dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie

    Czy strop tak się ugina, że ścianka działowa na parterze nie wytrzymuje jego nacisku i pęka? Czy ścianka z każdego materiału nie może być domurowana do stropu, tylko oddzielona od niego warstwą pianki?Tak się poleca (teoria) a jak jest w praktyce? Czy ścianka z BK klasy 600-700 o grubości 10-15 cm też nie wytrzyma.A cegła pełna 12 cm? Zaznaczam ,że strop Teriva-I już jest zrobiony i wisi (albo leży) na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznej, a teraz zabieram się do ścianek działowych na parterze i na stropie.Tad

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Tad dnia 2002-10-07 09:35 ]</font>

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Upgik

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Hm... nie wiem czy nie mogą dotykac... u mnie dotykają i Chwała Bogu po 15 latach jeszcze nic nie pęka... Strop żelbet monolit 10 cm, scianki cegła silikat 12 cm...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Scianek dzialowych nie laczy sie ze stropami. Ciezara wlasny scianek jest przenoszony na stropy, wience, sciany zew. itd.

  4. #4

    Domyślnie

    Zasada jest taka jak napisał Pitbul, ale w praktyce połączenie ścianki na parterze ze stropem nie musi oznaczać problemów eksploatacyjnych. Wszystko zależy od tego jakie jest projektowane ugięcie stropu nad ścianką, z czego jest ścianka i na czym się opiera oraz od rozmieszczenia otworów drzwiowych w ściance. Teoretycznie może jeszcze wystąpić przypadek przesunięcia się strefy rozciąganej do górych warstw stropu.
    Dlatego też, bez pełnego rozeznania sytuacji lepiej nie kombinować.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Ściance działowej to nie przeszkadza że dotyka stropu problem leży po stronie stropu!! Jeżeli strop jest zaprojektowany bez podparcia to w miejscu styku ze ścianką działową strop może pęknąć gdyż beton ma niewielką wytrzymałość na rozciąganie.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Do ścianki na stropie strop powinien by odpowiednie zaprojektowany, to znaczy np. druga belka przy stropach teriva, belka rozdzielcza itd.
    Przy ściance na nie podpiwniczonym parterze nie widzę przeszkód by wręcz zaklinować ją o strop. Ścianka działowa również może przenosić obciążenia.
    Pozdrawiam Jacek
    ps. Jeżeli strop miałby tak się uginać i niszczyć ściankę to należy wymienić strop (za ciężki)

  7. #7

    Domyślnie

    Najpierw powstaje strop, potem ścianki działowe. W momencie budowy ścianek działowych na stropie istnieje już ugięcie spowodowane cięzarem własnym. Połączenie ścianki ze stropem nie spowoduje więc obciążenia jej c.w. stropu (uszkodzenie jej z tego powodu też jest wykluczone). Dopiero obciążenie użytkowe wywoła pewien stan naprężeń w ściance, która jak najbardziej może popękać-głównie w rejonie nadproża drzwiowego, szczególnie jeśli wypadnie ono w środkowej części stropu. Są jeszcze inne przyczyny, które należy wziąć pod uwagę: różnice w osiadaniu ścian zewnętrznych opartych na fundamencie i wewnętrznych opartych na warstwie chudziaka na gruncie; postawienie ścianek działowych na izolacji termicznej poprzez jastrych itd., itp. Któż jest w stanie przewidzieć to wszystko na podstawie szczątkowej korespondencji, tak aby z całą opowiedzialnością stwierdzić: "Przy ściance na nie podpiwniczonym parterze nie widzę przeszkód by wręcz zaklinować ją o strop" ? Czy ten, który posłucha tej rady nie będzie miał w przyszłości kłopotów ?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Jedno jest ważne : najpierw wykonaj wszystkie ścianki działowe na górze, a potem na dole. Obciążając liniowo strop górnymi ściankami spowodujesz jego pewne odkształcenie, które potem po ułożeniu podłóg i wniesieniu mebli może się zmienić jedynie w minimalnym zakresie.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki, chciałem jakiegoś potwierdzenia.Myślę podobnie ale też wiem że kiedyś nie było pianki, wszystkie ścianki budowano pod strop- to się sprawdzało, teraz nagle wszędzie króluje pianka-uszczelnia, mocuje itp...Szczególnie boję się ścianek z BK. Są najwygodniejsze w stosowaniu ,w miarę lekkie ale nie tak wytrzymałe jak np. cegła pełna na zaprawie cementowej.Wszędzie mam BK i nie chce mi się stawiać ścianek z cegieł- stąd niepewność. Pozdr Tad

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony