dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie kominek + bufor w domu 140m

    Cześć wszystkim,
    po długiej lekturze forum postanowiłem napisać pierwszy post. Od pewnego czasu zaczytuję się w temacie kominków (i nie tylko) ale nie do końca znalazłem rozwiązania dla moich wątpliwości.

    Kupiłem niedawno dom, około 140m, rok budowy 1950, ale ocieplony z wymienioną na miedzianą instalacją grzewczą. Ogrzewanie to kocioł gazowy dwufunkcyjny, niekondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Ogrzewanie bazuje częściowo na podłogówce (łazienki, korytarz kuchnia), reszta to grzejniki. CWU grzana niestety w oparciu o kocioł co jest mało komfortowe.

    Chciałbym zamontować kominek + bufor i podłączyć pod istniejącą instalację. Kominek miałby być głównym źródłem ciepła i CWU + gaz rezerwowo. Nie wiem niestety w co zainwestować. Hydraulik poleca mi bufor typu zbiornik w zbiorniku 500+200 (lub 500+100) + nieduży kominek, około 15kW. Ja się obawiam, że zimą bufor może być zbyt mały żeby działać efektywnie a latem, będę musiał go grzać (przynajmniej częściowo), żeby zagrzać CWU, co również wydaje mi się mało ekonomiczne. Dlatego myślałem o zwykłym buforze 1000L + kominek 19-24kW i oddzielnym zasobniku na CWU około 120L z palnikiem gazowym i ew. wężownicą (do podgrzewania z alternatywnego źródła). Na całość nie chciałbym wydać więcej niż 20 000 (może być odrobinę więcej ale nie zmartwię się jak będzie mniej

    Kominek ma być usytuowany w salonie 36m otwartym na kuchnie i korytarz 30m

    Hydraulik polecał mi kominki LAVA, co o nich sądzicie? Jak widać po moim budżecie nie stać mnie na Romotop, itp.
    Ostatnio edytowane przez iT!T ; 05-12-2016 o 09:36

  2. #2

    Domyślnie

    Nie znam kominków LAVA więc nie wiem. W każdym razie skoro chcesz z kominka uczynić główne źródło ogrzewania to przede wszystkim kup porządny wkład. Kiepski wkład obrzydzi Ci użytkowanie kominka. Całkiem niezłe wkłady z PW dostaniesz już za ok 6k (+/- 1k). Na forum wspomina się często o Romotopie za sprawą dużej aktywności tutejszego hurtownika tego modelu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Nie znam kominków LAVA więc nie wiem. W każdym razie skoro chcesz z kominka uczynić główne źródło ogrzewania to przede wszystkim kup porządny wkład. Kiepski wkład obrzydzi Ci użytkowanie kominka. Całkiem niezłe wkłady z PW dostaniesz już za ok 6k (+/- 1k). Na forum wspomina się często o Romotopie za sprawą dużej aktywności tutejszego hurtownika tego modelu.
    Dzięki, a porządny, w miarę nowocześnie wyglądający, wkład za około 7k, to np... (poproszę o sugestie)?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie znam się na wszystkich wkładach. Ja użytkuję wkład wodny firmy robiren i ten jest jak najbardziej w porządku. Podobno Romotop jest wart uwagi ale nie wiem z kolei jak cenowo się to przedstawia.

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem,

    zastanawia mnie też reszta instalacji tj. wymiennik ciepła i boiler.
    Proponowany mi system jak już pisałem to zbiornik w zbiorniku. Przy wielkości 800/200 to kwota 6 315 przy tym rozwiązaniu muszę grzać bufor nawet latem
    https://www.bojlery.pl/zbiornik-akum...t-800-200.html

    Ja wolę to rozdzielić i kupić zasobnik z palnikiem gazowym wężownica na ew. solary (w przyszłości)
    https://www.bojlery.pl/pojemnosciowy...ca-psw120.html
    i bufor również z wężownicą:
    https://www.bojlery.pl/zbiornik-akum...met-1000l.html
    Łączny koszt obu zbiorników to 6 085 zł
    (powyższe modele zamieściłem dla przykładu, jeżeli zarówno na zasobnik CWU i bufor polecacie coś innego, chętnie przyjmę każdą sugestię)

    Pytanie czy ma to sens?

    Jednocześnie nasuwa mi się pytanie, czy jest sens grzać duży bufor piecem gazowym, czy nie lepiej podłączyć to tak, że kominek grzejąc ładuje bufor, a kiedy temperatura w buforze jest niska i kominek nie pracuje, to obieg jest zmniejszany (zawór ogranicza obieg na centralne + piec gazowy)

    Kolejne pytanie, czy jest możliwość tak podłączyć "jeden zestaw solarny", żeby najpierw grzały zasobnik CWU a po podgrzaniu wody przełączały się na wężownicę w buforze.

    Jestem kompletnym laikiem w tego typu sprawach i część kwestii biorę na własną logikę, więc proszę o wyrozumiałość
    Ostatnio edytowane przez iT!T ; 05-12-2016 o 14:40

  6. #6

    Domyślnie

    Jak dla mnie Twoje problemy nadają się bardziej na jakieś forum hydrauliczne.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Jak dla mnie Twoje problemy nadają się bardziej na jakieś forum hydrauliczne.
    Coś w tym jest Jednakże, jakby nie było sercem systemu będzie wkład kominkowy. Z tego co czytałem na forum to jest to również element na którego działanie lepsze lub gorsze wpływa mnóstwo niuansów, a na rynku modeli są setki, a zatem decyzja nie łatwa. Stąd najważniejszy na ten moment jest wkład i ewentualne sugestie dot. jego współdziałania z wymiennikiem.
    Ostatnio edytowane przez iT!T ; 06-12-2016 o 08:08

  8. #8
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Zobacz nowy model Romotop HEAT , do wyboru dwie wielkości szyby 590 x 500 lub 700 x 500 , do montażu bezpośrednio w układy zamknięte co daje spore oszczędności na hydraulice .. Oczywiście wyposażony w chłodnicę płaszcza wodnego i CDP czyli 100% dolotu powietrza do spalania z poza budynku .

    W razie jakichkolwiek pytań zadzwoń 663443321

    Uwaga !
    Cena pokazana poniżej obowiązuje tylko do 15.12.2016
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Slajd23.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	375166  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 06-12-2016 o 09:07
    Darek B

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar artros
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Mam tego heata.
    Jest nieźle wykonany świetnie się pali (czysta szyba)
    Ale reklamacje trwają wieki
    Monterzy w mojej okolicy podchodzą jak pies do jeża, szczególnie jeśli chodzi o zawór mieszajacy
    Pomoc na Forum teoretyczna bo w praktyce...
    Budujemy Mango

  10. #10

    Domyślnie

    Dwie opcje. Piec gazujący i bufor z wężownicą do cwu. Kominek 1000l bufor i bojler. Układy zamknięte. Latem ciepła woda z gazu.
    Takim ciekawym rozwiązaniem są bojlery z pompami. W przypadku ochłodzenia wody w bojlerze startuje pompa cwu wymusza przepływ wody przez wymiennik cwu kotła gazowego. Kocioł zaczyna pracę grzejąc cwu. Takie bojlery można było kupić w Leroy Merlin.
    Ostatnio edytowane przez qwa ; 20-12-2016 o 23:27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony