dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stardust260

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    7

    Domyślnie Proszę o pomoc, wieje z kratki, zima idzie ...

    Witam. Moja Mama wreszcie zamieszkała w wymarzonym domku na wsi, ale spać nie daje wentylacja, z której niemiłosiernie...piździ
    Dzieje się to w kuchni, z której ziąb rozchodzi się na resztę domu.
    W załączniku napisałam mniej więcej o co chodzi. Kominy są szczelne, między szybami nie powinno być żadnej nieszczelności.
    Między kominami są 3 metry, nie ma strażaków. Help me...
    Karolina

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Domek na wsi.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	376246

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    knatom

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    KTA - okolice Tarnowa
    Posty
    28

    Domyślnie

    "między szybami nie powinno być żadnej nieszczelności."
    Jakby była nieszczelność to by wentylacja działała prawidłowo.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Ewidentnie masz problem, który co roku ukazuje się na tym forum: wentylacja grawitacyjna ... w połowie zrobiona. Masz kanały wentylacyjne z dobrym ciągiem, które do poprawnego działania potrzebują "źródła" (dolotu) powietrza. Wnętrze domu szczelne (nowe okna, drzwi zewnętrzne szczelne) to wlot jest możliwy jedynie drugą kratką wentylacyjną (zapewne tą ze słabszym ciągiem) - widać po reakcji, jak opisujesz otwieranie drzwiczek wyczystki czy uchylanie okien - jest dopływ powietrza, działa wentylacja.
    Potrzebujesz odpowiedniej liczby nawiewników ściennych/okiennych w odpowiednich miejscach/pomieszczeniach - poczytaj choćby na tym forum wątki o wentylacji grawitacyjnej, jak coś będzie niejasne, to pytaj.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stardust260

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję, brzmi to słusznie Trochę już poczytałam. Pojadę tam w piątek, to się pobawimy. Bo jeśli chałupa jest zbyt szczelna, to znaczy że musimy ją delikatnie rozszczelnić? Te drzwiczki to wyczystka? Śmieszna nazwa

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał stardust260 Zobacz post
    Bardzo dziękuję, brzmi to słusznie Trochę już poczytałam. Pojadę tam w piątek, to się pobawimy. Bo jeśli chałupa jest zbyt szczelna, to znaczy że musimy ją delikatnie rozszczelnić? Te drzwiczki to wyczystka? Śmieszna nazwa
    Tak zrób. Sęk w tym, że rozszczelnić trzeba tak, żeby wentylacja działała - powietrza nawiewało w "czystych" pomieszczeniach (salon, sypialnie) tyle (po zsumowaniu wszystkich wlotów), co potrzebują "wyciągowe" kratki w "brudnych" pomieszczeniach (łazienka, kotłownia, kuchnia) a jednocześnie zbyt nie wychładzało budynku (lepiej rozłożyć nawiewy na kilka miejsc - nie ma poczucia "zimnego przeciągu").


    WYCZYSTKA, bo otwierając ją możesz sobie WYCZYŚCIĆ to, co kominiarz od góry zmiótł z komina.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 20-12-2016 o 14:26
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stardust260

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Zima niestety była u Mamy dosyć zimna, ale wytrzymała. Mimo, że właściwie wszystkie okna były albo uchylone albo rozszczelnione to i tak dolotu było jakby za mało i pizgało strasznie. W międzyczasie przewinęło się kilku fachowców z kilkoma pomysłami. Jednym z nich jest umieszczenie strażaka na szybie kuchennym (tym z którego najbardziej wieje), ewentualnie przedłużyć ten szyb wkładając rurę Myślicie, że to mogłoby zdać egzamin? Bo jak nie, to pozostaje kratka z żaluzjami, regularne wietrzenie i czujnik CO

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym nie przedłużał tylko wstawił turbowent (wbig w gogle to obaczysz co to) to nie strażak - to wspomaga wyciąg i zapobiega cofce.
    Lecz nawiewy są wymagane przy wentylacji grawitacyjnej - tego nie unikniesz.
    Ja mam ten sam problem szczególnie jak włączy się wentylatory w łazience lub okap w kuchni.
    Możesz jeszcze spróbować za kratką wstawić klapa zwrotna wentylacji - taka plastikowa za kilka zł jak ciągnie to otwarta jak cofa to się zamyka - ja mam takowa wstawiona za kratka w kuchni i jest ok nie ma cofki, lecz trochę stuka jak wieje - Lecz pojawiają się cofki w innych kratkach.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Jeśli zalatwisz solidny dopływ powietrza to turbowent powinien załatwć sprawe do konca.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stardust260

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Właśnie myśleliśmy o tym kosmicznym turbowencie i chyba na tym na razie stanie. Jak się zrobi zimno, to zrobimy "obrzęd gromniczny". Po lekturze wielu wątków na forum myślę, że dolot z ganku szuka sobie najkrótszej drogi i leci do łazienki, nie zahaczając o resztę chałupki i dlatego w kuchni nie ma wystarczającego dopływu. Więc może uszczelnienie drzwi łazienkowych (tam jest meeeega ciąg).
    Tej klapki zwrotnej trochę się obawiam, bo koza... Najlepiej jakbym zwołała konsylium złożone z forumowiczów

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stardust260

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pojawiła się jeszcze jedna opcja, nad którą głowiło się kilku mężczyzn
    Mianowicie: podwyższyć szyb kominowy (na rysunku - nr 2) a szyb wentylacyjny (nr 1) zadaszyć (że niby otwory po bokach mają wystarczyć)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony