dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mario244

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Wysokie Mazowieckie
    Kod pocztowy
    18-200
    Posty
    64

    Domyślnie jaki zbiornik c.w.u i ile paneli

    witam Wiosną bedę robił instalacje hydrauliczne w domu parterowym z uzytkowym poddaszem (150m kw. pow. uzytkowej) i zastanawiam sie jakiej wielkości zasobnik na wodę c.w.u muszę zamontowac i ile do niego paneli słonecznych. w domu 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Przyjmuje się 50 litrów na osobę i jeden panel na 100 L ...
    Czyli 200L baniak i dwa panele ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    z tymi 50l to bym był ostrożny... zapotrzebowanie mocy cieplnej do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych wyznacza się zgodnie z normami polskimi w oparciu o zapotrzebowanie ciepłej wody dla jednej osoby przyjmowane w wysokości 110-130 dm3/m*d (na mieszkańca i dobę)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał daxj Zobacz post
    z tymi 50l to bym był ostrożny... zapotrzebowanie mocy cieplnej do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych wyznacza się zgodnie z normami polskimi w oparciu o zapotrzebowanie ciepłej wody dla jednej osoby przyjmowane w wysokości 110-130 dm3/m*d (na mieszkańca i dobę)
    Zacytuj te normy lub podaj ich nr i rok wydania, jeszcze kilka lat temu było to 45 l/osoba na dobę cwu o temp. na wylewce 55 oC. Moze sie w miedzy czasie cos zmieniło.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam !

    Ja znalazłem natomiast znalazłem inny sposób określenia zużycia ciepłej wody przy wyznaczaniu rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody użytkowej z rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 888 ). Pojawia się tam we wzorze jednostkowe dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową [dm3/(m2. dzień)] (np. dla budynków jednorodzinnych 1,4) oraz współczynnik korekcyjny ze względu na przerwy w użytkowaniu ciepłej wody użytkowej. Oczywiście dla różnych rodzajów budynków przyjmuje on inne wartości, ale sam fakt że nie odnosimy się do liczby osób tylko do m2 obiektu jest nietypowy.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Przyjmuje się 50 litrów na osobę i jeden panel na 100 L ...
    Czyli 200L baniak i dwa panele ...
    Raczej słaniam się by przyjąć 60 litrów na osobę z małym zapasem na następny dzień.
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam !

    Ja znalazłem natomiast znalazłem inny sposób określenia zużycia ciepłej wody
    Bardziej idiotycznego sposobu wyznaczania potrzeb nie spotkałem a miałem styczność już z wieloma.


    Cytat Napisał mario244 Zobacz post
    i ile do niego paneli słonecznych. w domu 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.
    Jeżeli będą to kolektory płaskie o wymiarah 1mX2m to trzeba zastosować 3 sztuki takich kolektorów i zasobnik o poj 300l, jeżeli będą to kolektory o większych gabarytach to można zastosować ich 2 szt i zbiornik też 300l.
    Jeżeli będą to kolektory próżniowe (ale nie chińskie heat pipe) to sumarycznie będą musiały mieć one 36 rur i zbiornik też 300l.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
    - 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
    - zbiornik buforowy 1000 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
    Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
    - 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
    -
    A co zrobić z ciepłem latem? Te 1000l jest w stanie przejąć całe to ciepło?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja z 7,2m2 netto i bufora kombinowanego 400l ogrzewam garaż i budynek gospodarczy
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A co zrobić z ciepłem latem? Te 1000l jest w stanie przejąć całe to ciepło?
    To samo co inni ... korzystać, a jak zostanie, to się nie przejmować
    Jak się w buforze ciepło nie zmieści, to się zmieści w parze, w kolektorach.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.
    A może dobrze było by podeprzeć to obliczeniami, bo jak dotychczas to pobożne życzenie.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    http://www.ecoquent-positions.com/wie-funktioniert-ein-sonnenenergiehaus-mit-vakuumroehrenkollektor/<br>
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
    - 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
    - zbiornik buforowy 1000 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
    Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A może dobrze było by podeprzeć to obliczeniami, bo jak dotychczas to pobożne życzenie.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    http://www.ecoquent-positions.com/wie-funktioniert-ein-sonnenenergiehaus-mit-vakuumroehrenkollektor/<br>
    Dla ułatwienia zebrałem to wszystko do kupy.
    Przeczytałem artykuł i co jest w nim takiego ciekawego na pierwszy rzut oka. Ano to, że miejscowość skąd to pochodzi to Wildenberg, jakieś 270 km. od granicy z Francją i około 70 km od Monachium. A więc klimacik co by tu nie mówić trochę cieplejszy i bardziej słoneczny, to jedno.
    Drugie to wyliczone zapotrzebowanie dla tego budynku na Ep wynosi 27 kWh/rok.
    Wcale się nie dziwię, że dla tego budynku i dla tamtejszego klimatu tak wyjdzie. Może jeszcze warto poszukać gdzieś jakiś opracowań np. w Grecji wynik będzie jeszcze lepszy.
    Ależ RAPczyn, czy Ty nie zauważyłeś, że pytanie zostało postawione w Polsce? Czy w Polsce będzie tak samo?
    Natomiast nie zająknąłeś się ani jednym słowem dla jakiego budynku można będzie osiągnąć taki wynik (te 50% oszczędności na c.o.).
    Natomiast dodałeś 1,5m2 kolektora, czy sądzisz, że to wystarczy, pokryje to w 50% c.o w naszym klimacie i dla jakiego budynku?
    Czy pisząc to brałeś pod uwagę, że ubiegłej zimy mieliśmy jakieś 15 dni słonecznych?
    Ja nie pytałem o opracowanie Niemieckie nie bardzo przystające do naszych warunków klimatycznych i budownictwa pasywnego a o Twoje obserwacje w naszych konkretnych warunkach i dla większości budynków jakie się u nas buduje.
    A więc chyba masz jakieś własne obserwacje poparte liczbami wszak w tym interesie tkwisz już ładnych parę lat.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 15-01-2017 o 23:30
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam udało mi się kupić parę paneli słonecznych hewalex 2100 panele nowe ale z drobnymi wadami gdzieś przygiela obudowa zarysowana szyba ma je po 300zl szt. Nowy najtańszy znalazłem za 1200zl więc cena bardzo atrakcyjna ile takich kolektorów zamontowac do bufora 650l z 7szt.?
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 01-02-2017 o 21:11

  15. #15

    Domyślnie

    Ja mam 4 płaskie 2100 do bufora kombinowanego 400l. Do bufora 500l dawali 5 szt. Jednak myślę że 6 szt. to będzie max na lato a i tak będzie za dużo, na zimę ile byś nie założył może być za mało.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja mam 4 płaskie 2100 do bufora kombinowanego 400l. Do bufora 500l dawali 5 szt. Jednak myślę że 6 szt. to będzie max na lato a i tak będzie za dużo, na zimę ile byś nie założył może być za mało.
    Na razie mam założony taki jeden kolektor i przy przepływie 1l min.podgrzewa wodę o ok 15stopni licznik który mam założony pokazał ze jest wpompowywane jakieś 200do 300l dziennie przy ladnej pogodzie, dał bym nawet z 8 szt.tylko problem z latem albo zamontowalbym jakiś grzejnik na strychu i wypuszczać nadmiar ciepła grawitacyjnie lub instalacja z naczynie drenazowym czyli glikol byłby w kolektorach tylko wtedy kiedy potrzeba.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 02-02-2017 o 18:08

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar beatagl
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    okolice Dębicy
    Posty
    1.011
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Jeżeli będą to kolektory płaskie o wymiarah 1mX2m to trzeba zastosować 3 sztuki takich kolektorów i zasobnik o poj 300l, jeżeli będą to kolektory o większych gabarytach to można zastosować ich 2 szt i zbiornik też 300l.
    Jeżeli będą to kolektory próżniowe (ale nie chińskie heat pipe) to sumarycznie będą musiały mieć one 36 rur i zbiornik też 300l.

    przychylam się do tej wypowiedzi

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Przyjąłem u siebie 60 rur heat pipe do 400l zbiornika kombinowanego. W ukladzie termostatyczny zawór mieszający 65stC i zrzut nadmiaru ciepła do gruntowego wymiennika ciepła. Dodatkowo rury heat pipe można zasypać piaskiem kwarcowym aby poprawić kontakt rurki ciepła z absorberem.
    Z racji 12V pompki zasilanej przez panel pv, nie montuję również przepływomierza, bo i tak za wiele nie będzie widoczne na przepływie, tym bardziej, że będzie ciągły a jego wielkość zależna od poziomu nasłonecznienia.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 06-03-2017 o 20:00

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Ostatnio wyjąłem z kartonu jedną rurę próżniową a z niej rurkę heat pipe oraz aluminiowy wkład. Rurę zalałem zimną wodą, zakryłem kawałkiem szmatki i postawiłem na niemrawym jeszcze słońcu. Po 2,5h woda zaczęła wrzeć. Później wylałem wodę, złożyłem wszystko spowrotem. Przy okazji chciałem zmierzyć wysokość kolektora i ułożyłem stelaż na kostce, włożyłem jedną rurę próżniową i tak stało maksymalnie 5 minut. Okazało się, że rurka ciepła była bardzo gorąca.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    . Dodatkowo rury heat pipe można zasypać piaskiem kwarcowym aby poprawić kontakt rurki ciepła z absorberem.
    Fantastyczny pomysł, będziemy czekać na efekty. Więcej takich porad a instalatorzy będą mieli składy z piaskiem.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony