dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 23
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 457
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Fajny domek, gdzie budujesz w Mazowieckim?

    Będę śledził
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  2. #22

    Domyślnie

    Dopiero dziś trafiłem - kibicuję, bo w planach mam coś jeszcze mniejszego - pokój gościnny.

    A propos cennego każdego centymetra grubości ścian, to znam przypadek inwestora który wybudował ściany w maksymalnym dopuszczalnym obrysie, a później zgłosił termomodernizację gotowego budynku. Wiele to nie zmienia, w tym przypadku może po 10 cm w dwóch wymiarach. W jego przypadku zmieniało dużo, bo "ocieplał" kostką słomianą.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Kiedy planujesz rozpocząć pracę? Jak tylko skończy się zima?
    Wcześniej mam dosyć dużo do zrobienia:
    - oczyszczenie rowu i zakopanie przepustu,
    - budowa ogrodzenia z siatki leśnej,
    - zakopanie szamba,
    - wywiercenie studni,
    - budowa budynku gospodarczego gdzie będę mógł przechowywać materiały, żeby same nie wyszły + kamery,
    - muszę mieć też co najmniej prąd budowlany (umowa już jest).

    Więc myślę że kwiecień-maj.


    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Fajny domek, gdzie budujesz w Mazowieckim?
    Będę śledził
    10 km na wschód od granic Warszawy.


    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Dopiero dziś trafiłem - kibicuję, bo w planach mam coś jeszcze mniejszego - pokój gościnny.

    A propos cennego każdego centymetra grubości ścian, to znam przypadek inwestora który wybudował ściany w maksymalnym dopuszczalnym obrysie, a później zgłosił termomodernizację gotowego budynku. Wiele to nie zmienia, w tym przypadku może po 10 cm w dwóch wymiarach. W jego przypadku zmieniało dużo, bo "ocieplał" kostką słomianą.
    Nie wiem właśnie jak interpretować przepisy w tej kwestii, bo "docieplenie budynków" (do 12m wysokości aktualnie nawet bez zgłoszenia) jest jako odrębny punkt w Prawie Budowlanym, bez dodatkowych warunków. Więc taka czynność wydaje się wyjątkowym odstępstwem i mimo że zwiększa powierzchnię zabudowy oraz takie charakterystyczne parametry budynku jak jego wymiary, to powinna być akceptowalna.

    10 cm to na oko jakieś 2,4m2 powierzchni przy wymiarach budynku 5x7 (obwód 24mb).
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zacząłem robić pierwsze obliczenia OZC (Purmo OZC basic 6.7).
    Założenia na początek niskobudżetowe:
    - dach 15cm płyta warstwowa PUR/PIR
    - ściany 15 cm styro grafit 0,033
    - podłoga 15 cm styro grafit (pustka wentylowana pod podłogą)
    - okna otwierane u góry U=1,5, panele szybowe na dole U=1, drzwi wejściowe i balkonowe U=1,5.

    Wynik: EAH 116,7 kWh/(m2*rok), roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie 7527kWh - dużo.
    Projektowe obciążenie cieplne 3105 W.
    Kubatura 169m3, powierzchnia ogrzewana 64m2 (pustki i schody też stają się powierzchnią ogrzewaną).

    Trochę do końca jeszcze nie czuję tego programu OZC:
    - jak zrobić poprawnie podłogę nie na gruncie a na fundamencie słupowym z wentylacją pod spodem - zrobiłem "strop zewnętrzny" oraz dodałem 20cm "warstwy powietrza dobrze wentylowanej",
    - jak zrobić podłogę antresoli - zrobiłem "strop ciepło od dołu" tylko teraz ładny wykresik ze stratami energii pokazuje mi na nim straty energii 30% (i nie wiem czy te wewnętrzne straty energii są liczone do ogólnego wyniku czy nie),
    - zrobiłem grupowanie osobno dla parteru i antresoli (bo grupowanie było niezbędne aby policzył sezonowe zapotrzebowanie) a nie wiem do końca co to grupowanie oznacza,
    - nie wiem jak tam wskazać pompę ciepła PP jako ogrzewanie.

    Jak bardziej się w tym rozeznam i nabiorę pewności co do poprawności liczenia to przeanalizuję inne opcje okien i ocieplenia, jest chyba jakieś pole do popisu bo 7527kWh to 3700zł na prąd, chociaż znowu z innej strony to może być 2-3 razy mniej przy klimatyzatorze czyli okolice 1000zł rocznie na ogrzewanie.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	3398
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	379959  
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 28-01-2017 o 16:43
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    chyba nie ma sensu oddzielać antresoli, licz całość na 22* i będzie wystarczająco dokładnie

    ważne są też zyski bytowe i słoneczne, np. u mnie straty były ~8800kWh/rok a po uwzględnieniu nasłonecznienia i zysków bytowych zostało 3500kWh/rok za 90m2
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    A może ten Audytor OZC to taka armata na muchy w tym wypadku, kolega z hebrajskimi literkami we wszystkich wątkach powtarza, żeby sobie to liczyć w arkuszu kalkulacyjnym, tylko żeby taki arkusz udostępnił...
    Tymczasem znalazłem prostsze narzędzie online - http://cieplowlasciwie.pl może nie będzie takie szczegółowe ale łatwiej będzie policzyć wszystkie warianty bez doktoryzowania się w temacie. Ma ten program parę*wad jak np cena prądu 0,3zł/kWh czy brak okien fix.

    Podałem mu wstępnie takie dane:
    Powierzchnia zabudowy (obrys piętra) 35m2
    Powierzchnia całkowita budynku 60m2
    Powierzchnia ogrzewana 60m2
    Kubatura przestrzeni ogrzewanej 168m3
    Wysokość piętra 3,0m
    Ogrzewane piętra parter, poddasze
    Dach dach skośny z poddaszem
    Ściany 15cm, konstrukcja: szkielet drewniany (dom kanadyjski), izolacja: styropian grafitowy 15cm
    Izolacja od góry Dach, Poliuretan (PUR, PIR) 15cm
    Izolacja od dołu Podłoga parteru, Styropian grafitowy 15cm
    Drzwi i okna Okna: 5szt. (nowe z szybami zespolonymi)
    Drzwi: 1szt. (nowe drewniane)
    Garaż brak
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    Temperatura w części ogrzewanej 20,0°C
    I mam wyniki (D - dach, P - podłoga parteru, S - ściany, OF - okna fix na dole, OO - okna otwierane na górze):
    1. D 15 cm PUR/PIR, P 15 cm grafit, S 15cm styro grafit, OF 2 szyby, OO 2 szyby
      2,8kW maksymalna moc grzewcza
      1,3kW przeciętna moc grzewcza
      46W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      5 451kWh = 20GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      92kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      I koszty ogrzewania różnymi sposobami:
      PC grunt 1309kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 2094kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 1 tona sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 5466kWh

      Sugerowane docieplenie ścian


    2. D 15 cm PUR/PIR, P 15 cm grafit, S 15cm styro grafit, OF 3 szyby, OO 3 szyby
      2,6kW maksymalna moc grzewcza
      1,2kW przeciętna moc grzewcza
      44W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      5 222kWh = 19GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      88kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      PC grunt 1309kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 2094kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 1 tona sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 5236kWh

      Sugerowane docieplenie ścian

    3. D 15 cm PUR/PIR, P 15 cm styro grafit, S 15cm PUR/PIR, OF 3 szyby, OO 3 szyby
      2,4kW maksymalna moc grzewcza
      1,1kW przeciętna moc grzewcza
      40W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      4 732kWh = 19GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      80kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      PC grunt 1186kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 1898kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 0,9 tony sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 4745kWh

      Sugeruje dalej ocieplanie ścian

    4. D 15 cm PUR/PIR +15 cm styro grafit, P 30 cm styro grafit, S 15cm PUR/PIR, OF 3 szyby, OO 3 szyby
      2,2kW maksymalna moc grzewcza
      1,0kW przeciętna moc grzewcza
      37W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      4 307kWh = 16GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      72kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      PC grunt 1079kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 1727kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 0,8 tony sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 4319kWh

      Sugeruje dalej ocieplanie ścian, no to docieplamy.

    5. D 15 cm PUR/PIR, P 15 cm styro grafit, S 15cm PUR/PIR + 5 cm PUR/PIR, OF 3 szyby, OO 3 szyby
      2,2kW maksymalna moc grzewcza
      1,0kW przeciętna moc grzewcza
      37W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      4 406kWh = 16GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      74kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      PC grunt 1104kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 1767kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 0,8 tony sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 4418kWh

    6. D 30 cm styro grafit, P 30 cm styro grafit, S 30 cm styro grafit, OF 3 szyby, OO 3 szyby
      1,9kW maksymalna moc grzewcza
      0,9kW przeciętna moc grzewcza
      33W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
      3 849kWh = 14GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
      65kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
      PC grunt 964kWh z SCOP 4
      PC powietrze powietrze 1543kWh z SCOP 2,5
      Węgiel + bufor 0,7 tony sprawność 70%
      Bufor grzany prądem 3859kWh




    Pierwszy wniosek, niektóre parametry w programie są uśrednione i zaszyte na stałe np okna.

    Bez głębszego zastanowienia wniosek ogólny - przy zastosowaniu PC PP 3,5kW różnica pomiędzy najgorszym a najlepszym wariantem to 500kWh/rok (250zł), czas zwrotu nierealny - powyżej 20 lat.

    Ale jeszcze będę się zastanawiał.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	3387
Rozmiar:	8,3 KB
ID:	379978  
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    chyba nie ma sensu oddzielać antresoli, licz całość na 22* i będzie wystarczająco dokładnie

    ważne są też zyski bytowe i słoneczne, np. u mnie straty były ~8800kWh/rok a po uwzględnieniu nasłonecznienia i zysków bytowych zostało 3500kWh/rok za 90m2
    No właśnie nie wiem czy on to bierze zyski do wyniku czy nie, bo obliczył 9533kWh zysków ze słońca i 3902kWh zysków wewnętrznych
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #28

    Domyślnie

    Widziałeś ten projekt: https://web.facebook.com/zbudujsamdom/?fref=ts? Zaciekawiła mnie w nim konstrukcja ścian. Gość pisał też o jakiś prawnych problemach z antresolami w takich budynkach.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Widziałem, jak dla mnie za mało przemyślany, za drogi itp mam wrażenie że raczej był to projekt zarobkowy (do tej pory jest sprzedaż projektu), chociaż rzeczywiście popularyzuje ideę małych domów.
    A próba rozwoju tamtego projektu przez rozbudowę zbudowanego domku to już porażka.

    Moze też wrzucę mój projekt na jakąś platformę croudfundingową hehe

    Antresola nie jest kondygnacją i według jej definicji nie może wykraczać poza pomieszczenie z którego została wydzielona, stąd w moim projekcie jest przestrzeń nieużytkowa nad łazienką. Jedynie w tej kwestii mogły być problemy prawne. Są wyroki NSA gdzie deweloper próbował robić antresolę nad wieloma pomieszczeniami i takiego czegoś mu zabroniono.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Widziałem, jak dla mnie za mało przemyślany, za drogi itp mam wrażenie że raczej był to projekt zarobkowy (do tej pory jest sprzedaż projektu), chociaż rzeczywiście popularyzuje ideę małych domów.
    A próba rozwoju tamtego projektu przez rozbudowę zbudowanego domku to już porażka.

    Moze też wrzucę mój projekt na jakąś platformę croudfundingową hehe

    Antresola nie jest kondygnacją i według jej definicji nie może wykraczać poza pomieszczenie z którego została wydzielona, stąd w moim projekcie jest przestrzeń nieużytkowa nad łazienką. Jedynie w tej kwestii mogły być problemy prawne. Są wyroki NSA gdzie deweloper próbował robić antresolę nad wieloma pomieszczeniami i takiego czegoś mu zabroniono.
    Antresola jest OK, dopóki znajduje się nad jednym pomieszczeniem, jest od niego mniejsza i jest otwarta. Jest idealnym rozwiązaniem problemu pt "budynek parterowy" ponieważ nie stanowi oddzielnej kondygnacji


  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    No i przyszło pisemko:
    "Postanawia się nałożyć obowiązek uzupełnienia w terminie 14 dni nieprawidłowości stwierdzonych w przedstawionym zgłoszeniu:
    - Należy wyjaśnić funkcję dwóch antresoli nad salonem, ze względu na to, że tylko część powierzchni stanowi przestrzeń nieużytkową.
    - Należy wyjaśnić co oznaczają linie, które nie są wymiarami, naniesione na rzucie antresoli."

    Oczywiście przerywa to bieg 21 dni (nadano równe 20 dni po zgłoszeniu )

    Wyjaśnienie będzie raczej oczywiste - antresola to antresola i w żadnym wypadku nie ukrywam, że jest to przestrzeń użytkowa. A te "linie" to prawdopodobnie chodzi o spocznik na górze schodów.
    Przecież wystarczyłby telefon żeby wyjaśnić tak oczywiste informacje.

    A co by było jakbym nie dał rzutów na których tak ładnie wszystko widać? W końcu prawo budowlane nie precyzuje że miałem je dostarczyć.

    Zastanawia mnie to do czego mają dążyć te pytania.



    A i jeszcze coś, jedną kopię dostaje powiatowy inspektor nadzoru, to tak zawsze, czy mam jakiś specjalny przypadek?
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 01-02-2017 o 15:40
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Jak dla mnie to pytają o te przerywane linie, sam nie wiem co to
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Nie, tamtych linii nie ma na zgłoszeniu, one wyznaczają poziom sufitu od którego liczy się 100% powierzchni użytkowej.

    Chodziło o spocznik na szczycie schodów oraz o dwie strzałki oznaczające stopnie z tego spocznika na antresolę.

    Zadzwoniłem zapytałem, "szefowa zdecyduje" bo rzeczywiście ta antresola to kontrowersyjna sprawa Wysłałem pocztą wyjaśnienia.

    Nie zapomniałem dodatkowo się upewnić, żeby w starostwie pamiętali co to jest antresola, cytacik:
    "Wyjaśniamy także, zgodnie z przepisem § 3 pkt 19 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), że jako antresolę należy rozumieć „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.
    Zatem w naszym przypadku antresola jest wydzielona z parteru budynku (jedynej kondygnacji) i nie stanowi osobnej kondygnacji tylko górną część parteru. W związku z tym pytania o jej funkcje nie powinny mieć wpływu na rozpatrzenie tego zgłoszenia zabudowy."
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  14. #34

    Domyślnie

    Projekt mi się podoba i będę kibicować - mam nadzieje, że będziesz robić dużo fotek, na pewno pomożesz tym wielu osobom, które będą chciały zbudować coś podobnego.

    Odnośnie urzędów to niestety tak tam jest. Zamiast zadzwonić i się spytać to piją sobie kawkę i wysyłają list. Zanim go odbierzesz i odpiszesz to mija tydzień czasu. Spokojnie, znając urzędy i urzędników coś tam jeszcze wynajdą.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Urzędnik musi mieć wszystko na piśmie tak aby nikt się do niego nie dowalił.

  16. #36
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    narodowyprogram.pl

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    2

    Domyślnie

    Na szczęście już urząd ma skrócony czas do 21 dni na ewentualny sprzeciw.

  17. #37

    Domyślnie

    Sam przymierzam się do budowy podobnego domku. A jak sprawa stoi z wysokością takiego budynku. Niestety W internecie jest różnie napisane. Raz że maksymalna wysokość budynku to 4,8, na innej stronie 5m. A na większości są podane wymiary zewnętrzne to max 35m2 , budynek parterowy i tyle. Są jakieś odgórne przepisy czy zależy to od miejscowego planu?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeżeli jest MPZP to możemy przyjąć, że on określa co można zbudować w danym miejscu. Ale w większości miejsc go nie ma.

    Budynek o jakim rozmawiamy jest zdefiniowany w Prawie Budowlanym w art. 29 ust 1 pkt 2a:
    "2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m 2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;"
    http://www.gunb.gov.pl/akty/obowiaz/..._bud_290zm.pdf

    Więc jedyne jego ograniczenia to:
    1. Wolnostojący - "samodzielnie" stojący, czasami też z dodatkową interpretacją że nie stykający się/nie połączony z innymi budynkami.
    2. Parterowy - czyli tylko jedna kondygnacja.
    3. Przeznaczony do okresowego wypoczynku - uwielbiam to stwierdzenie, które nic nie mówi.
    4. Powierzchnia zabudowy do 35m2 (czyli obrys zewnętrzny ścian).
    5. Jeden budynek na każde 500m2 działki (ale na działce 300m2 też możemy go wybudować).

    Żadnych informacji o wysokości, rodzaju konstrukcji, rodzaju dachu, rozpiętości, fundamentach.
    Czyli żadnych ograniczeń w tej kwestii.

    W gruncie rzeczy pewnie można by zbudować na podstawie tego przepisu nawet coś w rodzaju baszty na 20m wysokości Jak ktoś ma zamiłowania rycerskie i chciałby sobie tam wypoczywać. To byłby nawet zabawny pomysł - wysłać zgłoszenie budowy takiej baszty do urzędu, tylko dla draki, jak dalej będą zadawać bezsensowne pytania o antresole i opóźniać wydanie zaświadczenia o braku sprzeciwu dla mojego domku.

    W przyszłym tygodniu spodziewam się kolejnej korespondencji ze starostwa - mija drugie 21 dni od czasu gdy wysłałem wyjaśnienia.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 18-02-2017 o 13:55
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  19. #39

    Domyślnie

    Czyli nie muszę przy projektowaniu martwić się tymi 4,8m bo w tym wypadku raczej ciężko by było zmieścić poddasze.
    Przez poddasze rozumiem antresole. Na górze planuje jedno duże pomieszczenie, więc po prostu jak nie dam żadnych drzwi na górze za schodami to będzie to "kontynuacja kondygnacji" ?

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zgodnie z przepisem § 3 pkt 19 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), że jako antresolę należy rozumieć:
    „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

    Czyli uważaj, bo musi być nad tylko jednym pomieszczeniem. Jeżeli masz na dole łazienkę*to musisz zrobić*tak jak ja - przestrzeń nieużytkowa w projekcie. Na górze nie możesz też zrobić żadnych dodatkowych pomieszczeń typu WC.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 2 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony