dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Wielkość otwory pod okna

    Może dziwne pytanie ...

    Wykonawca zapytał mnie ile będzie styropianu na plycie. Powiedziałem że planuję dać 10cm styropianu a na to będzie wylewka (w niej podłogówka), a na wylewce płytki albo panele.
    Policzył wylewkę 5cm czyli ma dodać do wymiarów wnęk okiennych 15cm.

    Czy to dobre wyliczenia ?

    Mam też pytanie czy zamawiając w fabryce okna wymiary maja jakieś znaczenie ? Czy są jakieś rozmiary "standardowe" i "niestandardowe" okien ?

    Chodzi mi że np. mam otwór okienny o wymiarach powiedzmy 100x230 a wykonawca wykona o kilka centymetrów mniejszy/większy to czy przy zamawianiu okien ma to jakieś znaczenie ? Bo i tak przecież przed zamówieniem okien mierzy się wnęki okienne.
    Oczywiście pomijamy wymiary , bo wiadomo cena okna wiąże się z wymiarami.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2

    Domyślnie

    Rece opadaja.
    A co masz w projekcie?
    Tam sa przy kazdym otworze podane wymiary dziury w murze
    Wysokosci nadproza w przekrojach pionowych
    Wymiary okien od podlogi podawane sa wzgledem wykonczonek posadzki tzw. Punktu zero.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie jest wylewka bez podłogówki ok 7 cm (większa grubość może wyjść po ustaleniu poziomu posadzki dla całego domu). Jeśli wybierzesz duże płytki, to one mają 10 mm grubości, do tego klej. Panele zajmą mniej. Szafki kuchenne, jeśli planujesz pod oknem, mają ok 80 cm + nogi. Jest jeszcze konieczność zaplanowania wysokości dolnej krawędzi otworu pod drzwi balkonowe. Musisz to wszystko uwzględnić.
    Jeśli chodzi o wymiar standardowy okien, to się tym nie przejmuj, Przyjedzie pracownik firmy montującej okna, zmierzy i zrobią tak, jak są wykonane otwory.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jan Kalita

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Białogard
    Kod pocztowy
    78-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Występuje tu złe nazewnictwo, bo są okna tzw. typowe (np 1160x1430, 1460x1430 itp.), ale przy obecnej technologii produkcji to już nie ma większego znaczenia. Faktycznie zakłada się, że na płytkę z klejem lub panel z pianką zostawia się luz ok. 15 mm, ale proszę się tym nie martwić - pracownik fabryki/dilera ma w obowiązku sprawdzić wymiar otworu przed wykonaniem stolarki.

    Nie dodałem, że ten dodatkowy luz jest istotny przy drzwiach na niskim progu i HSach. Przy zwykłych balkonach nie ma większego znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez Jan Kalita ; 05-01-2017 o 14:40

  5. #5

    Domyślnie

    To o czym mowicie doradzajac koledze to szczegóły pomiarowe okien w istniejacych otworach.

    Murarz ma sie trzymac projektu.
    Nie ma czegos takiego ze tu sobie doda tam odejmie jak mu wygodnie

    Poziom zero to rzecz swieta !!!
    Poziom nadprozy takze
    Jak zacznie majstrowac z wymiarami to okaze sie ze pozniej wysokosc otworu na drzwi wewnętrzne bedzie do bani ze schody tradycyjnie na naszych budowach wyjda z za wysokim badz za niskim pierwszym lub ostatnim stopniem

    Trzymajcie sie planu i jak najmniej w nim majstrujcie

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jan Kalita

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Białogard
    Kod pocztowy
    78-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Moment, murarz? Tam widnieje tylko "wykonawca", ja to odebrałem, że wykonawca od okien robił pomiary i tak obliczył poziom posadzki.

  7. #7

    Domyślnie

    Pytanie odebralem tak jakby chalupa miala byc dopiero budowana - slowa o dodawaniu wymarow wzgledem projektu
    Stad moja uwaga

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jan Kalita

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Białogard
    Kod pocztowy
    78-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Panie Jarku niepotrzebnie się Pan tam uniosłeś. Może autor wątku zajrzy tutaj i rozwieje wątpliwości.

    Przy okazji zaznaczę, że wysokość wylewki jest zależna od systemu, ale nie powinna być większa niż 70 mm z tego co pamiętam. Najprościej zajrzeć do projektu, ale z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to możliwe (bo inwestor gdzieś zapodział, bo zabrał go kierownik itp. itd.)
    Ostatnio edytowane przez Jan Kalita ; 05-01-2017 o 14:54

  9. #9

    Domyślnie

    Minimalna grubosc wylewki - 4 cm
    Minimalna grubosc wylewki z podlogowka - 2 x srednica rurki + polowa średnicy rurki ale nie mniej jak 4 cm
    Jesli zalezy nam na akumulacyjnosci wylewki z ogrzewaniem np.elektrycznym 8-10 cm
    Pod panele przyjmuje sie 10 - 15 mm
    Pod gres przyjmuje sie 10mm
    Pod terakote 15mm
    Pod deski 20-25mm
    Oczywiście pod warunkiem poziomego i w jednej płaszczyźnie podłoża

    Tak w wyjatkowym skrocie

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Do tego warto uwzględnić wysokość całkowitą pomieszczeń, parapetu, pierwszego schodka, drzwi wewnętrznych, zewnętrznych...
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Noooo wszystko po prostu

  12. #12

    Domyślnie

    W dużym skrócie ...

    Dom się na razie buduje ....
    Wykonawca ma projekt i wie jakie mają być wymiary wnęk na okna i drzwi.

    Większośc okien w domu to okna "tarasowe" od podłogi aż po sufit.

    Okna będą wstawiane szybciej niż zostanie wykonana "końcowa podłoga' ,czyli przed ułożeniem styopianu jak i wykonaniu wylewki.

    Więc trzeba uwzględnić że później o grubość styropianu , wylewki i koncowej warstwy podłogi (gres lub panele) wysokośc się zmniejszy ...

    I o to właśnie pytałem ...

    Przy oknach mniejszych problemu nie ma żadnego ale przy oknach / drzwiach od samej podłogi jest to już ważne ..

    U mnie ma być 10cm styropianu i później na to wylewka . Wykonawca powiedził że doda 15cm , bo wylewka to 5cm.

    Doświadczenie ma wiec myślę że wie co robi ...

    Ale chciałem potwierdzić aby potem się nie okazało że wylewka będzie grubsza a nie będzie doliczona wysokosc warstwy końcowej i będą spore porblemy , ale z tego co wyczytałem nie ma się co martwić , bo osoba jaka będzie mierzyła okna musi to uwzglęnić i zwymiarować ?
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 05-01-2017 o 22:10
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Ponowie pytanie - dlaczego nie muruje zgodnie z projektem ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Osoba mierząca okna powinna od Inwestora pozanać wartość poziomu ZERO, do tego potwierdzić to w umowie. A skąd ma wiedzieć inwestor? Z projektu, od kierownika budowy? Praktyka to od wykonawców, ale to raczej wynik tego, że kierownik jest zwykle figurantem
    Nie raz już kułem nadproża, bo ktoś w międzyczasie coś zmienił. Oczywiście winnego nie ma, a to mi okna nie pasują a zamiast się sądzić z klientem i obdarzyć go stolarką za grube pieniądze ...
    Takich przypadków na forum już było wiele.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  15. #15

    Domyślnie

    Ale ten poziom Zero to jest poziom już z końcową podłoga (czyli np. gres/panele) czy poziom samej końcowej wylewki ?
    O to mi tak naprawdę chodzi ...

    Bo jeśli dobrze rozumie , to jeśli mam w projekcie wnekę okienną 230x100 od poziomu zero , czyli jak u mnie bedzie jeszcze 10cm styropianu + 5cm wylewki to do tych wymiarów po prostu zostanie dodane te 15cm i wymiar wnęki okiennej bedzie miał 245x100 , ale po położeniu styropianu i wylewki będzie miał wymiary takie jak w projecie 230x100.

    Mi chodzi czy do tego poziomu zero dodaje się też grubość końcowej warstwy (gres/panele) i czy te 15cm starczą ?

    Być może niezbyt precyzyjnie tłumaczę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Robisz anhydrytowe wylewki ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Robisz anhydrytowe wylewki ?
    Nie , zwykłe ...

    Przeczytałem że minimalna grubość wylewki jak jest ogrzewanie podłogowe powinna wynosić od 4cm do 6cm , więc te 5cm sądzę że taki "średniak".

    Po prostu chciałbym sprawdzić aby później nie było niemiłych niespodzialnek ale mam nadzeję że wykonawca wie co robi ...
    Tym bardziej że teraz można to skorygować jeszcze ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 06-01-2017 o 08:33
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Po pierwsze nikt Ci nie da gwarancji na wylewki z miksokreta przy 4 cm. Przy 5 też wątpię. Z anhydrytu i zwszem.
    Po drogie, jeśli założysz 5cm przy oknie, a okaże się, że w przeciwległym rogu pomieszczenia poziom płyty jest wyższy o 1 cm, to masz problem - bo w tamtym rogu będziesz miał 4cm na wylewke.
    Dlatego założyłbym 6 cm , optymalnie 7.
    Ja mam 7-8 cm.

    Grubość wylewki zależy od zastosowanego jastrychu oraz obciążeń, które przenosić będzie podłoga. Przy standardowych jastrychach betonowych grubość wylewki powinna wynosić ok. 6,5 cm. Może oczywiście być nieco większa, ale efektem będzie większa bezwładność instalacji ogrzewania podłogowego, czyli dłuższy czas nagrzewania podłogi. Z kolei zmniejszenie grubości warstwy jastrychu może być niekorzystne ze względów wytrzymałości posadzki i rozkładu temperatury w posadzce. Zmniejszenie grubości wylewki poniżej 6,5 cm jest możliwe, gdy producent jastrychu dopuszcza takie rozwiązanie lub przy zastosowaniu innego materiału niż jastrych betonowy np. jastrych anhydrytowy. W obiektach, w których podłoga przenosić ma obciążenia większe, niż w budynkach mieszkalnych grubość wylewki powinna być do tych obciążeń odpowiednio dostosowana.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2017 o 09:22
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19

    Domyślnie

    w projekcie wszystkie te informacje są- sprawdz dokładnie. Masz napisane jakie otwory, ile styro i ile jest miejsca na podłogi. Chyba że chcesz coś zmienić to wtedy trzeba kombinować jak chcesz zrobić tak jak jest w projekcie to wykonawca to zrobi.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    JA robisz Miksokreta to 7 cm, anhydryt 5 - 5,5 cm. Czyli dolicz 17-18 cm. 15 cm to mało.

    Jaką masz wysokość pomieszczeń
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony