dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie Umieszczenie skrzynki gazowej - dom jednorodzinny

    Witam,
    Znowu małe komplikacje przy planowaniu - tym razem przyłącze gazowe. Sprawa z pewnością nie należy do najtrudniejszych ale nie daje mi spokoju.
    Dziś zostały złożone dokumenty o ustalenie warunków technicznych dla przyłącza gazu. W projekcie domu mam następujące wizualizację:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.JPG
Wyświetleń:	3096
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	379012

    Dziś przy składaniu dokumentów w gazowni poinformowano mnie, że skrzynka ma zostać usytuowana w linii ogrodzenia i poprosili o wskazanie miejsca. Jak to jest, że nie mogą mi wykonać szkrzynki na domu jak to jest w projekcie? Przecieć będę musiał mieć tę drugą skrzynkę na domu z zaworem od gazu prawda?

    Otrzymałem wycenę przyłącza gazu od drogi do domu 1200 zł netto - czy to jest dobra cena?

    Czy ktoś z Was wykonywał w ostatnim czasie projekt przyłącza od drogi do domu - jaki był tego koszt?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Witam,
    Znowu małe komplikacje przy planowaniu - tym razem przyłącze gazowe. Sprawa z pewnością nie należy do najtrudniejszych ale nie daje mi spokoju.
    Dziś zostały złożone dokumenty o ustalenie warunków technicznych dla przyłącza gazu. W projekcie domu mam następujące wizualizację:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.JPG
Wyświetleń:	3096
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	379012

    Dziś przy składaniu dokumentów w gazowni poinformowano mnie, że skrzynka ma zostać usytuowana w linii ogrodzenia i poprosili o wskazanie miejsca. Jak to jest, że nie mogą mi wykonać szkrzynki na domu jak to jest w projekcie? Przecieć będę musiał mieć tę drugą skrzynkę na domu z zaworem od gazu prawda?

    Otrzymałem wycenę przyłącza gazu od drogi do domu 1200 zł netto - czy to jest dobra cena?

    Czy ktoś z Was wykonywał w ostatnim czasie projekt przyłącza od drogi do domu - jaki był tego koszt?
    Tak, budowałem w zeszłym roku, koszt 2200 zł. Zawór główny znajduje się w skrzynce ale w domu też będziesz go miał, ja mam przy kotle i w kuchni.
    Co do skrzynki gazowej, cyt:
    " Zasady montażu przyłączy regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przyłącza średniego ciśnienia z późniejszymi zmianami.

    § 159. 1. Instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci gazowej powinna mieć zainstalowany na przyłączu kurek główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu.
    2. Kurek główny powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku w wentylowanej szafce co najmniej z materiału trudnozapalnego przy ścianie, we wnęce ściennej lub w odległości nieprzekraczającej 10 m od zasilanego budynku, w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczonym przed wpływami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób niepowołanych.
    3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się instalowanie kurka głównego w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w wentylowanej szafce, usytuowanej w linii ogrodzenia od ulicy lub ogólnego ciągu pieszego z dostępem do niej od strony zewnętrznej działki budowlanej.

    Czyli jak jest to budynek bez ogrodzenia to skrzynka jest na elewacji, a jak jest ogrodzenie to w jego linii. Ja to tak rozumiem chyba, że się mylę.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3

    Domyślnie

    Skrzynka z założenia musi być dostępna dla pracownika gazowni, dlatego powinna być na zewnętrz ogrodzenia. Jak nie bedziesz płacił za gaz to muszą miec możliwość łatwego odcięcia cie bez konieczności spotkania z twoim dobermanem albo przekakiwania drutu kolaczasego na ogrodzeniu. Po za tym raz na ruski rok przyjezdzają sczytać licznik i nie mają czasu dzwonić do ciebie żebys łaskawie ich wpuścił do odczytu. Jak w projekcie nie ma ogrodzenia i nigdy nie bedzie to można wystapić z wnioskiem o montaż skrzynki na elewacji - czasami się zgadzają.
    Generalnie drugi zawór i skrzynka na elewacji nie jest potrzebna jeśli odległość od przyłącza do budynku jest mniejsza niż 10m.
    Koszt wewnętrznej linii zasilającej od skrzynki z przyłączem do domu to około 120zł/mb Może sie różnić w zależnosci od regionu ale ta cena wygląda na ustaloną i umówioną chyba przez większość monterów bo gdzie nie dzwoniłem i nie pytałem to zawsze słyszałem 120zł
    Cena za samo przyłącze za które płacisz gazowni jest ryczałotowa niezależnie jak blisko czy daleko jest nitka gazu poza działka i wynosi od 2tys do 3tyś zł w zależności od regionu.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 19-01-2017 o 15:02

  4. #4

    Domyślnie

    Nie do końca się z przedmówcą zgodzę ponieważ też w zeszłym roku bodajże w listopadzie miałem robione przyłącze i Panowie chcieli mi ciąć ogrodzenie i stawiać skrzynkę w ogrodzeniu na co ja stwierdziłem że ogrodzenie nie jest w w granicy mojej działki, więc powiedziałem żeby postawili w granicy tak jak jest na projekcie ale Panowie się nie zgodzili ponieważ skrzynka była by narażona na jadące samochody. Więc zaproponowałem żeby skrzynkę postawili przed płotem czyli w moim ogródku ale dostęp do wymiany gazomierza będzie od wewnątrz a odczyt przez siatkę od zewnątrz, zobowiązałem się tylko w obudowie wyciąć kwadracik i dokleić kawałem przeźroczystej pleksy tak żeby pan inkasent mógł sobie spokojnie odczytać stan licznika. Oczywiście nie obyło się bez wezwania dwóch kierowników z gazowni którzy na miejscu zastanawiali się jak to ugryźć. Więc śmiem twierdzić że te przepisy to chyba nie do końca jasno określają co i jak

    A Jeszcze zapomniałem dodać że stawka nie jest zryczałtowana tylko do 5 metrów kosztuje 2600 a czym dalej tym więcej
    Ostatnio edytowane przez Darek Volke ; 19-01-2017 o 20:18

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Volke Zobacz post

    A Jeszcze zapomniałem dodać że stawka nie jest zryczałtowana tylko do 5 metrów kosztuje 2600 a czym dalej tym więcej
    Głupoty człowieku gadasz...

    http://www.pgnig.pl/dla-domu/gaz/cen...zylaczeniowych

  6. #6

    Domyślnie

    Może i dziwnie gadam ale w mojej dokumentacji nie ma ryczałtu tylko szacunkowy koszt opłaty za wykonanie przyłącza i jest to kwota 1837.60 netto brutto to jest 2260.25 a zapłaciłem 2600 więc gdzie tu ryczałt ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Volke Zobacz post
    Może i dziwnie gadam ale w mojej dokumentacji nie ma ryczałtu tylko szacunkowy koszt opłaty za wykonanie przyłącza i jest to kwota 1837.60 netto brutto to jest 2260.25 a zapłaciłem 2600 więc gdzie tu ryczałt ?
    co kraj to obyczaj... u mnie kopali 140 m i zaplacilem 2 tys zlotych, plus od ogrodzenia do domu 33m placilem firmie 85zl za metr

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar CZARNY.
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ciekawe dlaczego ja zapłaciłem 8000 brutto , przyłącze ok 70 m

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Witam,
    Znowu małe komplikacje przy planowaniu - tym razem przyłącze gazowe. Sprawa z pewnością nie należy do najtrudniejszych ale nie daje mi spokoju.
    Dziś zostały złożone dokumenty o ustalenie warunków technicznych dla przyłącza gazu. W projekcie domu mam następujące wizualizację:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.JPG
Wyświetleń:	3096
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	379012

    Dziś przy składaniu dokumentów w gazowni poinformowano mnie, że skrzynka ma zostać usytuowana w linii ogrodzenia i poprosili o wskazanie miejsca. Jak to jest, że nie mogą mi wykonać szkrzynki na domu jak to jest w projekcie? Przecieć będę musiał mieć tę drugą skrzynkę na domu z zaworem od gazu prawda?
    Żadnej drugiej skrzynki na domu tylko od skrzynki w ogrodzeniu niech projektant zrobi jedno wejście w garażu bądż od razu w kotłowni, a drugie wejście do kuchni.
    Rozgałęzienie będzie na zewnątrz budynku i żadnych zbędnych rur gazowych w domu.
    Zawory gazowe główny w skrzynce w ogrodzeniu a dwa pozostałe w kuchni i kotłowni przy kotle.
    Rurka wejdzie do kuchni pod oknem i za szafkami trafi do kuchenki, natomiast w garażu i kotłowni to już pod sufitem nic nie szpeci tak jak to by było w wiatrołapie, kuchni i łazience.
    Wiadomo że cena troszkę wzrośnie ale odpadają instalacje wewnętrzne i rury pod sufitem.

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Otrzymałem wycenę przyłącza gazu od drogi do domu 1200 zł netto - czy to jest dobra cena?
    Bardzo dobra cena tylko że nie masz projektu więc raczej prosta instalacja bo wejdą ci do garażu przez ścianę a potem będziesz się martwił co zrobić z rurami w domu.

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Czy ktoś z Was wykonywał w ostatnim czasie projekt przyłącza od drogi do domu - jaki był tego koszt?
    Projekt to koszt mniej więcej 500 - 1500zł w zależności od ilości mediów
    Oprócz tego 500zł kosztują mapki do celów projektowych u geodety więc lepiej poczekaj z tym i wykonaj od razu wszystkie projekty, gazu, wody i kanalizacji żeby stare mapki nie straciły przydatności do użytku.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-01-2017 o 17:31
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    "W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się instalowanie kurka głównego w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w wentylowanej szafce, usytuowanej w linii ogrodzenia od ulicy lub ogólnego ciągu pieszego z dostępem do niej od strony zewnętrznej działki budowlanej."
    Czyli jeśli główna skrzynka gazowa z licznikiem będzie mniej więcej w linii ogrodzenia, ok. 13-15 metrów od domu, to czy na elewacji też będę potrzebował jakiś zawór lub drugą skrzynkę, czy zawór może być już wewnątrz domu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony