dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie WM z rekuperacją na etapie projektu - Dolny Śląsk/ polecane firmy

    Witam serdecznie,

    Przymierzam się do budowy domu z projektu dom przy alabastrowej 21:
    http://www.galeriadomow.pl/projekty-...trowej-21.html

    W projekcie znajduje się wentylacja mechaniczna, jednak teraz, gdy jestem na etapie adaptacji chciałbym zadać pytanie, czy powinienem jeszcze teraz przemyśleć niektóre sprawy związane z wentylacją, czy po wybudowaniu stanu surowego?

    Które firmy gwarantują WM z reku o dobrej jakości w przystępnej cenie?

    Czy ktoś w dolnośląskim może polecić wykonawców ww. wentylacji.

    Z góry dziękuję za odp.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Najważniejsza rzecz, to żeby uwzględnić dodatkowe miejsce pod sufitem parteru (w przypadku sufitu podwieszanego) lub w warstwie izolacji na podłodze poddasza w celu prowadzenia przewodów wentylacyjnych.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    UP

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Pomoże ktoś? Nigdy nie miałem do czynienia z wm z reku i szczerze w tym gąszczu informacji cieżko coś znaleźć. Proszę o pomoc jak podejść do tematu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jak zatrudnialiście ekipy do montażu wentylacji mechanicznej? Czy ekipy te dostarczyły również rekuperator? Czy są różne rodzaje wentylacji mechanicznej? Która wentylacja będzie się sprawdzać w nieźle zaizolowanym domu 100m2 pow. użytkowej? Jaki rekuperator wybrać? Czym się kierować? I czy najlepiej, żeby wykonawca od wentylacji i rekuperacji instalował również kocioł gazowy z ogrzewaniem podłogowym?
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 08-01-2017 o 13:15

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No tu ci nie pomogę, sam robiłem.
    Wyślij oferty, pokaż plany domu. Poproś o wycenę rekuperatora o wydatku maksymalnym 200-250 m3/h
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Pozbierałem na forum trochę informacji gdzie ludzie robili WM z reku i za jakiś czas wyślę zapytania ofertowe.
    Atakuję forum z każdej strony, ale w kwietniu rozpoczynam budowę i chciałbym nabyć trochę wiedzy A wolę poczytać przed inwestycją niż później dać się naciąć.No wiecie tu 1000 zł, tam dwa, gdzie indziej 500 zł i tak się zbiera spora sumka

  7. #7

    Domyślnie

    od razu dołóż jedną cegłę więcej na parterze bo wysokość w projekcie będzie na pewno 2,80 od chudziaka po sufit wtedy nie będziesz mógł zrobić podwieszanego sufitu albo dać większe ocieplenie na chudziak
    ( wtedy wyższy pierwszy schodek oraz osadzenie drzwi ) tego już dowiedz się u twojego architekta bo musisz go mieć albo kier budowy

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Pomoże ktoś? Nigdy nie miałem do czynienia z wm z reku i szczerze w tym gąszczu informacji cieżko coś znaleźć. Proszę o pomoc jak podejść do tematu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jak zatrudnialiście ekipy do montażu wentylacji mechanicznej? Czy ekipy te dostarczyły również rekuperator? Czy są różne rodzaje wentylacji mechanicznej? Która wentylacja będzie się sprawdzać w nieźle zaizolowanym domu 100m2 pow. użytkowej? Jaki rekuperator wybrać? Czym się kierować? I czy najlepiej, żeby wykonawca od wentylacji i rekuperacji instalował również kocioł gazowy z ogrzewaniem podłogowym?
    1) Rekuperator dobrze jest zamówić z usługą - łatwiej egzekwować ewentualne błędy wykonawcze i można liczyć na niższy vat.
    2) Wybierz centralę z dużym wymiennikiem przeciwprądowym. Upraszczając długość wymiennika odpowiada za odzysk ciepła, a jego pole przekroju za opory (straty na sprężu dyspozycyjnym).
    3) Wybierz centralę z oszczędnymi wentylatorami (najlepiej stałoprądowe EBM Papst). W twoim domu powinny mieć całkowitą wydajność co najmniej 600m3/h. Po uwzględnieniu oporów centrali i instalacji (około 200Pa) powinny mieć wydajność co najmniej 400m3/h (takie dane odczytasz z wykresów dla danego wentylatora). Jeśli producent nie zamieszcza takich danych to może oznaczać, że wentylatory są znacznie słabsze i chodzi mu tylko o wykazanie się małym zużyciem prądu. Przy pracy w zimie i wymianie powietrza na poziomie 70-100m3/h wentylatory powinny zużywać około 2x(12-25W).
    4) Wybierz centralę z dużymi filtrami z wymienialną tkaniną, którą kupisz samodzielnie na metry.
    5) Zastosuj GWC (gruntowy wymiennik ciepła - czyli np. rura zakopana 1-2m pod ziemią o długości 30-50mb) jako system przeciw zamarzaniu wymiennika.
    6) Ustaw centralę w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. Umiejscowienie centrali na "stryszku" nie jest najlepszym wyjściem.
    7) Nie stosuj bardzo cienkich kanałów do rozprowadzania powietrza (hałas).
    Nie stosuj elastycznych kanałów aluminiowych.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Ad5) możesz proszę podać lub ktoś inny kompletny koszt takiego GWC ? ale nie tymi ręcami robiony tylko średni koszt jakby firma robiła od A do Z.
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Przyzwoita rura kanalizacyjna to 20zł/mb (moim zdaniem wystarczająca jest rura fi160 do GWC około 35mb).

    35mb x 20PLN = 700PLN

    Koparka powinna zrobić wykop w jedną godzinę tj. 100PLN + koszty dojazdu ok. 30PLN = 130PLN

    Za robociznę nie powinni wziąć więcej niż 500PLN (dla dwóch osób ułożenie takiego prostego rurociągu to 2-3 godziny pracy).

    Całość więc wychodzi około 1330PLN.

    Jeśli ma być rura dedykowana do GWC to trzeba dać około 1700PLN/50mb, ale wtedy robocizny praktycznie nie ma wcale (jeden minus to, że takie rury mają ograniczoną średnicę)

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Słuchajcie przy przeglądaniu projektu znowu naszły mnie wątpliwości. Mój projekt domu przewiduje wentylację mechaniczną, ale jak teraz patrze na projekt to widzę, że do łazienek idą kanały wentylacji grawitacyjnej. Dobrze interpretuję rysunek?
    Ogólnie przy spotkaniu z architektem zleciłem pozbycie się tego komina koło kuchni - nie będzie kominka, a zamiast okapu zastosuję pochłaniacz zapachów.
    Ale znowu na piętrze też widzę przepusty z wentylacją grawitacyjną do łazienki i pralni. Czegoś tu nie rozumiem. Dlaczego projektant przewidując dla tego budynku instalację mechaniczną nie pozbył się grawitacyjnej? Co jeszcze powinienem zmienić na etapie adaptacji projektu?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	381841
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	381842

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Dlaczego projektant przewidując dla tego budynku instalację mechaniczną nie pozbył się grawitacyjnej?
    a który projektant ? bo trochę się pogubiłem ;
    - ten który opracował gotowca ? ( tj. autor gotowca )
    - ten który go adaptuje ?
    - projektant WM ?

    jeśli WM jest przeliczana i wrysowywana w części instalacyjnej projektu, to nie ma wpływu na konstrukcje budynku ? wysokości kondygnacji ? ...
    ... to nie jest Twoja rola, aby to wszystko sprawdzić ! ( " zleciłem pozbycie się tego komina " ) i koordynować - jest to obowiązek architekta, aby skoordynować wszystkie branże projektowe z architekturą budynku
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 19-02-2017 o 10:04
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Panie Łukaszu - chodziło mi o projektanta, który opracował WM w projekcie gotowym.

    Co do wysokość kondygnacji to mam nadzieję, że jest to uwzględnione. Jeśli dobrze patrzę to w części projektu przekrój wysokość kondygnacji dolnej to 258cm a górnej 280 cm.
    Rozumiem, że to nie jest moją rolą, tylko jakoś mam przeczucie, że jak wszystkiego nie dopilnuję to zaczną kwiatki wychodzić.

    Czy mógłby Pan powiedzieć coś na temat tej wentylacji i czy powinienem dokonać jakichkolwiek zmian w projekcie, żeby wykorzystać dobrodziejstwo WM w największym stopniu?
    No właśnie tutaj te przepusty w łazience mnie martwią, bo z tego co wiem systemów wentylacji nie powinno się mieszać.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To ich nie stawiaj....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    fotohobby - i o to właśnie chodzi. Wcześniej nie spodziewałem się wentylacji grawitacyjnej w łazience, bo przecież jest zaprojektowana mechaniczna - również architekt nie proponował, aby pozbyć się tych przepustów wentylacyjnych.
    Ja jedynie doświadczony tym co przeczytałem na forum poprosiłem o usunięcie komina koło kuchni - automatycznie pozbyłem się wentylacji grawitacyjnej w łazience na dole o ile dobrze myśle?
    Ale na górze ciągle przepust grawitacyjny do łazienki jest widoczny, Czy powinienem na etapie adaptacji się go pozbyć, czy jeśli zrobię to przy budowie SSO tez bedzie dobrze?

    *Na screenach rzuty z przed adaptacji.
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 19-02-2017 o 11:14

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    KB Ci skreśla te ciągi wentylacyjne, ekipa leci z budową, Ty robisz WM.
    Nie ma sensu męczyć tego tematu z architektem...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony