dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrze woda, czy Kocioł na Pellet

    Mam pytanie mam możliwość dofinansowania do Pompy ciepła woda POWIETRZE lub na kocioł na pellet, i nie wiem na co się zdecydować może ktoś doradzi, obecnie palę na ekogroszek dom 150 m2 wybudowany w 2009 roku, ściany 2 mury pustak w środku 5 cm styropianu i na zewnątrz 10 cm na dole podłogówka oprócz salony u góry grzejniki na miedzi. Obecnie palę cały rok to na grzejnikach około 40 do 45 stopni przy mrozach -20 stopni. Ekogroszku idzie mi za rok około 4 tony łącznie z ciepłą woda użytkową 200l.

    Może ktoś doradzi w co lepiej wejść w pelllet czy pompa ciepła powietrze woda. ? Bo tyle tych opinie jest i jeszcze firma która tym się zajmuje mówi że pompa dział do -2 stopni i włączają się grzałki.

  2. #2

    Domyślnie

    Pompa ciepła to ponoć ekologiczne rozwiązanie, pellet to dym który będziesz emitował. Przelicz sobie koszty instalacji, kociołek na pellet z podajnikiem to wydatek ok 10 tys zł plus jakaś przeróbka kotłowni. Dla PC PW pewnie będzie to dwukrotnie więcej. Dodatkowo dla PC trzeba starannie dobierać jej moc, żeby nie było za mało lub za dużo tylko w sam raz. Dla pelletu będziesz musiał mieć jakiś skład opału no i obsługiwać kociołek raz na jakiś czas no i palić nawet w lecie dla CWU. Przy PC te czynności odpadają i CWU masz w lecie za grosze. Co do pracy PC PW fakt przy niskiej temperaturze otoczenia jej sprawność spada, myślę że ostatnie niskie temperatury (czyt mrozy) będą dobrym czasem aby o to zapytać użytkowników takich urządzeń.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Mam pytanie mam możliwość dofinansowania do Pompy ciepła woda POWIETRZE lub na kocioł na pellet, i nie wiem na co się zdecydować może ktoś doradzi, obecnie palę na ekogroszek dom 150 m2 wybudowany w 2009 roku, ściany 2 mury pustak w środku 5 cm styropianu i na zewnątrz 10 cm na dole podłogówka oprócz salony u góry grzejniki na miedzi. Obecnie palę cały rok to na grzejnikach około 40 do 45 stopni przy mrozach -20 stopni. Ekogroszku idzie mi za rok około 4 tony łącznie z ciepłą woda użytkową 200l.

    Może ktoś doradzi w co lepiej wejść w pelllet czy pompa ciepła powietrze woda. ? Bo tyle tych opinie jest i jeszcze firma która tym się zajmuje mówi że pompa dział do -2 stopni i włączają się grzałki.
    Współczesne pompy ciepła powietrze-woda włączają grzałki przy -20st, także "firma która się tym zajmuje" najwyraźniej się na tym nie zna
    Mam podobnie ocieplony budynek, wcześniej również był ekogroszek i zużycie 4t rocznie, obecnie, czwarty rok pracuje pompa ciepła PW - rachunki połowę niższe niż przy ekogroszku, odzyskana przestrzeń kotłowni i bezobsługowy system, o ekologii nie wspomnę. Zamiana ekogroszku na pellet jest całkowicie bezsensowna - dalej smrodzisz, dalej musisz składować opał i pilnować kotła, a do tego masz drożej!
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #4

    Domyślnie

    Też tak myślę że nie ma sensu robić Pelletu i drożej palic wiadome że jest to wygodniejsze niż ekogroszek , też się zastanawiam jakiej mocy trzeba pompę do tego
    jeżeli mam świadectwo energetyczne na poziomie 170 kWh/m2rok (ale to było robione jak nie było ocieplenia teraz mam mieć nowe zrobione po ociepleniu więc raczej będzie mniejsze).
    Obecnie mam kocioł 15 KW i palę w piecu teraz przy -20 stopniach maksymalnie na grzejnikach 48-50 stopni a tak do -10 stopni to 40 stopni na grzejnikach. Boję się tylko jednego żeby nie zrobić sobie pompy i nie płacić za prąd kolosalnie dużo, tym bardziej że musze zlikwidować kocioł na węgiel jak dostane pompę ciepła,

    Najważniejsze pytanie czy wystarczy ogrzewać dom tylko pompą ciepła, bez jakiegokolwiek innego źródła ciepła.
    Ile pompa ciepła wytrzyma żeby nie okazało się że co 5 do 8 lat musze wymieniać pompę.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Ja kocioł na ekogroszek zlikwidowałem, więc mam tylko pompe, która pokrywa 100% zapotrzebowania domu na ciepło. Żeby nie było, to mam również kominek, taki rekreacyjny, bez żadnych rozprowadzeń ale nie paliłem w nim od trzech lat.
    Co do trwałości to na prawdę ciężko powiedzieć bo urządzenia te są stosunkowo nowe. Ja założyłem sobie minimum 15 lat, ale jak będzie tego nie wiem. Na razie leci mi 4 rok bezawaryjnej pracy, są na forum tacy co mają pompę PW 6-7 rok i również bez problemu.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Też tak myślę że nie ma sensu robić Pelletu i drożej palic wiadome że jest to wygodniejsze niż ekogroszek , też się zastanawiam jakiej mocy trzeba pompę do tego
    jeżeli mam świadectwo energetyczne na poziomie 170 kWh/m2rok (ale to było robione jak nie było ocieplenia teraz mam mieć nowe zrobione po ociepleniu więc raczej będzie mniejsze).
    Obecnie mam kocioł 15 KW i palę w piecu teraz przy -20 stopniach maksymalnie na grzejnikach 48-50 stopni a tak do -10 stopni to 40 stopni na grzejnikach. Boję się tylko jednego żeby nie zrobić sobie pompy i nie płacić za prąd kolosalnie dużo, tym bardziej że musze zlikwidować kocioł na węgiel jak dostane pompę ciepła,

    Najważniejsze pytanie czy wystarczy ogrzewać dom tylko pompą ciepła, bez jakiegokolwiek innego źródła ciepła.
    Ile pompa ciepła wytrzyma żeby nie okazało się że co 5 do 8 lat musze wymieniać pompę.
    Witaj ,
    jeśli nie korzystasz z dotacji , to nie musisz usuwać pieca-możesz podłączyć go jako awaryjne źródło ciepła. Instalacja do tego nie jest skomplikowana-trzeba dołożyć wymiennik płytowy i jakieś obciążenie dla pieca (u mnie to będzie stary zasobnik CWU)
    pzdr

    PS
    Drugi rok już zbieram się z podłączeniem pieca , wszystko już mam- tylko tak jakoś wychodzi...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #7

    Domyślnie

    Nie będzie dofinansowanie więc trzeba usunąć kocioł, ale maja robić pompy z Buforem podobno, tylko jedno mnie zastanawia:


    Jaki jest wymóg na dom aby zastosować pompę ciepła powietrze ile musi mieć dom zapotrzebowania na ciepła czy 150kWh/(m2rok) wystarczy bo jak widze kolega wyżej ma przez pół. .Więc moje rachunki mogą być 2 razy większe. Chociaż jak widzę teraz że przy -20 stopniach mi wystarczy w domu grzać na grzejniki od 45-50 stopni, więc myślę że nie powinno być źle.

    I zastanawiam się jak powinna być pompa na mój dom czy 9KW wystarczy ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Trzeba policzyć czyli znać wszystkie parametry domu.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 09-01-2017 o 12:34

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Nie będzie dofinansowanie więc trzeba usunąć kocioł, ale maja robić pompy z Buforem podobno, tylko jedno mnie zastanawia:


    Jaki jest wymóg na dom aby zastosować pompę ciepła powietrze ile musi mieć dom zapotrzebowania na ciepła czy 150kWh/(m2rok) wystarczy bo jak widze kolega wyżej ma przez pół. .Więc moje rachunki mogą być 2 razy większe. Chociaż jak widzę teraz że przy -20 stopniach mi wystarczy w domu grzać na grzejniki od 45-50 stopni, więc myślę że nie powinno być źle.

    I zastanawiam się jak powinna być pompa na mój dom czy 9KW wystarczy ?
    Nie rozumiem-dlaczego piszesz ,że trzeba usunąć piec ?Jeśli nie potrzebujesz miejsca , to może jednak warto mieć awaryjne wyście ?
    Co do mocy PC , to standard : OZC lub samemu pseudo OZC .
    Sam wybór producenta i modelu wg własnych kryteriów-moje kryteria wyboru :

    -moc PC wg OZC do -15st lub niżej
    -jakość produktu , renoma
    -dane katalogowe (porównanie z innymi producentami)+certyfikaty
    -cena
    -koszty serwisu i części zamiennych

    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.291
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak nie przeszkadza Ci przerzucanie paliwa, to po co coś zmieniać?
    A jak przeszkadza - to pelet odpada.

    Co do temperatury, to sprawdź w gminie, co dokładnie i na jakich zasadach dofinansowują. Musiałby to być jakiś model PC do CWU, żeby przy -2 się wyłączać. Więc bardzo wątpię.
    A kiedy się PC zacznie wspomagać grzałkami, to kwestia modelu i bardziej jaką ma moc przy -15 czy -20 względem zapotrzebowania domu. Bo technicznie to chyba tylko tania chińszczyzna nie odpali przy -20 z pomp przeznaczonych do CO.
    Powszechnie modne jest przewymiarowanie PC tak, żeby nawet przy -20 była w stanie dostarczyć 100% ciepła sprężarką i to pracując tylko w tańszej strefie G12.
    IMO to bez sensu, bo nawet jak przez te kilkadziesiąt godzin w roku skorzystasz z grzałek, to niewielki koszt.

    Generalnie - dowiedz się jakie modele PC i na jakich zasadach (jakie dopłaty) możesz zamontować i za jakie ceny. Potem dopiero da się coś konstruktywnie ocenić.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Nie będzie dofinansowanie więc trzeba usunąć kocioł, ale maja robić pompy z Buforem podobno, tylko jedno mnie zastanawia:


    Jaki jest wymóg na dom aby zastosować pompę ciepła powietrze ile musi mieć dom zapotrzebowania na ciepła czy 150kWh/(m2rok) wystarczy bo jak widze kolega wyżej ma przez pół. .Więc moje rachunki mogą być 2 razy większe. Chociaż jak widzę teraz że przy -20 stopniach mi wystarczy w domu grzać na grzejniki od 45-50 stopni, więc myślę że nie powinno być źle.

    I zastanawiam się jak powinna być pompa na mój dom czy 9KW wystarczy ?
    Dobra -zabrakło przecinka : nie, będzie dofinansowanie...
    OK
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Adrian,
    tak naprawdę nie musisz usuwać pieca-wystarczy ,że odepniesz od komina. Jest to trochę koślawe-ale w sytuacji awarii PC (prędzej ,czy później to nastąpi) lub braku prądu 1-3 dni (u mnie raz w październiku spadł mokry śnieg i trzy dni bez prądu byliśmy-ale było w domu ciepło , kupiłem agregat i piec zasiliłem ) warto przynajmniej skorzystać z tego co już się ma (nie musisz ponosić kosztów inwestycyjnych).
    Z drugiej strony , w PC możesz (zazwyczaj) dokupić grzałki o mocy znamionowej PC-jeśli sterowanie na to pozwoli , to awaryjnie pociągniesz trochę z COP=1 (to trochę to różnie bywa -ostatnio u mojego kuzyna padł moduł sterujący w jednostce kasetonowej -3 tyg czeka na nowy , a przy mrozach z COP=1 zaboli)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #13

    Domyślnie

    Patrząc na wasze stopki to widzę że jak nawet bym zapłacił później 3000 zł za prąd rocznie na ogrzewanie to wole tyle płacić i mieć spokój z węglem. Jedynie co mnie tylko męczy jakie są wymagania na zapotrzebowanie domu w ciepło do pomp ciepła. Oraz czy jak przewymiaruje pompę to czy nie będzie więcej brała prądu bo to raczej logiczne.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.291
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Jaki jest wymóg na dom aby zastosować pompę ciepła powietrze ile musi mieć dom zapotrzebowania na ciepła czy 150kWh/(m2rok) wystarczy bo jak widze kolega wyżej ma przez pół.
    Nie ilość kWh jest tu mało istotna, bo wąskim gardłem będzie ile mocy w mrozy będziesz potrzebował. To trzeba oszacować. A potem dobrać PC, która w takiej temperaturze tyle dostarczy (IMO wliczając grzałki - ale wielu ma większe wymagania, swoje sam określ). Taka PC z dużym zapasem dostarczy Ci potrzebną ilość kWh.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Patrząc na wasze stopki to widzę że jak nawet bym zapłacił później 3000 zł za prąd rocznie na ogrzewanie to wole tyle płacić i mieć spokój z węglem. Jedynie co mnie tylko męczy jakie są wymagania na zapotrzebowanie domu w ciepło do pomp ciepła. Oraz czy jak przewymiaruje pompę to czy nie będzie więcej brała prądu bo to raczej logiczne.
    Spalasz 4t węgla i to jest najlepszym wyznacznikiem zapotrzebowania Twojego domu na energię. Na świadectwo energetyczne nie patrz, bo z dużym prawdopodobieństwem wystawione jest na oko, u mnie przynajmniej tak było, w świadectwie prawie dwa razy tyle co w rzeczywistości.
    Co do samej pompy to dowiedz się, czy masz tu jakiś wybór, bo jeśli będą Ci chcieli wcisnąć jakiś swój wynalazek to czasem rozsądniej bezie pozostać przy ekogroszku...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #16

    Domyślnie

    Mnie wyliczono że potrzebuję PC o mocy 9 kW, a mam mniejszy dom od Ciebie i mam mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, w przeliczeniu na węgiel wyszło mi 2,4 t na rok (swoją drogą dużo). Tak więc dobór PC musi być poprzedzony wyliczeniami.. To że wiesz ile dokładnie węgla spaliłeś będzie dobry punktem odniesienia i wiadomo już jakie zużycie masz. Węgla spala się znacznie więcej ilościowo niż wynosi zapotrzebowanie domu na ciepło, z uwagi na straty, których w PC nie ma. Jednak żeby wiedzieć dokładnie jaką PC założyć musisz trochę policzyć i posprawdzać. Ostatnio sprawdzałem jakiś audytor OZC ale bardzo skomplikowana wersja i trzeba by siedzieć nad nią z tydzień żeby coś wyliczyć, a jak się pomylisz to będzie klops. Można zlecić takie wyliczenia jakiemuś audytorowi, będziesz wiedział dokładnie co i jak. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na PC.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    PC jest jakby jej nie bylo . A kotły wymagają pomieszczeń i pracy.
    A czy da radę ? Da radę
    A temperatura załaczenia grzałek zależy od doboru pompy . Bez grzałek może pracować nawet do -25 ( Zubadan)
    Ale nawet teraz w Wawie było kilka godzin poniżej -10C i to nie ciągiem.

  18. #18

    Domyślnie

    Mam pytanie bo jakoś nie mogę znaleść nigdzie mam na świadectwie energetycznym:

    1.Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową 96kWh/m2rok,
    2.Roczne zapotrzebowanie na energię końcową 139kWh/m2rok,
    3.Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną 156kWh/m2rok,

    Ile to jest W/m2 bo wszędzie przy doborze pompy ciepła Powietrze Woda jest ten wskaźnik a nigdzie nie mogę znaleść na świadectwie.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    A to świadectwo, to kto robił? Rozumiem, że to jest ten świstek dopięty do projektu domu?
    Zleć sobie konkretne OZC.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał K@mil_ Zobacz post
    A to świadectwo, to kto robił? Rozumiem, że to jest ten świstek dopięty do projektu domu?
    Zleć sobie konkretne OZC.
    Świadectwo robił mi certyfikowany audytor który mi zaktualizował początkiem stycznia świadectwo które robił w 2009 roku do odbioru domu.OK myślałem że świadectwo energetyczne robione przez firmę to załatwi a mówisz o jakimś OZC i nawet nie wiem kto to robi i co to jest. A już zapłaciłem za to 200 zł.Powiedź to takie coś robi i ile to kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony