dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 102
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Koszt instalacji fotowoltaicznej i solarnej jest dość porównywalny...
    Ale co z czym porównujesz? Tak konkretnie.
    Zestaw solarny z zasobnikiem, pompą itd - czyli wszystko, co potrzebne, żeby mieć ciepłą wodę z samymi panelami PV? I cena a PV chyba ze 2x wyższa, żeby uzyskać tę samą ilość ciepłej wody.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale co z czym porównujesz? Tak konkretnie.
    Zestaw solarny z zasobnikiem, pompą itd - czyli wszystko, co potrzebne, żeby mieć ciepłą wodę z samymi panelami PV? I cena a PV chyba ze 2x wyższa, żeby uzyskać tę samą ilość ciepłej wody.
    No to mnie / nas oświeć...
    Jak dla Mnie to cena jest porównywalna...

    Pamiętaj tylko o tym że fotowoltaika grzeje wodę tak przy okazji w słoneczny dzień a na bieżąco zasila lub wspomaga inne urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Teraz nagrali nowy film, po 17 miesiacach mieszkania w tym domu.. i płacą rachunki ponad 800 zł za prąd miesięcznie.. brzmi to dość absurdalnie...
    Muszę to odszczekac. Ja zsumowalem dwie liczby (330+500 zl) teraz obejrzałem jeszcze raz i to 500 to już ma w sobie to 300. Ale wciąż jest to moim zdaniem B. Duzo.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tego co ja słyszę to całe rachunki za 1 mc nie przekroczył im 530zł więc jak na 190m2 użytkowej to bardzo bardzo dobrze No ale to dom pasywny

    edit: hehe widzę że już sie zorientowałeś

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jak dla Mnie to cena jest porównywalna...
    Ale czego cena? To ja pytam, co z czym porównujesz twierdząc, że cena porównywalna?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale czego cena? To ja pytam, co z czym porównujesz twierdząc, że cena porównywalna?
    Porównuję dwie instalacje do przygotowywania CWU, jedna fotowoltaiczna napędzające grzałkę elektryczną w bojlerze a druga solarna z całą instalacją ...

    Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę że w przypadku fotowoltaiki są dwa rodzaje instalacji do wspomagania CWU...
    Pierwsza to taka która służy tylko o wyłączenie do wspomagania CWU ( i taką bierzemy do porównania...)a druga to taka która wspomaga całą instalacja elektryczną w domu a CWU jest tak przy okazji jak już nie ma co robić z energią a nie chcemy jej oddawać do sieci...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jak dla Mnie to cena jest porównywalna...
    Ale czego cena? To ja pytam, co z czym porównujesz twierdząc, że cena porównywalna?

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Może najpierw zróbcie jakieś założenie że np chcecie podgrzać CWU dla 4 osobowej rodziny. i dalej przykład instalacji tak będzie prościej bo się nie dogadacie

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Może najpierw zróbcie jakieś założenie że np chcecie podgrzać CWU dla 4 osobowej rodziny. i dalej przykład instalacji tak będzie prościej bo się nie dogadacie
    A ta czteroosobowa rodzina to tak według normy 4000 kWh / rok na CWU...?
    Jak będzie wyglądało faktyczne zużycie bo od tego zależy " marnotrawienie" nadmiaru energii...?
    Instalacja ma być do dopiero budowanego budynku czy jako " proteza" do istniejącej instalacji ...?
    Jaki jest główny system przygotowania CWU...?

    Jest wiele czynników mających wpływ na cenę samej instalacji...
    Zupełnie inaczej będzie wyglądała instalacja dla domu pędzonego prądem od tego z instalacją z kotłem na gaz czy ekogroszek...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jest wiele czynników mających wpływ na cenę samej instalacji...
    Nie mam w kotłowni nic. Zaproponuj mi zestaw oparty na PV i na kolektorach, który zapewni CWU dla czteroosobowej rodziny. Niech zestawy będą tak tendencyjnie dobrane, by odowodnić Twoją tezę o porównywalności kosztów.

    Jak tak patrzę, to PV wychodzi 2-3x drożej. Bez sensu produkować prąd ze śmiesznie niską sprawnością by z niego produkować ciepło.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mam w kotłowni nic. Zaproponuj mi zestaw oparty na PV i na kolektorach, który zapewni CWU dla czteroosobowej rodziny. Niech zestawy będą tak tendencyjnie dobrane, by odowodnić Twoją tezę o porównywalności kosztów.

    Jak tak patrzę, to PV wychodzi 2-3x drożej. Bez sensu produkować prąd ze śmiesznie niską sprawnością by z niego produkować ciepło.
    Taaa...
    A ile to jest 2-3 razy drożej...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam !

    Zgodzę się z tym co mówisz, ale być może niedługo zostanie wprowadzona specjalna taryfa dla samochodów elektrycznych. Cena energii w nocy (od godziny 23.00 do 5.00) będzie o około 30% niższa, dlatego w takiej sytuacji korzystne byłoby posiadanie samochodu lub magazynu energii w celu ładowania ich w taniej taryfie. Następnie w ciągu dnia korzystamy z tańszej zmagazynowanej energii, dodatkowo uzupełnianej ciągłą produkcją z PV. Wydaje mi się, że kwestia kilku lat, kiedy tylko takie magazyny uzyskają osiągalne ceny dla użytkowników.

    Pozdrawiam !
    Będzie nizsza od której taryfy G11, I strefy G12w czy II strefy G12w ? Jezeli będzie nizsza od II strefy w G12w to super, jezeli od pozostałych taryf lub stref to zadna łaska?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A ta czteroosobowa rodzina to tak według normy 4000 kWh / rok na CWU...?
    Dla Tauronu w G12w ten koszt dla 100% II taryfy to ok 1000 zł/rok, koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kWp to ile?? podaj go to porównamy koszty.

  14. #54

    Domyślnie

    Po co kombinować 1 zestaw PV powiedzmy 5kW, zapięty do ongrida i w dowolnej chwili odpalamy grzałkę w zasobniku cwu. Ja co prawda nie mam grzałki w budorze ale kolektory słoneczne działają i coś tam ładują.
    Dół 400l bufora już podgrzał się z 35oC do 43oC a dopiero 10:30 rano.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solar.JPG
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	384208

    A w tym czasie ogrzewanie z klimy włączone z tego co leci z dachu PV:
    w piku 2,5kW w momencie robienia scrna 1,6kW
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pv.JPG
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	57,8 KB
ID:	384211

    Jak bufor będzie trochę cieplejszy odpale z niego podłogówkę.

    Instalacja 5,3kWp z inwerwerem 3 fazowym 22500 PLN wszystko robione przez firmę. Ja mam swoje 3,3kW ale pod koniec marca będzie 5kW.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 16-03-2017 o 09:35
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Będzie nizsza od której taryfy G11, I strefy G12w czy II strefy G12w ? Jezeli będzie nizsza od II strefy w G12w to super, jezeli od pozostałych taryf lub stref to zadna łaska?
    Nie zostało to sprecyzowane:"Chcemy wprowadzić taryfę nocną, która będzie obowiązywała od godz. 23 do 5 rano. Cena w tej taryfie stanowiłaby 30 proc. pełnej ceny energii", ale zgodzę się z Tobą, że aby miało sens powinno to odnosić się do II strefy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Ciężko porównać PV do kolektorów cieczowych. PV znacznie droższe, ale mamy energie którą możemy odebrać kiedy chcemy i na co chcemy. Kolektory cieczowe grzeją gdy jest słońce. Ciężko oczekiwać że będą one zaopatrywać dom w CWU między październikiem a marcem. To zużycie na osobe też może być różne. Jedna 4 os rodzina kąpie się szybko pod prysznicem, a zdaje się że są słuchawki z mniejszym wydatkiem wody i na kąpiel rodzina zużyje z 70 litrów. Gary się umyją w zmywarce a na inne mycie rąk czy zębów to niech będzie dodatkowe 30l to razem da 100. Inna rodzina też 4 osobowa używa wanny, gary zostaną umyte pod kranem i wyjdzie 250l.
    Chcąc ogrzać 100l w lecie potrzeba z 3KWh ale liczmy 4KWh. Jeśli jest możliwość ogrzania gazem to PV raczej się nigdy nie zwróci tak samo jak w przypadku grzania w II taryfie. Ale co jeśli CO jest na ekogroch? W zimie CWU jest z pieca więc spoko, ale w lecie albo kisimy węgiel spalając z taką sprawnością że grzać grzałką w zwykłej taryfie pewnie jest taniej no albo włączamy grzałkę. Niech sezon letni trwa 200 dni to trzeba na CWU 800 KWh czyli instalacja 1KWp powinna wystarczyć. Czy dobrze liczę?

    Uważam że nie da się ot tak powiedzieć że to się opłaca a to nie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. PV jest dobre, ale cieczowe też są dobre.

    PV może i się opłaca żeby ograniczyć wydatki na prąd, ale żeby zastąpić ogrzewanie gazowe CO fotowoltaiką to chyba nawet nie ma co przeliczać bo czas zwrotu wyjdzie pewnie taki jak żywotność instalacji.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dla Tauronu w G12w ten koszt dla 100% II taryfy to ok 1000 zł/rok, koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kWp to ile?? podaj go to porównamy koszty.
    Najpierw opisz jak będzie wyglądała i ile kosztowała instalacja solarna która zapewni 100% CWU w ciągu roku...
    A o wyskakiwaniu z instalacją o mocy 4kWp aby zapewnić 100% CWU przy amortyzacji w jakiejś konkurencyjnej taryfie to nawet nie wspomnę...
    Przecież to samo gospodarstwo zużywa kilka tysięcy kilowatów drogiej energii więc jakim trzeba być odmieńcem aby grzać taką instalacją wodę i płacić za energię elektryczną w drogiej taryfie...


    Aby wogóle spróbować porównać obydwie instalację to trzeba znać faktyczną ilość energii potrzebnej na przygotowanie CWU a także jakie jest podstawowe źródło grzewcze ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Ale co jeśli CO jest na ekogroch? W zimie CWU jest z pieca więc spoko, ale w lecie albo kisimy węgiel spalając z taką sprawnością że grzać grzałką w zwykłej taryfie pewnie jest taniej no albo włączamy grzałkę. Niech sezon letni trwa 200 dni to trzeba na CWU 800 KWh czyli instalacja 1KWp powinna wystarczyć. Czy dobrze liczę?
    I w takiej sytuacji jaką zaletę ma PV za 20K zł względem kolektora za 7K zł?

    PV do ogrzewania to nieporozumienie. Kilka razy droższe i mniej sprawne (czyli trzeba dużo więcej dachu - a nie każdy ma tyle dachu od południa, żeby się tym nie przejmować), niż kolektor.

    Próbując uzasadnić ekonomicznie PV trzeba dobrać nieżyciowe założenia - jak np. grzanie prądem w G11.
    Znacznie mniej trzeba ekwilibrystyki, żeby uzasadnić opłacalność kolektorów. I to w różnych połączeniach - czy to grzania prądem, ekogroszkiem czy czymkolwiek innym.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I w takiej sytuacji jaką zaletę ma PV za 20K zł względem kolektora za 7K zł?

    PV do ogrzewania to nieporozumienie. Kilka razy droższe i mniej sprawne (czyli trzeba dużo więcej dachu - a nie każdy ma tyle dachu od południa, żeby się tym nie przejmować), niż kolektor.

    Próbując uzasadnić ekonomicznie PV trzeba dobrać nieżyciowe założenia - jak np. grzanie prądem w G11.
    Znacznie mniej trzeba ekwilibrystyki, żeby uzasadnić opłacalność kolektorów. I to w różnych połączeniach - czy to grzania prądem, ekogroszkiem czy czymkolwiek innym.
    Fotowoltaiki i " solarów" nie da się porównać bezpośrednio więc nie ma sensu próbować porównywać kosztów instalacji czy amortyzacji...

    Fotowoltaika produkuje energię elektryczną którą zużywamy każdego dnia przez cały rok na okrągło, solary generują tylko ciepło a ich sprawność jest zależna od temperatury otoczenia i samej CWU...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Fotowoltaiki i " solarów" nie da się porównać bezpośrednio więc nie ma sensu próbować porównywać kosztów instalacji czy amortyzacji...
    O, wycofujesz się ze stwierdzenia:
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Koszt instalacji fotowoltaicznej i solarnej jest dość porównywalny...
    ?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Fotowoltaika produkuje energię elektryczną którą zużywamy każdego dnia przez cały rok na okrągło, solary generują tylko ciepło a ich sprawność jest zależna od temperatury otoczenia i samej CWU...
    A sprawność PV niby nie zależy od temperatury?
    I w najgorszym wypadku sprawność kolektorów jest ponad 2x lepsza niż PV. A w najlepszym z 5x.

    Nie wiem jak Ty, ale ja prądu nie zużywam ciągle (czasami używam baterii). Ciepłej wody też używam z przerwami. I nie robi mi różnicy, jak ona była grzana - ale chciałbym, żeby to ogrzewanie kosztowało mnie jak najmniej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-03-2017 o 19:24

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony