dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie poddasz pianką czy warto - poddasze mieszkalne pomocy !!!

    Witam

    Jak w temacie planuje ocieplić dach ( poddasze mieszkalne ) dach kopertowy ( dach pokryty dachówką creator futrua fines ) fachowiec od więźby proponuje mi piankę, gdzie deklasuje dawną wełne... tylko czy aby na pewno ?

    grubość krokwy to 18cm i tyle własnie chciałbym dać piany
    następnie na krokwy nabić 3cm łistwy./łaty a na nie płyty osb 2cm ( pomiędzy pianką a osb byłaby izolacja w postaci powietrza )

    a na sam koniec już karton gipsy / panele itp

    nie chce zrobić tego " jak najtaniej " a solidnie na lata ( zależy mi bardzo na jak najlepszym wyciszeniu )

    co sądzicie ? ktoś robiło podobnie ? może jeszcze coś dołożyć ?

    czy pianki w takiej grubości wystarczy ? będzie lepsza od wełny ? ( piana np poliuretanowa otwartokomórkowa poliuretanowy-purex-ng-0808nf-b2 )


    bardzo proszę o konkretne podpowiedz,Artur

  2. #2

    Domyślnie

    Niech ten fachowiec powie konkretnie, czym ta piana deklasuje wełnę. Z tego co widzę to np., jeśli chodzi o izolację cieplną to ta piana ma lambdę 0,034 - 0.037 czyli praktycznie taką samą jak wełna.
    Według mnie w Twoim rozwiązaniu nie unikniesz mostka termicznego na krokwi i ta pustka powietrzna pod nią na niewiele się zda.
    Ostatnio edytowane przez marcin_5 ; 14-12-2016 o 07:38 Powód: literówka

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Nie sądzisz, że piana deklasuje wełnę choćby pod względem szczelności przegrody?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Warto zacząć porównywać materiały ociepleniowe od deklaracji producenta.
    A więc deklarowana lambda piany PUREX NG-0808NF-B2 to 0,037 W/mK. O takiej lambdzie wełnę ROCKMIN PLUS można kupić od około 100 zł/m3 np. http://allegro.pl/listing/listing.ph...5-hou-1-5-1026
    Nasiąkliwość piany przy krótkotrwałym zanurzeniu to 12000 g/m2, a według tej samej metody badawczej (EN 1609) deklarawoana nasiąkliwość dla skalnej wełny mineralnej 1000 g/m2.
    http://www.polychem-systems.com.pl/w...nf-b2_logo.pdf
    Czy ktoś zrobił wyliczenia dla takiej połaci dachowej aby wykazać, że w przegrodzie piana otwartokomórkowa natryśnięta na deski nie będzie narażona na kondensację pary wodnej - producent tej piany podaje, że "system aplikowany MUSI być w taki sposób, aby wytworzona izolacja podczas użytkowania nie była narażona na długotrwałe naprężenia mechaniczne, a także na nawilżanie, kondensację pary wodnej oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych."
    Zastosowanie 25 cm (15+10cm) skalnej wełny mineralnej ułożonej na dachu skośnym z wykończeniem od wewnątrz płytami gipsowymi na ruszcie to izolacyjność akustyczna Rw = 52 dB. Tu do pobrania raport z badań https://drive.google.com/open?id=0B7...mN5R2VSTi16WU0
    A jaka jest izolacyjność akustyczna poddasza ocielonego pianką ?
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Warto zacząć porównywać materiały ociepleniowe od deklaracji producenta.
    A więc deklarowana lambda piany PUREX NG-0808NF-B2 to 0,037 W/mK. O takiej lambdzie wełnę ROCKMIN PLUS można kupić od około 100 zł/m3 np. http://allegro.pl/listing/listing.ph...5-hou-1-5-1026
    Nasiąkliwość piany przy krótkotrwałym zanurzeniu to 12000 g/m2, a według tej samej metody badawczej (EN 1609) deklarawoana nasiąkliwość dla skalnej wełny mineralnej 1000 g/m2.
    http://www.polychem-systems.com.pl/w...nf-b2_logo.pdf
    Czy ktoś zrobił wyliczenia dla takiej połaci dachowej aby wykazać, że w przegrodzie piana otwartokomórkowa natryśnięta na deski nie będzie narażona na kondensację pary wodnej - producent tej piany podaje, że "system aplikowany MUSI być w taki sposób, aby wytworzona izolacja podczas użytkowania nie była narażona na długotrwałe naprężenia mechaniczne, a także na nawilżanie, kondensację pary wodnej oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych."
    Zastosowanie 25 cm (15+10cm) skalnej wełny mineralnej ułożonej na dachu skośnym z wykończeniem od wewnątrz płytami gipsowymi na ruszcie to izolacyjność akustyczna Rw = 52 dB. Tu do pobrania raport z badań https://drive.google.com/open?id=0B7...mN5R2VSTi16WU0
    A jaka jest izolacyjność akustyczna poddasza ocielonego pianką ?
    Czy znajdę gdzieś informację jaka jest izolacyjność akustyczna 38 cm wełny (18+20)?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Nie sądzisz, że piana deklasuje wełnę choćby pod względem szczelności przegrody?
    Z pewnością jest szczelniejsza, ale czy tego samego efektu nie uzyskamy stosując folię paroszczelną od środka i folię paroprzepuszczalną od zewnątrz? Podbnie jak w przypadku ciepłego montażu okna.
    Nie jestem jakimś szczególnym zwolennikiem wełny, ale swojego czasu prowadziłem podobną dyskusję z majstrem, który twierdził jaka to piana jest nowoczesna i wspaniała. A jak zacząłem dopytywać o szczegóły, to okazało się, że tak wiele tych zalet nie ma.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Z pewnością jest szczelniejsza, ale czy tego samego efektu nie uzyskamy stosując folię paroszczelną od środka i folię paroprzepuszczalną od zewnątrz? Podbnie jak w przypadku ciepłego montażu okna.
    Nie jestem jakimś szczególnym zwolennikiem wełny, ale swojego czasu prowadziłem podobną dyskusję z majstrem, który twierdził jaka to piana jest nowoczesna i wspaniała. A jak zacząłem dopytywać o szczegóły, to okazało się, że tak wiele tych zalet nie ma.
    Ja również rozważałem wełnę vs pianka. Ogólnie pianka ma dużo zalet ale mimo wszystko zdecydowałem się na wełnę.
    Wełna wygrała dlatego, że:
    - planuje dość grubą warstwę ocieplenia (38 cm),
    - lepsza izolacyjność akustyczna (vide powyższy post),
    - lepsza lambda.

    Niestety największy mankament wełny to precyzja podczas układania. Tego się właśnie najbardziej boje, bo jeżeli trafi się na paproków, to nawet te 38 cm nie wiele da.

    To co mnie najbardziej zastanawia w przypadku pianki to fakt, że ludzie robią zazwyczaj grubość około 18-20 cm. Tutaj dla mnie jest to kompletnie niezrozumiałe, bo jeżeli mamy krokwie, których wysokość wynosi 18 cm, to w rzeczywistości otrzymujemy wzdłuż niej gigantyczny mostek liniowy. Oczywiście drewno jest również izolatorem, no ale o dużo gorszych parametrach niż wełna czy pianka.
    Proszę napiszcie, jak w wygląda w praktyce?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Wełna ma podstawową zaletę, nie pali się
    Dom szkieletowo murowany Do starego murowanego domu dostawiliśmy szkieletowy, stara część nieogrzewana, używana jako pralnia) Powierzchnia użytkowa szkieletu około 90m2. Izolacja: 40 cm wełny 0.039 - ściany i dach. Podłoga 25 cm styro eps 100 . Grzanie:Generalnie mamy 7,5m2 maty 170w/m2 kuchnia i łazienka
    4 adax neo 600w - sypialnia i pokój młodego( tylko 2 są włączone i tylko w nocy)
    30m2 folii grzewczej 140w/m2 salon razem 1250w + 1200w + 4200w = 6650W= 6.65kW
    Reku Thessla green 300

  9. #9

    Domyślnie

    Ja u siebie mam krokwie przykryte pianą na grubość 5-7 cm. Nie wyobrażam sobie pozostawienia krokwi nieprzykrytych.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Tylko 5 cm ocieplenia od spodu krokwi ... A dlaczego nie 15 cm ? Straty ciepła największe są przez dach więc warto tę przegrodę ocieplić ponad minimalny standard. Tu przykład ocieplania poddasza wełną w dwóch warstwach 15 + 15 cm https://youtu.be/0OBdfQngh_M
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	375896  
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Największe, proszę powiedzieć ilo procentowe?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja radzę najpierw dobrze zorientować się odnośnie różnych pian jakie znajdują się na rynku. Różne piany - różne właściwości...
    Porównując pianę do wełny biorąc pod uwagę jedynie lambdę niema najmniejszego sensu, nie bez powodu zakłada się, że 1 cm piany to jak 1,8 cm wełny. Ważną kwestią jest tu m.in opór jaki piana stawia dla przepływu powietrza, jest to diametralna różnica porównując z wełną. Idąc tym tropem, biorąc pod uwagę wszystkie właściwości materiału jakim jest piana i wełna, grubość 18 cm piany liczona jako cała przegroda (+ zabudowa itd.) spełnia normę dla dachów 0,2 odnośnie termoizolacji, dlatego też aplikując taką grubość na pewno niema się co martwić o słabą izolację.
    W kwestii samego wykonania na pewno musisz pamiętać aby uzyskać ciągłość izolacji, dlatego też MUSISZ pokryć czoło krokwi pianą, W zwykłych warunkach pogodowych różnicy nie odczujesz, ale przy dużych mrozach szczególnie w łazience mogą pojawić Ci się punkty przemarzania i może nawet wilgotna zabudowa.
    Nawiązując do nasiąkliwości o której wspomina Tomek W, jak wyżej napisałem weź pod uwagę innych producentów pianek. Wg mojej opinii - pianka Crossin Attic Soft której producentem jest PCC Prodex. Nasiąkliwość poniżej 1kg/m2, klasa palności E + 10 lat gwarancji na wykonanie przez Autoryzowanego Wykonawce.... i kolejny zarzut Tomka odnośnie akustyczności wg. deklaracji Crossin na poziomie 0,50 dB.

    Przy wełnie największe ryzyko to samo wykonanie, które szczególnie biorąc pod uwagę dach kopertowy i miejsca połączeń połaci jest BARDZO trudne do wykonania. Z reguły właśnie w tych miejscach zaczynają po czasie pojawiać się mostki termiczne spowodowane osunięciem się wełny...

  13. #13

    Domyślnie

    @Favor
    Piana, o której piszesz ma współczynnik przewodności cieplnej na poziomie 0.037, czyli porównywalnie z wełną.
    Współczynnik U na poziomie 0.2 jest ledwie wystarczający teraz. A od 2017 roku będzie za mały jeśli chodzi o przepisy dla nowobudowanych budynków mieszkalnych ( <=0.18 ).
    Piszesz słusznie, że powinno się też izolować czoło krokwi. Tylko jak to ma wyglądać w praktyce? Grubość krokwi autora wątku to 18cm. Dasz między krokwie 18cm a poźniej porobisz dodatkowe "buły" oblepiając krokwie od spodu? Jak dużo piany proponujesz od spodu?
    Proszę o wyjaśnienie.

    Aha jeszcze jedno pytanie a propos przepywu powietrza w izolacji. Jeżeli z jednej strony mam membranę wiatroszczelną a od środka poddasza dam folię paroszczelną, to gdzie będzie ten przepływ powietrza?

    Czy mogę się też dowiedzieć, kto zakłada, że 1cm piany to 1.8 wełny? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. Nie piszę o płytach PIR, bo to inna bajka.
    Ostatnio edytowane przez marcin_5 ; 16-12-2016 o 09:56

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    @Favor
    Piana, o której piszesz ma współczynnik przewodności cieplnej na poziomie 0.037, czyli porównywalnie z wełną.
    Współczynnik U na poziomie 0.2 jest ledwie wystarczający teraz. A od 2017 roku będzie za mały jeśli chodzi o przepisy dla nowobudowanych budynków mieszkalnych ( <=0.18 ).
    Piszesz słusznie, że powinno się też izolować czoło krokwi. Tylko jak to ma wyglądać w praktyce? Grubość krokwi autora wątku to 18cm. Dasz między krokwie 18cm a poźniej porobisz dodatkowe "buły" oblepiając krokwie od spodu? Jak dużo piany proponujesz od spodu?
    Proszę o wyjaśnienie.

    Aha jeszcze jedno pytanie a propos przepywu powietrza w izolacji. Jeżeli z jednej strony mam membranę wiatroszczelną a od środka poddasza dam folię paroszczelną, to gdzie będzie ten przepływ powietrza?

    Czy mogę się też dowiedzieć, kto zakłada, że 1cm piany to 1.8 wełny? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. Nie piszę o płytach PIR, bo to inna bajka.
    Nie możesz znaleźć bo to nic innego jak marketingowy bełkot.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Favor Zobacz post
    nie bez powodu zakłada się, że 1 cm piany to jak 1,8 cm wełny.
    A o co ten zakład?
    W Prodexie ktoś podpisuje taką deklarację właściwości?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    Ja szczerze mówiac nie widzę duzych róznic miedzy pianką otwartokomórkową a wełną. Piankę otwartokomórkową łatwiej montuje się w miejscach trudnych.
    Natomiast największym mitem i marketingową ściemą w przypadku materiałów otwartokomórkowych to są te deklarowane lambdy.
    Lambda deklarowana to wynik badań laboratoryjnych niewiele majacych wspólnego z rzeczywistością.
    Jeżeli nie damy dobrej paraizolacji to para wodna migrująca od zewnatrz do zewnatrz bedzie sie wykraplała we wnętrzu termoizolacji i podwyzszała lambde rzeczywistą w kosmos. A co to znaczy dobra paraizolacja? Tzn. szczelna bardzo dokładnie sklejona i nie poprzecinana gwoździami.
    Problemem wełny mieralnej jest że, z czasem opada i grubość termoizolacji spada. Tak więc ważniejsza jest stabilność wymiarów.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Ja szczerze mówiac nie widzę duzych róznic miedzy pianką otwartokomórkową a wełną. Piankę otwartokomórkową łatwiej montuje się w miejscach trudnych.
    Natomiast największym mitem i marketingową ściemą w przypadku materiałów otwartokomórkowych to są te deklarowane lambdy.
    Lambda deklarowana to wynik badań laboratoryjnych niewiele majacych wspólnego z rzeczywistością.
    Jeżeli nie damy dobrej paraizolacji to para wodna migrująca od zewnatrz do zewnatrz bedzie sie wykraplała we wnętrzu termoizolacji i podwyzszała lambde rzeczywistą w kosmos. A co to znaczy dobra paraizolacja? Tzn. szczelna bardzo dokładnie sklejona i nie poprzecinana gwoździami.
    Problemem wełny mieralnej jest że, z czasem opada i grubość termoizolacji spada. Tak więc ważniejsza jest stabilność wymiarów.
    przeciez migrujaca para wodna przez xle zrobiona paroizolacja to i wykraplanie wody dotyczy zarowno welny jak i pianki.
    Mozna wiec tez napisac ze deklarowane lamby welny to mit i marketingowa sciema.

  18. #18

    Domyślnie

    nie mogę dać pianki na krokwie bo jak później dam płyty osb...

    ale zrobię tak: nabije 4cm styrodur na krokwie a na to dopiero osb ( w ten sposób ocieplę je i zarówno uzyskam powietrze pomiędzy pianą a osb )

    pytanie mam teraz tylko dwa;

    czy trzeba dać folię na pianę ? czy jest to bez sensu ?

    jaką spr pianę wybrać ?
    Ostatnio edytowane przez ArteXisYQ23 ; 18-12-2016 o 18:25

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=br-dCWjmOX8 jak pojawiły się komentarze - to nagle nastąpiło obnażenie tego co akurat się czyni na tym filmie..
    aby przypadkiem nie wyszło...

  20. #20

    Domyślnie

    A co na tym filmie jest nie halo?
    Nie dla zbiorników bezodpływowych w nowych domach!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony