dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie Przyłącze energetyczne placu budowy - Enea

    Witam,
    jestem kompletnym laikiem w sprawach i procedurach energetycznych a fachowe terminy podane w warunkach technicznych i umowie przyłączeniowej przyprawiają mnie o ból głowy. Chciałbym się dowiedzieć od Was jakie kroki i jakie dokumenty muszę poczynić aby mieć prąd na działce - placu budowy.

    Jestem na takim etapie:
    -przy płocie stoi skrzynka enei
    -mam warunki techniczne od enei - dom jednorodzinny, dot. przyłaczenia obiektu projektowanego, 16kW, V grupa, szczegóły techniczne pomijam, dalej stoi: " z istniejacego złacza kablowo-pomiarowego wyprowadzić wlz do RG zasilania placu budowy, a po wykonaniu projektowanego obiektu do jego RG" - czyli najpierw będę musiał mieć tzw erabetkę a potem wszystko będzie przeniesione do domu?
    -mam umowę przyłaczeniową, podpisaną i tam jest, nie wiem czy słusznie, "przedmiotem umowy jest przyłaczenie instalacji klienta w obiekcie dom jednorodzinny" no dom ale wcześniej plac budowy tak jak jest w WT? i dalej: konieczne jest wykonanie instalacji odbiorczej klienta, wykonanie pomiarów instalacji odbiorczej przedlicznikowej(?), zabudowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, wykonanie dokumentacji, w tym projektowej koniecznej do zrealizowania instalacji odbiorczej klienta, uzgodnienie dokumentacji o której mowa w enea operator oraz uzyskanie obowiązujacych prawem decyzji, uzyskanie zgód właściciela.
    harmonogram:- uzyskanie zgody o której wyżej mowa, nastepnie: klient wykona instalacje odbiorczą oraz wykona pomiary przez firme posiadajaca uprawnienia i kwalifikacje w terminie do 3mcy, zgłosi do enea operator gotowość przyłaczenia instalacji odbiorczej, enea operator zabuduje układ pomiarowo rozliczeniowy, klient opracuje i uzgodni dokumentację o której mowa wyżej.

    Masakra jakaś, niby napisane co i kto ma kiedy zrobić ale tak zwile że nic nie rozumiem, kwestie opłat i terminów zawarcia umów o świadczenie dystrybucji lub umowy kompleksowej są oczywiste, reszta już dla mnie nie.

    Mając te dokumenty teraz co, biorę elektryka on robi mi tą tzw erabetkę i podpina wszystko i wystawia jakiś papier, ja zgłaszam do enea, oni przyjadą i założą licznik, ja płacę za przyłaczenie, zawieram umowę kompleksową, oni przesyłają prąd i wszystko ?

    A co z jakimiś pomiarami i projektami? Dodatkowo jest napisane: "w celu przyłaczenia instalacji odbiorczej prosimy dostarczyć nastepujace dokumenty:wypełniony wniosek o przyłaczenie instalacji odbiorczej, kopię pozwolenia na budowę - konieczne w przypadku nowego obiektu budowlanego, uzgodniony w enea projekt techniczny instalacji odbiorczej jeśli konieczność jego opracowania wynika z umowy o przyłaczenie'

    Jak kopię pozwolenia na budowę skoro do wiosny nic nie bede robić, to nie można miec prądu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę ?!

    Przepraszam że może chaotycznie napisane i dla kogoś mogą być to sprawy oczywiste, dla mnie ta procedura jest na trzeźwo nie do ogarnięcia

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez calvin66 ; 13-12-2016 o 20:46

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Dokładnie tak to jest w Enea. Jeśli wogóle potrzebujesz prądu na starcie to bierz elektryka i on ci wszystko zrobi, a następnie po podpisaniu umowy enea zrealizuje swoją część tzn. rozbuduje skrzynkę o dodatkowe pole pomiarowe jeśli ono już nie istnieje a następnie założy zabezpieczenia i licznik.
    Opłata przyłączeniowa jest ujęta w umowie.
    Po zakończeniu budowy i zgłoszeniu tego do urzędu zgłaszasz do enea że chcesz przejść z taryfy budowlanej na normalną.
    Jeśli koło działki jest skrzynka i masz jakiegoś sąsiada który już mieszka to proponuję na czas zaczynania budowy do czasu pobudowania stanu surowego zamkniętego nie doprowadzać energii i zrobić to dopiero do skrzynki rozdzielczej w przyszłym domu. Wtedy to samo WLZ będzie już docelowe a energie do tego czasu może być pożyczana od sąsiada lub ekipa budowlana często posiada swój mały agregat. Energii nie potrzeba aż tak dużo gdyż odpalenie dwa razy w ciągu dnia betoniarki w etapie fundamentów a następnie używane są tylko lekkie sprzęty w formie mieszadła do zaprawy cienkowarstwowej itp.
    To samo z wodą i do czasu tynków i posadzek zupełnie wystarcza jeden zbiornik typu Mauser 1000l który potem przyda się np. do zbierania deszczówki
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Wodę mam do podlewania drzewek i na czas budowy od sąsiada więc tutaj problemu nie ma.
    Prąd jednak będę potrzebować czy do szlifierki czy betoniarki bo ściany będę mieć z pustaków Maxa więc też trochę zaprawy zejdzie, nie licząc wylewek, tynków, ogrodzenia itd. chcę budować systemem gospodarczym więc własny i niezależny prąd to podstawa
    Sąsiada mam tylko jednego ale to domek letniskowy jest on w nim góra 1m-c w ciągu roku. Mam z resztą WT i umowę podpisaną więc będę działać

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Poszukaj jakiegoś elektryka najlepiej żeby pracował lub miał dojścia w Rejonie Energetycznym to bez problemu i zbędnej papierologii w postaci pomiarów i zaświadczeń założył RB-kę i kabel.
    On ci powie co ewentualnie masz kupić.
    Odnośnie kabla to możesz pomyśleć nad odcinkiem docelowym którego zwój nadmiaru zakopiesz w ziemi.
    Nic mu się nie stanie a będziesz miał gotowca tak aby po zadaszeniu domu przenieść WLZ do domowej skrzynki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony