dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie przewodowy system domu inteligentnego

    Witam, informacji o domu inteligentnym jest tyle w internecie że idzie ogłupieć. Przeczytałem gdzieś że jak ma się dom w stanie jeszczze surowym przed elektrykiem to lepiej włożyć w niego przewodowy system domu inteligentnego. O ile dobrze zrozumiałem system ten jest sterowany za pomocą smartfona ale łączy się on kablami a nie jakimiś chipami radiowymi, w sensie że np. 9 rolet idzie sobie kabelkiem do centrali a centrala już zdalnie sterowana jest aplikacją. Ponoć chipy radiowe są zawodne dlatego wole system przewodowy póki mam jeszcze możliwość. Możecie napisać jaka firma zajmuje się automatyką: światła, ogrzewania (termostatami), otwieraniem bramy frontowej, garażowej, furtki, alarmu, roletami, kamerami, oświetlenia zewnętrznego? no i oczywiście za rozsądną cenę

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki Rybczak na namiary. Zadzwoniłem i.. strzał w dziesiątkę- umówione spotkanie na poniedziałek. Oby jeszcze tylko nie wycenili mi tego zbyt słono pozdro

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leszekwolski

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    21

    Domyślnie

    Z jakiej części Polski jesteś? Możesz napisać PW wtedy podam namiary na kogoś z okolicy zajmującego się przewodowy mi systemami z Twojej okolicy.

  4. #4

    Domyślnie

    podziękował meil wysłany, zobaczymy co z tego będzie. Jako ciekawostka napiszę także że skontaktowałem się z instalatorem fibaro i ja mu mówię że chce instalacje przewodową bo akurat jestem na etapie przed elektrykiem a doszły mnie słuchy że bezprzewodowa jest zawodna i traci łączność a on do mnie że przewodowy system to bezsens pozatym po co mi kilometry kabli w domu a na dodatek dodał że owszem z 5 lat temu były kłopoty z utratą łączności ale to już przeszłość i w dzisiejszych czasach bezprzewodówka działa perfecto

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    donkichotdon

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Pewnie uległy w tym czasie zmianie prawa fizyki No cóż może instalator był świeżo po szkoleniu gdzie mu takich rzeczy nakładziono do głowy.

  6. #6

    Domyślnie

    system przewodowy - lepszy. Z takimi opiniami się spotykam, ale też jest przy nim więcej zachodu. Żeby zrobić bezprzewodowy wystarczy że elektryk powstawia głębsze puszki aby się moduł zmieścił a przy przewodowym trzeba umawiać elektryka z Panem od int domu, owy Pan będzie tłumaczył na czym to polega, elektryk wyceni dodatkowo tą pracę+ trzeba zapłacić za przewody rzecz jasna. Gdyby system bezprzewodowy na 100% działał sprawnie to byłby lepszym rozwiązaniem (bo łatwiejszym w stworzeniu). Sam nie wiem co wybrać, chyba droższy przewodowy.. też tak sądzicie?

  7. #7

    Domyślnie

    Nikt nikogo nie musi umawiać, po prostu inwestorzy zapominają (oszczędzają ? ..) na podstawowej rzeczy - projekt. Uzgadniasz z projektantem czego oczekujesz, on wrysowuje co gdzie ma być, jakie przewody, przekroje, typy, na tej podstawie "zwykły" elektryk przygotuje Tobie instalację, to jest jedyny i słuszny sposób na instalację IB, ty masz, papier, wykonawca go także podpisuje - nikt do nikogo nie ma żalu. Przy wykańczaniu czy to przewodowego czy bezprz. potrzebna jest już kumata osoba, "zwykły" elektryk i standardową inst. może spieprzyć, bez projektu kolego może się okazać że cała Twoja instalacja nadaje się tylko do d..y, ostateczny wykonawca będzie zwalał na instalatora, instalator na niego, albo na producenta sprzętu - przemyśl to.
    Odpowiedziałeś sobie - droższy, przewodowy.

  8. #8

    Domyślnie

    Właśnie tego się obawiam że gdy coś nie będzie działać będzie przerzucanie się winą, to już całkowicie normalne w tym kraju. Przyznam że chętnie postawiłbym na fibaro bo ponoć przychodzą, robią raz dwa swoją robotę i smart dom zainstalowany, a ci od przewodowego wprowadzają za dużo kombinacji i temat jest na mojej głowie mimo że w ogóle nie rozumiem ich "języka", chaos w głowie.. Najchętniej to bym powiedział co chcę, mieć tak zrobione, zapłacić i użytkować. Jednak zaobserwowałem że grenton nie bardzo podchodzi w ten sposób, no chyba że zapłacę 4000zł (osobiście mogę jedynie wyśmiać taką cenę bo właściwie to powinni czynić taki nadzór w cenie która już jest wysoka(ponad 4000zł netto za zainstalowanie systemu na przygotowanych kablach)) za ich nadzór nad elektrykiem (czy oby na pewno robi to dobrze).

    Może się wypowiedzieć ktoś kto posiada smart dom na z wave i powiedzieć jak się ma sprawa współpracy/łączności urządzeń? naprawdę z wave jest taki zawodny czy może po tych kilkunastu latach poprawiła się sytuacja?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Jednak zaobserwowałem że grenton nie bardzo podchodzi w ten sposób, no chyba że zapłacę 4000zł (osobiście mogę jedynie wyśmiać taką cenę bo właściwie to powinni czynić taki nadzór w cenie która już jest wysoka(ponad 4000zł netto za zainstalowanie systemu na przygotowanych kablach)) za ich nadzór nad elektrykiem (czy oby na pewno robi to dobrze).


    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Może się wypowiedzieć ktoś kto posiada smart dom na z wave i powiedzieć jak się ma sprawa współpracy/łączności urządzeń? naprawdę z wave jest taki zawodny czy może po tych kilkunastu latach poprawiła się sytuacja?
    Z-wave to przede wszystkim 'zrób to sam'. Sam administruj, sam aktualizuj, sam sobie napisz skrypt w LUA. Z-wave jest na tyle stabilny, na ile zaawansowany jest jego użytkownik. Dobrych gości od z-wave jest może kilkunastu w PL (praktycznie sami programiści).

  10. #10

    Domyślnie

    no to mnie nie pocieszyłeś bo ja mimo zawodu technik informatyk nigdy nie podołałem nawet najprostszemu zadaniu na lekcji programowania i się nie nadaje (programowanie to dla mnie coś na wzór chińskich znaków heheh). Może jakaś alternatywa, może grenton ale z innego miejsca w którym pracownicy konkretniej podchodzą do klienta i nie obarczają biedaka odpowiedzialnością o rozprowadzenie kabli tylko pomagają przez ten temat przebrnąć (co jest do cholery w ich interesie..) a nie przekazać informacje elektrykowi i mieć wszystko w nosie, tylko na gotowe przyjść zamontować, wziąć pieniążki w się pożegnać

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    ... Jednak zaobserwowałem że grenton nie bardzo podchodzi w ten sposób, no chyba że zapłacę 4000zł (osobiście mogę jedynie wyśmiać taką cenę bo właściwie to powinni czynić taki nadzór w cenie która już jest wysoka(ponad 4000zł netto za zainstalowanie systemu na przygotowanych kablach)) za ich nadzór nad elektrykiem (czy oby na pewno robi to dobrze).
    hmm, ale te 4 tys to konkretnie za co ? Warto opisać jaki zakres prac, co należy do integratora, co przygotował elektryk, ile jest wejść/wyjść w systemie, jakie wyłączniki, manipulatory LCD, oprogramowanie, ilość logik, co z czujkami, co z przyłączeniem np. rolet, co z ich sprawdzeniem, co z przygotowaniem zabezpieczeń, kamery cctv, videodomofon, ogrzewanie - siłowniki, sterowanie kotłem, kominek, jakieś moduły IR, podprowadzeniem zasilań pod aparaty 230V - kto to czym się zajmuje, gdzie jest rozdział prac ?
    Przewody w rozdzielnicy czy obok, podprowadzone w docelowe miejsca modułów, podpięte PE , N-ki ? Jest masa rzeczy które należałoby ustalić i uściślić, niestety nawet przy najlepiej przygotowanym opisie i tak zdarzają się zgrzyty. Na jednej z budów, gdzie "tylko" pozostały do podłączenia moduły w rozdz. przygotowanie samej rozdzielnicy, ustawienie jej oraz wprowadzenie do środka przewodów - to kilka dni - całość około 2 miesięcy pracy, dojazdów, czasie spędzonym przed komputerem, uzgodnienia z inwestorem, dokumentacjami itd.
    4000zł netto, dużo , mało ? panowie, bądźmy poważni, jak rzucamy jakimiś kwotami, to napiszmy za co to jest.

  12. #12

    Domyślnie

    te 4000 to za nadzór przygotowania przewodów, wtedy dostaje gwarancje że to wszystko działa bo panowie przyjadą i będą kontrolować czy wszystko jest przygotowywane tak jak powinno. Jak nie zapłace to oni mogą wszystko wyjaśnić mojemu elektrykowi i na tym ten temat się kończy . Całą elektryke, rozprowadzenie przewodów do automatycznej bramy wjazdowej, garażowej, furtki, przewody pod domofon, pod dzwonek, elektryczne rolety, , czujki pod alarm, przewody pod kamery przygotuje mi elektryk. Ja zautomatyzować sobie chcę: oświetlenie, reku, brama frontowa, garażowa, furtka, czujka dymu, klima, sterowanie termostatami, alarmem, kamerami, roletami i nawadnianiem ogrodu. Dostałem przyzwoitą wycenę (12tyś brutto bez przewodów i ich rozprowadzenia). Za to samo w fibaro 15tyś brutto na systemie z wave

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    te 4000 to za nadzór przygotowania przewodów, wtedy dostaje gwarancje że to wszystko działa bo panowie przyjadą i będą kontrolować czy wszystko jest przygotowywane tak jak powinno. Jak nie zapłace to oni mogą wszystko wyjaśnić mojemu elektrykowi i na tym ten temat się kończy . Całą elektryke, rozprowadzenie przewodów do automatycznej bramy wjazdowej, garażowej, furtki, przewody pod domofon, pod dzwonek, elektryczne rolety, , czujki pod alarm, przewody pod kamery przygotuje mi elektryk. Ja zautomatyzować sobie chcę: oświetlenie, reku, brama frontowa, garażowa, furtka, czujka dymu, klima, sterowanie termostatami, alarmem, kamerami, roletami i nawadnianiem ogrodu. Dostałem przyzwoitą wycenę (12tyś brutto bez przewodów i ich rozprowadzenia). Za to samo w fibaro 15tyś brutto na systemie z wave
    Jedyna sytuacja w której firma wykonująca instalację automatyki mogłaby odpowiadać za wykonanie instalacji elektrycznej to zlecić im wykonanie wszystkiego. Często jest tak, że klient zleca nam wykonanie tylko instalacji inteligentnej automatyki a samą elektrykę komuś innemu. Powód zwykle jest taki, że albo nie mamy czasu na elektrykę a klient chce już zaczynać, albo ma swojego elektryka, albo nasza oferta wykonania elektryki jest dla niego za droga. Tyle że w takich wypadkach nigdy nie odpowiadamy za wykonanie elektryki. Musiałbym tam wysłać elektryka lub automatyka który stoi i pilnuje instalacji każdego kabla, więc co za sens ma wykonywanie elektryki przez kogoś innego skoro i tak ten czas trzeba poświęcić. Rozwiązuje się to w taki sposób że poświęcam elektrykom 2 godziny na małe przeszkolenie, do kompletu dorzucam poradnik jak wykonać takie okablowanie i nr. tel. żeby dzwonili jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości. Oczywiście najlepiej dokumentację jeśli był czas żeby ją przygotować. Ogarnięty elektryk bez problemu poradzi sobie z takim okablowaniem, ale zdarzają się perełki na co już nic nie poradzimy. Miałem sytuację że zewnętrzny elektryk na koniec wziął się za okablowanie rolet i zrobił to na resztkach kabli, każda roleta innym kablem. Jedna była na 3x1,5 inna na 5x2,5, dziwiłem się że na skrętce żadnej nie zrobił. A przed instalacją zapewniał że wszystko zrozumiał.

    Jest jeszcze inna sytuacja kiedy ja zlecam to wykonanie zaprzyjaźnionej firmie elektrycznej za którą mogę ręczyć i jedynie wtedy, za wyjątkiem sytuacji kiedy sami to robimy mogę odpowiadać za wykonanie instalacji elektrycznej.

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Jednak zaobserwowałem że grenton nie bardzo podchodzi w ten sposób, no chyba że zapłacę 4000zł (osobiście mogę jedynie wyśmiać taką cenę bo właściwie to powinni czynić taki nadzór w cenie która już jest wysoka(ponad 4000zł netto za zainstalowanie systemu na przygotowanych kablach)) za ich nadzór nad elektrykiem (czy oby na pewno robi to dobrze).
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Grenton to producent a nie firma wykonująca instalacje elektryczne. Mogą cię jedynie odesłać do przeszkolonego elektryka, ale nie sądzę że w jakikolwiek sposób będą chcieli odpowiadać za jego prace.

  14. #14

    Domyślnie

    rzeczywiście, napisałem to mało zrozumiale. Nie grenton tylko punkt który współpracuje z producentem grenton i wykonuje ID na ich podzespołach, tak zwani dystrybutorzy

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    donkichotdon

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Dokładnie to wygląda jak napisał @iF-Jimi . Niektórym elektrykom trudno jest przestawić się na głębokie puszki, a co tu dopiero mówić o bardziej rozbudowanych instalacjach. Ostatnio taką instalację wykonywałem równoległe z elektrykiem i jakoś szło. Co z tego jak rozdzielnię podłączał już sam

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Ja zautomatyzować sobie chcę: oświetlenie, reku, brama frontowa, garażowa, furtka, czujka dymu, klima, sterowanie termostatami, alarmem, kamerami, roletami i nawadnianiem ogrodu. Dostałem przyzwoitą wycenę (12tyś brutto bez przewodów i ich rozprowadzenia). Za to samo w fibaro 15tyś brutto na systemie z wave
    Możesz napisać od kogo taka wycena? Chętnie bym ich poprosił o wycenę. Dostałem aktualnie wyceny które przekraczają mój budżet i szukam czegoś w bardziej normalnych cenach. Szukam czegoś koniecznie na kablach, bezprzewodówka odpada.

    Jeśli ktoś inny też ma jakieś dobre namiary to będę wdzięczny.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patryksirl

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zacznę od tematu wątku, nie można i nie da się odpowiedzieć jakie, ile i jak mają być położone przewody. Bo to wszystko zależy od projektu (od tego czego oczekujecie i jaką markę systemu wybierzecie)
    Panowie czytam wasze wpisy i jestem trochę załamany. Sam jestem na etapie planowania mojego przyszłego domu, szukam i czytam o domach inteligentnych bardzo dużo. Na dobrą sprawę na rynku są tylko dwie marki takich systemów na, na które warto zwrócić uwagę: 1. Satel 2 KNX, ja osobiście odkopałem na googlach i youtube trzecią opcje choć jak na razie jest to opcja zrób to sam, bo nie znalazłem jeszcze firmy która by to robiła mianowicie system na Raspberry PI + Arduino z obsługom Domoticz (open source) - jest o tyle fajne rozwiązanie, że jest dosyć tanie i można samemu dużo zrobić. Ale wracając do sedna, uważam, że bez profesjonalnego projektu nie można się brać za inteligentny dom - choć tu zależy znowu od tego co chcemy mieć i co rozumiemy inteligenty dom. Przy inteligentnym rozwiązaniu nie są potrzebne kable elektryczne w każdym włączniku światła a wystarczy np zwykła skrętka .

    Ja osobiście dopiero planuje co chce mieć i jak ma to wyglądać ale mam już zarys funkcji i możliwości co ten system będzie posiadał. Trudniej będzie mi teraz znaleźć wykonawce i zdecydowania się na konkretną markę. Wcześniej myślałem o Satelu bo jest prosty i nie potrzeba programistów, jakiś bardziej zaawansowanych prac przy konfiguracji osobistej czy później zmiany funkcji w systemie, jak piszą użytkownicy nie tylko na tym forum ale i na innych stronach o KNX (choc wielu uzytkoników go wybiera do mnie nie przemówił). Teraz zastanawiam się na tym trzecim rozwiązaniem bo też wydaje się bardzo fajne, funkcjonalne i nie skomplikowane.
    Ktoś tu wspominał firmę FIBARO bezprzewodową, niech nie wierzy, w żadne obietnice i technologie bezprzewodowe, kabel to zawsze kabel, jeśli planuje budowę, robi remont niech wybiera kabel, Fibaro jest opcją dla tych co już mają dom gotowy i chcą go zrobić inteligentnym. Odsyłam do forum firmy Fibaro i narzekań i ciągle skargi na ten system ich klientów. Mają świetne reklamy, dobrą promocje, ale bywa czasem tak, że sygnał bezprzewodowy ma problem z przebiciem się przez jedną ścianę z pokoju do pokoju.

    Jeśli zna ktoś jakieś dobre sprawdzone firmy w mazowieckim, które robią projekty takich inteligentnych domów na Satelu lub Rasbbery Pi proszę o kontakty chętnie je sprawdzę i dowiem się czy są wstanie i za ile zrobić taką instalacje.

    Co mnie interesuje:
    Sterowanie:
    głosem - opcjonalnie (widziałem że można i nie jest to jakaś super technologia Nasa)
    Nawadnianie
    Brama, furtka, garaż, drzwi frontowe
    Wideodomofon
    Kamery
    Zamykanie rolet i okien w poddaszu
    Rolety, zaluzje, zaslony
    Ogrzewanie
    Gniazdka elekt. on/off
    Zawory wody otworz/zamknij
    Brama na długie światła - opcjonalnie
    Światło i natężenie światła
    Mata projekcyjna rozwiń/zwiń
    Sterowanie rekuperacja i klimatyzacja
    grzanie wody

    Czujniki:
    Okna i drzwi (czy otwarte)
    Dymu
    Smog
    zalania
    temperatury wew (wszystkie pomieszczenia)
    temp zew. (powietrze, budy gosp, basen woda)
    ruchu - wykrywanie obecności
    wilgotność (dom, ogród, bud gosp)
    Pogodowy (np. deszcz)
    Zmierzch (dzień/noc)
    system lokalizacji GPS
    System SMS i email
    zużycie prądu
    Deszczówka - ile wody w pojemniku

    Sceny:
    tryb nocny/wyjazdu/wyjścia i powrotu z-do domu itd.
    światła dom i ogród itd.
    symuluje ze ktoś jest w domu
    rolety się same odsłaniają i zamykają
    podlewanie
    rozbrajanie alarmu ze strefy do strefy
    itd.

    Takie podstawie rzeczy jakie powinny być w inteligentnym domu. Do czegoś takiego musi być projekt. Żaden elektryk czy firma nie wykona tego z palca... trzeba mieć plan i trzymać się wytycznych przy wykonaniu. Czekam na jakieś kontakty do firm które mogą sprostać takiemu zadaniu. Chętnie pogadał bym też z kimś kto wykonuje takie instalacje z doświadczeniem i jest fachowcem a nie "fachowcem"
    Ostatnio edytowane przez patryksirl ; 03-03-2017 o 21:46

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Na dobrą sprawę na rynku są tylko dwie marki takich systemów na, na które warto zwrócić uwagę: 1. Satel 2 KNX, ja osobiście odkopałem na googlach i youtube trzecią opcje choć jak na razie jest to opcja zrób to sam, bo nie znalazłem jeszcze firmy która by to robiła mianowicie system na Raspberry PI + Arduino z obsługom Domoticz (open source) - jest o tyle fajne rozwiązanie, że jest dosyć tanie i można samemu dużo zrobić.
    Ciekawe zestawienie, KNX i Satel. Życzę powodzenia przy realizacji tych wszystkich funkcji na systemie alarmowym. Trzecia opcja oczywiście jest bardzo interesująca, ale jako "zrób to sam". Stworzenia oprogramowania pod taki system nie jest takie proste i sporo kosztuje. Urządzenia KNX są droższym rozwiązaniem, ale płacimy też za to, że ktoś przetestował ten sprzęt i oprogramowanie.
    Kolejna sprawa to urządzenia wykonawcze i sensory. Sama aplikacja na komputerze, to dopiero początek systemu. Jeszcze trzeba w jakiś sposób włączać światło, więc samo Raspberry Pi, to jeszcze za mało.

    Ja zajmuję się takimi instalacjami i też kiedyś myślałem, że najlepszym pomysłem jest stworzenie systemu od podstaw. Na szczęście już tak nie myślę . Można powiedzieć, że każda funkcja w inteligentnym domu jest stosunkowo prosta, do póki myślimy o włączaniu jednego obwodu oświetleniowego, sterowaniu jedną roletą. Dokładanie kolejnych obwodów, przycisków, czujników znacząco komplikuje sprawę.

    Ale życzę udanych prób. Chętnie poczytam, jak działa inteligentny dom skonstruowany w ten sposób.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post

    Ale życzę udanych prób. Chętnie poczytam, jak działa inteligentny dom skonstruowany w ten sposób.
    przecież wszyscy znamy już zakończenie tej historii, szczególnie że to takie minimalne wymagania dla IB

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patryksirl

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie napisałem że będę to robił sam. Szukam firmy i wykonawców. Ale nie napisałem też nie wiadomo czego... przecież to podstawowe funkcje ID. Wiadomo i oczywiste jest że zestawianie tego w jeden system to wyzwanie ale nie jest do zrobienia, jeśli zestawi mi ktoś do jednego systemu instalacje to sam jestem wstanie napisać sobie sceny i funkcje co i kiedy ma się robić. Szukam firmy która przygotuje mi projekt i będzie umiała go wykonać wg mnie dla firmy z wieloletnim doświadczeniem to nie jest żadna magia. Wiem jakiego efektu końcowego oczekuje i tego szukam.


    Nie zestawiam KNX i Satela razem, wymieniłem tylko wg mnie dwie najpopularniejsze marki które pojawiają się praktycznie na każdym forum czy w wielu filmach. Nie porównuje ich do siebie bo, aż tak się nie znam, żeby sobie na to pozwolić. Wiec nie wprowadzaj zamętu do mojej wypowiedzi. Chętnie poczytam o innych markach które są godne uwagi jeśli jakieś wymienisz. A najlepiej podaj też namiar do instalatorów którzy znają się na rzeczy i potrafili poradzić sobie z tematem.

    Jeśli chodzi o maline, to śledzę kanał na YT chłopaka z Krakowa który zrobił sobie właśnie taki ID w swoim własnym mieszkaniu z takimi funkcjami które wymieniłem wyżej. Pokazuje i opisuje on tam wszystko krok po kroku czego użył i jak wykonał. Sam zaprezentował swoją szafę i rozwiązania które zastosował i pokazuje swój system. Ale jest to "zrób to sam".
    Ostatnio edytowane przez patryksirl ; 03-03-2017 o 21:43

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony