dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sash195

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie Defro Komfort eko pz 20kW ekoenergia

    Witam serdecznie, jestem nowym użytkownikiem tego forum oraz posiadaczem wyżej wymienionego pieca Defro od 2 tygodni.
    Obecnie moje nastawy to:
    - Podawanie - 11s
    - Przerwa podawania - 80s
    - Nadmuch - 27 (w skali 1-100)
    Podtrzymanie to:
    - Podawanie - 20s
    - Przerwa - 20 min
    - Went - 20s
    - Przerwa went - 20 min.
    Piec posiada sterownik K1pv4 z PID który po testach odpuściłem, spalał niebotyczne ilości ekogroszku przy równie dużych spiekach - zabawa na inny czas.
    Kocioł ogrzewa 150mkw powierzchni z wewnętrznie ocieplonego betonu komórkowego ( 12cm/5cm styro/24cm) plus nowe okna jets to nowo wybudowany budynek.
    Retorta jeszcze nie uszczelniona - wystarczy iż wyjmę tylko ten wkład żeliwny z palnika i po wcześniejszym obczyszczeniu umocuję ?
    Ekogroszek niby z wesołej wiem że on niby ma zostawiać spieki sam z siebie ale chyba nie aż takie. Prosił bym o pomoc w skorygowaniu ustawień pieca by bardziej dopalał węgiel i było mniej sadzy, zdarza się po kilku dniach czyścić piec i wyciągać całe wiadro...
    Czytałem by ustawić tak aby płomień rozbijał się o deflektor i był taki żywy, niestety nie udaje mi się tego osiągnąć
    Załączam zdjęcia w calu lepszej oceny procesu spalania.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0142.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	75,9 KB
ID:	374742   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0144.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	75,4 KB
ID:	374744   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0147.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	374745   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_01461.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	374747   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_01501.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	374748  


  2. #2

    Domyślnie

    20 kW na 150 m. NOWEGO budynku?!?

    O MUJ BORZE...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Cytat Napisał grisza76 Zobacz post
    20 kW na 150 m. NOWEGO budynku?!?

    O MUJ BORZE...
    no Twój nikt Ci nie zabierze
    nie wiem który bór lepszy

    ale 20kW to jakaś masakra.. przy dzisiejszych wymaganiach .. tą moc spokojnie przez pół. i jeszcze zostanie nadmiar ..
    bliżej 7-8 kW wynik .. no ale.. instalatorzy wiedzę więcej niż nie jedna książka.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sash195

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    No niestety instalator tak zrobił i teraz nic nie poradzę, jest to blizniak którego budowa rozpoczęła ponad 16 lat temu i stał trochę nie wykończony więc do końca nie wiem czy określenie nowy jest odpowiednie ale dzięki wielkie za minięcie się z zapytaniem a "zruganie" mnie za wybór nie odpowiedniego pieca...

  5. #5

    Domyślnie

    ...no z butów można wyskoczyć, gdy się widzi tak "dobrane" parametry. Ręce, nogi i zasady ortografii opadają
    Mam zbliżoną powierzchnię, podobną strukturę ściany - różnica taka, że mój budynek jest 20-letni i ma sporo miejsc do docieplenia.
    Piec 12 kW na chwilę obecną pracuje średnio na 20-30% mocy. Przy czym pamiętaj, że każdy piec może spokojnie wydolić i 120% mocy nominalnej. Jakie masz spalanie? ja wciąż kończę wygrzewanie, remont w trakcie,b. częste i długie wietrzenia itp - i oscyluję w granicach 20 kg/dobę. a u Ciebie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sash195 Zobacz post
    dzięki wielkie za minięcie się z zapytaniem a "zruganie" mnie za wybór nie odpowiedniego pieca...
    To nie ruganie, a uświadomienie - twoim problemem jest przewymiarowany piec. I najpierw poczytaj sobie wątki na ten temat - wszelkie porady "na odległość" i "na oko" będą niewiele warte.
    'Na szczęście" problem jest dość powszechny i obszernie opisany na tym forum. I - podobno - da się to jakoś ogarnąć.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sash195

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    W obecnej chwili wietrzenie ile tylko się da, posadzki wylane miesiąc temu tynki wykończone podobnie. Parametry nie dobrane tylko "polecone" po licznych kontaktach ze znamienitymi serwisantami defro... Obecnie spalanie 30 kg/dobę

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sash195

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał grisza76 Zobacz post
    To nie ruganie, a uświadomienie - twoim problemem jest przewymiarowany piec. I najpierw poczytaj sobie wątki na ten temat - wszelkie porady "na odległość" i "na oko" będą niewiele warte.
    'Na szczęście" problem jest dość powszechny i obszernie opisany na tym forum. I - podobno - da się to jakoś ogarnąć.
    Właśnie przeglądam katalog defro z końca 2015 roku i dla tego piecyka przewidziana powierzchnia grzania to 200mkw. Nie podałem w pierwszej wiadomości powierzchni piwnicy która jets dogrzewana oraz zbiornika galmetu za 300l która również ogrzewa ten piecyk. Za ta w nowym katalogu defro obecny piec potrafi obsługiwać już powierzchnię 250mkw.. Jak by nie patrzeć w chwili kupna pieca był dobrze dobrany przez specjalistów defro bądz chcieli pozbyć się zbytek magazynowych z którymi muszę sobie teraz niestety poradzić...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Właśnie przeglądam katalog defro z końca 2015 roku i dla tego piecyka przewidziana powierzchnia grzania to 200mkw.
    nie dziwie Ci się wcale jak piszą "fachmani" na stronie, w ulotkach i wszędzie trąbią ..choć powoli dociera do nich, że dobór mocy kotła powinien być po OZC..
    Pierwsze powinno się wybrać moc grzejników po OZC .. później tą wartość *0,8 i jest moc kotła.
    Jak Kolega pisał 120% spokojnie wydoli. Zostało Ci jedno sensowne wyjście, szukać baniaka tj zbiornika na bufor.
    20 kW przy standardzie pasywny powinien uciągnąć śmiało 2000m2 - to nie pomyłka .. tam masz moc na 1m2 = 10 wat tylko .. i o tym trzeba pamiętać ..
    możliwości ogrzewcze zleżą od klasy energetycznej kotła.
    Jeszcze idzie inaczej robić .. ale latanie co godzina do kotłowni i siup trochę węgla ? mija się z celem? chyba że dbasz o figurę ..
    Nikt Cie nie ruga, bo masz całkowite prawo nie wiedzieć że tak jest, chyba że jesteś fachowcem i żyjesz z instalacji... wtedy ..
    http://www.cda.pl/video/50026a3?o=popular&page=8

  10. #10

    Domyślnie

    Są jeszcze opcje ograniczania mocy kotła - szamot, zaklejanie części napowietrzeń itp.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sash195

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    nie dziwie Ci się wcale jak piszą "fachmani" na stronie, w ulotkach i wszędzie trąbią ..choć powoli dociera do nich, że dobór mocy kotła powinien być po OZC..
    Pierwsze powinno się wybrać moc grzejników po OZC .. później tą wartość *0,8 i jest moc kotła.
    Jak Kolega pisał 120% spokojnie wydoli. Zostało Ci jedno sensowne wyjście, szukać baniaka tj zbiornika na bufor.
    20 kW przy standardzie pasywny powinien uciągnąć śmiało 2000m2 - to nie pomyłka .. tam masz moc na 1m2 = 10 wat tylko .. i o tym trzeba pamiętać ..
    możliwości ogrzewcze zleżą od klasy energetycznej kotła.
    Jeszcze idzie inaczej robić .. ale latanie co godzina do kotłowni i siup trochę węgla ? mija się z celem? chyba że dbasz o figurę ..
    Nikt Cie nie ruga, bo masz całkowite prawo nie wiedzieć że tak jest, chyba że jesteś fachowcem i żyjesz z instalacji... wtedy ..
    http://www.cda.pl/video/50026a3?o=popular&page=8
    Nie jestem fachowcem inaczej potrafił bym sobie jakoś z tym poradzić albo nie dopuścił do takiej sprawy tylko jest inny problem, przeglądałem oferty innych "fachowców" których miałem do wybili oględziny to polecali mi piece od 18-25kw...
    Jak wspomniałem jest to blizniak, w moim lustrzanym odbiciu rodzina posiada piec 25kw i jakoś on im radzi a wręcz ocieplali jeszcze dom w zeszłym roku...
    Można tu coś pokombinować jakoś nastawami by chociaż przetrwać do wiosny ? Jakieś propozycje ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    sash

    masz instrukcję do kociołka to ustaw sobie podawanie i przerwę dla mocy w okolicy 5KW - w starszych wersjach instrukcji były tabele
    jeśli nie ma w twojej to ustaw podawanie 5 sek przerwa 50 sek i nadmuch w okolicy 40%
    jak będzie niedopalał podnoś nadmuch
    jak będą spieki obniżaj nadmuch
    to wszystko
    szkoda że nie korzystasz z oferowanych przez ten sterownik funkcji - jest dobrze napisany algorytm w nim i wystarczy dopasować ustawienia startowe do budynku aby poprawnie się paliło.
    to co na zdjęciu z pierwszego postu to spiek z popiołu- za duży nadmuch
    kocioł przewymiarowany na to nic już nie poradzisz chyba że uda ci się go zamienić na mniejszy
    producenci podają powierzchnie do ogrzania z poprzedniego wieku kiedy styropian był fanaberią a węgiel kosztował 200PLN/Tonę
    kocioł dobiera się do potrzeb domu a nie jego powierzchni i 20KW może ogrzać 400m domu bez problemu wszystko zależy od jego potrzeb
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony