dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Program do oszacownia OZC

    Witam
    Polecacie jakiś program do oszacowania OZC? Tak, aby nie był zbyt skomplikowany, ściągnąłem audytor OZC, ale nie za bardzo go ogarniam.

    Znalazłem fajny program o nazwie optima na cieplej.pl, ale wersja testowa liczy tylko EP, a pełna kosztuje 600 zł. Chodzi mi głownie o to, żeby zobaczyć rzeczy typu jaki wpływ na zapotrzebowanie cieplne będzie miało to ile i jakiego dam styropianu, albo różnice miedzy zwykłym a ciepłym montażem.

    Macie coś godnego polecenia?

  2. #2

    Domyślnie

    Audytor OZC. Fajna zabawa na długie zimowe wieczory. Da się ogarnąc, trochę z neta, trochę z instrukcji. A jak już masz zrobiony projekt tam (jak go wklepiesz) to wtedy możesz sobie porównywac do woli
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  3. #3

    Domyślnie

    Też mam Audytora OZC i na razie powoli się go uczę, bo nie jest do końca prosty. Trzeba trochę czasu mu poświęcić. Szukałem czegoś prostszego ale nie znalazłem.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Witam
    Polecacie jakiś program do oszacowania OZC? Tak, aby nie był zbyt skomplikowany, ściągnąłem audytor OZC, ale nie za bardzo go ogarniam.

    Znalazłem fajny program o nazwie optima na cieplej.pl, ale wersja testowa liczy tylko EP, a pełna kosztuje 600 zł. Chodzi mi głownie o to, żeby zobaczyć rzeczy typu jaki wpływ na zapotrzebowanie cieplne będzie miało to ile i jakiego dam styropianu, albo różnice miedzy zwykłym a ciepłym montażem.

    Macie coś godnego polecenia?
    Domek parterowy dość łatwo się w audytorze sprawdza, trudniej z piętrowym o skomplikowanej formie. Jak prosty to idzie łatwo. Musisz pamiętać że podaje się wymiary w osiach przegrody. Jak w pomieszczeniu jest szerokość 300cm to podajesz długość w osiach czyli przykladowo zewnętrzna to BK+15cm styro ma gr.40cm a działówka 12cm więc wymiar osiowy wpisujesz 300+20+6=326cm. Musisz dobrze wypisać sobie wszystkie przegrody, okna, drzwi a potem to wrzucić przy wyznaczaniu pomieszczeń. trzeba też pamiętać że to jest z grubsza sprawdzanie więc nawet jak coś tam wyjdzie to i tak warto potem zamówić u profesjonalisty fachowe obliczenia do gotowego projektu bo on uwzględni wszystko to co potrzeba na dzień dzisiejszy by wynik był jak najbardziej miarodajny.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Od siebie dodam, że warto uwzględnić i załadować wszystkie mostki cieplne. W OZC nie musisz modelować wszystkich ścian, pomieszczenia w danej grupie temperaturowej można traktować jako jedno wielkie pomieszczenie (troszkę mniej roboty).

    Odnośnie programów jest jeszcze Arkadia Termo, ale ma podobny stopień skomplikowania, może nieco bardziej intuicyjny interfejs, ale za to pełne funkcje są dostępne tylko czasowo (wersja demo).

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Używam arkadii, ale można się pogubić w zliczaniu mostków termicznych, to jest największy problem .. jak by był model 3d wyświetlany, ok
    wybieram naroża i widzę, które wybrane, które nie.. Ale to metoda zgoła.. zgaduj zgadule..
    Nic nie zastąpi arkusza kalkulacyjnego i symulacji, może nie długo będzie już 3D .. ale już 2d daje duże pole manewru..
    A resztę robi się w arkuszu kalkulacyjnym. I taką drogę polecam.. wtedy jest jasno co gdzie i jak.. tylko chwilę schodzi zakodowanie
    wzorów, rozpisanie - ale później już z górki.. Zwornikiem zawsze jest Ht (Htr i Hve) wyrażone w W/K..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony