dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie Kotwienie słupów balustradowych

    Witam

    Przymierzam się do wykonania balustrady na klatce schodowej. Temat jest taki, że schody to jedyne miejsce "tranzytowe" na piętro, więc jeżeli trzeba coś wnieść lub wynieść robię to klatką schodową. Jako, że moja córka już raczkuje i wkrótce będzie chodzić muszę dorobić balustradę oraz bramkę wejściową na schody. Koncepcja jest, tzn. będą dwa słupy początkowe, poręcz, dolna belka oraz tralki. Wszystko będzie wykonane z kantówki dębowej - ot taki nowoczesny, ale zarazem prosty pomysł. Cały pic polega na tym, że muszę wykonać całą konstrukcję aby była ona demontowalna i po demontażu nie zostały żadne wystające z trepów elementy kotwiące oraz kiedy dzieci urosną całość będzie zdemontowana i otwory po kotwieniu zaślepione.

    Pytanie główne... Jakie kotwy wybrać żeby całość była stabilna? Muszę dodać, że brameczka wejściowa będzie przykręcona do górnego słupa. Słupy początkowe zamówiłem o wymiarach 85mm x 85mm. Poręcz i dolna belka 60mm x 40mm, tralki 15 sztuk 30mm x 30mm. Kotwienie wchodzi w grę tylko od czoła po dwa wkręty na słup. Zakotwienie w betonie pełnym. Czy takie będę wystarczające?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14bbc6474afb8ea287f6c26fd553.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	377126
    Koszulka fi 12 x 80mm, wkręt 8mm x 140mm

    Balustrada będzie o długości ~1.9m, więc słupa środkowego nie zamierzam montować.

  2. #2

    Domyślnie

    Hm jak bobas zwyczajny to rozważ środki typu ośmiorniczka , pistolet gluownica , dobra dwustronna taśma ta droooga po 2-5 m sprzedawana. Jak dorośli będą uważać to poczynania dziecka konstrukcja wytrzyma

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Do ściany jeśli chcesz demontować a jest beton to tylko kotwy.
    Zawsze można śrubę wykręcić i zaszpachlować albo wkręcić zaślepkę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotwy-55-sklep-internetowy-1.JPG
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	377131  

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Do drewna wkręty typu konfirmaty kupić krótkie.
    Po demontażu można wkręcić ponownie i wcisnąć zaślepkę meblową dobraną do schodów.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Balustrada na kleju? Chodzi mi o kotwy, którymi przykręcę słupy do stopni schodów. Całość będzie wyglądała jak na rysunku. Chodzi mi czy całość będzie stabilna jeżeli będzie się trzymała na 4 dużych dyblach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCAN_20161230_130131637.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	75,2 KB
ID:	377132

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtas.87 Zobacz post
    Witam

    Przymierzam się do wykonania balustrady na klatce schodowej. Temat jest taki, że schody to jedyne miejsce "tranzytowe" na piętro, więc jeżeli trzeba coś wnieść lub wynieść robię to klatką schodową. Jako, że moja córka już raczkuje i wkrótce będzie chodzić muszę dorobić balustradę oraz bramkę wejściową na schody. Koncepcja jest, tzn. będą dwa słupy początkowe, poręcz, dolna belka oraz tralki. Wszystko będzie wykonane z kantówki dębowej - ot taki nowoczesny, ale zarazem prosty pomysł. Cały pic polega na tym, że muszę wykonać całą konstrukcję aby była ona demontowalna i po demontażu nie zostały żadne wystające z trepów elementy kotwiące oraz kiedy dzieci urosną całość będzie zdemontowana i otwory po kotwieniu zaślepione.

    Pytanie główne... Jakie kotwy wybrać żeby całość była stabilna? Muszę dodać, że brameczka wejściowa będzie przykręcona do górnego słupa. Słupy początkowe zamówiłem o wymiarach 85mm x 85mm. Poręcz i dolna belka 60mm x 40mm, tralki 15 sztuk 30mm x 30mm. Kotwienie wchodzi w grę tylko od czoła po dwa wkręty na słup. Zakotwienie w betonie pełnym. Czy takie będę wystarczające?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14bbc6474afb8ea287f6c26fd553.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	377126
    Koszulka fi 12 x 80mm, wkręt 8mm x 140mm

    Balustrada będzie o długości ~1.9m, więc słupa środkowego nie zamierzam montować.
    słup 85 mm, śruba 140 - co daje max 55mm w betonie (jeśli nie dasz podkładek, a raczej powinieneś dać). Dałbym dłuższe (180mm lub 160mm z zagłębianiem w słupie) wkręty z szeroką główką i dobrym (głębokim) gwintem. Kup jakieś firmowe kotwy lub osobno wkręty i koszulki.
    Klejenie itp przy barierce sobie odpuść - nigdy nie wiadomo kto i kiedy się oprze. Barierka albo 100% pewności albo wcale (wtedy każdy uważa).
    Jeśli pochwyt i dolna belka usztywnią konstrukcję na tyle, że słupek nie będzie pracował to ok, natomiast jak masz wątpliwości, czy potrafisz połączyć "na sztywno" pochwyt i belkę pod kątem ze słupkami, to daj też kołki fi 10mm.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 30-12-2016 o 14:35
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    słup 85 mm, śruba 140 - co daje max 55mm w betonie (jeśli nie dasz podkładek, a raczej powinieneś dać). Dałbym dłuższe (180mm lub 160mm z zagłębianiem w słupie) wkręty z szeroką główką i dobrym (głębokim) gwintem. Kup jakieś firmowe kotwy lub osobno wkręty i koszulki.
    Klejenie itp przy barierce sobie odpuść - nigdy nie wiadomo kto i kiedy się oprze. Barierka albo 100% pewności albo wcale (wtedy każdy uważa).
    Myślałem nad tym żeby w betonie dać całą koszulkę, tzn. 80mm, a w słupie podfrezować otwór żeby zostało około 55mm na głębokość.

    Rozważam też stalowe kotwy, ale w beton musi wchodzić jedynie tulejka żeby po wykręceniu śruby nic nie wystawało. Polecicie jakieś rozwiązania?

    Aha i oczywiście musi to być zrobione na mocno, bo tylko takie rozwiązania preferuję. Ponoć sprawdzają się kotwy chemiczne, ale ja nie mogę sobie na to pozwolić, bo całość musi się dać rozmontować i zamontować ponownie i podczas gdy balustrada będzie zdemontowana nie może nic wystawać.

    Może wymyślam i może dlatego żaden stolarz w okolicy nie podjął się tematu, ale ja mam wizję i muszę ją wdrożyć
    Ostatnio edytowane przez wojtas.87 ; 30-12-2016 o 14:40

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Jeśli beton solidny to tylko kotwy-tuleje.
    Jeśli już upierasz się na kołki PCV to tylko Fischer ale kupowane razem ze śrubą komplet.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Sam beton wie jaki on solidny Dom budowany 30lat temu z materiałów, które były dostępne w danej chwili, więc dlatego nastawiam się na kołki z tworzywa żeby nie napytać sobie biedy. Nie jestem w stanie również stwierdzić czy w miejscu kotwienia nie ma pęknięć. Ogólnie dom jest trudny do wszelakich prac remontowych, bo nie wiadomo na co się można natknąć w danym momencie. Przy montażu listew ozdobnych na schodach okazało się, że schody nie są osadzone w poziomie, więc każdą listwę trzeba było dopasowywać osobno... Szkoda gadać ,a problem trzeba jakoś rozwiązać. Czy jesteście w stanie zaproponować jakiś konkretny kołek?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    OK, poczytałem trochę na temat zamocować i okazuje się, że kotwienie takich słupów nie musi być nad wyrost mocne. Przy montażu słupów "do czoła" na schodach drewnianych wystarczy montaż na konfirmaty lub wkręty ciesielskie, także myślę, że zacznę u siebie od wypróbowania tulejek stalowych lub mosiężnych fi 8mm na śrubę M6. Jeżeli całość będzie mało stabilna to zamontuję na kołkach, których zdjęcie wkleiłem w 1 poście. Jeżeli nadal będzie słabo to górny słup dostanie dodatkowe mocowanie do ściany i wtedy będzie bardzo mocno.

    Dziękuję wszystkim za sugestie i pomoc w temacie.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtas.87 Zobacz post
    OK, poczytałem trochę na temat zamocować i okazuje się, że kotwienie takich słupów nie musi być nad wyrost mocne. Przy montażu słupów "do czoła" na schodach drewnianych wystarczy montaż na konfirmaty lub wkręty ciesielskie, także myślę, że zacznę u siebie od wypróbowania tulejek stalowych lub mosiężnych fi 8mm na śrubę M6. Jeżeli całość będzie mało stabilna to zamontuję na kołkach, których zdjęcie wkleiłem w 1 poście. Jeżeli nadal będzie słabo to górny słup dostanie dodatkowe mocowanie do ściany i wtedy będzie bardzo mocno.

    Dziękuję wszystkim za sugestie i pomoc w temacie.
    Daj wspomniane Fischery.
    Zwykłe kołki wylezą.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    Daj wspomniane Fischery.
    Zwykłe kołki wylezą.
    Ale myślisz o Fischerach koszulkach + śruby czy o tulejkach kotwiących? Szukałem koszulek i śrub Fischera o odpowiedniej długości, ale znaleźć nie mogę w detalu. Potrzebuję raptem 4 sztuki, a wszędzie po 50-100szt.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtas.87 Zobacz post
    Ale myślisz o Fischerach koszulkach + śruby czy o tulejkach kotwiących? Szukałem koszulek i śrub Fischera o odpowiedniej długości, ale znaleźć nie mogę w detalu. Potrzebuję raptem 4 sztuki, a wszędzie po 50-100szt.
    PCV + śruby.
    To fakt na sztuki raczej nie sprzedają ale popatrz w marketach budowlanych znajdziesz małe opakowania a reszta gdzieś zawsze w domu się przyda.
    Oczywiście wyjdzie o wiele drożej niż za opakowanie większe ale tak to jest.
    Przyjedziesz do mnie to dam Ci za darmo te 4 sztuki oczywiście jak znajdę.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    PCV + śruby.
    To fakt na sztuki raczej nie sprzedają ale popatrz w marketach budowlanych znajdziesz małe opakowania a reszta gdzieś zawsze w domu się przyda.
    Oczywiście wyjdzie o wiele drożej niż za opakowanie większe ale tak to jest.
    Przyjedziesz do mnie to dam Ci za darmo te 4 sztuki oczywiście jak znajdę.
    Licząc koszty dojazdu nie będzie mi się kalkulowało, ale doceniam chęci. Muszę w takim razie zrobić rundę po marketach. Może coś dobiorę.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojtas.87

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Rakszawa
    Kod pocztowy
    37-111
    Posty
    11

    Domyślnie

    Sam sobie udzielę odpowiedzi... Otóż zakotwiłem słupy za pomocą kołków ramowych (koszulka fi10 x 80, wkręt 7,5 x 152mm) Całość przytwierdzona jest stabilnie i nawet mocne szarpnięcia nie są w stanie ruszyć słupa. Balustrada już prawie gotowa, ale z powodu mnogości innych prac wszystko się przeciąga w czasie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony