dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksaa

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    11

    Unhappy Piec Defro EKR 14 -pomocy

    Dzień dobry,
    przeglądałam mnóstwo wątków, jednak nadal nie znalazłam odpowiedzi na mój problem...
    Od ok 3 tygodni posiadam piec Defro EKR 14, moc 15Kw, dom ma ok. 100m^2, ocieplony.
    Obecne ustawienia:
    GRZANIE
    Histereza: 2 st
    Czas podawania: 6s
    Pauza: 60s
    Nadmuch: 40%
    PODTRZYMANIE
    Czas podawania:6s
    Pauza: 25minut
    Nadmuch: 45%
    Praca wentylatora: 10s
    Przerwa w pracy wentylatora: 25min
    Temp nastawiona: 45st
    Kocioł w trybie Grzanie nagrzewa się do 60st, następnie przechodzi na Podtrzymanie obniżając temp do 45st, znów Grzanie itd.
    Przesłona wentylatora zamknięta na około 80%. Takie ustawienia zalecił mi jakiś Pan, gdy zadzwoniłam do Defro.
    Problem jest jednak następujący: ekogroszek praktycznie się nie spala, zamiast popiołu jest sporo niespalonego węgla.
    Powiedzcie mi proszę, w którą stronę zmieniać te nastawy żeby coś się zmieniło na lepsze, bo jestem w tym temacie zielona, to mój debiut z tym piecem.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Na początek spróbuj całkowicie otworzyć przesłonę wentylatora. A potem się zobaczy co dalej. No i napisz jaki tam masz sterownik.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksaa

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Sterownik to Classic Eco V2.
    Jaką właściwie rolę spełnia ta przesłona?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ogranicza ilość powietrza zasysanego przez wentylator. A więc także ilość powietrza dostarczaną na palnik.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksaa

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Nie wiem czy ma to znaczenie ale na palenisku widać, że po lewej stronie (przy podajniku) pali się jakby "lepiej", natomiast z prawej strony jest mniej ognia i widać, że nie dopala węgla. Czym to może być spowodowane? Chyba że to normalne? Tyle niewiadomych...

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lidzik12

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-795
    Posty
    1

    Domyślnie mam również defro ekr14 od września br.

    również trochę się namęczyłam z tym piecem. Miałam ogromne spieki i niewypalony ekogroszek. Zwiększyłam temperaturę na 51 stopni, częstotliwość podawania 90s, ponieważ zbyt częste podawanie powodowało spadanie na boki niedopalonego ekogroszku i tworzyły się przez to spieki. Siła nadmuchu to 36. Zasobnik wystarcza przy obecnej temp. na dworze -3 stopnie, na ok. 4-5 dni (3,5 worka po 25 kg). W domu jest naprawdę ciepło, a regulatory na grzejnikach ustawione mam na 3. Posiadam dom z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 95m2.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksaa

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Mi po prostu sił brakuje, żadne ustawienia nie dają poprawy..
    Wydłużenie czasu przerwy w podawaniu - piec nie może osiągnąc zadanej temperatury, ekogroszek nadal niespalony
    Obecnie mam 6s podawania, 80s przerwy, nadmuch 45% - sytuacja ta sama mnóstwo węgla
    w popielnika wyciągam praktycznie sam niespalony węgiel.
    Zauważyłam też dziwną rzecz - temp. nast. 60stopni. Piec grzeje do 60stopni, przechodzi w tryb podtrzymania, temperatura rośnie do około 65stopni, następnie zaczyna spadać dość szybko, 58stopni włącza się tryb "grzanie" i co? Temperatura nadal spada... do ok.50stopni i wtedy zaczyna rosnąc...
    Mam też zawór czterodrożny, ustawiony na 5. Pompa c.o. na III biegu.
    Co jeszcze zauważyłam to to, że w łazience i korytarzu słychać dźwięk przelewającej się wody w rurach.. w pozostałych pomieszczeniach jest cisza, a tam taka symfonia.
    Ktoś jeszcze miał takie przeboje z tym piecem? Czy tylko ja mam takiego pecha?

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marmat2

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Od dłuższego czasu czytam fora o kotłach EKR, więc postanowiłem dołączyć się do dyskusji. Posiadam EKR 18 kW. Podpowiem Ci co zauważyłem u siebie. Po pierwsze, miałem podobne spadki temperatur jak u Ciebie. Okazało się, że nazwę to "korona retorty" nie była fabrycznie dokręcona. Całe powietrze szło bokiem. Po uszczelnieniu silikonem i dokręceniu zdecydowana poprawa. Po drugie, bardzo dużo zależy od węgla. Palę Pieklorzem z Chwałowic. Wg mnie bardzo dobry węgiel. Po trzecie, moje ustawienia to :
    -pompa na I biegu - ty masz na III, chyba za dużo,
    -piec nastawiony na 65 st,
    -podawanie 3s,
    -przerwa 35s,
    -dmuchawa 40%, otwarta na całość
    - cały cykl tj, podawanie + postój trwa ok.30min.
    - zawór 4d ustawiam ręcznie, w zależności od zewnętrznej temperatury, obecnie mam ustawione 50st na kaloryfery.
    - spalanie ok. 25kg/dobę.
    -dom ocieplony
    Ale w pierwszej kolejności sprawdź tą "koronę retorty". Ile ja się nawku... to tylko ja wiem. Pozdrawiam.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Defro od dłuższego już czasu uszczelnia talerz retorty sznurem.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marmat2

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Zgadza się, lecz raczej zakłada ten sznur. W moim kotle dwie śrubki trzymające talerz retorty były luźne i szło je w palcach wykręcić. A czym to skutkowało to już pisałem. A po za tym powiem, fabrycznym felerem, nie mogę na piec narzekać. Pozdr.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam zalogowałem się bo też miałem problem ze spalaniem dlatego naprawdę warto przed sezonem wezwać serwis aby wszystko ustawił bo każdy dom jest inny , jeśli kogoś stać na taki kocioł to proszę ale t 300zł to nie tak dużo jeśli się traci tyle węgla , ja wezwałem i mam problem z głowy , wypala 95% węgla , czasami coś tam nie wypali.
    kocioł ekr 14
    alekssa spróbuj ustawić tak
    GRZANIE
    Histereza: 2 st
    Czas podawania: 8s
    Pauza: 70s
    Nadmuch: 52% zasłona wentylatora odsłąnięta na 1/3
    PODTRZYMANIE
    Czas podawania:9s
    Pauza: 19minut
    Nadmuch: 50%

    ustawiona temp. na 54

    i spala mi prawie wszystko , jestem zadowolony bardzo , sam bym tak nie ustawił teraz mi spala 1 worek na 1,5 do 2 dni , z reguły na dwa dni przy domu 120 m , ocieplony , głowice ustawione na ponad 3 bo żona lubi ciepło , wcześniej to się tak wkurzałem na ten kocioł bo nie spalał i brał 1 worek dziennie a teraz jestem zadowolony. Palę drugi sezon i i wiem jedno że zawsze wezwę serwis przed uruchamianiem na zimę
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez gregoryzet ; 19-01-2017 o 18:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony