dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mlodywdomu

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kamionki
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1

    Domyślnie fotowoltaika z wyeliminowaniem ogrzewania gazowego.

    Czy jest to realny pomysł, żeby przejść z ogrzewania gazowego na elektryczne ( podłogówka i grzejniki oraz instalacja C.W.) ?
    Jeśli tak to jaki kocioł/zbiornik czy inne coś zastosować.?

    Jaka instalacja fotowoltaiczna jest potrzeba aby nawet zimą być " niezależnym". Dach mam 56m2 skierowanych na południe.

    Czy taka niezależność jest w ogóle możliwa i jakie koszta trzeba ponieść na taką rewolucje w domu.?

    Wiem, że są dotacje na takie przemiany nawet do 100% i kredyty na preferencyjnych warunkach. Kryterium jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko, a ja takim ruchem wyeliminowałbym emisję CO2 z mojego domu, wiec może bym uzyskał jakiś sensowny poziom dofinansowania.

    Proszę o opinie i wskazówki czy to ma sens.
    Dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Oczywiście, że jest taka możliwość i ma to sens, jednak trzeba mieć jakąś alternatywę na czas dłuższego braku słońca. Może to być kominek, duży bufor ciepła lub po prostu "farelka".

    Druga sprawa to opłacalność inwestycji. Dla tradycyjnie zaizolowanego domu jest to nieuzasadnione ekonomicznie, dla pasywnego jak najbardziej.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Oczywiście, że jest taka możliwość i ma to sens,
    Bartek
    Zakładając, że trzeba zimą ogrzewać 24h/d radzę zastanowić się ile jest dnia i ile jest nocy właśnie zimą.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Ja w swoim obecnym domu wykorzystuję tylko taryfę nocną (kable grzewcze). Ogrzewanie w domu bardzo dobrze zaizolowanym nie musi działać non stop. U siebie jak wyłączę wszystko to podczas gdy na zewnątrz jest temperatura -10, wewnątrz przez dobę tracę 1,5 stopnia (a dom pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o izolacyjność). Jak jest słoneczny dzień to temperatura nie spada wcale.

    Jak by wykorzystać bufor ciepła i posiłkować się kominkiem podczas długich okresów "cienia" to opcja z fotowoltaiką jest jak najbardziej wykonalna. Oczywiście instalacja musiała by być odpowiednio przewymiarowana.

    Są domy, które niemal nie wymagają ogrzewania.

    Dopóki nie będziemy rozmawiać o konkretnym domu z określonym zapotrzebowaniem na ciepło (powierzchnia dachu to trochę za mało) to na pewno nie dojdziemy do porozumienia.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlodywdomu Zobacz post
    Wiem, że są dotacje na takie przemiany nawet do 100% i kredyty na preferencyjnych warunkach. Kryterium jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko, a ja takim ruchem wyeliminowałbym emisję CO2 z mojego domu, wiec może bym uzyskał jakiś sensowny poziom dofinansowania.
    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Jak by wykorzystać bufor ciepła i posiłkować się kominkiem podczas długich okresów "cienia" to opcja z fotowoltaiką jest jak najbardziej wykonalna.
    Jedno mija się z drugi

    ps. a teraz wyobraź sobie kilka dni z temp -20, zachmurzenie nieba i śnieg na panelach.
    Ostatnio edytowane przez Wykona ; 16-01-2017 o 12:06

  6. #6

    Domyślnie

    Ludzie kochani o czym wy gadacie, co z tego że przez kilka dni nie będzie w ogóle słońca. Nikt tu nie wie czym jest "Opust"?
    Mam 3,3kW na dachu i co mnie to obchodzi że słońca dziś u mnie nie ma jak korzystam z prądu który sprzedałem.

    Na 56m2 zmieści się około 38 paneli z tego będzie 9,5kW a rocznie ogarniesz 9500kWh
    zużycie bezpośrednie 25% = 9500 * 25% = 7125kWh
    Opust 7125kWh * 0,8 = 5700kWh do przepalenia przez zimę na co + cwu

    5700 / 6 miesięcy sezonu = 950kWh/ miesięcznie na co + cwu
    950 / 30 dni = 31kWh dziennie na co +cwu

    Robi się krucho z prądem na grzanie, jakaś w miarę pompa ciepła, przy ogrzewaniu podłogowym, do temperatury -5oC dała by radę ale poniżej COP będzie drastycznie malał i prądu może zabraknąć.

    Teraz koszty instalacja 10kW to koszt około 45000 PLN do tego pompa ciepła powietrze woda powiedzmy 13kW ( mam nadzieje że starczy ) myślę że ze 20000 w sumie 65000 PLN. Do grzania cwu grzałka w w bojlerze.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ludzie kochani o czym wy gadacie, co z tego że przez kilka dni nie będzie w ogóle słońca. Nikt tu nie wie czym jest "Opust"?
    Mam 3,3kW na dachu i co mnie to obchodzi że słońca dziś u mnie nie ma jak korzystam z prądu który sprzedałem.

    Na 56m2 zmieści się około 38 paneli z tego będzie 9,5kW a rocznie ogarniesz 9500kWh
    zużycie bezpośrednie 25% = 9500 * 25% = 7125kWh
    Opust 7125kWh * 0,8 = 5700kWh do przepalenia przez zimę na co + cwu

    5700 / 6 miesięcy sezonu = 950kWh/ miesięcznie na co + cwu
    950 / 30 dni = 31kWh dziennie na co +cwu

    Robi się krucho z prądem na grzanie, jakaś w miarę pompa ciepła, przy ogrzewaniu podłogowym, do temperatury -5oC dała by radę ale poniżej COP będzie drastycznie malał i prądu może zabraknąć.

    Teraz koszty instalacja 10kW to koszt około 45000 PLN do tego pompa ciepła powietrze woda powiedzmy 13kW ( mam nadzieje że starczy ) myślę że ze 20000 w sumie 65000 PLN. Do grzania cwu grzałka w w bojlerze.
    Mając gaz przejście na j.w w aspekcie kosztów które podajesz jest bezzasadne (przynajmniej w ekonomicznego punktu widzenia).

    Prywatnie, mając gaz i w miarę ocieplony dom montaż fotowoltaiki ma sens wyłącznie jako obniżenie kosztów zakupu prądu w skali pełnego roku i własnego spełnienia.
    Ostatnio edytowane przez Wykona ; 16-01-2017 o 12:57

  8. #8

    Domyślnie

    Niestety zgodzę się za duże koszty początkowe a okres zwrotu pewnie w okolicach 12 lat.
    Chyba że ktoś ma wolną kasę na inwestycję, moja instalacja 3,3kW mam nadzieje zwróci się po 7 latach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9

    Domyślnie

    7 lat to nie dużo. jak to wyliczyłeś i z czego to wynika?

  10. #10

    Domyślnie

    Rachunki za prąd oscylowały mi w okolicach 350-380 PLN na 2 miesiące 360 * 6 = 2160 PLN tyle oszczędności mam na samych rachunkach za prąd.
    15k PLN za instalację 15000 / 2160 = 6,94
    A moje zużycie prądu znacząco wzrosło podlewanie w lato pompą głębinową praktycznie po 8h dziennie, klimatyzacja chłodzenie, klimatyzacja grzanie. No ale mój prąd i ja mam się zbilansować.
    Dodatkowo za kilka miesięcy powiększam instalację do 7kW więc jeszcze bardziej będę marnotrawił energię elektryczną
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Rachunki za prąd oscylowały mi w okolicach 350-380 PLN na 2 miesiące 360 * 6 = 2160 PLN tyle oszczędności mam na samych rachunkach za prąd.
    15k PLN za instalację 15000 / 2160 = 6,94
    A moje zużycie prądu znacząco wzrosło podlewanie w lato pompą głębinową praktycznie po 8h dziennie, klimatyzacja chłodzenie, klimatyzacja grzanie. No ale mój prąd i ja mam się zbilansować.
    Dodatkowo za kilka miesięcy powiększam instalację do 7kW więc jeszcze bardziej będę marnotrawił energię elektryczną
    A kiedy kończy się rok rozliczeniowy energii...?
    Z tego co wiem to ta twoja instalacja nie ma jeszcze pełnego roku z bilansowaniem...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #12

    Domyślnie

    Instalacja podłączona 16.02.2016r a rok rozliczeniowy trwał do 31.12.2016r jednak Energa jeszcze nie podliczyła mojego drugiego półrocza, jednak informowałem że górką pobrałem około 130kWh za które będę musiał zapłacić.

    130 * 0,68 = 88 PLN + opłaty stałe. Wyjdzie tyle co dostałem przelewu na konto za 1 półrocze 2016r
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oze85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-415
    Posty
    5

    Domyślnie

    "Jaka instalacja fotowoltaiczna jest potrzeba aby nawet zimą być niezależnym"

    Zawsze istnieje możliwość zainwestowania w instalację hybrydową. Można wtedy magazynować nadmiar wytworzonej energii. W pierwszej kolejności energia jest wykorzystywana przez dom, następnym priorytetem jest ładowanie akumulatorów i gdy nie ma potrzeby zużycie i magazynowania energii jest wysyłana do sieci. To bardzo sprytne rozwiązanie moim zdaniem jeśli chodzi o fotowoltaikę

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oze85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-415
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o dofinansowania to wiem, że niedawno ruszył program prosument w województwie łódzkim. Dokładnie jest to: "Program priorytetowy dla osób fizycznych - dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na realizację zadań dotyczących termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w latach 2017-2018"
    Nie wiem z jakiego jest Pan województwa ale warto śledzić takie informacje. W tym akurat program jest możliwość dofinansowania na poziomie 40% kosztów kwalifikowanych

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał oze85 Zobacz post
    "Jaka instalacja fotowoltaiczna jest potrzeba aby nawet zimą być niezależnym"

    Zawsze istnieje możliwość zainwestowania w instalację hybrydową. Można wtedy magazynować nadmiar wytworzonej energii. W pierwszej kolejności energia jest wykorzystywana przez dom, następnym priorytetem jest ładowanie akumulatorów i gdy nie ma potrzeby zużycie i magazynowania energii jest wysyłana do sieci. To bardzo sprytne rozwiązanie moim zdaniem jeśli chodzi o fotowoltaikę
    Faktycznie średniej klasy Viktron 5kW będzie kosztował około 15000 PLN do tego akumulatory powiedzmy 4 x 220Ah każdy po około 800 PLN = 3200. Już mamy około 18200 PLN, i działa to tak jak kolega napisał. Czas zwrotu poszybował tak bardzo w górę że mało kogo na to stać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał oze85 Zobacz post
    "Jaka instalacja fotowoltaiczna jest potrzeba aby nawet zimą być niezależnym"

    Zawsze istnieje możliwość zainwestowania w instalację hybrydową. Można wtedy magazynować nadmiar wytworzonej energii. W pierwszej kolejności energia jest wykorzystywana przez dom, następnym priorytetem jest ładowanie akumulatorów i gdy nie ma potrzeby zużycie i magazynowania energii jest wysyłana do sieci. To bardzo sprytne rozwiązanie moim zdaniem jeśli chodzi o fotowoltaikę
    Problem w tym że w zimie tej energii nie wystarczy nawet na bieżąco a o jakimś magazynowaniu to nawet nie wspomnę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #17
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Do grzania cwu grzałka w w bojlerze.
    Marcin,przy posiadaniu PC i PV?Nie lepiej grzać CWU z PC?
    Pompa włączy grzałkę,owszem.Ale dlaczego zaraz przy -5deg?

  18. #18

    Domyślnie

    Ej ale ja nie napisałem że mam pompę ciepła powietrze woda, tylko powietrze powietrze taką ody nie ugrzejesz. Zresztą do grzania wody mam kolektory słoneczne które zapewniają w 110% zapotrzebowanie na wodę od kwietnia do października.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ej ale ja nie napisałem że mam pompę ciepła powietrze woda, tylko powietrze powietrze taką ody nie ugrzejesz. Zresztą do grzania wody mam kolektory słoneczne które zapewniają w 110% zapotrzebowanie na wodę od kwietnia do października.
    Jaki był ich koszt dla domu jednorodzinnego?Nie lepiej było "posadzić PV? Kurcze,nie rozumiem inwestycji w panele solarne....
    Ale rozpusta,110%,co robisz z nadmiarem?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Jaki był ich koszt dla domu jednorodzinnego?Nie lepiej było "posadzić PV? Kurcze,nie rozumiem inwestycji w panele solarne....
    Witam !

    Zestaw taki jak ten TUTAJ (2 kolektory płaskie + zasobnik) to koszt ok 8 700 PLN. W sytuacji kiedy posiadasz wolną przestrzeń na dachu jak najbardziej taka inwestycja zapewni przygotowanie CWU w okresie letnim. Oczywiście panele fotowoltaiczne nie mają problemu z nadmiarem energii, jednak prąd elektryczny który produkują jest najwyższą formą przetworzonej energii (energią elektryczną), która można wykorzystać na wiele sposobów w domu, oprócz grzania CWU grzałka elektryczną.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony