dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie termostat pomieszenia - vitotrol 300 gdzie go umieścić?

    Witam , w czwartek będe montował termostat pomieszczenia do pieca Vitodens 200 z jednym obiegiem na całość. Na dole mam podłogówkę na górze kaloryfery. Nie wiem gdzie go umieścić ,na dole przy podłogówce która ma dużą bezwładność i i gdy temperatura osiągnie pożądaną wartość piec wyłączy sie , podłoga będzie grzała, natomiast koloryfery na górze nie. CZy może umieścić termostat na górze gdzie kaloryfery szybko się nagrzeją a podłoga na dole będzie cały czas zimna? Nie wiem też jak ustawić termostaty przy grzejnikach i na dole , czy mam je odkręcić na full ?
    Nie wiem też jak piec ma grzać żeby było ekonomicznie, czy szybko do żądanej temperatury czy z małą mocą oraz jak mam ustawić w tym momencie krzywą grzewczą?
    Jeśli chcesz coś zrobić to wstań i zrób to!

  2. #2

    Domyślnie

    To zawsze jest problem. Wybierz miejsce gdzie zmiana temperatury nie będzie zbyt dynamiczna czyli nie: przy grzejniku, w miejscu gdzie występuje nasłonecznienie, bez przeciągów itp. Też długo myślałem i cały panel sterowania (z wewnętrznym czujnikiem temp.) powiesiłem na ścianie w hollu na parterze. I tak empirycznie będziesz musiał sprawdzić temperaturę w innych pomieszczeniach przy danej nastawie. Co do głowic na grzejnikach to są dwie szkoły (jedna montować , druga nie) i wiele zależy od przyzwyczajeń domowników (jeżeli są różne nastawy temperatur w pokojach) to kwestia zamykania drzwi (np.) Wbrew pozorom temat jest bardzo indywidualny a forum może Ci pomóc w szczegółach. To co na wstępie mogę ci poradzić to różnica temperatur dnia do nocy nie powinna być wyższa niż 3 stopnie (u mnie jest 2 st.: 21 / 19) - tak podają naukowe i forumowe źródła. Mam pytanie skoro zainwestowałeś tyle w viessnanna to czemu nie wziąłeś pełnej pogodówki (wtedy odpada ci problem wyboru krzywych grzewczych bo piec sam się "steruje") ?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał cooler1979
    regulator pogodowy o ile sie nie myle to vitotronic 200
    Przecież masz pogodówkę Vitotronic 200 - po co Ci w takim razie zdalne sterowanie Vitotrol 300 ?? - zwłaszcza że masz jeden obieg grzewczy , podłogówka wspólnie z grzejnikami - bez mieszacza ...
    --
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Witam. Sterowanie Vitotronic 200 jest pogodówką która sama steruje temperaturą ale niemniej jednak do obliczeń potrzebuje regulatora Vitotrol 300 aby móc wiedzieć jak temperatura panyje w pomieszczeniach dla danego obiegu grzewczego. Tak prosto mówiąć : jak nie ma termostatu to na vitotronicu 200 ustawiamy jakąś krzywą grzewczą i póżniej temperatury dzienne i nocne automatyka na podstawie tych danych i temp. zewnętrznej wyliczza temp. zasilania na dany obieg grzewczy. Wszystko ok ale jest jedem szkopół sama tylko ta automatyka dajmy na to wysyła na obieg grzewczy 45 st C i stale ją utrzymuje bo tak decyduje pogodówka ale nigdy nie wie czy w pomieszczeniu jest żądana temperatura i cału czas pompa podaje tą samą temperaturę. Oczywiście kiedy powrót jest do niej zbliżony to palnik sie nie załącza ale pompa wciąż działa. Stosująć Vitotrola 300 kiedy w pomieszczeniu temperatura jest o 1 st C wyższa to kocioł to vitotronic 200 wyłącza pompę obiegową na dany obieg grzewczy poprzez co nie ma bezsensownego obiegu wody kiedy w pomieszczeniu jest żadana temperatura. Oczywiście w pierwszym przypadku jak będzie brak głowic to mnimo sterowania pogodowego z czasem poprzekraczamy temperatury żadane. NAwet w drugim rozwiązaniu nie demontowałbym głowić na grzejnikach a regulator umieścił w miejscu które wcześniej było najbardziej chłodne. Jest to najczęściej korytarz gdzie nie ma grzejnika. Trzeba jednak trochę to potestować aby znleźć temperaturę któr bedzie odpowiednia. Oczywiście montując Vitotrola 300 trzeba naprawdę wiedzieć jak go zaprograwować w Vitotroniku 200 bo zwykłe podłączenie i przyporządkowanie tylko sterownika nic nie da po za tym że będzie on służył za urządzenie aby nie chodzić do kotłowni i będzie pozwalała nam na odczyty wszystkich danych z kotła. A tak naprawdę z doświadczenia wiem że nawet wielu serwisantów Viessmanna nie bardzo wie jak w kodach to poustawiać. Również jeżeli masz dwa obiegi grzewcze a masz bo podłogówka i grzejniki i ktoś dobrze wykonał instalację to możesz podpiąć 2 Vitotrole 300 jeden do podłogówki a jeden do grzejników. Daje to wtedy duże możliwości bo można ustawiać różne czasy grzewcze dla dwóch różnych obiegów. A przecież wiadomo że grzejnikom wystarczy 30 minut wcześniej się załączyć ale znów dla podłogówki potrzeba np 3-4 godzin i to samo tyczy się prześcia z temperatury dziennej na nocną. Przy grzejnikach można bawić sie w obniżenia nawet po 10 st C ale przy podłogówce to 2-3 st C to max.

  5. #5

    Domyślnie

    cooler1979 a tak wogóle bo się napisałem to jak ci zrobili że z jednym obiegie skoro masz podłogówkę i grzejniki - to coś jest mocno nie tak!!!!!!!!!!!
    Chyba że masz tanie rozwiązanie podmieszania wody do podłogówki i vitotronic 200 widzi tylko obieg grzejnikowy. No wtedy musisz uważać z tym vitotrolem 300 bo jak go sie ustawi aby wyłączał to dla grzejników ok ale nie dla p[odłogówki!!!!

  6. #6

    Domyślnie

    jeśli masz grzejniki na oddzielnej pompie A1 i podłogówkę na oddzielnej pompie z mieszaczem M2 to w kodowaniach serwisant powinien Tobie ustawić inne krzywe grzewcze na poszczególne obiegi. Vitotrola 300 (przeinwestowanie no chyba że do kotła ponad 50mb) umieścił bym przy podłogowym. Pompa M2 jest włączona a mieszacz się przymyka więc nie są odczuwalne skoki temp. Natomiast na grzejniki zamontował bym głowice termostyczne (brak miejsca reprezentatywnego). W vitotrinic'u który masz w piecu ustawiasz oddzielne programy na poszczególne obiegi. Gdy zamontujesz Vitotrola kocioł go zobaczy (po on/off/on) ale nie będzie się słuchał temperaturowo (odczyt) trzeba go wkodować i przyporządkować do obiegu grzewczego przełącznik.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam tylko jeden obieg , bo na początku miałem mieć podłogówkę tylko w salonie (20 m2) potem dokładałem , dokładałem aż wyszedł cały dół. Wiem że tak nie powinno się robić ale wiecie jak to przy budowie i zróżnicowanych zarobkach . Chyba jednak zdecyduję sie założyć vitotrola na górze w przedpokoju z jednym grzejniku i zdejmę termostat. Na dole najwyżej poprzykręcam termostaty podłogówki.
    Jeśli chcesz coś zrobić to wstań i zrób to!

  8. #8

    Domyślnie

    A masz jakieś podmieszanie do podłogówki? Jeśli nie, to czy długie masz pętle?

  9. #9

    Domyślnie

    Mieszacz do podłogówki mam. Cała instalacja techniczne i dodatkowo solar vieska jest też zrobiona poprawnie. Ten jeden obieg to tylko moja wina. Nie czytało się muratora i mam babo placek .
    Jeśli chcesz coś zrobić to wstań i zrób to!

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zenden

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Gorzów
    Kod pocztowy
    32-660
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam Wszystkich!

    Przy okazji vitotrol 300RF serdeczna prośba o pomoc techniczną odnosnie jego komunikacji z bazą radiową Vitocom 100 LAN1. Po wypięciu z prądu wtyczki kotła oraz wtyczki od stacji dokującej/ładowarki vitotrol na ponad tydzień, okazało się po ponownym włączeniu, że na vitocom świeci cały czas lewa lampka w kolorze czerwonym (stały sygnał czerwony) a vitotrol podczas odpalania WINDOWS CE..... wyswietla komunikat "invalid image". Po wył i ponownym włączeniu kotła lampka na vitocom świeci na zielono tak jak powinna, ale po kilku minutach przechodzi w kolor czerowny. Udalo mi sie uporac z vitotrolem bo w koncy zaladowal WINDOWS CE i pobral ustawienia ogrzewania z kotla dla obiegow grzewczych i dla cieplej wody uzytkowej natomiast probelm czerwonej diody pozostał.
    Pomimo operacji typu: restart kotła aby uchwycic sygnal zielony/ przytrzymaniu przycisku na vitocom pomiędzy lampkami prez 4 sekundy kiedy dioda przechodzi w powolne miganie na zielono/włączeniu w vitotrol : ustawienia/konfiguracja/aktywacja RF/ pasek postepu dobiega do konca, dioda swieci ładnie na zielono i ponownie przechodzi za kilka minut w tryb czerwony.
    Pomimo tej czerwonej sygnalizacji vitotroll normalnie dziala i komunikuje sie z kotlem (jak zmieniam np temp wody uzytkowej na vitotrol, to zmienia sie na kotle i odwrotnie).
    Prosba o info jak zmienic sygnal na zielono. Z gory dziekuje za pomoc.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał zenden Zobacz post
    Witam Wszystkich!

    Przy okazji vitotrol 300RF serdeczna prośba o pomoc techniczną odnosnie jego komunikacji z bazą radiową Vitocom 100 LAN1. Po wypięciu z prądu wtyczki kotła oraz wtyczki od stacji dokującej/ładowarki vitotrol na ponad tydzień, okazało się po ponownym włączeniu, że na vitocom świeci cały czas lewa lampka w kolorze czerwonym (stały sygnał czerwony) a vitotrol podczas odpalania WINDOWS CE..... wyswietla komunikat "invalid image". Po wył i ponownym włączeniu kotła lampka na vitocom świeci na zielono tak jak powinna, ale po kilku minutach przechodzi w kolor czerowny. Udalo mi sie uporac z vitotrolem bo w koncy zaladowal WINDOWS CE i pobral ustawienia ogrzewania z kotla dla obiegow grzewczych i dla cieplej wody uzytkowej natomiast probelm czerwonej diody pozostał.
    Pomimo operacji typu: restart kotła aby uchwycic sygnal zielony/ przytrzymaniu przycisku na vitocom pomiędzy lampkami prez 4 sekundy kiedy dioda przechodzi w powolne miganie na zielono/włączeniu w vitotrol : ustawienia/konfiguracja/aktywacja RF/ pasek postepu dobiega do konca, dioda swieci ładnie na zielono i ponownie przechodzi za kilka minut w tryb czerwony.
    Pomimo tej czerwonej sygnalizacji vitotroll normalnie dziala i komunikuje sie z kotlem (jak zmieniam np temp wody uzytkowej na vitotrol, to zmienia sie na kotle i odwrotnie).
    Prosba o info jak zmienic sygnal na zielono. Z gory dziekuje za pomoc.
    Witam,
    Odpowiedź na pytanie znajduje się Forum Eksperckim Viessmann: TUTAJ
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony