dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    Rozumiem i zgadzam się odnośnie wielkości pieca i przewymiarowania, również dzięki:
    http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co...tla-weglowego/

    Jedyne co do czego mam obawy, to casus Bietki i żeby nie przesadzić w drugą stronę...

    Co do aktualnego stanu to 5t przez zimę, dobowo ciężko określić - ale też to co innego, bo nie pali się*non stop, tylko kilka, kilkanaście h na dobę.

  2. #22

    Domyślnie

    Masz dom z lat 90-ych o pow>220m2 i ocieplenia praktycznie brak
    Moim zdaniem na ta chwilę, bez izolacji dachu to 16-17kW
    Jak ocieplisz, to wówczas można się dopiero pokusić o myślenie nad mniejsza jednostką
    Krótko mówiąc albo docieplasz i dopiero mniejszy kocioł, albo prowizorka z jakims dociepleniem góry i kompromis

    Rozwiązaniem kompromisowym jest złożenie zestawu na zamówienie
    czyli kocioł 16-17kW z palnikiem od mniejszego albo z palnikiem pozwalającym na zmiany mocy, np. w skam-p plus 17kw masz palnik ardeo-iron, można w nim zmieniać same palenisko czym decyduje się o mocy palnika. Może być zatem teraz założone od kotła 17kW a po dociepleniu zmiana na takie od mniejszego kotła.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jak sobie chcesz ułatwić, to nawet nie patrz w stronę Eko Plus. Czyszczenie tego kotła to dramat absolutny jest. A skłonność do syfienia się ma ogromną. Jak już koniecznie Ogniwo, to Eko Plus M. Ja radziłbym Ci Skama 17 kW. Po ociepleniu stropu będzie lekko za wielki - to bez znaczenia. Nawet jeżeli ocieplisz ściany, nie będzie przewymiarowany jakoś dramatycznie i dobrze prowadzony będzie palił czysto i skutecznie. Pozwoli rozglądać się za tańszym i słabszym opałem - chociażby ruskiem czy Jaretem albo ekomiałami. Pozwoli spalać opał który w kotle dobranym na styk narobi problemów albo z koksowaniem, albo z żużlowaniem. Ja np. kotłem 17 kW ogrzewam zakładowy budynek 200 metrów. Fakt, że wysokość pomieszczeń wynosi 3,4 do 4 metrów. Ale na ścianach jest 15 cm styropianu, w stropie od 30 do 40 cm wełny, pod posadzką od 5 do 10 cm styroduru. I kocioł pracuje bez zarzutu, chociaż idzie przy obecnych warunkach na mocy około 3,5 kW. Pewnie dałaby radę jednostka 12 kW. Ale czy dałaby radę paląc miały 21 MJ do 23 MJ ?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  4. #24

    Domyślnie

    Od siebie dodam, że mój SKAM-Premium z palnikiem Batory łyka większość miałów (miałów - a nie pyłów ), a jeśli skorzystasz z rady kolegi:
    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kocioł na średnią moc sezonową + to 2-3 dni możesz dogrzać prundem. To tak wyknuło się to rozwiązanie przy okazji modernizacji C.O .. jak średnia sezonowa to np 10 kW .. kocioł 10/ 12 kW max..
    dodać jego zapas mocy + nagrzewnicę .. i spokojnie starczy..
    to wówczas i Skamem 12-tką obgonisz. Mój przy zapotrzebowaniu chwilowym 2-2,5 kW ma nadal sprawność na poziomie 68-70%

  5. #25
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał grisza76 Zobacz post
    Od siebie dodam, że mój SKAM-Premium z palnikiem Batory łyka większość miałów (miałów - a nie pyłów ), a jeśli skorzystasz z rady kolegi:

    to wówczas i Skamem 12-tką obgonisz. Mój przy zapotrzebowaniu chwilowym 2-2,5 kW ma nadal sprawność na poziomie 68-70%
    Ile spalasz kg ekogroszku na dobę przy pracy 2kW ?

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kocioł na średnią moc sezonową + to jak by Ci miało jakieś mocy zabraknąć - będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jak przewymiarowany kocioł .. który sprawdził by się na próbie statystycznej - z powrotem 100lat..
    2-3 dni możesz dogrzać prundem. To tak wyknuło się to rozwiązanie przy okazji modernizacji C.O .. jak średnia sezonowa to np 10 kW .. kocioł 10/ 12 kW max..
    dodać jego zapas mocy + nagrzewnicę .. i spokojnie starczy..
    Osobiście do takiego domu polecam Skam-P Plus 17 kW z palnikiem Ardeo Iron R bez żadnych nagrzewnic elektrycznych, jeśli będzie trochę przewymiarowany to dobrze bo będzie można spalać tańszy, słabszy miał i kocioł przy tym wydoli.


    Kolejna zaleta niewielkiego przewymiarowania to rzadsze czyszczenie wymiennika kotła lub wystarczy bardzo zgrubne czyszczenie, żeby temp. spalin nie była zbyt niska - choć u siebie przy kominie z cegieł widzę, że paląc wilgotnym węglem przy temp. spalin na poziomie 100 stopni nie ma ani śladu kondensatu w kominie.

    Przy zapotrzebowaniu maks 7,5 kW [przy -20 kiedyś takie osiągnąłem] użytkuję od 8 lat kocioł 18 kW, któremu jeszcze dołożyłem zawirowywacze [to tak jakbym zwiększył powierzchnię jego wymiennika do poziomu Skam-P 17 kW] i mam bardzo dobre wyniki zwłaszcza przy paleniu Wesołą na palniku 25 kW przy której polegnie każdy palnik dobrany z małym zapasem mocy.

    Zwracam uwagę, że przy uzyskiwaniu mocy w kotle z podajnikiem nie tyle liczy się kaloryczność węgla co szybkość jego prawidłowego spalania - dla przykładu szybciej spali się i da w jednostce czasu więcej energii [więc uzyskamy wyższą moc kotła spalając paliwo prawidłowo tj. do końca bez niedopału] słoma, papier lub niskokaloryczny rosyjski ekogroszek Barter 23 MJ, czy polski z Piekar 26 MJ niż Wesoła, która ma 29,5 MJ/kg.

    Wynika to z tego, że Wesoła ma więcej "węgla w węglu" - konkretnie węgla pierwiastkowego C, a mniej części lotnych - w efekcie kaloryczność jest wysoka, ale pierwiastkowy węgiel spala się dłużej i wolniej niż części lotne.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    To pojechał gość po całości. Na moje to należy zwracać uwagę z jakich podzespołów kociol się składa, firma to nie wszystko. Defro masz AKM, super kociol? Zębiec kupisz w castoramie. Do Ogniwa nie czepiam się. Galmet i Heiztechnik też jest znany,zapomniałem o Sas, no i kotly Malina znane z reklamy radio.
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  8. #28

    Domyślnie

    @Cerone Na razie jeszcze nikt mi nic nie próbował wcisnąć na tym forum, w wątkach o Skampie czy Ogniwie jest po kilkanaście tysięcy postów dyskusji (mniej lub bardziej rzeczowych), wiele osób ma ekotlownia czy esterownik gdzie mogę obejrzeć jak piece działają*na żywo, ludzie doradzają przytaczając jakieś merytoryczne argumenty... przepraszam, ale na razie Twój post wygląda jak marna reklama bo "półka wyżej"

  9. #29

    Domyślnie

    Tak myślenie trzeba włączyć. Niechybnie nowy nick Cerone to handlarzyk internetowy z branży grzewczej.
    Może zmieniać swoje tożsamości ale łatwo go rozpoznać po języku którego używa i towaru który promuje.

    W innych miejscach znany też pod Nickiem kanicek, nagania ludzi na sklep "no to frugo peel"

    Pisze pod przykrywkami userów udając głupa, że jak miał problem z doborem kotła pelletowego to mu na no to frugo wszystko pomogli.
    Parę postów dalej wkleja wpis aby tylko palniki do pelletu i żadne uniwersalne po czym na innym wątku zachwala taki uniwersalny.

    Promuje jeszcze akcje na kopciuchy, tyle że żeliwne bo ponoć stalowe się ludziom przejadły.

    Taki lepszy cwaniak
    Ostatnio edytowane przez AnDek ; 18-12-2016 o 20:59

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Św.Mikołaj
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    515

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Rozwiązaniem kompromisowym jest złożenie zestawu na zamówienie
    czyli kocioł 16-17kW z palnikiem od mniejszego albo z palnikiem pozwalającym na zmiany mocy, np. w skam-p plus 17kw masz palnik ardeo-iron, można w nim zmieniać same palenisko czym decyduje się o mocy palnika. Może być zatem teraz założone od kotła 17kW a po dociepleniu zmiana na takie od mniejszego kotła.
    Cześć
    Oczywiście swoje nowe dziecko trzeba wypromować
    To podstawa
    Jestem człowiekiem więc piszę bez ogródek co o tym wszystkim sądze
    MK
    Podgląd pracy mojego kociolka na żywo https://device.esterownik.pl/device/3800/

  11. #31

    Domyślnie

    Witam wszystkich po świętach,

    Dokształciłem się*trochę i zauważyłem że Skampy mogą pracować w układzie zamkniętym, z DBV-1. Myślicie że to lepszy pomysł*niż*otwieranie układu? Zakładam, że zawór nie będzie mocno wykorzystywany - mam UPS, pewnie zamontuję też lepszy akumulator, wiec pompka powinna trochę podziałać nawet bez prądu.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyr Zobacz post
    Witam wszystkich po świętach,

    Dokształciłem się*trochę i zauważyłem że Skampy mogą pracować w układzie zamkniętym, z DBV-1. Myślicie że to lepszy pomysł*niż*otwieranie układu? Zakładam, że zawór nie będzie mocno wykorzystywany - mam UPS, pewnie zamontuję też lepszy akumulator, wiec pompka powinna trochę podziałać nawet bez prądu.
    Jest wiele kotłów gdzie producenci dopuszczają je do instalacji w układzie zamkniętym.
    A w czym Ci przeszkadza układ otwarty?
    Co ma UPS do zaworu?
    Większy akumulator to dłuższa praca kotła po zaniku napięcia.
    Byłem tydzień przed świętami na serwisie gdzie instalator "zapomniał" wstawić choćby manometr do kontroli ciśnienia w układzie.
    Efekt? po 3 dniach pracy z kotła zrobiła się beczka, całe szczęście że puścił spaw i nie wywaliło ze dwie ściany w domu.
    Kto gościowi teraz kupi nowy kocioł? nie wiem.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  13. #33

    Domyślnie

    Układ otwarty mi nie przeszkadza, tylko teraz mam zamknięty - może nie trzeba przerabiać, pytam o radę.
    UPS do zaworu ma się*tak, jak działająca pompka CO do ciśnienia w zbiorniku.

    Czy gość z tym piecem miał zawór DBV-1?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Zawór DBV to zawór schładzający.
    Jeśli masz już układ zamknięty nie musisz tego zmieniać, ale przypilnuj żeby Ci ktoś maniany nie odwalił bo możesz mieć bombkę w domu.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony