dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie Problem z wyborem projektu - "trudna działka"

    Witam,
    posiadam działkę podlegającą w wchodzącym niebawem MPZP pod zabudowę mieszkalną wolnostojącą i dopuszczalną również bliźniaczą (poprzednio było letniskowa bliźniacza).
    Działka ma 19m szerokości, linie zabudowy ograniczają 6m pas wzdłuż ulic z 3 stron. Do tego momentu wszystko jest jasne.

    Problem zaczyna się od 4 strony, tam w odległości 1,5m od granicy działki stoi dom letniskowy sąsiada, z oknem od mojej strony, konstrukcja drewniana lecz otynkowana, na dachu eternit, całość nie związana z gruntem - ustawiona na bloczkach betonowych, stary obiekt.

    Całość widoczna na moim szkicu i zdjęciu poglądowym, płot między mną a sąsiadem nie znajduje się w granicy między działkami - proszę się tym nie sugerować.

    Pytanie brzmi, jakiej szerokości dom można postawić na swojej działce?
    W opcjach z oknem od południa lub bez, ze ścianą oddzielenia p.poż (ostatniej opcji wolałbym uniknąć) ?
    To zagadnienie spędza mi sen z powiek od prawie roku...

    Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG0097.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	376461   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0130.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	376462  
    Ostatnio edytowane przez calvin66 ; 21-12-2016 o 19:41

  2. #2

    Domyślnie

    Ty możesz stawiać dom zgodnie z przepisami czyli od strony dróg/ulic zgodnie z linią zabudowy tak aby jej nie przekroczyć, a od strony sąsiada 4 m od lica ściany do granicy jeśli będziesz miał okno, albo 3 m jeśli okna nie będzie. Tak więc dom może mieć albo 9 m szerokości albo 10 m. To sąsiad ma problem bo jego budynek stoi nie zgodnie z przepisami, chyba że ma jakiś "uchył" od przepisów ze względu na szerokość działki. Jeśli Ty wybudujesz tam dom to jego okno będzie problemem i dla niego i dla Ciebie.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    A czy takie ustawienie budynku sąsiada ze względu na przepisy p.poż i strefy oddziaływania (tak się to chyba nazywa), oraz wymagane odległości między budynkami nie mają znaczenia ?

  4. #4

    Domyślnie

    No i właśnie tutaj jest sprawa taka że ów sąsiad nie pytając się nikogo o zdanie po prostu mógł postawić sobie budynek w takiej odległości od granicy i to on będzie się musiał tłumaczyć. Być może z tych względów właśnie brak jest fundamentów. Pytanie tylko czy ów budynek jest zinwentaryzowany ? Masz mapkę do celów projektowych ?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Przeglądałem MPZP w urzędzie przedwczoraj bo jest wyłożony do wglądu obecnie i na mapie ten obiekt był. Mapki nie mam bo czekam aż plan wejdzie w życie aby dwa razy do geodety po mapki nie chodzić.

  6. #6

    Domyślnie

    A ta transformacja letniskowa na czym polegała ? Może po prostu działki były pierwotnie przeznaczone tylko pod letniskowe

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cześć działek była jako letniskowe, cześć jako letniskowe z możliwością mieszkania. Zmieniły się trochę linie zabudowy - było 5m od ulic a od szosy (od wschodu) więcej m ale nie pamiętam ile, była podana max pow. zabudowy do 100m2, w miedzy czasie ułożono wodociągi i kanalizację oraz prąd, zakazy typu nie można było stawiać budynków gospodarczych itp.
    A no i forma zabudowy była dopuszczalna tylko bliźniacza, teraz jest, a raczej ma być wolnostojąca i bliźniacza.

    Martwi mnie tylko sąsiedztwo takie bliskie budynku z oknem od mojej strony, abym nie został z możliwościa postawienia domu o szerokości np tylko 6m.
    Ostatnio edytowane przez calvin66 ; 21-12-2016 o 20:15

  8. #8

    Domyślnie

    I tutaj chyba jest cały problem, ze względu na szerokość działek wytypowano zabudowę bliźniaczą, a teraz po transformacji dołożenie budynków wolno stojących szerokości i odległości się pozmieniały. Wszystko wyjdzie w praniu. Takie sąsiedztwo na pewno jest ograniczeniem i wg mojej opinii nie jest zgodne z przepisami. Z sąsiadem warto żyć w zgodzie, jednak My tutaj na forum możemy dużo pisać a życie i interpretacja urzędników ma swoje kierunki niestety. Warto popytać na jakich zasadach budynek sąsiada ma rację bytu.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    W najgorszym wypadku pozostaje poszukać taki projekt domu który jest wąski a stosunkowo długi z poddaszem,z doklejonym obok, od strony sąsiada garażem którego ściana będzie ścianą oddzielenia p.poż. i aby całość nie miała więcej niż 10m, wówczas 3m od sąsiada, 6 od ulicy i powinno się zamknąć.

    Bo jeśli chodzi o ściany oddzielenia p.poż. to nie jest powiedziane że musi dotyczyć całej ściany bocznej, tylko tego odcinka który znajduje się 3m od granicy (czyli ściana garażu) ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    calvin66
    - 3m od sąsiada raczej odpada
    - najmniejsza odległość między budynkami to 8m dla ścian budynków z oknami, lub 6m ( ściany bez okien ) lub i 12m w przypadku " jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50%, a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków - o 100%. "
    - proponuje, abyś dopytał się jeszcze o te odległości dla tej konkretnej działki rzeczoznawcy pożarowego, również w zakresie odstępstwa od przepisów budowlanych.
    - tutaj wykaz rzeczoznawców :
    http://kgpsp.bip.gov.pl/rzeczoznawcy...ozarowych.html
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Na tych 3m opierałem się na podstawie artykułu:
    http://www.poradnik.novio.pl/budowa-...y-budowie-domu
    "...osobnym punktem jest tutaj sytuacja, gdy dom sąsiada jest drewniany, a stoi blisko granicy. Nasz dom może być wybudowany w odległości 3 metrów od granicy, jeśli będzie posiadał ścianę przeciwpożarową od strony drewnianego domu. Jeśli planujemy, że ściana ta będzie miała okna – wtedy odległość między budynkami powinna wynosić minimum 12 metrów..." stąd też wymyśliłem wizję domu w kształcie litery T lub L z krótką ścianą p.poż.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nie wiem co to za artykuł ? ( tym bardziej że się nie otwiera ! ), ale zwróć uwagę na sformułowanie : " ... jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50% " , czyli do 12m, a jeśli chciałbyś realizować budynek RO ( przegrody rozprzestrzeniający ogień ) to masz już 16m pomiędzy budynkami, co pokazuje np. ten czytelny diagram :

    www.oprawiebudowlanym.pl/

    stąd pisałem o uzgodnieniu z rzeczoznawcą pożarowym ( z listy rzeczoznawców ) oraz odstępstwie od przepisów budowlanych, jako działaniem zmierzającym do rozsądnej zabudowy działki.
    - ten istniejący "domek" szkieletowy na sąsiedniej działce jest również dobrym przykładem obszaru oddziaływania obiektu i jego wpływu na zagospodarowanie działki niezabudowanej
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-12-2016 o 11:20
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie wybudowanie domu ze ścianą oddzielenia p.poż. i bez otworów okiennych i drzwiowych przy tej granicy, czyni budynek "niewidzialnym" dla odległości związanych z p.poż.

    Czyli obowiązywać będą odległości z § 12. Rozporządzenia w sprawie WT ....., czyli bez problemów 3m od granicy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    Ja w pełni rozumiem tę 12m odległość, ale czy zaprojektowanie ściany oddzielenia p.poż. nic w kwestii odległości nie zmienia ?
    "Standardowa" ściana z pustaków jest ścianą nie rozprzestrzeniającą ognia, "standardowy" dach również.

    Jeśli ten obiekt przyjąć jako drewiany szkieletowy lecz z otynkowaną elewacją to też należy jego ściany traktować jako rozprzestrzeniające ogień?

    Czym różni się ściana oddzielenia p.poż. od "standardowej" ściany po za tym że ta pierwsza wystaje ponad dach ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał calvin66 Zobacz post

    Czym różni się ściana oddzielenia p.poż. od "standardowej" ściany po za tym że ta pierwsza wystaje ponad dach ?
    Praktycznie - jest tak zaznaczona/opisana w projekcie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    calvin66

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Koronowo
    Kod pocztowy
    86-010
    Posty
    36

    Domyślnie

    A teoretycznie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony