dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 23
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 457
  1. #181
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Kurcze ale kombinujesz z tym fundamentem, rób wanne ze styropianu i rób fundament grzewczy na kablach póki nie jest za późno

    Tak pozatym to kawał roboty, śledzę wszystko
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  2. #182
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    No wlaśnie trochę jest za późno. Jakbym od początku założył że będą roboty ziemne i tony piasku to zrobienie płyty 15cm kosztowało by niewiele więcej (+500zl), bo połowa kosztów płyty to była wymiana gruntu.

    Ale mam już styro (EPS 70 raczej pod płytę nie podejdzie) i drewno na podłogę, oraz plan aby ruszyć w poniedziałek.

  3. #183

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Tak teraz udało by się pewnie zrobić to na sucho, w dołkach metrowych które wierciłem dla testu nie ma wody. Ale i tak muszę podnieść cały teren bo w porach mokrych go zalewa i nawet pod butem się robi mokro. Dlatego dom będzie na docelowym poziomie.

    W poniedziałek będę robił fundamenty i startował że składaniem szkieletu do kupy.
    Jeśli możesz podaj lokalizację tej działki, zobaczę co mówi hipsometria.

  4. #184

    Domyślnie

    ACCel - wysłałem Ci wiadomość prywatną

  5. #185
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika Dziennik AC25K - KLIK!

    No to jedziemy z budową...

    Sobota
    Przyjechała ciężarówka z 30 tonami piasku (jedna z trzech), próbowała wjechać i wysypać piasek na przygotowane miejsce. Niestety, mimo że ziemia wyschła i woda opadła na metr pod poziomem terenu, ciężarówka nie dała rady wysypać piasku na miejsce. Zatrzymała się zaraz za zjazdem. Szybki telefon do koparkowego, na kiedy może być - wtorek. Dramat, opóźnienie co najmniej o dwa dni.

    Niedziela

    Robimy transport szkieletu na działkę.

    Ściany dolne:



    Ściany górne:





    Poniedziałek

    Coś robiłem ale już nie pamiętam co... powiedzmy że stracony dzień.

    Wtorek

    Przyjeżdżają kolejne ciężarówki z piaskiem (w sumie 90 ton) oraz koparka.



    W tle widać zagęszczarkę do gruntu (120kg - dwie osoby dają radę ją zapakować na minivana).

    Wynik zagęszczania drugiej warstwy:



    Dziewięciotonowa koparka robi takie zagłębienia. Dom ma ważyć ze wszystkim jakieś 10 ton, fundament 2 tony, śnieg 5 ton, powierzchnia fundamentu jakieś 20 razy większa niż podpory koparki.


    Środa

    I efekt końcowy:



    Nie do końca wyszło nam wymiarowanie z marginesem i ganek dostał trochę niższe miejsce (będzie 1 bloczek więcej).

    Ustawianie bloczków:




    Czwartek + Piątek

    Efekt końcowy:



    Dodatkowo zostanie jeszcze stworzone 6 odwiertów i wylane słupki trzymające konstrukcję na wietrze (choć wszelkie źródła podają że nie jest to potrzebne).

    Podstawowy wniosek z budowy fundamentów nigdy więcej zabawy z bloczkami i murowaniem, przeniesienie bloczków a potem małe korekty całych słupków (100kg każdy) to mordęga, bolące nadgarstki i stawy, a na dodatek powoduje zmęczenie wpływające na dalszy przebieg prac. Jakbym miał robić to jeszcze raz to albo płyta fundamentowa (i tak musiałem ponieść koszty wymiany gruntu i zrobienia nasypu) albo pale wylewane na miejscu w szalunkach kartonowych (poziomowanie oraz ustawianie tego to była by błahostka zwłaszcza jeżeli chodzi o ciężar).
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  6. #186
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika Dziennik AC25K - KLIK!


    Sobota + Niedziela


    Jak dobrze jest zacząć jakąś normalną pracę! Zbijamy konstrukcję nośną podłogi (niestety brak bardziej szczegółowych zdjęć).
    Od razu ląduję w niej kanalizacja i PEX do wody do kuchni (rozdzielacz będzie w łazience), oraz pakujemy styropian do ocieplenia podłogi.





    Przy styropianie niemiła niespodzianka, pianka EOS z plastikowym wężykiem to porażka - skończyła się po jednej płycie, co mnie podkusiło żeby taką kupić? Na szczęście kupiłem tylko jedną puszkę. Później kupiłem pistolet oraz pianki w puszkach do pistoletu - najtańsza piana Neotherm wystarczyła na całą podłogę (styropian po obrzeżu oraz co drugi legar w poprzecznym szkielecie podłogi czyli jakieś 60-70mb cienkiego paska pianki z jednej puszki). Przy okazji kupiłem różne piany do testów: Neotherm, Instastik, EOS, Styrpur Przetestuję jak będę kleił duże płyty styropianu na ścianach.


    Kanalizacja:





    W tle widać płyty warstwowe z PUR 18cm na ganek.


    Legary szkieletu poprzecznego:







    Płyty OSB 22mm są klejone do szkieletu klejem poliuretanowym (Chemolan B45) żeby nie skrzypiało oraz przybijane gwoździami.

    Czwartek + Piątek


    Dokańczamy podłogę oraz montujemy prefabrykowane ściany, większość piątku jest zmarnowana przez burzę.
    Stoi dolna część ścian:


    Wyszło bardzo wysoko, nasyp 0,5m, stopy/pustka wentylacyjna 0,5m, szkielet podłogi 0,35m. A ja zawsze chciałem mieć dom z wyjściem prosto na trawę, będzie prosto na taras...


    Sobota + Niedziela


    Deszcz narobił trochę szkód, dom był przykryty plandeką, ale trochę przeciekła, kilka płyt OSB napuchło na krawędziach - trzeba będzie zeszlifować.

    Mamy szyby prosto z fabryki.
    Tak jak pisałem Uw=0,5, Lt=70% (transmisja światła), g=50% (transmisja energii słonecznej).
    W tle widać płyty warstwowe PUR II gat. 16cm na dach.





    I bociana (5m od wjazdu ):




    Pojawiła się większa ekipa więc praca odrobinę przyśpiesza. Stawiamy słupy nośne dachu i montujemy belki antresoli:



    Druga belka i mamy szafot/szubienicę - parę ładnych godzin zajęło wyfrezowanie otworów w pionowych belkach oraz złącz w poziomych belkach tak aby połączenie ich było wizualnie idealne - będą widoczne po wykończeniu budynku (kiedyś załatwię fotki).





    Przyklejona podłoga antresoli:



    Zabezpieczenie przed deszczem:



    Podsumowanie

    Niestety już wiem, że wiatr zrobił swoje i będą szkody. O ile samo drewno konstrukcyjne jakoś nie ucierpi to OSB na pewno złapie wilgoć i napuchnie. Tego nie lubię najbardziej w technologiach szkieletowych - kiepskiej reakcji na wilgoć.

    Aktualny bilans czasowy:
    Prefabrykacja szkieletu i docięcie elementów + cięcie styropianu: 5 dni roboczych (weekendy przed właściwą budową)
    Transport: 1 dzień
    Fundamenty + teren: 4 dni
    Szkielet: 5 dni
    "Zmarnowany czas": 3 dni

    I w ten sposób mam wypełnione zakładane dwa tygodnie i jest pewne że termin jest niedotrzymany. Można powiedzieć że 2 tygodnie to na SSO
    Szacuję że potrzeba jeszcze 3 dni na pokrycie dachu płytą warstwową i kolejne dwa tygodnie na stan deweloperski. Na razie będziemy kontynuować weekendami. Mam jeszcze zapas urlopu jakby co.

    Aktualnie trwa przerwa w budowie na dwa tygodnie. Następne prace w piątek (jak pogoda pozwoli, a już widzę jakieś opady).
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  7. #187
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jeszcze normalnego domu nie skończyłem a przez Ciebie chcę budować następne ! To będzie połączenie idealne, hobby które daje profity !
    Dziękuję za bezpłatne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem !
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    A nie mozna dobudowac tych antresoli jak juz bedzie po budowie i po przekształceniu? kto to sprawdzi?
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  9. #189
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Jeszcze normalnego domu nie skończyłem a przez Ciebie chcę budować następne ! To będzie połączenie idealne, hobby które daje profity !
    Dziękuję za bezpłatne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem !
    Dzięki! Ja się trochę przemęczyłem bo jest presja czasowa. Ale za 2 lata ma być start budowy drugiego domu, na luzie i bez presji, ten jest tylko tymczasowy.


    Cytat Napisał Tomi78__ Zobacz post
    A nie mozna dobudowac tych antresoli jak juz bedzie po budowie i po przekształceniu? kto to sprawdzi?
    Można, tylko dobudowa później to kłopot, ja wolałem zgłosić, efekt jest jaki jest.
    Jak zgłosisz bez antresoli, to wysokość parteru rzędu 4,6m może być "podejrzana" (u mnie dół ma 2,6m, ścianka przy antresoli 1,8m).
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 06-07-2017 o 09:56

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika Dziennik AC25K - KLIK!

    Mocno lało cały tydzień. W międzyczasie poprawiałem trochę płachty bo wiatr mocno rozwalił zabezpieczenie.
    Cała dolna podłoga była zalana, trochę przeschła, dwie płyty OSB raczej do wywalenia, reszta mniej więcej równo napuchła. Na górze minimalne szkody.

    Amerykanie na swoich forach piszą "nie martw się, drewno wyschnie i będzie ok (ewentualnie spryskaj czymś na pleśń), płyty OSB też jakoś przeżyją jak wyschną".

    Obiecane zdjęcia łączenia słupów z belkami (będzie to widoczne więc musi być super), jest wyfrezowane złącze na głębokość połowy słupa, od góry jest zamontowany metalowy kątownik przytrzymujący całość. Będzie jeszcze jakaś śruba na wylot.



    I belka stabilizująca na górze z podobnymi wyfrezowanymi złączami:



    Piątek

    Dokańczamy podłogę antresoli. A potem najcięższa czynność przy szkielecie - wciągnięcie ścian na górę. Udało się to z wielkim trudem.

    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  11. #191
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Dokańczamy podłogę antresoli. A potem najcięższa czynność przy szkielecie - wciągnięcie ścian na górę. Udało się to z wielkim trudem.

    zajebista fota super to wszystko wygląda, co raz bardziej myślę o garażu w tej technologii.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    A brałeś może pod uwagę taki sposób izolacji ? Wydaje się prostszy i lepszy niż styropian ( szybkość wykonania i szczelność ), ale pewnie trochę droższy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12407056_7_1280x1024_dom-mobilny-35m2-_rev039.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	392500Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12407056_11_1280x1024_dom-mobilny-35m2-_rev039.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	392501
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #193
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    A brałeś może pod uwagę taki sposób izolacji ? Wydaje się prostszy i lepszy niż styropian ( szybkość wykonania i szczelność ), ale pewnie trochę droższy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12407056_7_1280x1024_dom-mobilny-35m2-_rev039.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	392500Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12407056_11_1280x1024_dom-mobilny-35m2-_rev039.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	392501
    Na dachu będę miał płyty z 16cm PUR
    Natryskowy PUR raczej byłby drogi i z tego co mi się wydaje najczęściej stosowany otwartokomórkowy nie ma rewelacyjnych parametrów.

  14. #194
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika Dziennik AC25K - KLIK!

    Sobota

    Wszędzie w około burze, ale nas jakimś cudem oszczędziło, tylko wiatr dokuczał.

    Wciągnęliśmy belkę dachu, co było łatwiejsze niż się wydawało. Dopasowaliśmy ją do słupów i ścian szczytowych. Belka KVH niestety chyba w trakcie leżenia odrobinę się wygięła w osi poziomej (jakieś 2cm wgłębienia w środku na 7m). Zaczęliśmy układanie krokwi.

    Na dole pojawiło się wypełnienie styropianem na wcisk + klejonym pianką. Zużycie pianki to pełna puszka + "trochę" na 15 płyt 2,51m x 35,5cm czyli 85,95mb ale nie zawsze po całym obwodzie. Tym razem poszła pianka Styrpur.

    Niedziela
    Z rana deszcz... ale pojechaliśmy pracować. Trochę pracy w deszczu, a potem się wypogodziło.

    Dokończyliśmy krokwie i bawiliśmy się z taśmami stalowymi, brak wprawy spowodował że najpierw mieliśmy dobrze napiętą taśmę i brak pionu na antresoli, a po poprawce, dobry pion ale kiepsko napięta taśma. To się poprawi.

    Myślałem, że uda się zrobić odrobinę dachu, ale trzeba opracować lepszą metodę transportu na górę, bo płyty warstwowe w wymiarze 1x3m są mało poręczne. W międzyczasie zakupiłem ręczną wciągarkę, którą będziemy wciągać płyty bezpośrednio na miejsce docelowe.
    Płyty w drugim gatunku wymagają też trochę pracy przy zamkach bo wygląda jakby było za dużo pianki. Każdą płytę czeka też fazowanie jednej krawędzi na 30 stopni. Druga zostanie obrobiona przy montażu rynien.

    Na zdjęciu widać dwa kawałki płyty warstwowej na dach.







    A tutaj kolejne zwierzątko, jak się wpatrzycie to po środku są dwa zające
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #195
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szuszu

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-204
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cześć,
    fajnie wszystko, podoba mi się... nie podoba mi się fundament. Moim zdaniem, po pierwszej zimie wszystko się pokrzywi, bo każdy słup siądzie po swojemu. Jeśli juz robiłes taką wymianę, to trzeba bylo to zrobić przed zimą, żeby to się solidnie uleżało. A ogólnie to w tym wypadku nic lepszego niż płyta nie ma. Ja pod blaszaka wylałem płytę 13cm zazbrojoną 15x20cm...

  16. #196

    Domyślnie

    Hej, gratuluję pomyslowosci i determinacji. Czy mozesz wrzucić projekt, który finalnie przeszedł zgłoszenie? Bo widzilem, ze miales perturbacje. Czytam i kibicuje! Chciałbym sprawdzić w swojej gminie czy taki domek przejdzie. Będę wdzięczny za odpowiedź

  17. #197
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Fajna alternatywa w przypadku gdy mamy działkę ale jeszcze nie ma kasy na dom. Jak budowałem dom 07-08 to w Muratorze był taki pomysł, żeby zbudować garaż - w nim zamieszkać a potem dobudować dom. Śledzę z ciekawością.
    WARTO? WARTO!

  18. #198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał szuszu Zobacz post
    Cześć,
    fajnie wszystko, podoba mi się... nie podoba mi się fundament. Moim zdaniem, po pierwszej zimie wszystko się pokrzywi, bo każdy słup siądzie po swojemu. Jeśli juz robiłes taką wymianę, to trzeba bylo to zrobić przed zimą, żeby to się solidnie uleżało. A ogólnie to w tym wypadku nic lepszego niż płyta nie ma. Ja pod blaszaka wylałem płytę 13cm zazbrojoną 15x20cm...
    Jest tam prawie metr piachu utwardzany w 3 warstwach, raczej nie ma co osiąść, jakby trochę osiadło to konstrukcja jest odrobinę elastyczna.
    Ale tak, mi też się fundament nie podoba, niestety wyszło jak wyszło. Już pisałem, że w innych okolicznościach (głównie czasowych) zrobił bym inaczej.

    Cytat Napisał wielebny1 Zobacz post
    Hej, gratuluję pomyslowosci i determinacji. Czy mozesz wrzucić projekt, który finalnie przeszedł zgłoszenie? Bo widzilem, ze miales perturbacje. Czytam i kibicuje! Chciałbym sprawdzić w swojej gminie czy taki domek przejdzie. Będę wdzięczny za odpowiedź
    Do urzędu dostarcza się "rysunki", jak pokazał przykład ze zgłoszeniem garażu mogą być nawet odręczne na kartce w kratkę. Niestety teraz jeszcze nie mogę wam czegoś takiego udostępnić.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  19. #199
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Przy okazji wykonywania dachu zaciekawił mnie alternatywny sposób pokrycia - panelami fotowoltaicznymi. Skoro na dachu będzie płyta warstwowa z blachą naturalnie spełniającą funkcję także powłoki wierzchniej dachowej, to w miejscu gdzie byłyby panele można nie stosować blachodachówki. A mógłbym pokryć całą połać południową, a nawet kawałek elewacji południowej.

    Tylko czy jest to opłacalne ekonomicznie?

    Woda ma być podgrzewana w bojlerze. Do wyboru alternatywnie są pompa ciepła Aristona albo kolektory słoneczne albo panele fotowoltaiczne.

    Pompa ciepła jest relatywnie droga oraz skomplikowana. Ariston 100l split kosztuje około 3000zł i jest dosyć słaba bo ma 250W, SCOP pewnie w okolicy 2 i pracuje tylko do -5 stopni.

    Kolektor słoneczny kosztuje około 2000zł plus wymaga bojlera z dodatkową wężownicą za 1300zł oraz pompki elektrycznej.

    Najtańszy używany panel fotowoltaiczny GS-50 kosztuje 30zł i ma moc 50W, na jedną połać dachu weszłoby około 20 sztuk. Koszt z instalacją i elektroniką DIY wyszedłby ok 1000zł. Do tego zwykły bojler za 600zł. Łącząc te panele odpowiednio można uzyskać ok 230V zasilające bezpośrednio grzałkę (na zmianę z zasilaniem z sieci w gorszych momentach).
    Wydajność paneli 20x50W to około 1000kWp czyli około 1000kWh w ciągu roku, co dałoby oszczędność w okolicy 500zł rocznie.
    Zwrot w dwa lata to rozumiem.
    Ekstra to oszczędność na blachodachówce ok 400zł.

    Pomysł na szybko bo panele PV wydawały mi się do tej pory absurdalną inwestycją, a może jak to zrobić w takiej formie to się*nawet zwróci.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Najtańszy używany panel fotowoltaiczny GS-50 kosztuje 30zł i ma moc 50W, na jedną połać dachu weszłoby około 20 sztuk. Koszt z instalacją i elektroniką DIY wyszedłby ok 1000zł. Do tego zwykły bojler za 600zł. Łącząc te panele odpowiednio można uzyskać ok 230V zasilające bezpośrednio grzałkę (na zmianę z zasilaniem z sieci w gorszych momentach).
    Wydajność paneli 20x50W to około 1000kWp czyli około 1000kWh w ciągu roku, co dałoby oszczędność w okolicy 500zł rocznie.
    Zwrot w dwa lata to rozumiem.
    Z tego co kojarzę, to nie jest tak hop siup panele foto. podłączyć pod grzałkę i już grzeje wodę (coś jasiek71 i adam_mk pisali o tym).

Strona 10 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony