dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 102
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    To wszystko jest tylko pustym liczeniem...
    Jest dom i jest dom...
    Jest płot i jest płot...
    Jest samochód i jest samochód...

    Ty sobie siedzisz i liczysz udowadniając że tak naprawdę to nawet oddychać się nie opłaca a ja w tym czasie zakupiłem sobie kolejne dwa panele fotowoltaiczne 260Wp po 600zł sztuka które zamontuję sobie na dachu i zmniejszę o kolejne 500kWh rocznie zużycie energii...
    Mam daleko w doopie przeliczanie czy to się zwraca...

    Tak samo jak mam w dalekim poważaniu czy opłaca się magazynowanie energii w akumulatorach, mam UPSa z fotowoltaiką który zasila mi całe oświetlenie, wentylację, TV, WiFi...
    Od wczoraj silnie wieje i co chwilę na jakiś czas zanika zasilanie z sieci a my sobie siedzimy przed telewizorkiem, klepiemy coś na klawiaturce i mamy to gdzieś...
    ( Akurat w takich sytuacjach kryzysowych takie rozwiązanie daje ogromną satysfakcję jak widzisz ciemność w całej okolicy ...)
    Za jakiś czas do tego wszystkiego dojdzie jeszcze jakaś turbina wiatrowa ...
    To wszystko ma działać skutecznie a nie tylko się opłacać...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Skoro taniej mi kupić mleko niż hodować krówkę, to po co mam produkować prąd, skoro wyciągnięcie go z gniazdka jest tańsze i mniej kłopotliwe? I nie zdechnie mi, zanim się zwróci.
    A ja jak tylko moglbym pic mleko prosto od krowki to wolal bym właśnie taką opcję

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    To wszystko jest tylko pustym liczeniem...
    Skoro masz tak niskie mniemianie o liczeniu, to czemu się wypowiadasz na temat kosztów i opłacalności PV?

    Mów, że to hobby i opłacalności nie potrafisz liczyć, kosztów nie potrafisz i nie chcesz porównać między różnymi opcjami. Jak ktoś ma zachciewajkę, to opłacalność nie ma znaczenia. Np. moja żona chce kominek - i kropka. Nie ważne, że się nie opłaca. A ja chcę rekuperator - nie dlatego, że to oszczędności (bo mam co do tego spore wątpliwości, że się zwróci), ale żeby mi po plecach wiało ciepłym powietrzem nawet w mrozy.
    Ale nie próbujemy nikomu wmawiać, że to się opłaca.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak samo jak mam w dalekim poważaniu czy opłaca się magazynowanie energii w akumulatorach, mam UPSa z fotowoltaiką który zasila mi całe oświetlenie, wentylację, TV, WiFi...
    Zmiana tematu? Już nie rozmawiamy o opłacalność PV w kontekście ogrzewania?

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    A ja jak tylko moglbym pic mleko prosto od krowki to wolal bym właśnie taką opcję
    A co Ci za różnica, czy to krówka od sąsiada, czy Twoja? Inaczej smakuje? Chcesz biegać dookoła krówek, świnek, kurek żeby mieć swoje?

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Hmmm...
    Opłacalności względem ogrzewania...
    Mam dom ogrzewany prądem, koszt 1 kWh w taniej energii to u mnie w tym momencie 0,33 zł brutto...
    Dwa wczoraj zakupione panele wygenerują mi ok 500kWh rocznie ...
    Dołączę je do instalacji którą już mam więc zakup powinien zamortyzować się po ok 7,5 roku...
    Proste liczenie...
    1200zł to koszt ok 3636 kWh taniego prądu , dzieląc to na 500kWh produkcji rocznej daje nam troszkę ponad 7 lat...

    Idę o zakład że w przeciągu tego okresu ceny energii wzrosną a nie zmaleją a także jakiś tam procent z produkcji fotowoltaiki zostanie wykorzystany w drogim prądzie....
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Dlaczego liczysz cenę energii w taniej taryfie?
    Przecież PV produkuje prąd w dzień czyli głównie w drogiej taryfie.

    A co do solarów to nikt nie wspomina że w lecie tego ciepła często jest duuuużo za dużo i czasami prowadzi to do przegrzania glikolu co zmniejsza jego żywotność. W skrajnym przypadku zawór bezpieczeństwa się otwiera i glikol leci sobie w powietrze.
    To wszystko w kontekście wspomagania CWU i ogrzewania...
    To co fotowoltaika produkuje zużyjesz na bieżąco w bardzo niewielkim stopniu, watt router będzie wymuszał pracę urządzeń które na ogół pracują w godzinach taniej energii...
    Nawet jakbym całą nadwyżkę energii pakował do sieci to i tak odbierałbym w większości w taniej energii a w dodatku tylko 80% czy nawet 70% jeżeli moc instalacji przekracza 10kWp....
    Stosując watt router znacznie mniej energii wysyłamy do sieci energetycznej więc mniej nam przepada...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Dołączę je do instalacji którą już mam więc zakup powinien zamortyzować się po ok 7,5 roku...
    Proste liczenie...
    Dokładnie ten przykład podawałem. Kupiłem cztery opony za 2K zł i mam Ferrari za 2K zł. Bo wcześniej stało na kołkach.
    Proste liczenie.

    No, takie naciąganie. A dalej aż 7 lat. A uwzględniłeś spadek sprawności?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Idę o zakład że w przeciągu tego okresu ceny energii wzrosną a nie zmaleją a także jakiś tam procent z produkcji fotowoltaiki zostanie wykorzystany w drogim prądzie....
    Z podpisu kolegi Pyxis



    cena kWh wychodzi kolejno
    0,320284697508897
    0,311746987951807
    0,268888250502729
    0,173860549351041

    Co rok, to taniej za kWh.

    Oczywiście jak wybierzesz jakiegoś konkretnego dostawcę, to udowodnisz tezę, że prąd drożeje. Ale jak widać, przy odrobinie chęci można obniżać koszty - choćby już wspomniane Fortum i jego promocja (w tańszej strefie płacisz tylko za przesył).

    Za to idę o zakład, że sprawność kolektorów spada.

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy liczyłeś zysk z PV bez stosowania WattRoutera?
    Jeśli w dzień w lecie wyprodukujesz nadmiar i oddasz do sieci to będziesz go mógł odebrać z sieci w zimie w dzień lub w nocy ze sprawnością 80/70%.
    Kolega jest słaby z liczenia. I woli zużyć prąd za 55gr na grzanie (0,69*80%) niż za 33gr. Za to wieczorem, do oświetlenia kupuje po 69gr .
    Wydał 900 zł żeby płacić sumarycznie drożej za prąd i przekonuje, że to czysta oszczędność

    EOT z mojej strony.

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Dlaczego uważasz że energia wysłana do sieci przepada?
    Przepada tylko ta której nie wykorzystasz w okresie rozliczeniowym.

    Czy liczyłeś zysk z PV bez stosowania WattRoutera?
    Jeśli w dzień w lecie wyprodukujesz nadmiar i oddasz do sieci to będziesz go mógł odebrać z sieci w zimie w dzień lub w nocy ze sprawnością 80/70%.
    Ta sprawność jest wyższa od sprawności jaką moża uzyskać ze swoich akumulatorów.
    Nie rozumiemy się...
    Z energii wysłanej do sieci przepada 20 lub 30% zależnie od mocy instalacji fotowoltaicznej...
    Watt router w znacznym stopniu zmniejsza wysyłanie energii do sieci a więc mniej mają u siebie aby ogolić z tego te 20_30% ...

    Części instalacji która jest powiązana z UPSem do tego nie mieszaj bo jest taka moja "korba" ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kolega jest słaby z liczenia. I woli zużyć prąd za 55gr na grzanie (0,69*80%) niż za 33gr. Za to wieczorem, do oświetlenia kupuje po 69gr .
    Wydał 900 zł żeby płacić sumarycznie drożej za prąd i przekonuje, że to czysta oszczędność

    EOT z mojej strony.
    Chłopie ile tego drogiego prądu używasz do oświetlenia wieczorem skoro np w mojej chałupie cała droga taryfa w skali roku to ok 2000kWh z czego połowa jest zużywana w dzień i to w większości w małych porcjach po kilkadziesiąt watt na wentylację, lodówkę, telewizję itd ...

    Według moich obserwacji wynika że energia z instalacji o mocy 4kWp będzie zużywana na bieżąco w proporcji 1000/3000kWh bez potrzeby bilansowania ...

    Ja mam swoją matematykę a ty swoją ...
    Jak dla mnie się opłaca a tobie nie musi...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie ten przykład podawałem. Kupiłem cztery opony za 2K zł i mam Ferrari za 2K zł. Bo wcześniej stało na kołkach.
    Proste liczenie.

    No, takie naciąganie. A dalej aż 7 lat. A uwzględniłeś spadek sprawności?



    Z podpisu kolegi Pyxis



    cena kWh wychodzi kolejno
    0,320284697508897
    0,311746987951807
    0,268888250502729
    0,173860549351041

    Co rok, to taniej za kWh.

    Oczywiście jak wybierzesz jakiegoś konkretnego dostawcę, to udowodnisz tezę, że prąd drożeje. Ale jak widać, przy odrobinie chęci można obniżać koszty - choćby już wspomniane Fortum i jego promocja (w tańszej strefie płacisz tylko za przesył).

    Za to idę o zakład, że sprawność kolektorów spada.
    Jeszcze kilka lat koledze Pyxis zaczną płacić za to że zużywa energię elektryczną...
    Ja mam kolegę który ma ogrzewanie za darmo ale jakoś ta darmocha mi nie odpowiada ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Ok rozumiem. Myślałem że piszesz o stracie wynikającej z niezbilansowania energii w okresie rozliczeniowym.
    Nadal uważam że warto policzyć czy nie warto w lecie oddać do sieci i wykorzystać w zimie nawet ze stratą 20/30% zamiast "na siłę" szukać odbiorników w lecie.
    Ktoś tu pisał że aby nie wysłać energii do sieci ogrzewa garaż w lecie.
    Przy bilansowaniu płacisz za przesył ( i wszystko co się z tym wiąże ) całej energii jaką zużyliśmy...
    Watt router stara się utrzymać licznik energii w pozycji wirtualnego zera ...

    Dla mnie takie rozwiązanie jest Ok bo tak naprawdę to nie ma znaczenia czy bojler będzie grzał tylko w okienku taniej energii czy po trochu z watt routera w przeciągu dnia, to samo z ogrzewaniem , zasilam wszystko bardziej na bieżąco a nie na raz od 13:00...
    Mamy np słoneczny dzień a sterowanie bojlera czy ogrzewania czeka do taniej energii , najpierw mamy znaczną nadwyżkę która idzie do sieci ( z czego możemy odebrać 70-80% ) a jak załączą się wszystkie urządzenia to jest niedobór i ciągniemy z sieci ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Chyba jednak za przesył 70/80% "swojej" nie płacimy.

    Cytat z http://biznesalert.pl/zmienia-sie-ro...-ustawy-o-oze/
    Zgodnie z nowym systemem, który wchodzi w życie wraz z nowelizacją ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., prosumenci będą mogli rozliczać się z zakładami energetycznymi na zasadzie tzw. opustów. Za każdą kWh energii wprowadzoną do sieci operatora prosument ma uzyskać prawo do odpowiedniego rabatu na energię pobieraną z sieci. Rabat ma dotyczyć opłat zmiennych na rachunku za energię, a więc ceny energii i kosztów dystrybucji, nie obejmie jednak opłat stałych.
    Być może ale rozmawiałem z kilkoma osobami mającymi liczniki dwukierunkowe i właśnie nie podobało im się w jaki sposób jest rozliczana nadwyżka...
    Sam osobiście nie porównywałem wskazań liczników z rozliczeniami na fakturach u tych osób więc nie wiem tego z " pierwszej ręki"...

    Kolega Marcinbb powinien wiedzieć coś więcej bo ma rozliczenie w ten sposób...

    Tak czy inaczej wydeptywanie ścieżki związanej z bilansowaniem zacznę dopiero jak będę miał problem z nadwyżką energii...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    W skrajnym przypadku zawór bezpieczeństwa się otwiera i glikol leci sobie w powietrze.
    Albo na podłogę a jak pod nim jest wiaderko to do wiaderka.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #94

    Domyślnie

    O czym Wy panowie mówicie jaka energia przepada?
    To co wysyłasz w sieć nie przepada ale jest naszym akumulatorem o sprawności 80%.
    Wysyłając w sieć 1kWh możemy odebrać 0,8kWh w czasie 1 roku.

    1 połowa 2016r kazali sprzedawać energię i w ten sposób musiałem sprzedać 1,3MWh energii elektrycznej dostałem za to 130 PLN. Jednak od 1 lipca 2016r wszystko się zmieniło i jest jak pisałem 1:0,8.

    Reasumując prąd który teraz sprzedaje w sieć mogę odebrać najpóźniej za rok, jednak wszystko spalę w klimatyzacji z funkcją ogrzewania. Dodatkowo zakupiłem 2 kolejne inwertery i jeszcze kilka tygodni i na kolejnym dachy dodaje 1,5-1,8kW w panelach.

    Mnie tam się opłaca zresztą kolektory słoneczne też są OK, ale nie porównujemy jabłek i gruszek bo u mnie sprawdza się i jedno i drugie.

    W tym miesiącu już jest nieźle średnia ponad 10kWh dziennie wpada a od początku roku wpadło już 656kWh.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 13-04-2017 o 13:06
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #95
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    W tym miesiącu już jest nieźle średnia ponad 10kWh dziennie wpada a od początku roku wpadło już 656kWh.

    Jaki był całkowity koszt tej instalacji ?
    Darek B

  16. #96

    Domyślnie

    15k PLN w październiku 2015r teraz wyszło by sporo taniej.

    @ wiseman równie dobrze może być bilansowanie do końca życia co za różnica 1 rok czy 5 lat, jak jest dobrze dobrana instalacja to daje radę ja w ubiegłym roku musiałem pobrać z zakładu 100kWh więcej niż po bilansie.
    Nie wiem skąd ty bierzesz te 30% albo i więcej ale nie mnie to oceniać.

    Rozbudowuje instalację ponieważ chce klimatyzacją ogrzać chałupę zamiast kupować ekogroszek, tej zimy się nie udało bo musiałem sprzedać 1,3MWh z pierwszego półrocza.

    Tu można zobaczyć moje statystyki: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #97

    Domyślnie

    @wiessman Przydała by się też zmiana władzy, wyższe zarobki i ubezpieczenia samochodowe na osobę a nie na samochód. Co mnie obchodzi jakim samochodem jadę mam AC to chcę je mieć niezależnie jakim samochodem się poruszam. Jakiś samochód się zesra na autostradzie chce assistance bo na swój mam a co za różnica czy jadę Twoi czy swoim samochodem dlaczego mam płacić za to że Ty go nie masz

    A no właśnie Ty chcesz nie 1 roczne rozliczanie a ja powszechny dostęp do broni jak USA. Wtedy skończyły by się kradzieże, wtargnięcia. A na drzwiach miałbym napis: Ze względu na wysokie koszty amunicji, nie będzie strzałów ostrzegawczych. Wchodzisz jako nieproszony gość, wiesz czego się spodziewać.
    Więc chcieć a mieć to różnica.

    A przypominam że w polsce nawet za obronę konieczną ludzie lądują w pierdlu, a w stanach są bohaterami bo uratowali swoje rodziny,

    Wracając do prądu w każdej chwili wiem ile mniej więcej prądu mam i w którą stronę, więc mogę na bieżąco reagować. Chcę włączyć 2 klimatyzacje po 3,5kW to włączam, chce cały dzień nawadniać trawnik pompą ze studni - woda się leje.
    Aż przychodzi jesień, i zimno na dworze wiedząc że po słonecznym lecie w październiku przyjdą chłody odpalam klimę na grzanie i grzeje tyle ile mam - nie muszę kupować wungla aby się ogrzać. A tym bardziej jest potrzebne więcej światła w domu u mnie się pali na okrągło w niektórych pomieszczeniach. Marnotrastwo powiecie ale czego swojego prądu którego jeśli nie zbilansuje stracę?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 15-04-2017 o 21:06
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Ale żeś się rozpisał. Szkoda tylko że nie na temat.
    Ale tak często jest jak komuś nerwy puszczają.
    Wesołych Świąt.
    No przecież sam zacząłeś o tym że bilansowanie powinno być na więcej niż 1 rok, najlepiej dożywotnie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    To Ty napisałeś że "najlepiej dożywotnio" więc nie kłam.
    Ja przynajmniej napisałem na temat.
    A Ty napisałeś że więcej niż rok nie określiłeś do kiedy więc równie dobrze mogło to być zrozumiane jako dożywotnio.

    I wskaż palcem kto ma 10kW i traci 30%, bo na temat to przestałeś pisać jak napisałeś co chciałbyś a nie co masz
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #100

    Domyślnie

    Człowieczku opisz jeszcze jak wygląda kwestia dla turbin wiatrowych o mocy kilku MW bo tu większość takie posiada w swoim ogródku, podobnie jak 10kW foto na dachu.
    Bo już od dawna piszesz co było by lepsze a niżeli to co mamy 5 lat bilansowania, instalacje o mocach 10kW, nie zapomnij wspomnieć o biogazowniach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony