dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    bary_182
    Guest
    bary_182

    Domyślnie Sieć LAN w mieszkaniu - RJ45 podwójne czy pojedyncze?

    Drodzy forumowicze,

    planuję właśnie zmiany lokatorskie w mieszkaniu, które jest budowane przez dewelopera. W wersji podstawowej dla 4 pokojowego mieszkania zaplanowano tylko jedno gniazdo RJ45 zlokalizowane w salonie. Chciałbym rozbudować sieć LAN tak by w każdym pomieszczeniu mieć możliwość podpięcie się kablem. W standardzie wykończenia zaplanowano skrzynkę teletechniczną do której wprowadzony zostanie przewód antenowy oraz światłowód. Ową skrzynkę zamierzam potraktować jako centrum mojej sieci. Gniazdo RJ45 w każdym pomieszczeniu planuję zrobić we wspólnej puszce wraz z gniazdem antenowym. Nie wiem kto będzie dostawcą telewizji i internetu, natomiast pytanie moje jest:

    1. czy w przypadku gdyby sygnał tv i internetowy miałby iść po sieci LAN istnieje konieczność robienia podwójnego gniazda RJ45 i podłączenia go 2 kablami z centrum sieci?

    2. czy w przypadku gdy sygnał tv pójdzie klasycznie po kablu antenowym, ale jednocześnie chciałbym podłączyć internet po kablu do tv i komputera, czy muszę mieść podwójne gniazdo RJ45 i w nim 2 kable czy jest możliwość rozdzielenia sygnału z jednego gniazda na kilka urządzeń - tv, komputer i konsola?

    Nie znam się na sieciach absolutnie, dlatego pytam o radę czy jest sens robić podwójne gniazda i płacić za podwójne kable czy pojedyncze gniazdo w każdym pokoju obsłuży kilka urządzeń (domyślam się, że potrzebny będzie switch).

  2. #2

    Domyślnie

    Sygnał z kabla możesz rozdzielić switchem. Ale to dodatkowe urządzenie w każdym pomieszczeniu gdzie chcesz rozdzielić sygnał. Choć niekoniecznie złe, bo z góry nigdy nie przewidzisz ile urządzeń do sieci podłączysz w przyszłości.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    moja rekomendacja:
    tam gdzie będzie stał telewizor, daj podwójne gniazdo (jeden kabel do telewizora bezposrednio, drugi np. do access pointa). Switch nie koniecznie rozwiązuje problem w każdym przypadku (nie chce mi się teraz nad tym rozwodzić), poza tym switch też kosztuje i do tego ciągnie prąd.

    Dodatkowe miejsce, gdzie warto rozważyć podwójne gniazdo (ja tak nie zrobiłem i pluję w brodę), to tzw gabinet, o ile dużo siedzisz przy komputerze i wolisz mieć stabilne łącze, a dodatkowo masz np. drukarkę sieciową. Możesz oczywiście zawsze postawić switcha, który kosztuje 100zł, i ciągnie prąd, tylko po co? Skoro kabel i gniazdo pewnie będą kosztowały nie wiele więcej.

    W innych pomieszczeniach 1 gniazdo jest na pewno wystarczające.

  4. #4
    bary_182
    Guest
    bary_182

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedzi. W salonie i w gabinecie zaplanuję zatem gniazdo podwójne.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bary_182 Zobacz post
    Wielkie dzięki za odpowiedzi. W salonie i w gabinecie zaplanuję zatem gniazdo podwójne.
    Daj wszedzie po 2 kable RJ45 miedziane!!

    Po skretce wyslesz:
    - multiroom (NC+)
    - internet np, 1000Mb
    - moze bedziesz chcial szybki net do TV (4K ?)
    - moze w Twojej okolicy jest kablowka, ktora dostarcza TV tylko po skretce?
    - moze wpadniesz na pomysl podlaczenia jednego lokalnego dysku sieciowego (np. DLNA, NAS?)
    - moze bedziesz chcial telefon stacjonarny podlaczyc w pokoju?
    - moze kamere albo punkt dostepowy z zasilaniem POE?
    - moze automatyke budynkowa?
    - moze bedziesz potrzebowal HDMI poslac do innego pokoju, wtedy 2 skretki sa potrzebne by to dzialalo.

    tych moze... jest sporo...
    kladz 2 skretki miedziane i nie pytaj..

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Piencu ; 24-02-2017 o 17:07

  6. #6

    Domyślnie

    Ja tam jestem za ciągnięciem wszędzie podwójnej skrętki i robieniu zaślepek na oba gniazda bądź użycie jednej ze skrętek. Kabel kosztuje grosze... U siebie ze skąpstwa tam gdzie w najbliższym czasie na pewno nic nie będzie podłączone zamontowałem zaślepkę za 4 zł.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony