dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 27
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 529
  1. #241

    Domyślnie

    Sorki Jezier, że dalej będę drążył temat. Nie jestem upierdliwy tylko dociekliwy
    Napisałeś:
    "W prawidłowo wykonanej tzn takiej która nie zacieka, nie ma szpar między styropianem wypełnionych np zaprawą itp."
    OK, czyli pierwsze primo to dokładne przyleganie do siebie poszczególnych płyt ze styropianu. To jest jasne.
    Następny cytat z Ciebie
    "W nieszczelnościach i nieudolnym wentylowaniu połączenia styropianu z murem widzę zagrożenie"
    Piszesz o nieudolnym wentylowaniu. Czyli wg Ciebie styropian powinien maksymalnie szczelnie przylegać?
    Nie bardzo rozumiem dlaczego nie przekonuje Cię szczelina wentylacyjna powstała przy zastosowaniu styropianu ryflowanego?
    Może się mylę, ale wydaje mi się że jest to dobre rozwiązanie. Jeżeli jakaś wilgoć jednak powstanie to będzie mogła w ten sposób ujść. To tak samo jak kubełkowe izolacje ścian fundamentowych. Ta sama idea.

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    co tu gadać...

    dla różnych materiałów w zimie i w lecie (!!!)















    W projekcie mam Ytong 350 40cm...
    Też uważam, że to oddychanie ścian to raczej wada - nie zaleta.
    pozdrowienia dla Jeziera

  3. #243

    Domyślnie

    a moze by tak kilka slow komentarza do wyktesow, nie wszyscy skonczyli budownictwo.

  4. #244
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Popieram prośbę powyżej. Z tego co ja odczytałem z wykresów, to końcowe stwierdzenie autora, że buduje z 40 cm gazobetonu jest niezrozumiałe...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  5. #245
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Popieram prośbę powyżej. Z tego co ja odczytałem z wykresów, to końcowe stwierdzenie autora, że buduje z 40 cm gazobetonu jest niezrozumiałe...
    Jeszcze nie buduje... tylko tez zastanawiam sie z czego mam postawić, bo bardzo niepokoją mnie te czerwone kreski w BK.
    Zadałem temat w Jutongu i Zolbecie. Dostałem tylko marketingowy bełkot o oddychaniu ściany, najlepszej ścianie etc.

    Moje obawy:
    - na ile wykroplenie pogorszy izolacyjność termiczną BK ?
    - czy sie nie stworzy bariera (zator) lodowy dla pary i zawilgocenie postępuje lawinowo ?
    - czy zamarznięta woda nie uszkodzi ściany ?



    Czy ktoś zna jakiąś izolację opóźniacz pary w postaci płynnej (do malowania) z dyfuzyjością w jedną stronę ? (w zimie zatrzyma parę we wnętrzu, w lecie pozwoli na odparowanie do wewnątrz )


    a moze by tak kilka slow komentarza do wyktesow, nie wszyscy skonczyli budownictwo.
    Ja też nie skończyłem, więc nie będę sie mądrzył. Wnioski wyciągnijcie sami; wszystkie dane są na rysunkach. Zakreskowane pole oznacza strefę skraplania pary wodnej : im większe pole zakreskowane, tym więcej wykroplonej wody.
    Lambda - współczynnik izolacyjności cieplnej,
    delta - paroprzepuszczalność.
    Program "Termika" jest darmowy, każdy może sobie zrobić te wykresy.

    Na pewno nie zbuduję z BK docieplonego styropkiem. Wyraźnie widać potencjalny smrodek na styku ściany z ociepleniem.

  6. #246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    Połać dachu (poddasze):
    W zimie super:


    A teraz zobaczcie, co dzieje się w lecie w połaci zaizolowanej zwykłą folią PE:



    Powinno zatem dawać się opóźniacze pary (specjalne folie) a nie zwykłe folie.
    Szkieletowcy coś na ten temat wiedzą (niektórzy).

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz

    Na pewno nie zbuduję z BK docieplonego styropkiem. Wyraźnie widać potencjalny smrodek na styku ściany z ociepleniem.
    Żadnego smrodku nie będzie. W obliczeniach masz dane dla 10 cm styropianu, czego nikt nie stosuje zakładając temperatyry -20 stopni
    Nie wiem po co ktoś wpisał 10, nikt takiej izolacji na BK nie stosuje.
    Przy 12 lub 15 cm styropianu wykres dla BK będzie wyglądał jak przy silikatach z 20 cm styro.
    Pozdrawiam
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  8. #248
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    To są czysto teoretyczne założenia, takie MOGĄ, ale nie MUSZĄ się zdarzyć.
    Przede wszystkim wilgotność wewnątrz jest dość wysoka jak na zimę, ale możliwa w pralni, łazience, czy kuchni, a nawet w pokoju przy bezsensownym uszczelnieniu kratek went.
    Jeśli chodzi o te 10 cm styro; przejdź się po budowach. Zmiana na -18 niewiele zmienia. Do niedawna ocieplano 5 i 8 cm.
    Ktoś powie: po co -20. Przypomnijcie sobie ubiegłą zimę.

  9. #249
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    - z wykresów wełna+sylikat wniosek, że będzie wielce się skraplało latem. Ale co z tego, skoro zaraz odparuje? bez sensu...
    - 10 cm styro faktycznie za mało
    - tysiące domów ocieplone jest styro i smrodku nie uświadczysz (o ile ja się orientuje). Smrodek rzadko się bierze z dyfuzyjności ściany a częsciej np. z podciągania kapilarnego przez źle wykonaną izolację poziomą (z tego co wyczytałem oczywiście, bo jestem totalnym lajkonikiem oczywiście ). Jak się ma dobrą wentylacje, to chyba nie ma się co przejmować...
    - czy to nie przesada, te wszystkie obliczenia itp? Jakoś ludzie budują te domy, domy stoją, ludzie w nich żyją i nie ma problemu. Widocznie nie widzieli tych wykresów, więc nie wiedzą, że powinni mieć smrodek
    - czy pomalowanie ściany farbą paroszczelną nie załatwia nam tych problemów?

    - I jeszcze jedno - tak sobie myślę, jako lajkonik, że pomimo podawanych wartości U dla ściany jednowarstwowej to fakt, że ściana ta jest bezpośrednim i jednorodnym łącznikiem wewn/zewn musi jakoś wpływać na jej właściwości. Czy te wszystkie obliczenia uwzględniają np. działanie silnego wiatru?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  10. #250
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    - z wykresów wełna+sylikat wniosek, że będzie wielce się skraplało latem. Ale co z tego, skoro zaraz odparuje? bez sensu...
    Kiedyś odparuje, ale przestanie dobrze izolować od upału w momencie skraplania i zaraz po.

    - 10 cm styro faktycznie za mało
    Wychodzi mi, że jeśli ocieplony styropkiem BK, to tylko najcięższa i najzimniejsza odmiana + najcieplejszy (lambda=0,033) styro 15 cm. Wtedy jest OK.

    - czy to nie przesada, te wszystkie obliczenia itp? Jakoś ludzie budują te domy, domy stoją, ludzie w nich żyją i nie ma problemu.
    Jedni nie mają, ale wielu ma problemy (oj, ma). Nieraz widziałem grzybek na ścianie (ocieplonej). Czasem słychać opowieści o czarnej mazi pod styropianem widocznej po jego zerwaniu. Brrr...
    Lepiej wcześniej policzyć z zapasem, bo dochodzą jeszcze mostki cieplne. Tam dopiero jest zabawa ! (i problemy)


  11. #251
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz
    Kiedyś odparuje, ale przestanie dobrze izolować od upału w momencie skraplania i zaraz po.
    Hm. A parowanie nie jest przypadkiem reakcja endotermiczną? Przecież polanie w upał czegokolwiek wodą POLEPSZA chłodzenie! (tak sobie po lajkonikowsku myślę)


    Dla jakiej ściany jest ten wykres? Wygląda na 1W z ociepleniem wieńca (oparcie stropu 1 piętra to też wieniec?) styropianem - widac, że to miejsce ma lepszą izolacyjność termiczną/cm.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  12. #252
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał insz
    Kiedyś odparuje, ale przestanie dobrze izolować od upału w momencie skraplania i zaraz po.
    Hm. A parowanie nie jest przypadkiem reakcja endotermiczną? Przecież polanie w upał czegokolwiek wodą POLEPSZA chłodzenie! (tak sobie po lajkonikowsku myślę)


    Dla jakiej ściany jest ten wykres? Wygląda na 1W z ociepleniem wieńca (oparcie stropu 1 piętra to też wieniec) styropianem - widac, że to miejsce ma lepszą izolacyjność termiczną/cm.
    Nie wiem, jak to jest naprawdę w lecie: ile tej wody, jak szybko odparuje; ważne żeby odparowala.
    No a ja sobie myślę, że parownie pobiera energię (chłodzi) a skraplanie oddaje, dlatego polanie wodą i odparowanie rzeczywiście chłodzi, ale nie nastąpi w ścianie w upalny, wilgotny dzień; wtedy się skrapla oddając ciepło do ściany.

    Wykres robiłem dla swojego projektu: rzeczywiście 1W BK odm. 400 42 cm. Wieniec docieplony styropianem (Platinum) i tam ucieka mniej, ale obok więcej: bilans prawie na 0. Obawa o mostki w tej ścianie nie ma uzasadnienia, o ile budynek zostanie prawidłowo wykonany.
    Zrobiłem tak każdy szczegół i dotąd kombinowałem, aż wyszło dobrze, tzn. bez możliwości skroplenia pary na powierzchni i min. współczynniku przew. ciepła na na mostki. Cieplnie wygląda to dobrze, ale co będzie, jeśli wykropli się para w tych miejscach ? Poza tym budowa 1W wymaga wręcz aptekarskiej dokładności, ale poza tym bardzo mi się podoba.

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz
    ........ Czasem słychać opowieści o czarnej mazi pod styropianem widocznej po jego zerwaniu.
    Insz, Ty nie strasz ludzi czarną wołgą bo wkońcu wszyscy będą bezdomnymi.
    Sprawa wygląda tak, że najlepiej byłoby gdyby ten punkt "0" rozpatrując temperatury wewnątrz i zewnątrz ściany, znajdował sie w styropianie.
    Przed decyzją z czego budować rozmawiałem z czynnym konstruktorem.
    Miałem zamiar budować z 36 BK, ale mi polecił rozwiązanie 24 BK + min 12 styro. Dla bezpieczeństwa lepiej 15 styropianu bo mieszkam tu gdzie jest chłodno.Cały czas powoływał sie na punkt "0"
    Do bardziej wiarygodnej osoby nie mam dojścia.
    Oczywiście ściana nie powinna "pić" wody z fundamentu.
    Pozdrawiam.
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  14. #254
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    A co to punkt "0" ?

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz
    A co to punkt "0" ?
    Na zewnatrz -20 wewnątrz +20 "0" siedzi w ścianie
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  16. #256
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    insz

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    103

    Domyślnie

    Temp. wykroplenia może być sporo wyższa niż "0".
    Powinno się brać pod uwagę najwyższą temp. w ktorej moze wykroplic sie zawarta w powietrzu para. Patrząc na wykresy skraplania jest to powyżej +10 stopni.

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz
    Temp. wykroplenia może być sporo wyższa niż "0".
    Powinno się brać pod uwagę najwyższą temp. w ktorej moze wykroplic sie zawarta w powietrzu para. Patrząc na wykresy skraplania jest to powyżej +10 stopni.
    Czyli obydwa punkty powinny siedzieć w izolacji i problem z głowy.
    Dlatego ta teoria nie przekonuje mnie do stosowania wełny.
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  18. #258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hal
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Pyskowice
    Posty
    196

    Domyślnie

    Jedno jest pewne z tego wszystkiego... COKOLWIEK WYBIORĘ BEDZIE SŁUSZNĄ DECYZJĄ!
    -=[Lepiej spłonąć jasnym płomieniem, niż więdnąć powoli]=-

  19. #259
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Hal Doskonała puenta!
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał insz
    Cytat Napisał Depi
    Popieram prośbę powyżej. Z tego co ja odczytałem z wykresów, to końcowe stwierdzenie autora, że buduje z 40 cm gazobetonu jest niezrozumiałe...
    Jeszcze nie buduje... tylko tez zastanawiam sie z czego mam postawić, bo bardzo niepokoją mnie te czerwone kreski w BK.
    Zadałem temat w Jutongu i Zolbecie. Dostałem tylko marketingowy bełkot o oddychaniu ściany, najlepszej ścianie etc.

    Moje obawy:
    - na ile wykroplenie pogorszy izolacyjność termiczną BK ?
    - czy sie nie stworzy bariera (zator) lodowy dla pary i zawilgocenie postępuje lawinowo ?
    - czy zamarznięta woda nie uszkodzi ściany ?
    ...
    Odp.1
    Tej pary to się wykropli tyle co kot napłakał, jeśli wogóle coś sie wykropli.
    W wielu publikacjach stale podkreśla się, że udział przegród zewnętrznych w transporcie pary wodnej jest znikomy w porównaniu z poprawną wentylacją budynku więc temat praktycznie nie istnieje.

    Odp.2
    Zator lodowy??? Przed tynkowaniem ściany są gruntowane. Grunt tworzy cienką powłokę znacznie obniżajac nasiąkliwość ściany od strony wewnętrznej, a tym samym jeszcze bardziej ograniczając i tak juz niski ewentualny "przepływ" pary przez tą ścianę.

    Odp.3
    Trzecią zimę mieszkam w budynku zbudowanym w technologii jednowarstwowej Ytong i nie widzę negatywnych skutków domniemanego zamarzania pary wodnej w ścianie.

    Podstawą dobrego funkcjonowania i trwałości budynku jest właściwie działająca wentylacja.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

Strona 13 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony