistralą z końca budynku z powrotem do rozdzielni żeby nie musieć kuć ściany w razie uszkodzenia magistrali.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mar.god

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-800
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Magistrali 1-Wire z kolei nie stosuje się do komunikacji pomiędzy urządzeniami w automatyce budynku. Nie wiem skąd taki pomysł.
    Więc tylko lekka dygresja. Wystarczy poczytać w necie ile osób próbuje instalować czujniki temperatury 1-wire (słynne dallasy) na zewnątrz i wewnątrz domu.


    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    To że sobie nie zabezpieczyłeś domu to twoja sprawa.
    Ja sobie zabezpieczyłem - czytaj ze zrozumieniem => Nie ma obowiązku zabezpieczania dla domów jednorodzinnych => co lud rozumie że nie potrzeba i szkoda na to strzępić portfela.

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Ja w instalacjach które robię klientom stosuję kilka poziomów zabezpieczeń. I jakoś nigdy nie miałem problemu z magistralą,
    Gratuluje szczęścia, ale jestem pewien że "celne" uderzenie pioruna wykończy wszystkie sterowniki na magistrali szeregowej i/lub kabel magistralowy.
    Zabezpieczenia ESD w elektronice (sterownikach) stanowią zwarcie dla wyładowań i dużych przepięć więc chronią sterowniki a mogą wykończyć kabel w ścianie co jest jeszcze gorsze.

    Na pewno piorun nie wali codziennie ale ryzyko jednak występuje.

    Można sobie też zrobić testy zewrzeć skrętkę komputerową z jednej strony a z drugiej włożyć do gniazdka (dzieci nie róbcie tego sami w domu) na 99 procent izolacja się stopi i przewody się pozwierają.

    Na LANie będzie zawsze mniej zniszczeń bo jest separacja galwaniczna z obu stron kabla.

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    za to wiem że gdybym stosował układy automatyki które miały by się komunikować po LAN-ie to z pewnością bym się ich nabawił
    A co jest złego w Ethernecie wszystkie systemy komputerowe, A/V, domofony chodzą po LANie lub WiFi.
    W komputerach już dawno zrezygnowano z RS-232 bo zostało wyparte przez inne interfejsy.

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Poza tym każdy normalny instalator wraca z magistralą z końca budynku z powrotem do rozdzielni żeby nie musieć kuć ściany w razie uszkodzenia magistrali.
    Tak ale to cię zabezpiecza tylko przed rozwarciem (przecięciem magistrali w jednym punkcie). W niektórych magistralach szeregowych może być też problem z terminatorami jeśli są wymagane.

    W przypadku trwałego zwarcia, stopienia izolacji, itd. gdzieś w ścianie nadal musisz szukać i w najlepszym wypadku przerzucać się na inne pary jak są wolne.

    Lepiej już by było tworzyć instalację w gwiazdę jeśli system pozwala lub w jednym centralnym "switchu" łączyć przewody (w szereg) wtedy mamy łatwą rewizję.

    Tu jest blog poświęcony mojej budowie i automatyce budynku http://automatyka-budynku-warszawa.ehouse.pro/

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Nie można to się po prostu zarejestrować jako twórca systemu zamiast udawać zadowolonego klienta i normalnie podyskutować? Nie mam ani czasu ani ochoty na takie przekomarzanie się ale...

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Router czy switch wymienia się w 1 minutę jak mamy zapasowy. (koszt 50-200pln)
    Nie tak się robi systemy żeby je szybko naprawić tylko żeby się nie psuły

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Jak pada jeden kabel ethernet to nie działa jedno urządzenie (w moim przypadku mniej niż 10% systemu - jedno pomieszczenie).
    Tyle że w routerze albo switchu prędzej padnie zasilacz a nie wyjście i wtedy już dupa, a nie sądzę żebyś stosował przemysłowe switche z redundantnym zasilaniem bo by Ci podniósł cenę systemu o połowę.

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Więc tylko lekka dygresja. Wystarczy poczytać w necie ile osób próbuje instalować czujniki temperatury 1-wire (słynne dallasy) na zewnątrz i wewnątrz domu.
    i co z tego, czytaj ze zrozumieniem. 1-wire nie stosuje się do komunikacji urządzeń. To że używa się tej magistrali do czujników znaczy tylko tyle, że wykorzystuje się tylko krótki odcinek jej pomiędzy urządzeniem a czujnikiem a nie urządzeniem a urządzeniem. Poza tym zwykle stosuje się czujniki magistralne (KNX lub CAN) Ampio np. ma fajne, szklane czujniki magistralne które odczytują temperaturę, jakość powietrza, ciśnienie, wilgotność, lux, poziom hałasu, nadajnik / odbiornik IR. I nie jest podłączony pod 1-wire.

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    Gratuluje szczęścia, ale jestem pewien że "celne" uderzenie pioruna wykończy wszystkie sterowniki na magistrali szeregowej i/lub kabel magistralowy.
    Zabezpieczenia ESD w elektronice (sterownikach) stanowią zwarcie dla wyładowań i dużych przepięć więc chronią sterowniki a mogą wykończyć kabel w ścianie co jest jeszcze gorsze.
    "Celne" uderzenie pioruna uwali Ci całą instalację w budynku łącznie z całym sprzętem RTV i AGD i na pewno uwali Ci sprzęt sieciowy.

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    W przypadku trwałego zwarcia, stopienia izolacji, itd. gdzieś w ścianie nadal musisz szukać i w najlepszym wypadku przerzucać się na inne pary jak są wolne.
    W jaki inny sposób naturalny miała by się ta skrętka stopić? I jeszcze raz zaznaczam że kumaty instalator wróci magistralą z ostatniego punktu do rozdzielni, po to gdyby budowlaniec uwalił nam magistralę to dojdziemy do instalacji od tyłu, a uszkodzony odcinek odetniemy.

    Cytat Napisał mar.god Zobacz post
    A co jest złego w Ethernecie wszystkie systemy komputerowe, A/V, domofony chodzą po LANie lub WiFi.
    W komputerach już dawno zrezygnowano z RS-232 bo zostało wyparte przez inne interfejsy.
    To że magistrale przemysłowe są stabilniejsze niż LAN i nie są uzależnione od działania urządzenia takiego jak switch. W LAN awaria switcha, routera, zasilacza powyższych urządzeń uwala całą sieć.

  13. #13

    Domyślnie

    Czytam sprzedawcę E-House i trochę niedowierzam, że może sobie robić tak czarny PR brakami w wiedzy. Smutno się czyta. Żeby pisać o CANie czy RS'ach, że są złe bo są stare... porażka obnażająca braki w wiedzy! O paleniu się przewodu UTP/FTP na zwarciu rzędu 80A dla t=0,4 z impulsem na 400A... litości.
    Ethernet wyleci tak samo w kosmos jak każda inna instalacja przy uderzeniu bezpośrednim. Żaden iskiernik i warystor nie pomoże.

    Tak czy inaczej jak zauważył iF-Jimmi, można było się zareklamować pozytywnie zamiast robić cyrk.
    Ostatnio edytowane przez pol102 ; 11-05-2018 o 23:26
    http://ivolt.com.pl
    Create the future!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony