dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 96
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie Wycinka drzew 2017

    No i mamy nowe prawo... nie potrzeba zezwolenia na wycinkę drzew na własnej działce.... przy pewnych ograniczeniach, ale kto to zmierzy...
    To co - hulaj dusza piekła nie ma !
    Bierzemy siekiery, piły i tniemy.
    WARTO? WARTO!

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Czyli potrzebne jest tylko zgloszenie ze bedzie wycinka na dzialce czy mozna ciac bez obaw??
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  3. #3
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Zakaz wycinania własnych drzew powodował że sadzono krzewy a szczególnie TUJE [ Żywotnik ] . Normalne jest że jak drzewo urośnie to się je ścina i sadzi nowe . Sadzimy gęsty las a potem stopniowo przecinamy , jeśli zostawimy go samopas to będą jedynie rachityczne krzaczki .....
    Darek B

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951
    WARTO? WARTO!

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartoleq

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał q-bis Zobacz post
    No i mamy nowe prawo... nie potrzeba zezwolenia na wycinkę drzew na własnej działce.... przy pewnych ograniczeniach, ale kto to zmierzy...
    To co - hulaj dusza piekła nie ma !
    Bierzemy siekiery, piły i tniemy.
    a jakie to są ograniczenia? jest sporo mylnych artykułów z róźnych portali www, jak np. w sprawie opłat.
    Ja przeczytałem ustawę i jak dla mnie jeśli jest to działka własna i nie prowadzimy działalności gospodarczej to można ciąć wszystko co stoi bez ograniczeń wielkościowych.
    Ograniczenia co do wymiarów dotyczą reszty, tj. instytucje, osoby które prowadzą działalność itp...

    Jedynie zastanawia mnie jedno, bo jeśli na mapach ma się zaznaczone dzrzewa, a teraz bez zezwoleń można je wyciąć, to co z aktualizacją map?
    Ostatnio edytowane przez bartoleq ; 03-01-2017 o 13:43

  6. #6

    Domyślnie

    Sam na piątek mam do wyciecia 9 drzew w tym lipy i brzozy z mojej prywatnej działki na której budujemy dom. Wczesniej dostałem odmowe sciecia teraz już nie pytam sie nikogo i usuwam, oczywiście w zamian za wycinke posadzę nowe drzewka

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    To ze strony MONEY.PL jeszcze przed wejściem w życie ustawy
    http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wycinka-drzew-bez-zezwolenia,6,0,2222854.html
    Ostatnio edytowane przez q-bis ; 03-01-2017 o 14:25
    WARTO? WARTO!

  8. #8

    Domyślnie

    mnie w tym wszystkim zastanawia tylko jeden szkopuł mianowicie co jeśli na prywatnej działce drzewo przekroczy wymiar? Musze wtedy uzyskać jednak te pozwolenie? Czy to dotyczy jedynie tych co prowadzą jakąś działalność gospodarczą na tej działce?

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, jak drzewo przekroczy 50cm obwodu to musisz wystąpić o zgodę. Oczywiście będzie to nie do sprawdzenia jak zaraz usuniesz drzewo po ścięciu. Może z wyjatkiem sytuacji gdy ścinasz ogromne drzewo ktore przy glebie będzie miało ponad metr obwodu. Nie wytłumaczysz że nagle do wysokosci 130cm zmniejszyło sie o połowę.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartoleq

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    16

    Domyślnie

    A według mnie nie, na prywatnej działce można scinać wszystko jeśli nie prowadzimy działalności, ograniczenia wymiarów dotyczą reszty.

    Prosze przczytać zmiany w art. 83f, dotyczy on przypadków kiedy nie musimy starać się o pozwolenie.
    Dodano m.in punkt 3a) który mówi że gdy nie prowadzimy działalności to można ciąć.
    Punkt ten według projektu dodano po pkt 3.
    Problemem w interpretacji może być to że pkt 3 już wczesniej mial podpunkty a) i b).
    Tak mi to wygląda, ale nie jestem prawnikiem. Tylko przeczytałem ustawę i zmiany. Nie mam dojścia do ujednoliconego tekstu, to by rozwiało nieporozumienia.
    Wiec chyba w ujednoliconej musi być tak:

    3....
    a) ...
    b) ...
    3a).....
    3b)....
    4).....

    Dodatkowo ten obrazek za money.pl też mija się z prawdą. Typowe dziennikarstwo, nikt nie zajrzał do ustawy. 500zł jest owszem za wycinke, ale za 1cm obwodu mierzonego na wys. 130cm. Całe drzewo to 500zł x odwód w cm !
    Ostatnio edytowane przez bartoleq ; 03-01-2017 o 18:36

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    koks0309

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Też myślałem że ten obwód dotyczy również osób fizycznych. Teraz to już sam nie jestem pewien. Trzeba będzie wykonać telefon do odpowiedniej instytucji i się dowiedzieć, żeby po wycieciu czegoś większego niż 50 cm w obwodzie spać spokojnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja dzisiaj dzwoniłem do swojej gminy i dopytywałem się szczegółów. Pewna i jasna odpowiedź to:
    "MOŻE PAN WYCINAĆ DRZEWA NA PRYWATNEJ DZIAŁCE BEZ UZYSKANIA ZEZWOLENIA NP NA CELE BUDOWY DOMU, POD WARUNKIEM ŻE NIE PROWADZIMY TAM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ A TAKŻE USUWANE DRZEWO NIE JEST JAKIMŚ GATUNKIEM SZCZEGÓLNIE CHRONIONYM. NIE DOTYCZĄ PANA W TYM PRZYPADKU ŻADNE WYMIARY W PRZECIWIEŃSTWIE DO OSÓB KTÓRE CHCĄ USUNĄĆ DRZEWO NA DZIAŁCE ZWIĄZANEJ Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI".

    Więc śmiało możemy ścinać drzewa na działce bez obaw

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Przypuszczam, ze interpretacje beda rozne.. ja bylem pewny, ze wymiar dotyczy rowniez prywatnych dzialek.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Przypuszczam, ze interpretacje beda rozne.. ja bylem pewny, ze wymiar dotyczy rowniez prywatnych dzialek.
    Osobny punkt w liście zwolnień od potrzeby zgody jest z wymiarami, osobny na cele nie-DG.

    Art. 83f. 1. Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się do:
    [...]
    3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
    a) 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    b) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
    3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
    3b) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;


    Czy chciałbyś, żeby wszystkie warunki były spełnione łącznie?

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    christo76

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-125
    Posty
    3

    Domyślnie

    Mam pytanie w związku z nowymi przepisami dotyczącymi wycinki. Planuję budowę domu na działce częściowo leśnej, na której nie ma i nie jest planowana działalność gospodarcza. Czy nowe przepisy regulują wycinkę drzew w zależniości od tego, czy drzewo znajduje się na części B czy też na części oznaczonej Ls?

  16. #16

    Domyślnie

    Ja mam LS i do tej pory przepisy o ochronie tego terenu nie regulowały. Od tego roku z tego co czytałem nie wiadomo czy regulują czy nie... Najlepiej wejść na forum lasy polskie i tam poszukać/zapytać.

  17. #17

    Domyślnie

    Wycinkę drzew na terenach leśnych (Ls) regulują (i regulowały) w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, przepisy ustawy o lasach. Nadzór nad takimi lasami sprawuje starosta.

  18. #18

    Domyślnie

    Czy dalej regulują na terenach prywatnych, to właśnie z lektury lasów polskich nie do końca jest pewne.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, mój urząd gminy "wymaga" informacji o planowanej wycince, pomimo, że nie wymaga ona pozwolenia, bo chcą dokonać wcześniej pomiarów drzew. Czy mogę mieć w głębokim poważaniu ich wymysł i wycinać bez obaw?

    Pozdrawiam

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartoleq

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwan89 Zobacz post
    Witam, mój urząd gminy "wymaga" informacji o planowanej wycince, pomimo, że nie wymaga ona pozwolenia, bo chcą dokonać wcześniej pomiarów drzew. Czy mogę mieć w głębokim poważaniu ich wymysł i wycinać bez obaw?

    Pozdrawiam
    Poproś o podstawę prawną.
    U mnie w urzędzie powiedzieli że nic ich nie interesuje, nawet jak na mapie są zaznaczone, bo to geodezja za mapy odpowiada, a nie wydział gdzie uzyskuje sie pozwolenia na wycinke.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony