dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 102
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Jaki był ich koszt dla domu jednorodzinnego?Nie lepiej było "posadzić PV? Kurcze,nie rozumiem inwestycji w panele solarne....
    Ale rozpusta,110%,co robisz z nadmiarem?
    Jak instalowałem kolektory słoneczne w 2012r o panelach PV wiedziałem tyle że są w kalkulatorkach. Kosztowały 18000 PLN z czego dofinansowania było jakieś 8000 PLN więc w sumie zamknęło się w 12000 PLN. Jednak w tej cenie dostałem 400l bufor kombinowany i zrobili mi ogrzewanie w tej cenie.
    Nadmiar ciepła wywalam w ogrzewanie budynku gospodarczego i garażu. Tak w środku lata grzeje garaż
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oze85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-415
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Faktycznie średniej klasy Viktron 5kW będzie kosztował około 15000 PLN do tego akumulatory powiedzmy 4 x 220Ah każdy po około 800 PLN = 3200. Już mamy około 18200 PLN, i działa to tak jak kolega napisał. Czas zwrotu poszybował tak bardzo w górę że mało kogo na to stać.
    Oczywiście zgadzam się z tym, że jest to duża inwestycja ze względu na magazynowanie energii. Miejmy nadzieję, że razem z rozwojem technologii ceny takich magazynów będą spadać.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy obecnym systemie magazynowania energii u dostawcy (zwrot 80%) żadne akumulatory się nie opłacają. To rozwiązanie jest dobre tylko tam gdzie nie ma możliwości podpięcia się do stałego źródła prądu. (czyt. zadupie w lesie itp... )

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Przy obecnym systemie magazynowania energii u dostawcy (zwrot 80%) żadne akumulatory się nie opłacają. To rozwiązanie jest dobre tylko tam gdzie nie ma możliwości podpięcia się do stałego źródła prądu. (czyt. zadupie w lesie itp... )
    Witam !

    Zgodzę się z tym co mówisz, ale być może niedługo zostanie wprowadzona specjalna taryfa dla samochodów elektrycznych. Cena energii w nocy (od godziny 23.00 do 5.00) będzie o około 30% niższa, dlatego w takiej sytuacji korzystne byłoby posiadanie samochodu lub magazynu energii w celu ładowania ich w taniej taryfie. Następnie w ciągu dnia korzystamy z tańszej zmagazynowanej energii, dodatkowo uzupełnianej ciągłą produkcją z PV. Wydaje mi się, że kwestia kilku lat, kiedy tylko takie magazyny uzyskają osiągalne ceny dla użytkowników.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #25

    Domyślnie

    Cała nadzieja z Gigafactory Tesli ktora ma produkowac tanie baterie, ciekawy jestem kiedy ktos zainteresuje sie autami hybrydowaymi/elektrycznymi bo obecnie ich zakup jest kompletnie nieopłacalny

  6. #26

    Domyślnie

    Witam,

    a ja mam troszkę inne pytanie. Mam wrażenie, ze wpsowuje się w dyskusję. szykujemy się do budowy domu energooszczędnego i zastanawiam się jak wykorzystać panele fotowoltaiczne do grzania CWU. W drodze obok działki jest gaz, a z tego co słyszałem/czytałem to jest to jedeno z najtańszych (jeśli nie najtańsze) źródło ciepła. Idziemy więć w kocił kondensacyjny ale męczy mnie myśl możliwe jest użycie prądu wyprodukowane przez panele do wspomagania kotła. Wyobrażam to sobie tak, że prąd z paneli priorytetowo użyty by był do "obsługi domu", następnie pozostały prąd pójdzie w zasobnik wody - odłączając, lub zmniejszając, w ten sposób ogrzewanie kotłem. Reszta która ewentualnie zostanie trafi do sieci.

    Czy to ma w ogóle sens? ekonomiczne uzasadnienie? czy w ogóle to jest możliwe? Poszukałem trochę w sieci ale znalazłem tylko integrację fotowoltaikiki z prądem sieciowym, lub pompą ciepła.

    Będę wdzędzny za wszelkie opinie.
    Ostatnio edytowane przez margielm ; 14-03-2017 o 19:04

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Witam,

    a ja mam troszkę inne pytanie. Mam wrażenie, ze wpsowuje się w dyskusję. szykujemy się do budowy domu energooszczędnego i zastanawiam się jak wykorzystać panele fotowoltaiczne do grzania CWU. W drodze obok działki jest gaz, a z tego co słyszałem/czytałem to jest to jedeno z najtańszych (jeśli nie najtańsze) źródło ciepła. Idziemy więć w kocił kondensacyjny ale męczy mnie myśl możliwe jest użycie prądu wyprodukowane przez panele do wspomagania kotła. Wyobrażam to sobie tak, że prąd z paneli priorytetowo użyty by był do "obsługi domu", następnie pozostały prąd pójdzie w zasobnik wody - odłączając, lub zmniejszając, w ten sposób ogrzewanie kotłem. Reszta która ewentualnie zostanie trafi do sieci.

    Czy to ma w ogóle sens? ekonomiczne uzasadnienie? czy w ogóle to jest możliwe? Poszukałem trochę w sieci ale znalazłem tylko integrację fotowoltaikiki z prądem sieciowym, lub pompą ciepła.

    Będę wdzędzny za wszelkie opinie.
    Podłączasz sobie wattrouter i ewentualną nadwyżką zasilasz grzałkę w zasobniku CWU ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #28

    Domyślnie

    Dzięki. A myślisz, że to ma sens? czy lepiej wode podrzewać tylko gazem a całą nadwyżkę prądu oddać do elektrowni?
    Strasznie mało informacji o takim układzie (fotowoltaika + kocioł gazowy) udało mi się wygooglać.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Dzięki. A myślisz, że to ma sens? czy lepiej wode podrzewać tylko gazem a całą nadwyżkę prądu oddać do elektrowni?
    Strasznie mało informacji o takim układzie (fotowoltaika + kocioł gazowy) udało mi się wygooglać.
    Cały pic polega na tym aby jak najwięcej energii produkowanej przez fotowoltaikę zużyć na bieżąco...
    Np takim wynalazkiem można rozparcelować praktycznie wszystko...
    http://allegro.pl/wattrouter-redukto...739487696.html
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Dzięki. A myślisz, że to ma sens? czy lepiej wode podrzewać tylko gazem a całą nadwyżkę prądu oddać do elektrowni?
    Strasznie mało informacji o takim układzie (fotowoltaika + kocioł gazowy) udało mi się wygooglać.
    Witam !

    Na Twoim miejscu przemyślałbym temat kolektorów słonecznych. Zamiast kilku paneli fotowoltaicznych postawiłbym na 2 płaskie kolektory słoneczne, i całe lato przygotowanie ciepłej wody będziesz miał z głowy, a w razie czego zawsze masz w zapasie kocioł gazowy. Koszty instalacji solarnych są nieporównywalnie mniejsze od instalacji fotowoltaicznych, dodatkowo więcej produkcji energii elektrycznej z PV można przeznaczyć na cele bytowe (niższe rachunki za prąd), natomiast kocioł gazowy w przeciągu roku przepracuje znacznie mniej godzin.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Problem tylko w tym że instalacje on-grid instalowane z dotacjami nie produkują prądu kiedy w sieci go brakuje.
    Tak więc w momencie kiedy najbardziej tego prądu potrzebujesz, pomimo że PV go produkuje, nie masz w gniazdku nic.
    Jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie inwertera hybrydowego który może pracować on-grid, off-grid i off-grid z ładowaniem aku, ale takich na dotację Ci nie zainstalują.
    Tak, ale nie mając PV kiedy braknie prądu też go w gniazdku nie będę miał. Poza tym u mnie Tauron może mieć w ciągu roku, nie planowanych przerw w dostawie max 48godz. Więc myślę że nie ma tragedii.

  12. #32

    Domyślnie

    Dzięki za poradę. Temat do przemyślenia. Ale aktualnie nie chce się bawić w instalację solarną. Produkt paneli fotowoltaicznych jest dużo bardziej uniwersalny, a instalacja, z tego co mi się wydaję, dużo mniej kłopotliwa.

    Bardziej się zastanawiam czy to jest skórka warta wyprawki. Niezużyty prąd zmagazynuje mi elektrownia w "cenie 20%" dostawy. Teraz pytanie czy oszczędności wynikające z przekierowania tego prądu do kotła, zamiast do sieci, skompensują koszt zakupu wattroutera..

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Dzięki za poradę. Temat do przemyślenia. Ale aktualnie nie chce się bawić w instalację solarną. Produkt paneli fotowoltaicznych jest dużo bardziej uniwersalny, a instalacja, z tego co mi się wydaję, dużo mniej kłopotliwa.

    Bardziej się zastanawiam czy to jest skórka warta wyprawki. Niezużyty prąd zmagazynuje mi elektrownia w "cenie 20%" dostawy. Teraz pytanie czy oszczędności wynikające z przekierowania tego prądu do kotła, zamiast do sieci, skompensują koszt zakupu wattroutera..
    Ja też jestem w trakcie spełniania marzeń (działka kupiona, projekt się robi) też mam cały czas dylemat jaki system ogrzewania wybrać. I powiem Ci że doszedłem do wniosku że do puki nie zrobie badania OZC to nie ma nad czym myśleć. Więc czekam aż skończą robić projekt i jak już będę miał badanie wtedy zacznę kalkulować i się zastanawiać. Chodź bardzo mnie ciągnie w PV i jakaś instalacja będzie na pewno chociażby do produkcji prądu na potrzeby bytowe. Chciałem uniknąć gazu w domu ale jak wyjdzie po badaniu że jest to opłacalne to nie wykluczone że gaz będzie

  14. #34

    Domyślnie

    No to pisz co Ci tam wyjdzie.
    A swoją drogą, czemu nie chcesz gazu w domu?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam !

    Na Twoim miejscu przemyślałbym temat kolektorów słonecznych. Zamiast kilku paneli fotowoltaicznych postawiłbym na 2 płaskie kolektory słoneczne, i całe lato przygotowanie ciepłej wody będziesz miał z głowy, a w razie czego zawsze masz w zapasie kocioł gazowy. Koszty instalacji solarnych są nieporównywalnie mniejsze od instalacji fotowoltaicznych, dodatkowo więcej produkcji energii elektrycznej z PV można przeznaczyć na cele bytowe (niższe rachunki za prąd), natomiast kocioł gazowy w przeciągu roku przepracuje znacznie mniej godzin.

    Pozdrawiam !
    Koszt instalacji fotowoltaicznej i solarnej jest dość porównywalny...

    Potrzeby bytowe zużywają energię z fotowoltaiki w pierwszej kolejności a dopiero nadwyżka jest kierowana poprzez watt router na np grzałkę / ogrzewanie czy co tam zechcesz ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #36

    Domyślnie

    No to pisz co Ci tam wyjdzie.
    A swoją drogą, czemu nie chcesz gazu w domu?

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    No to pisz co Ci tam wyjdzie.
    A swoją drogą, czemu nie chcesz gazu w domu?
    Nie chcę bo koszty przyłącza, komina których u mnie ma nie być itp to dodatkowe koszta, no ale tak jak napisałem zobaczymy co będzie ekonomiczniej to to wybiorę, zobaczymy myślę że w ciągu 2mc się sprawa rozstrzygnie.

  18. #38

    Domyślnie

    Ja tez myślę komina/kominka nie robić. Zastanawiałem się czy da się zastosowac jakąś prostszą formę do odprowadzania spalin (np jakaś "metalowa rura").

    nie wiem czy widziałeś tę serię filmów o domu pasywnym... tam w odcinku o ogrzewaniu inwestorka mówiła "jakkolwiek nie liczę to wychodzi mi, że grzanie prądem w takim domu będzie najtańsze".

    Teraz nagrali nowy film, po 17 miesiacach mieszkania w tym domu.. i płacą rachunki ponad 800 zł za prąd miesięcznie.. brzmi to dość absurdalnie...

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Masz gdzieś link do filmu po tych paru miesiącach? Trochę mi się wierzyć nie chce bo przecież można to wyliczyć wcześniej ;/

    Co do samego komina do pieca gazowego to może nie są to jakieś ogromne koszta ale jednak. Poza tym nie lubię mieć dużo różnych rachunków

    Bardziej mam dylemat czy czystym prądem czy podłogówka + bufor grzany prądem czy może pompa ciepła powietrzna. Puki co tak jak pisałem poczekam na OZC...
    Ostatnio edytowane przez Emek81 ; 15-03-2017 o 14:56

  20. #40

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony