dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1

    Domyślnie budynek minimum

    Witam

    Jest takie powiedzenie o płodzeniu dzieci, sadzeniu drzew i budowaniu domów. Dwa zadania wykonane więc przyszedł czas na budowę domu. Albo jeszcze więcej - stworzenie całkiem nowego projektu.

    Skoro rzecz cała jest o budowie domu to dlaczego piszę Hyde Cegła Park a nie gdzie indziej? No cóż, projekt nosi znamiona lekkiego szaleństwa

    Może jestem wariatem ale nie jestem głupi. Budowa domu we własnym zakresie to nie jest rzecz prosta - oprócz posiadania dużej wiedzy trzeba mieć jeszcze praktyczne doświadczenie. W celu jego zdobycia zatrudniłem się jako "zapierdalacz" [czytaj robotnik] na budowie. Sześć miesięcy to dość czasu aby zobaczyć "z czym to się je". Nie znaczy to, że mam doświadczenie w konkretnym fachu - zamiast tego wiem co, kto, jak i po co. Mniej więcej.

    Dopiero praca na budowie uzmysłowiła mi fakt, jak skomplikowana jest budowa domu . Więc zamiast domu postanowiłem zacząć od budynku gospodarczego [z funkcją mieszkalną - w domyśle]. Mniej formalności, mniejszy budżet, więcej miejsca na naukę i błędy.

    W międzyczasie znalazłem istniejący, bardzo ciekawy projekt budowy domu bez kredytu i postanowiłem równolegle stworzyć swój własny "lepsiejszy" - tańszy, prostszy budynek.

    Być może nie jestem sam w tym szaleństwie i znajdą się osoby zainteresowane tematem. Od samego początku nastawiam się na stworzenie projektu który byłby użyteczny dla innych - budowanie domu nie jest samo w sobie aż tak interesujące. Buduję się raz i po sprawie. Co innego stworzenie projektu który trwa i się rozwija.

    Nie interesuje mnie zakładanie firmy stricte budowlanej [tj. zajmującej się bezpośrednio budową], chcę stworzyć projekt którego realizacja będzie w większym lub mniejszym stopniu w granicach możliwości osób z "zacięciem" budowlanym.

    W przyszłości chcę zaoferować możliwość nabycia dokumentacji budynku [opis i rzuty] niezbędnej do zgłoszenia - wstępnie szacuję koszt na ok. 200 zł.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budynek.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	377005

    Lista wstępnych założeń dla projektu BUDYNEK MINIMUM
    • Powierzchnia użytkowa: minimum 30m2
    • Koszt „pod klucz”: 20 tysięcy złotych
    • Czas realizacji: 15 dni roboczych
    • Robocizna: 2 osoby dorosłe [z ewentualnymi pomocnikami gdyby byli potrzebni]
    • Technologia wykonania ścian, podłogi, stropu: SIP [Structural Insulated Panels]
    • Fundamenty słupowe
    • Dach dwuspadowy
    • Ogrzewanie elektryczne
    • Elewacja: Blacha trapezowa
    • Pokrycie dachu: Papa
    • Wykończenie ścian: płyty gipsowo-kartonowe
    • Okna: PVC
    • Drzwi: Metalowe z ociepleniem


    Jak sama nazwa wskazuje powyższa lista przedstawia wstępne założenia. Jest to projekt MINIMUM więc wszystko jest w wariancie budżetowym.
    Podana kwota obejmuje wyłącznie koszty związane z konstrukcją budynku [bez działki, kosztów administracyjnych].

    20.000 zł to ZAMIERZONY budżet - będę przedstawiał szczegółowe informacje jak wygląda rozliczenie poszczególnych wydatków. Tak więc każdy będzie mógł zweryfikować czy podane kwoty są realistyczne.

    Na chwilę obecną koszty są podzielone na następujące kategorie

    1. Przygotowanie podłoża
    2. Fundamenty i konstrukcja nośna
    3. Konstrukcja ścian, podłogi i dachu
    4. Zabezpieczenie od strony gruntu
    5. Pokrycie dachu
    6. Pokrycie ścian zewnętrznych
    7. Wykończenie wnętrza - ściany
    8. Wykończenie wnętrza - podłoga
    9. Wykończenie wnętrza - łazienka
    10. Wykończenie wnętrza - dzwi, okna
    11. Elektryka
    12. Instalacja wod-kan
    13. Narzędzia - zakup
    14. Narzędzie - wypożyczenie


    Jeżeli masz za dużo wolnego czasu podziel się swoimi uwagami

    Wojciech
    SamoBudowa
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 29-12-2016 o 12:03

  2. #2

    Domyślnie

    W załączniku wstępny bardzo ogólny kosztorys do projektu BUDYNEK MINIMUM

    http://www.filedropper.com/161228kosztorys

  3. #3

    Domyślnie

    Budynek ma być w założeniu łatwy do spersonalizowania tj. dostosowania do indywidualnych potrzeb - np. zmiany ilości i położenia okien i drzwi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	modulo.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	377850

    oraz dostosowania do lokalnych warunków np. budynek na zboczu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bud3.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	377851

    budynek na terenie zalewowym

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bud2.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	377852

  4. #4

    Domyślnie

    Mało miejsca? Myśl kreatywnie
    Miejsce do spania na górze, półki,szafki i telewizor na dole.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schody.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	378237

    http://samobudowa.com/miejsce-do-spania/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bunkbed2.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	378238

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bunkbed3.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	378239

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bunkbed5.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	378240
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 10-01-2017 o 21:07

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    świetne, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, starszych czy chociażby ze złamaną nogą...

  6. #6

    Domyślnie

    Taki temat juz był w mamstartup. Zreszta wszystko już bylo.
    Panie, z porothermu sie buduje a nie z jakichś paneli.
    Domy z poddaszem użytkowym sie stawia a nie jakieś "popaprańce". Rzeczy się komplikuje a nie upraszcza.Nie moze być prosto, bo to oznacza biednie a nie przebiegle/scwanie
    YT spływa ciekawymi pomyslami.
    Prosty tani, ciepły dom, szczelny w 3 tygodnie. Abstrakcja? Wbrew pozorom banał. Ale to jest pod prąd.. Czyli do dupy.
    Nie pomogłem, ale zycze powodzenia.
    Zwyciezcy maja zawsze racje.

  7. #7

    Domyślnie

    Dla starszych jest konwencjonalne łóżko. To rozwiązanie dla młodych i sprawnych.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał noname2 Zobacz post
    Taki temat juz był w mamstartup. Zreszta wszystko już bylo.
    Panie, z porothermu sie buduje a nie z jakichś paneli.
    Domy z poddaszem użytkowym sie stawia a nie jakieś "popaprańce". Rzeczy się komplikuje a nie upraszcza.Nie moze być prosto, bo to oznacza biednie a nie przebiegle/scwanie
    YT spływa ciekawymi pomyslami.
    Prosty tani, ciepły dom, szczelny w 3 tygodnie. Abstrakcja? Wbrew pozorom banał. Ale to jest pod prąd.. Czyli do dupy.
    Nie pomogłem, ale zycze powodzenia.
    Zwyciezcy maja zawsze racje.
    Było za 30 tysięcy, ja chcę zbudować za 20.

    Nie interesują mnie budynki na 100 lat, w zupełności wystarczy taki na 15-20 lat [a potem szybki recycling] - i tak albo się znudzi albo przestanie odpowiadać potrzebom użytkownika. Nie wiem skąd to parcie do budowania na 3-4 pokolenia? To znaczy wiem - dom jako inwestycja [wymuszone przez wysoki koszt budowy i kredytu na jej opłacenie].

    Patrząc jednak od strony budowania we własnym zakresie metodami konwencjonalnymi [fundamenty, cegły, beton, izolacja] - wszystko ciężkie, drogie, z kredytem który wisi niczym łańcuch na szyi. Nie dziękuję.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jestem młoda i sprawna. I złamałam nogę...
    Stąd moja niechęć do jakichkolwiek schodów i drabin w domach.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Trzymam kciuki, sam będę taki domek stawiał dla gości/rodziny
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jestem młoda i sprawna. I złamałam nogę...
    Stąd moja niechęć do jakichkolwiek schodów i drabin w domach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budynek3.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	378375

    "Piętrowe" łóżko to raczej mało popularne rozwiązanie - poza pokojami dziecięcymi. Zdaję sobie sprawę, że jest to dość ekstrawagancka propozycja
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 12-01-2017 o 20:06

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Trzymam kciuki, sam będę taki domek stawiał dla gości/rodziny
    Jaki budżet? Jako dom [z pozwoleniem] czy budynek [na zgłoszenie]?

  13. #13

    Domyślnie Budynek MINIMUM

    Witam

    Słowem wprowadzenia - nie jestem do końca pewien czy to właściwe forum na pisanie o moim projekcie ale od czegoś trzeba zacząć.

    Mój projekt jest na pograniczu kilku dziedzin - budowania systemem gospodarczym, domu drewnianego, domu energooszczędnego - najbardziej pasowałby do kategorii "mikro domów" gdyby Murator taką kategorię stworzył.

    Od pewnego czasu "chodził za mną" temat samodzielnej budowy niewielkiego domu. Szukałem informacji nt. micro living i ogólnie bardzo małych budynków mieszkalnych [w domyśle tanich i szybkich w budowie].

    Znalazłem interesujący projekt budynku gospodarczego [na zgłoszenie] który może spełniać funkcje mieszkalne. Przyglądając się zastosowanym rozwiązaniom doszedłem do wniosku, że być może mógłbym stworzyć jeszcze prostszy i tańszy budynek.

    W międzyczasie zdałem sobie sprawę, że tworzenie takiego projektu jest ciekawsze niż samo budowanie i postanowiłem skupić się na procesie twórczym. Jeden ze znajomych wyraził zainteresowanie zbudowaniem budynku wg. projektu więc będzie okazja przetestować go w praktyce.

    Lista zaktualizowanych założeń wstępnych dla projektu BUDYNEK MINIMUM

    Powierzchnia użytkowa: ok 30m2 [zabudowy do 35m2]
    Koszt „pod klucz”: 20 tysięcy złotych
    Czas realizacji: 15 dni roboczych
    Robocizna: 2 osoby dorosłe [z ewentualnymi pomocnikami gdyby byli potrzebni]
    Technologia wykonania ścian, podłogi, stropodachu: panele SIP
    Fundamenty słupowe
    Dach płaski
    Ogrzewanie DO USTALENIA
    Elewacja: Blacha trapezowa
    Pokrycie dachu: Papa [2 warstwy]
    Wykończenie ścian: płyty gipsowo-kartonowe
    Okna: PVC
    Drzwi: Metalowe z ociepleniem

    Źródło oszczędności to zastosowana technologia oraz użyta "metoda gospodarcza" tj. wykonanie większości prac we własnym zakresie,
    • wykonanie fundamentów
    • przygotowanie paneli SIP
    • konstrukcja podłogi
    • wznoszenie ścian
    • konstrukcja stropodachu
    • krycie elewacji
    • pokrycie dachu
    • wstawianie okien i drzwi
    • układanie podłogi
    • mocowanie płyt gipsowo-kartonowych


    Dla uzdolnionych również wykonanie instalacji elektrycznej [oczywiście konieczne jest "odebranie" jej przez uprawnionego specjalistę] oraz wodociągowej.

    Wstępny kosztorys [nie uwzględniający wszystkich kosztów] w załączniku.
    Attached Files
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 15-01-2017 o 14:08

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Podstawowe pytanie to dla kogo ma być ten dom. Dla rodziny 30m2 to nieporozumienie. Poza tym. Samodzielne wykonanie paneli SIP nie jest ani proste ani tanie. Jeżeli już tania samoróba to szkielet, bo nie trzeba specjalnie fundamentu. 20 tyś jest kompletnie nierealne.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 15-01-2017 o 15:29
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    W tej cenie to tylko

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	540x405_domek-holenderski-do-1043991.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	31,2 KB
ID:	378627

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Podstawowe pytanie to dla kogo ma być ten dom. Dla rodziny 30m2 to nieporozumienie. Poza tym. Samodzielne wykonanie paneli SIP nie jest ani proste ani tanie. Jeżeli już tania samoróba to szkielet, bo nie trzeba specjalnie fundamentu. 20 tyś jest kompletnie nierealne.
    Dla rodziny nie, dla 2 osób może, dla 1 osoby tak.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budynk2.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	378635

    Samodzielne wykonanie paneli SIP to kwestia którą obecnie "drążę". Zasadniczo używa się klejów PU - dwuskładnikowych ew. jednoskładnikowych aktywowanych wilgocią. Niektóre kleje wymagają użycia prasy do uzyskania odpowiedniego nacisku. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki niskoprężnej.


    Co do samej konstrukcji - szkielet wykluczam. Konstrukcja nieszczelna, skomplikowana, pracochłonna. Patykom moje zdecydowane nie.
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 15-01-2017 o 18:25

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    W tej cenie to tylko

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	540x405_domek-holenderski-do-1043991.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	31,2 KB
ID:	378627
    Życie zweryfikuje

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Budynek gospodarczy raczej nie może spełniać funkcji mieszkalnej, dlaczego nie robisz "budynku rekreacji indywidualnej"?

    Mikro living powiadasz? Ciekawe jaki procent młodych ludzi mieszka w kawalerkach <30m2, wiec w naszych realiach mikro living jest popularny

    Parterówka to jak nic dobre miejsce do zastosowania płyt warstwowych (blacha - pur/pir - blacha), także na ściany.

    Jednym z powodów dla których ja wybrałem dach skośny jest to że nie trzeba go zabezpieczać przed stojącą wilgocią, dajesz płyty warstwowe i niczym więcej się nie martwisz, w twoim przypadku może się okazać że papa to najdroższy element dachu a uszczelnienie to koszmar
    Chociaż nie do końca wiem jak wygląda stosowanie płyt warstwowych na płaskim dachu, może ich też nie trzeba zabezpieczać, albo może są jakieś kleje uszczelniające połączenia.

    Opisz może bardziej konstrukcję dachu, jak dobrałeś elementy konstrukcyjne do obciążeń śniegiem?

    Elewacja z blachy trapezowej wydaje się trochę mało "przyjazna".

    Dla mnie szkielet czy SIP z OSB/styro to żadna różnica pod względem szczelności - jak się dostanie woda to cierpisz, a prędzej czy później się dostanie, dlatego powinno się jej ułatwić wyjście. Dlatego też nie lubię wełny w takich zastosowaniach. Sam założyłem że konstrukcja ściany powinna umożliwiać ewentualną ucieczkę wilgoci stąd brak OSB na zewnątrz.

    20 tys według moich obliczeń jest bardzo realne
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Miałem napisać w podobnym tonie co ACCel, ale obawiałem się że zostanę posądzony o reklamę.
    Jestem fanem płyty warstwowej zwłaszcza na dachu. W takim mikrodomku płyta warstwowa na dachu spełni trzy zadania: dach jako osłona przed opadami, doskonałą izolację termiczną i sufit. Stosując wspomniany materiał na ściany można obłożyć od wewnątrz płytami gk, sklejki, korkiem, aby ocieplić przestrzeń blaszanego pudełka. W takim domu konieczna jest wentylacja reagująca na wilgotność we wnętrzu bo przegrody nie posiadają żadnej jej akumulacji.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Samodzielne wykonanie paneli SIP to kwestia którą obecnie "drążę". Zasadniczo używa się klejów PU - dwuskładnikowych ew. jednoskładnikowych aktywowanych wilgocią.
    Niektóre kleje wymagają użycia prasy do uzyskania odpowiedniego nacisku. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki niskoprężnej.
    w wiekszosci klejow jednoskladnikowych, przynajmniej na liniach automatycznych i polautomatycznych.
    wszystkie kleje poliuretanowe potrzebuja H2O a w zasadzie CO2, ktore powstaje w czasie reakcji z woda.
    klejenie wszystkich elementow warstwowych wymaga prasy. polozyc i poczekac az sie sklei sie nie da.
    pianka to nie klej. owszem sklei ale to nie bedzie sensowna spoina
    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Co do samej konstrukcji - szkielet wykluczam. Konstrukcja nieszczelna, skomplikowana, pracochłonna. Patykom moje zdecydowane nie.
    odpusc sobie taki panel z funkcja nosna bo to duze ryzyko i bardzo wiele niewiadomych a jesli juz to zrob rame i poszyj SIP-em jakos stezeniem calosci. tracisz troche wlasciwosci takiego elementu ale unikasz kupy problemow .

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony