dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie WT 2017 a projekt

    Witam,
    chciałbym się dowiedzieć czy wykonalne i opłacalne jest zaadoptowanie projektu tak aby spełniał warunki techniczne mające obowiązywać od 2017r czy lepiej szukać nowego projektu ?

    Kupiłem projekt pod nowy MPZP który miał być uchwalony we wrześniu a potem okazało się że będzie dopiero w styczniu, projektu wymienić nie mogę już.
    Projektowany dom ma Ep na poziomie 99 oraz wymaga zwiększenia/pogrubienia izolacji dachu oraz ścian. Izolacje to pół biedy ale czy jest możliwe aby mieć Ep na wymaganym poziomie jednocześnie mając ogrzewanie na drewno/węgiel? Co trzeba zmienić w projekcie aby to Ep spadło? Nie ma perspektyw na ogrzewanie gazowe.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zwiększ izolację bo to podstawa aby polepszyć parametry cieplne przegród. Węgiel ma wysoki współczynnik, musiałbyś zastosować biomasę jako paliwo żeby obniżyć Ep, założyć solary dla CWU, albo zmienić wentylację na mechaniczną z rekuperacją.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Zwiększ izolację bo to podstawa aby polepszyć parametry cieplne przegród. Węgiel ma wysoki współczynnik, musiałbyś zastosować biomasę jako paliwo żeby obniżyć Ep, założyć solary dla CWU, albo zmienić wentylację na mechaniczną z rekuperacją.
    Praktycznie nie ma takiej mozliwosci aby Ep=95 kWh/m2*a było spełnione bez wentylacji mechanicznej, jak zwykle ustawodawca sie znów nie popisał dając mozliwosc kombinowania ze wsp. Ep róznej masci oszustom architektom. Powinien byc obligatoryjny wymóg stosowania wm, w 2021 wchodzą kolejne obostrzenia ciekawe kiedy sie pojawi zapis o stosowaniu obowiązkowym wm.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał calvin66 Zobacz post
    Projektowany dom ma Ep na poziomie 99 oraz wymaga zwiększenia/pogrubienia izolacji dachu oraz ścian.
    Pewnie wystarczy odpalić kominek na biomasę. EP to ściema i jest wiele "magicznych" sposobów na jego zmianę.
    Tak gdzieś od połowy wpisu:
    http://forum.muratordom.pl/entry.php...-pr%C4%85d-1-1

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Jeśli w projektowanej charakterystyce energetycznej budynku w tzw. "systemie alternatywnym" mam podane EP=26,43 przy założeniach wentylacji grawitacyjnej oraz opalania biomasą to wystarczy że w adaptacji zamiast eko-groszka będzie piec na biomasę aby spełnić warunek EP?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewnie wystarczy odpalić kominek na biomasę. EP to ściema i jest wiele "magicznych" sposobów na jego zmianę.
    Kraków mozna juz odpuscic z biomasą, pozostaje nam tylko magia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Więc musi być w projekcie piec na biomasę żeby warunek Ep był spełniony przy zachowaniu wentylacji grawitacyjnej, pytanie czy istnieją kotły na biomasę z podajnikiem np pellet nadające się też do palenia ekogroszkiem jaki i normalnym drewnem ?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Planujesz budowę domu z wentylacją grawitacyjną? Rozumiem takie podejście 20lat ale obecnie to jest nieporozumienie. Jest jeszcze możliwość dania WM z reku więc warto pójść w tą stronę. Zminimalizować mostki cieplne, dołożyć trochę izolacji i zadbać o dobrą szczelność to wtedy i PC można tanio grzać i nie będzie problemu z Ep. Będzie lepiej dla środowiska ale przede wszystkim dla twojej RODZINY bo to jest najważniejsze. No chyba że strasznie lubisz jak Ci się z komina czarny dym kopci, że aby działała WG to musi Ci ciągnąć od okien bo jak nie to strasznie duszno nie mówiąc o tym ze w lato bez przeciągów to jest masakra ale z przeciągami to też nie lepiej. Jakby się samemu mieszkało to trudno, ale syf swojej rodzinie robić w XXI wieku lepiej to przemyśleć póki jeszcze na to czas.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Tak, chcę budować po staremu z wentylacją grawitacyjną oraz palić węglem i drewnem. Po pierwsze nie wyrobię się w tym roku aby otrzymać pozwolenie na budowę a moim zdaniem przesunięcie pozwolenia w czasie o nie cały miesiąc (nie z mojej winy a urzędu miasta) stawia mnie w sytuacji która jest dla mnie, moim zdaniem niesprawiedliwa względem tych, co mogli się wyrobić jeszcze w tym roku i zabrania mi budować tak jakbym ja chciał więc szukam drogi jak ominać lub też naciągnąć te sprawę do mojej wizji. Druga sprawa - może w Waszych regionach problem smogu jest poważny i uciążliwy, ja będę się budować na odludziu, na wsi i nie sądzę aby mój dym z komina był problemem (o efekcie cieplarnianym i innych szkodliwych dla ekologi względach, powodowanych przez palenie węglem proszę nie pisać bo to bardziej problem polityczny anieżeli ekologiczny i różne są na ten temat teorie), kolejna sprawa to taka, że mam zamiar budować systemem gospodarczym, bez wiązania pętli na szyję z tytułu kredytu hipotecznego więc zarabiając tyle ile zarabiam nie będę pchał się w nowinki typu pompy ciepła, WM i solary etc bo to kosztuje tez nie mało. Po za tym jestem tradycjonalistą i uparłem się na WG i ekogorszek i basta

  10. #10

    Domyślnie

    Ten ekogroszek jeszcze bym darował ale uwierz mi WM nie jest aż tak droga, trochę droższa niż WG ale korzyści są niewspółmierne. Poza tym ... WG nie działa

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał calvin66 Zobacz post
    Druga sprawa - może w Waszych regionach problem smogu jest poważny i uciążliwy, ja będę się budować na odludziu, na wsi i nie sądzę aby mój dym z komina był problemem (o efekcie cieplarnianym i innych szkodliwych dla ekologi względach, powodowanych przez palenie węglem proszę nie pisać bo to bardziej problem polityczny anieżeli ekologiczny i różne są na ten temat teorie)
    Oczywiście dym z Twojego komina doleci do granicy działki i się zatrzyma. A chmura radioaktywna od 30 lat wisi nad miastem Prypeć - ekologia to tylko problem polityczny.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sly1234

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Planujesz budowę domu z wentylacją grawitacyjną? Rozumiem takie podejście 20lat ale obecnie to jest nieporozumienie. Jest jeszcze możliwość dania WM z reku więc warto pójść w tą stronę. Zminimalizować mostki cieplne, dołożyć trochę izolacji i zadbać o dobrą szczelność to wtedy i PC można tanio grzać i nie będzie problemu z Ep. Będzie lepiej dla środowiska ale przede wszystkim dla twojej RODZINY bo to jest najważniejsze. No chyba że strasznie lubisz jak Ci się z komina czarny dym kopci, że aby działała WG to musi Ci ciągnąć od okien bo jak nie to strasznie duszno nie mówiąc o tym ze w lato bez przeciągów to jest masakra ale z przeciągami to też nie lepiej. Jakby się samemu mieszkało to trudno, ale syf swojej rodzinie robić w XXI wieku lepiej to przemyśleć póki jeszcze na to czas.
    A co jesli chce grzac tylko pradem? (kable grzalki)

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To oznacza że Twój dom teraz nie może zjadać więcej niż 95/3=31,6 kWh tzw energii końcowej.. czyli po uwzględnieniu sprawności, systemu C.O i CWU..
    bez wskaźnika nie może być więcej jak 31,6 kWh .. to jak pomnożysz wyjdzie Ci graniczne EP.. dość mocno wyśrubowany parametr.. dla samego prądu..
    Dość powiedzieć że z niedużymi obawami, na takie rzeczy można sobie pozwolić w budynku pasywnym.. co najwyżej. Bo 15 kWh i zostaje jeszcze 16 kWh na CWU, gdzie CWU z natury ma straty na przesyle itp, chyba że grzejmy bezpośrednio w punkcie poboru. Reguły są równe dla wszystkich, tłumaczenie że np będę zużywał tyle i tyle.. to do niczego by nie prowadziło, jednakowe warunki dla każdego, jeśli chodzi o wymagania upraszczają i dają przejrzysty system.

  14. #14

    Domyślnie

    No dobra a co to jest piec na biomasę... Wystarczy że piecem z podajnikiem palisz pelletem?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał sly1234 Zobacz post
    A co jesli chce grzac tylko pradem? (kable grzalki)
    Tak jak pisał merkava to trzeba obniżyć EU do poziomu jak w pasywnym i po problemie. też uważam że jest niesprawiedliwy przelicznik dla ogrzewania czystym prądem. To już nie nasza wina że w naszym kraju prawie cały prąd pochodzi z węgla. W tym przypadku lepiej byłoby aby jak najwięcej prądu było produkowanego przez OZE. Można dać sobie na dach panele PV i już Ep leci na łeb i szyję. Domek w standardzie NF15, ogrzewać panelami na podczerwień, kablami czy foliami, cwu z PC i domek będzie tani w budowie i tani w użytkowaniu. Do tego jak starczy PLNów to panele PV na dachu i mieć prawie darmowy prąd w zależności ile tych paneli się da. Jak się dobrze to zrobi to można mniej zużywać prądu niż się potrzebuje a wtedy będzie się zarabiać na domku. Wszystko zależy jak się podejdzie to tematu i co się chce. Na pewno mija się z celem budowanie domów z tradycyjna kotłownią i śmieciuchem. po pierwsze i tak trzeba kupować węgiel, drewno, mieć gdzie to trzymać itp wiec tylko pozornie wydaje się ze będzie to tanie. A co tanie to w praktyce jest drogie.
    ja tam bym nie patrzył na kwestie typowo ekologiczne bo i tak to co my Europejczycy staramy się ograniczyć to takie USA czy Chiny tyle wyprodukują że głowa boli na samą myśl. Tu trzeba raczej patrzyć na swój komfort i koszty. ja tam wolę przyjść po pracy do domu i sobie odpocząć niż gonić do pieca. Też wolę dłużej pospać niż wstawać codziennie godzinę wcześniej by napalić w piecu, też wolę nie widzieć przed domem kupki węgla itp. Lepiej jak ogrzewanie chodzi sobie samo a przy okazji jak rachunki za to nie są drogie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał calvin66 Zobacz post
    Więc musi być w projekcie piec na biomasę żeby warunek Ep był spełniony przy zachowaniu wentylacji grawitacyjnej, pytanie czy istnieją kotły na biomasę z podajnikiem np pellet nadające się też do palenia ekogroszkiem jaki i normalnym drewnem ?
    Piec podajnikowy jest piecem na biomasę -możesz palić pelletem

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Najmniejsze kotły są już za duże na to co jest teraz standardem..no ale.. dla mnie albo gaz, albo pelet.. ewntualnie kominek..
    ogólnie biomasa, bo z wugla pył jest straszny...

  18. #18

    Domyślnie

    Nie muszą być za duże są już piece podajnikowe 7kw

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    spokojnie 7 kW 200m2 teraz.. przy -20 ciągłego mrozu.. nie mówiąc .. że przy standardzie pasywnym .. ogrzał by takim kotłem 700m2..
    Się pchać w kotłownie.. jeśli się nie ma lasu w pobliżu, taniego peletu.. potrzeba ? imo nie...
    Strategia i jeszcze raz strategia.. a nie pierwsze strzały z "opłacalnością"... mi same obrzyny z drewna powinny starczyć na 10lat spalania..
    jak będę "chytry" to zrobię RS'a i po kołopocie.. pierwsze próby pokazały że system działa.. naprawdę drewno dopala cudnie..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony