dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kra10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-110
    Posty
    5

    Domyślnie Pytanie o warunki lokalizacji studni wierconych (3x100m) przy ogrzewaniu pompą ciepła

    Jak w temacie. Temat zasady działania takiej pompy jest mnie niezbyt znany. Sadzę, że ten sposób ogrzewania domu to "odwrócona lodówka". W czym problem? Otóż zarówno ja jak i mój sąsiad mamy działki o szerokości 20m. a więc wąskie, ale nie tragicznie. Sąsiad jesienią wywiercił otwory w ziemi 3x100 m w głąb gruntu i umieścił w nich "plastikowe" rury dla wymiany ciepła. Zlokalizował je jednak ok 2m przy granicy działki. I tu moje pytania:
    1.Czy z tego powodu ja, zakładając taką instalację, nie będę musiał się odsunąć od jego instalacji? Mogę się odsunąć od granicy działki 5-6 m , dalej stoją budynki i inna infrastruktura działki co komplikuje jakiekolwiek wiercenia.
    2. Jaka jest minimalna odległość między takimi odwiertami - wymiennikami ciepła?
    3. Gdzie mogę sprawdzić, czy lokalizacja tych urządzeń jest zgodna z projektem? Podejrzewam, że nie jest. Zapytany o to sąsiad stwierdził, że założył ją zgodnie z projektem, ale odmówił pokazania projektu i teraz mnie unika. Udaje się to jemu bardzo skutecznie, bo mieszka i pracuje w Niemczech, więc go nie ma i nie znam jego adresu korespondencyjnego. Na dodatek posesję tę zamierza wynająć trzem dzierżawcom (będą to lokale pod wynajem) więc go nie będzie tu na miejscu.
    Z góry Dziękuję za odpowiedzi!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał kra10 Zobacz post
    Jak w temacie. Temat zasady działania takiej pompy jest mnie niezbyt znany. Sadzę, że ten sposób ogrzewania domu to "odwrócona lodówka". W czym problem? Otóż zarówno ja jak i mój sąsiad mamy działki o szerokości 20m. a więc wąskie, ale nie tragicznie. Sąsiad jesienią wywiercił otwory w ziemi 3x100 m w głąb gruntu i umieścił w nich "plastikowe" rury dla wymiany ciepła. Zlokalizował je jednak ok 2m przy granicy działki. I tu moje pytania:
    1.Czy z tego powodu ja, zakładając taką instalację, nie będę musiał się odsunąć od jego instalacji? Mogę się odsunąć od granicy działki 5-6 m , dalej stoją budynki i inna infrastruktura działki co komplikuje jakiekolwiek wiercenia.
    2. Jaka jest minimalna odległość między takimi odwiertami - wymiennikami ciepła?
    3. Gdzie mogę sprawdzić, czy lokalizacja tych urządzeń jest zgodna z projektem? Podejrzewam, że nie jest. Zapytany o to sąsiad stwierdził, że założył ją zgodnie z projektem, ale odmówił pokazania projektu i teraz mnie unika. Udaje się to jemu bardzo skutecznie, bo mieszka i pracuje w Niemczech, więc go nie ma i nie znam jego adresu korespondencyjnego. Na dodatek posesję tę zamierza wynająć trzem dzierżawcom (będą to lokale pod wynajem) więc go nie będzie tu na miejscu.
    Z góry Dziękuję za odpowiedzi!
    AD1. Odległość między odwiertami powinna wynosić 8-10m. Znam takich, co maja 6 m i wszystko hula...
    AD2. Jak wyżej
    AD3. Odwierty do głębokości 100m wykonywane są na oświadczenie, nie potrzeba na to niczyjej zgody, a u mnie projekt wykonywał wykonawca- służył on bardziej poznaniu pokładów geologicznych warstw ziemi niż samego rozmieszczenia otworów. Mam jeden odwiert też tylko 2 metry od granicy z sąsiadem, ale jest to dozwolone (sąsiad nie może tego zablokować).
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ad3. wydaje mi się, bo nie pamiętam, ale powyżej 30 m nalezy zrobić projekt i zgłosić go staroście. Dopiero jak starosta nie zgłosi zastrzeżeń to można wykonać odwierty


    chyba że coś się zmieniło

    jak ja robiłem sobie, to musiałbyć projekt, musiało być zgłoszenie, i dopiero wtedy mozna było robić....
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    AD1. Odległość między odwiertami powinna wynosić 8-10m. Znam takich, co maja 6 m i wszystko hula...
    AD2. Jak wyżej
    AD3. Odwierty do głębokości 100m wykonywane są na oświadczenie, nie potrzeba na to niczyjej zgody, a u mnie projekt wykonywał wykonawca- służył on bardziej poznaniu pokładów geologicznych warstw ziemi niż samego rozmieszczenia otworów. Mam jeden odwiert też tylko 2 metry od granicy z sąsiadem, ale jest to dozwolone (sąsiad nie może tego zablokować).

    Pewny jesteś tego AD.3?
    Do 30 m to można robić bez ,,papierów" głębiej już z ,,pełną papierologią "

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Pewny jesteś tego AD.3?
    Do 30 m to można robić bez ,,papierów" głębiej już z ,,pełną papierologią "
    Masz rację. Pełna papierologia to projekt. Chodziło mi o to, że nie potrzeba pozwolenia na odwierty, a projekt rzeczywiście musi być na głębokości od 30 do 100m. Powyżej 100mb wchodzi już jakieś prawo górnicze/geologiczne i trzeba mieć specjalne pozwolenia...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Raczej pleciesz bzdury .
    Trzeba projekt , trzeba złożyć w starostwie , poczekać na pozwolenie odwiertu , po 14 dniach złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu prac wiertniczych , a po i zakończeniu , bodajże najpóźniej 6 miesiącach , złożyć papiery w starostwie , papiery robi geolog z uprawnieniami . Tutaj w zasadzie taka sama procedura jak przy budowie domu . Do 30 m jest prawo ze w zasadzie nic nie trzeba , do 100 m już to co napisałem , powyżej 100 jeszcze bardziej pod górkę .

    AD3. Odwierty do głębokości 100m wykonywane są na oświadczenie, nie potrzeba na to niczyjej zgody,
    W/G mojego stan wiedzy trzeba zgody , a na jakie oświadczenie i komu złożone , wiertacz zrobił odwierty ? Raczej wiertacz zrbił na podstawie oświadczenia Ciebie w Bambuko . Ale może się nie znam .

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Zgody nie potrzeba. Bydynek można wybudowac w 2 trybach :
    -pozwolenie na budowe
    -zgłoszenie(nie zawsze się tak da)

    wykonanie odwiertów 30-100m to podobna procedura jak zgłoszenie
    1. trzeba mieć projekt
    2. trzeba zgłosić go w starostwie
    3. trzeba odczekać aby urząd miał czas zgłosić sprzeciw
    4. jesli nie zgłosił sprzeciwu w ciagu 30 dni to mamy zielone światło
    5. wykonujemy odwierty
    6. w ciągu 6 miesięcy od wykonania nalezy dostarczyć dokumentacje powykonawczą w celach ewidencyjnych

    Zalecane minimalne odstępy przy realizacji dolnego źródła w postaci pionowych odwiertów:
    • między pionowymi wymiennikami: 8% głębokości odwiertu
    • od granicy sąsiedniej posesji: 3,0 m
    • od fundamentów budynku: 1,5 m
    • od instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych lub wody deszczowej: 1,5 m
    • od korony głębokich drzew: 1,5 m
    • od instalacji elektrycznych, gazowych lub telekomunikacyjnych: 1,5 m
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 16-03-2018 o 09:18
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kra10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-110
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    .... Raczej wiertacz zrbił na podstawie oświadczenia Ciebie w Bambuko . Ale może się nie znam .
    No właśnie! Tak też sądzę tyle, czy to wiertacz, czy wykonawca "kręci"?
    Wszystkim puki co dziękuję!
    Jeszcze nie uważam postu za zakończony, bo spróbuję wyjaśnić swe wątpliwości i napiszę... Ale coś mnie się wydaje, że w starostwie ta lokalizacja wierceń na papierze, różni się z rzeczywistością. Następny tydzień mam w pracy "jak koń na Wielkiej Pardubickiej" (pozdrawiam szefa ), ale może mnie zwolni i zajrzę do starostwa.

    Może macie jakieś inne rady? Nie sądziłem, że mój post spotka się z tyloma opiniami.

    Ryszard

    Edycja (22:16 )
    "Papiery robi geolog", a w następnym poście "zalecenia- 3 m. od granicy"
    To wierciła duża firma "rasowa". Może oni mają swojego geologa? Co sądzicie? Kto powoduje, że w starostwie zaakceptują zmiany?
    Może to jest tak, że najpierw jest jakiś plan (zatwierdzony w starostwie), a później przyjeżdża jakiś wiertacz i mówi - my to załatwimy, bo nasza firma ma "zdolnego" geologa?
    Ostatnio edytowane przez kra10 ; 18-03-2018 o 21:23 Powód: dalsza myśl

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Pomijając wszystkie aspekty "prawne" - jeśli chcesz robić odwierty do swojej instalacji to musisz zachować minimalne odległości od tych istniejących bo i Tobie i sąsiadowi spadną temperatury podczas dłuższej pracy pomp.
    Im dalej je zrobisz tym lepiej.
    Słyszałem o podobnej sprawie zakończonej w sądzie - o ile pamiętam to ten pierwszy który miał odwierty blisko granicy miał problemy, nie znam sprawy bezpośrednio tylko od geologa więc głowy nie dam że nie ściemniał żeby stworzyć atmosferę grozy.
    Tak czy inaczej, nieciekawie to wygląda.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał kra10 Zobacz post
    No właśnie! Tak też sądzę tyle, czy to wiertacz, czy wykonawca "kręci"?
    Wszystkim puki co dziękuję!
    Jeszcze nie uważam postu za zakończony, bo spróbuję wyjaśnić swe wątpliwości i napiszę... Ale coś mnie się wydaje, że w starostwie ta lokalizacja wierceń na papierze, różni się z rzeczywistością. Następny tydzień mam w pracy "jak koń na Wielkiej Pardubickiej" (pozdrawiam szefa ), ale może mnie zwolni i zajrzę do starostwa.

    Może macie jakieś inne rady? Nie sądziłem, że mój post spotka się z tyloma opiniami.

    Ryszard

    Edycja (22:16 )
    "Papiery robi geolog", a w następnym poście "zalecenia- 3 m. od granicy"
    To wierciła duża firma "rasowa". Może oni mają swojego geologa? Co sądzicie? Kto powoduje, że w starostwie zaakceptują zmiany?
    Może to jest tak, że najpierw jest jakiś plan (zatwierdzony w starostwie), a później przyjeżdża jakiś wiertacz i mówi - my to załatwimy, bo nasza firma ma "zdolnego" geologa?
    Nie no wyluzuj , po co Tobie wróg za płotem , lepiej niech to będzie sąsiad z którym od czasu do czasu browarka walniesz .
    Sąsiad ma te odwierty zapewne zrobione , tak jak zdecydowana większość , bez papierologii . Tylko on ma je zrobione 2 m od granicy działki , a jakby zrobił zgodne z prawem 3 m od granicy to coś by dla Ciebie zmieniło ? Chyba nie , w każdym bądź razie bardzo niewiele.
    Odsuń się ze swoimi odwiertami ile możesz od granicy działki i spokojnie wierć , 5-6 M OD GRANICY + TE 2 M to nie dramat . Jaki duży dom i jaką pc planujesz ?
    Moje patrzenie na sprawę , odpuść sobie robienie koło ,,dooopy" sąsiada , co Tobie to da? Nic . Najwyżej zmusisz( po za tym co będzie miał z urzędami pod górkę) sąsiada że zrobi ten 1 m dalej odwierty , czy coś Tobie to pomoże ? Lepiej mieć przyjaciela za płotem niż wroga .
    Sąsiad też Tobie może ,,uprzykrzyć "życie , znam masę takich ,,wojenek" sąsiedzkich , ale to dużo by trzeba pisać .
    Jeszcze raz napiszę , odpuść sobie .

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Specjalnie pogrubiłem żeby zwrócić uwage na to że to są tylko zalecenia. Te 3 metry od granicy działki to taki zdrowy rozsądek, tego chyba nie ma nigdzie zapisane Jak sąsiad ma 2m no to trzeba się odsunąć tak żeby własne były w odpowiedniej odległości od nich. U mnie odwierty też zostały troche przesunięte względem tych z projektu, bo wyszło że trzebaby wiercić przez kabel elektryczny, ale geodeta na koniec budowy naniósł mi je na mapkę żeby było wiadomo gdzie są.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kra10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-110
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie! Nie chcę z sąsiadem walczyć! Tyle tylko, że teraz to raczej nie bardzo mam gdzie wiercić te otwory.
    Pisałem, że mogę się odsunąć 5-6 m, a teraz wymierzyłem. Budynek od granicy działki jest 5,5 m. Powinienem od fundamentu odsunąć sie o te 1,5 m ( samochód z urządzeniem wiertniczym też potrzebuje jakiejś odległości stojąc wzdłuż muru do wiercenia), więc zostało 4. Instalacje te będą więc 6 m od siebie. A przecież nic sąsiadowi nie przeszkadzało by wiercił trochę dalej. Przypuszczam, że projekt w starostwie uwzględniał te moje kłopoty i sąsiad miał je wykonać 4 metry od granicy.

    Na mojej działce są dwa budynki (syn i ja), a więc jesteśmy za tym, by zainstalować jedną pompę. Razem powierzchni budynków będzie nieco ponad 400 m2. Dwa odwierty przy drodze bez problemu, reszta (pewnie jeszcze 2, lub3), to będą właśnie te problemy.
    Niespełna pół roku temu, gdy sąsiad wiercił, nie zapamiętałem dokładnie jakie zachowywał odstępy i teraz będzie mnie trudno "trafić" pomiędzy jego odwierty ( tak w "mijanego"). Ciekawi mnie to, czy w starostwie maja te otwory jak w projekcie, czy jak w rzeczywistości, czy "jakoś tam plus-minus 5m"? Napewno tam zajrzę.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Odwierty za płotem możesz zlokalizowac bez wchodzenia na działkę sąsiada, geodeta może ci to wykonac na kilka sposobów (pomiar bezlustrowy, wcięcia itp). Co cię obchodzą papiery w starostwie, szczególnie jesli to projekty?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Wiercąc blisko budynku musisz być świadomy ryzyka że płuczka wiertnicza może podmyć ławy fundamentowe a stąd prosta droga do katastrofy lub chociażby pękania ścian.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał kra10 Zobacz post
    Nie! Nie chcę z sąsiadem walczyć! Tyle tylko, że teraz to raczej nie bardzo mam gdzie wiercić te otwory.
    Pisałem, że mogę się odsunąć 5-6 m, a teraz wymierzyłem. Budynek od granicy działki jest 5,5 m. Powinienem od fundamentu odsunąć sie o te 1,5 m ( samochód z urządzeniem wiertniczym też potrzebuje jakiejś odległości stojąc wzdłuż muru do wiercenia), więc zostało 4. Instalacje te będą więc 6 m od siebie. A przecież nic sąsiadowi nie przeszkadzało by wiercił trochę dalej. Przypuszczam, że projekt w starostwie uwzględniał te moje kłopoty i sąsiad miał je wykonać 4 metry od granicy.

    Na mojej działce są dwa budynki (syn i ja), a więc jesteśmy za tym, by zainstalować jedną pompę. Razem powierzchni budynków będzie nieco ponad 400 m2. Dwa odwierty przy drodze bez problemu, reszta (pewnie jeszcze 2, lub3), to będą właśnie te problemy.
    Niespełna pół roku temu, gdy sąsiad wiercił, nie zapamiętałem dokładnie jakie zachowywał odstępy i teraz będzie mnie trudno "trafić" pomiędzy jego odwierty ( tak w "mijanego"). Ciekawi mnie to, czy w starostwie maja te otwory jak w projekcie, czy jak w rzeczywistości, czy "jakoś tam plus-minus 5m"? Napewno tam zajrzę.
    Trzeba by dokladnie sprawdzić jak to jest w/g przepisów prawa , ale wydaje mi si że jak chcesz robić odwierty 4 m od granicy t możesz potrzebować zgody na te odwierty od tegoż sąsiada . Nim pójdziesz do urzędników , najpierw to sprawdź , zgłosisz urzędnikowi , najprawdopodobniej narobisz koło doooy sąsiadowi , wtedy raczej nie wyrazi zgody a te odwierty .
    Prawo w Polsce mamy takie jak mamy , dużo może sobie tutaj ,,pochasać" urzędnik . różnie to mówią że minimalna odległość od granicy to np 5 m , można bliżej ale sasiad musi wrazić zgodę , jeszcze gdzie indziej można wyczytać ze minimalna odległość to 3 m itp.
    No i co teraz , będziesz dążył żeby sąsiad przesunął odwierty? , co chcesz osiągnąć ?
    Raczej na Twoim miejscu robiłbym dwie osobne instalacje PC .

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Nie ma nigdzie okreslonej minimalnej odległości od granicy. Najlepiej zapytaj sąsiada gdzie wiercił, on będzie wiedział najlepiej. Jemu też powinno zależeć żebyś nie wywiercił za blisko. Ale jak nie ma innej mozliwości to trzeba zrobić tak daleko jak sie da. Jak będzie te 5 metrów to najwyżej będzie troche mniejszy uzysk i troche mniejsze temperatury na tych odwiertach, ale też będzie działać.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony