dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 63
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    gdybyś czytał od początku
    Komentuję konkretne stwierdzenie, które zacytowałem. Sam podniosłeś argument oszczędności kilkunastu procent (zdawałoby się dużo - gra warta świeczki) - więc wyjaśniam, jak one są znikome.
    A, jeszcze zapomniałem dodać, że te 80 lat to przy założeniu, że rolety są 100% czasu opuszczone. No i przy założeniu, że pusta puszka nie jest mniej izolacyjna, niż mur obok.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-01-2017 o 11:07

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    gdybyś czytał od początku to byś wiedział że pisałem że rolety to bardziej komfort niż oszczędności i inwestycja z baaardzo długim zwrotem (albo wcale). Dla mnie rolety służą jako zaciemnienie i odgrodzenie się od hałasu bo pracuję na nocnych zmianach i po prostu tego potrzebuję. Nie wiem czy da się to jakoś przeliczyć na pieniądze.
    Koledzy mowicie o zwyklych roletach antywlamaniowych czy tez warto na cos zwrocic uwage?

    Dostalem odpowiedz odnosnie EP dla Cyprysowej 20, Albastrowej 21 i Alabastrowej 34, czyli trzech projektów które biorę pod uwag

    - Dom przy Cyprysowej 20N - EP: system projektowany - 69,58 system alternatywny - 37,06

    - Dom przy Alabastrowej 21N - EP: system projektowany - 80,93 system alternatywny - 37,16

    - Dom przy Alabastrowej 34 - EP: system projektowany - 53,40 system alternatywny - 20,72

    Podobno każdy z nich przewiduje montaż WM z rekuperacją, nie wiem jak mam to rozumieć. Czyżby mieli alternatywny projekt dla WM? Co ciekawe Alabastrowa 34 jest taka sama jak Alabastrowa 21 z tym, że jest to wersja 20 m2 większa(inna skala) a w charakterystyce energetycznej projektu jak widać przewiduje mniejsze EP, co świadczyłoby o dużo lepszych izolacjach i użyciu WM już w projekcie podstawowym? Potwierdzalby to kosztorys ktory przy raptem 20m2 przewiduje 100 tys. zl roznicy. Niemniej wysokość parteru przy Alabastrowej 21 i 34 jest nadal ta sama czyli WM chyba gdzies tam planuja upchac.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Niemniej wysokość parteru przy Alabastrowej 21 i 34 jest nadal ta sama czyli WM chyba gdzies tam planuja upchac.
    dostaniesz
    spakowaną rar.em EP nam nie wiele mówi o faktycznych potrzebach.. bo nie znamy systemu grzewczego..
    EU jest potrzebna ...tzw energia użytkowa..

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    dostaniesz
    spakowaną rar.em EP nam nie wiele mówi o faktycznych potrzebach.. bo nie znamy systemu grzewczego..
    EU jest potrzebna ...tzw energia użytkowa..
    Mam więcej szczegółów.

    Cyprysowa 20N:

    Zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową: EU [kWh/m² rok] 45,48

    System ogrzewania Kotły gazowe kondensacyjne (70/55°C) o mocy nominalnej do 50 kW
    System ogrzewania alternatywny Kotły na biomasę (drewno: polana, brykiety, pelety, zrębki), automatyczne, o mocy do 100 kW

    Alabastrowa 34

    Zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową: EU [kWh/m² rok] 41,04

    System ogrzewania Kotły gazowe kondensacyjne (70/55°C) o mocy nominalnej do 50 kW
    System ogrzewania alternatywny Kotły na biomasę (drewno: polana, brykiety, pelety, zrębki), automatyczne, o mocy do 100 kW

    Alabastrowa 21N

    Zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową: EU [kWh/m² rok] 55,58

    System ogrzewania Kotły gazowe kondensacyjne (70/55°C) o mocy nominalnej do 50 kW
    System ogrzewania alternatywny Kotły na biomasę (drewno: polana, brykiety, pelety, zrębki), automatyczne, o mocy do 100 kW

    Mam pełną charakterystykę energetyczną i przewidziana jest w tych projektach WM
    Ostatnio edytowane przez iwan89 ; 24-01-2017 o 13:03

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    iwan89

    to dlaczego ja w tych "projektach" z wysokościami kondygnacji ( przykładowo ) 255cm widzę kanały wentylacji grawitacyjnej ?
    co prawda zaciemnione grubą czernią, ale jednak.
    czyli co ?
    piszą jedno / pokazują drugie ( ??? )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    iwan89

    to dlaczego ja w tych "projektach" z wysokościami kondygnacji ( przykładowo ) 255cm widzę kanały wentylacji grawitacyjnej ?
    co prawda zaciemnione grubą czernią, ale jednak.
    czyli co ?
    piszą jedno / pokazują drugie ( ??? )
    Też mi to jest podejrzane, no chyba że główny projekt mają z WG a do spełnienia obecnych wymagań dali WM z reku ale w projekcie na necie nie wywalili kanałów grawitacyjnych. Ich nie będzie w głównym projekcie który się kupi. Na pewno musi być WM bo inaczej nie zeszliby tak nisko z zapotrzebowaniem na ciepło. Kanały wentylacyjne można pociągnąć w izolacji podłogi piętra więc nie musi być specjalnie strop wysoki.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - masz dużo racji w tym co piszesz ALE :
    OZC nie wchodzi w zakres Projektu Budowlanego, jak już to Projektowana charakterystyka energetyczna obiektu, co wcale nie znaczy, aby Inwestor świadomy swoich potrzeb "energetycznych" nie zlecił takiego opracowania, ale niekoniecznie architektowi. Są ( jak piszesz ) audytorzy, osoby odpowiedzialne za swoją pracę, w tym za przykładowe opracowanie OZC. Niekoniecznie architekci są osobami od OZC, pełnią zupełnie inne funkcje techniczne w budownictwie i niekoniecznie "dyrygent" umie grać na skrzypcach, ba : nawet nie musi !!! ale powinien słyszeć je doskonale.
    - wentylację grawitacyjną również uważam za HISTORIĘ, choć wychowałem się w niej i ... żyję. Oczywiście ma się to nijjak do obowiązujących przepisów, które w zasadzie wymuszają dom energooszczędny ( w tym WM ) jako całość techniczno użytkową, począwszy od "budowania" formy architektonicznej budynku, budowy przegród budowlanych ... a skończywszy na odpowiednim doborze instalacji wewnątrznych.
    Oczywiscie ze OZC nie wchodzi w zakres projektu ale jest podstawą do charakterystyki energetycznej budynku która wchodzi w zakres projektu budowlanego, jest równiez podstawą do kolejnego opracowania o czym nie wspomniałes czyli analizy ekonomiczno ekologicznej zastosowania alternatywnych zródeł energii (nazwa moze byc nieco inna, niekoniecznie ta którą podałem) która równiez wchodzi w zakres projektu budowlanego. Co do swiadomosci inwestora to praktyka pokazuje ze architekt jest swiadomy ze posiadając uprawnienia projektowe posiada równiez uprawnienia do wykonywania swiadect i charakterystyki energetycznej i fakt ten wykorzystuje w swojej pracy chociaz w jego przypadku uprawnienia nie równają sie posiadanej wiedzy. Czesto widzę te dwa opracowania zajmujące jedną strone formatu A4, najwazniejsza dla urzedu jest jednak pieczątka a nie zawartosc tego o ile to mozna tak nazwac opracowania. Urzędnik tego niestety nie sprawdzi pod wzgledem merytorycznym z braku wiedzy i czasu, wie jednak co powinna zawierac pieczątka projektanta. Gdzie w tym wszystkim jest inwestor?, jego rola sprowadza sie niestety tylko do zapłacania za nic nie warte merytorycznie dokumenty które mają tylko i wyłacznie jedną zalete są konieczne do uzyskania PNB. O doradztwie energetycznym i termoizolacyjnym ze strony projektanta inwestor w zasadzie moze zapomniec gdyz uzyskanie dobrej porady graniczy z cudem. Podobnie sie ma sprawa z KB, który temat termoizolacji i ogolnie energoosczednosci traktują po macoszemu o ile cokolwiek sie nim zajmują. Wniosek jest dla inwestora niezbyt optymistyczny. Ci którzy z mocy prawa i posiadanego wykształcenia powinni miec najwiecej do powiedzenia albo nie interesują sie tym tematem albo co gorsza zle doradzają i co najgorsze fałszują charakterystyki energetycne budynków tylko po to aby dany projekt uzyskał PNB. Inwestorowi pozostaje zdobywanie wiedzy na forach lub zlecenie wykonania obliczen cieplnych budynku audytorom energetycznym. oczywiscie nie wszyscy architekcci tak postępują ale wg mojej oceny zdecydowana wiekszosc

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    iwan89

    to dlaczego ja w tych "projektach" z wysokościami kondygnacji ( przykładowo ) 255cm widzę kanały wentylacji grawitacyjnej ?
    co prawda zaciemnione grubą czernią, ale jednak.
    czyli co ?
    piszą jedno / pokazują drugie ( ??? )
    Ty sie dziwisz? przeciez nikt nie będzie gruntownie przerabiał projektu, liczy sie czas i kasa. To samo dotyczy podanych wsp. Eu, nie zdziwiłbym sie jezeliby były sporo zanizone

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Z najnowszej chwili .. 428 m2 przegród- 66 W/K średnio 0,15 W/m2K.. bez mostków termicznych, choć wszystkie U są normowe, jest wykusz, jest balkon ..
    I trochę tego.. plus jest strata wentylacyjna, brak jest straty na szczelności budynku. Np gdzie jest mostek termiczny na ławy fundamentowe, a całe opracowanie to 3 kartki A4 .. Samo U policzyć to jest prosto.. a jeszcze prościej jak są "programy" pospolitą praktyką jest wyłączanie "mostków" termicznych ..
    gdzie średnio "normowy" dom ma 25-35 % strat na przenikanie wpisane w ukryciu .. a co tam. Nie pierwszy i ostatni projekt .. Psi = nul Ksi =nul..
    a tak było.. bo władował buchaja na wungiel.. i czy on ma 60W/K na przenikanie czy 100 W/k .. to tam .. kto by się przejmował..
    Tak jak izolacją na plackach.. o ile jest tylko pustka .. około 0,12 W/m2K "bez głupotę" jak to mówią na wsi traci przegroda.
    https://www.archipelag.pl/projekty-domow/lorenzo-g2 isocobra dookoła całego budynku .. jako daszek.. a tu jaka to strata..
    http://www.mostkicieplne.pl/izokorby.html a tu wyjaśnienie .. i 20 W/K .. i kolejne i kolejne.. stąd arkusz kalkulacyjny imo jest wystarczający do wyliczenia całości budynku, więcej pracy przy poszczególnych pomieszczeniach, stratach łazienka pokoje .. np

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Co do pomp ciepła zwłaszcza tych gruntowych to się nie wypowiem bo na forum są od tego specjaliści i naraziłbym się . Polecić mogę WM i dobre ocieplenie. 20 cm grafitu pod tynkiem to 20 cm "najlepszego" styropianu na ocieplenie ścian zewnętrznych. W projekcie mam 15 cm ale dodałem więcej 5 cm i chcę kupić możliwie dobry styropian tzn ze współczynnikiem w okolicy 0.033
    Kolego jako, że sam budujesz dom przy Głogowej 3 a jest to projekt z tej samej pracowni co rozważany przeze mnie Cyprysowa 20N. Wypowiedz się proszę w kwestii instalacji tam wentylacji mechanicznej. Oba projekty różni raptem 2 cm wysokości parteru. Jak to jest u Ciebie rozwiązane w projekcie?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ty sie dziwisz? przeciez nikt nie będzie gruntownie przerabiał projektu, liczy sie czas i kasa. To samo dotyczy podanych wsp. Eu, nie zdziwiłbym sie jezeliby były sporo zanizone
    - FAKT, ale też " kij ma dwa końce "
    - jeżeli Inwestor płaci za " projekt gotowy " 2500.-zł i drugą taką kwotę ( lub ciut wyższą ) ma przeznaczoną na tzw. "adaptację", to nie dziwi mnie, ani projektowana charakterystyka + analizy na jednej stronie A4, czy też brak doradztwa w zakresie energetycznym, termoizolacyjnym ...
    - hobbistycznie można o tym pisać na Forum ( co też czynię ), ale w moim przekonaniu jeśli opisałoby się prawidłowo X elementów, to nie znaczy, że złoży się je w prawidłowy sposób. Zwróć uwagę, że niektórzy mogą mieć problemy z instrukcjami złożenia prostego mebla, a piszemy o domu za ( przykładowo ) 300 - 600tys zł i projekcie za 0,4% wartości inwestycji, tym samym w tym wypadku ( ceny projektu ) trudno mieć jakieś większe oczekiwania od projektanta, czy projektantów.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwan89 Zobacz post
    Kolego jako, że sam budujesz dom przy Głogowej 3 a jest to projekt z tej samej pracowni co rozważany przeze mnie Cyprysowa 20N. Wypowiedz się proszę w kwestii instalacji tam wentylacji mechanicznej. Oba projekty różni raptem 2 cm wysokości parteru. Jak to jest u Ciebie rozwiązane w projekcie?
    Ja mam wysokość pomieszczeń 260 cm i na parterze i na poddaszu. Projekt WM zamówiłem razem z projektem ogrzewania podłogowego, jeden z nich dostałem w gratisie można powiedzieć i oba są dostosowane do projektu głównego. Jednak żeby wykonać WM w domu musiałem pokombinować razem z architektem adaptującym i nie powiem żeby było to łatwe niestety. Kanały PEFlex 75 mm umieściłem w izolacji stropu nad parterem pogrubiając ją do 8 cm (było 4 cm) tak by zmieścił się kanał i tym samym podniosłem budynek tak by nadal było 260 cm wysokości pomieszczenia. Kanały dla poddasza umieściłem w izolacji stropu nad poddaszem tez 75 mm - izolacja ma 20 cm więc spokojnie się mieści. Podłogówkę też musiałem wkleić w adaptację, podnosząc grubości wylewek na parterze i poddaszu, rozmiar schodów. Ogólnie dużo przeróbek i zmian w wysokościach ... musiałem nawet nowe rysunki kombinować bo tak było nakreślone. Tak to właśnie wygląda dużo trzeba zrobić samemu, myślałem że udało się wszystko przewidzieć ... niestety już widzę błędy których kiedyś nie widziałem. Co zrobić takie życie
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - FAKT, ale też " kij ma dwa końce "
    - jeżeli Inwestor płaci za " projekt gotowy " 2500.-zł i drugą taką kwotę ( lub ciut wyższą ) ma przeznaczoną na tzw. "adaptację", to nie dziwi mnie, ani projektowana charakterystyka + analizy na jednej stronie A4, czy też brak doradztwa w zakresie energetycznym, termoizolacyjnym ...
    - hobbistycznie można o tym pisać na Forum ( co też czynię ), ale w moim przekonaniu jeśli opisałoby się prawidłowo X elementów, to nie znaczy, że złoży się je w prawidłowy sposób. Zwróć uwagę, że niektórzy mogą mieć problemy z instrukcjami złożenia prostego mebla, a piszemy o domu za ( przykładowo ) 300 - 600tys zł i projekcie za 0,4% wartości inwestycji, tym samym w tym wypadku ( ceny projektu ) trudno mieć jakieś większe oczekiwania od projektanta, czy projektantów.
    Jestes z branzy to bronisz kolegów z branzy bo który ptak kala swoje gniazdo. Spotkałem z wieloma opiniami gdzie był zamówiony projekt indywidualny za nieco powyzej 10000 zł
    i odczucia inwestora w zakresie doradztwa jak i zawartosc projektu w zakresie charakterystyki i analizy była taka sama. Brak wiedzy u architektów wystepuje zarówno przy adaptacji za 2500 jak i przy projekcie za 10000 zł. Nie mozna za wszystko winic cen projektów. Po prostu trzeba sie wziac za dokształcanie, a gdy nie ma takich checi to nawiazac współprace z tymi którzy to potrafią zrobic i to zrobic dobrze

  14. #34

    Domyślnie

    Ja miałem projekt gotowy adaptowany. W cenę wchodziły: jego adaptacja do warunków miejscowych, dopasowanie do wspólnie ustalonych oczekiwań (rozkład pomieszczeń), OZC, dopasowanie do źródła ciepła (izolacja, itp.), projekty kanalizacyjne, wentylacyjny i większość innych itp.

    Ciut lepiej było jednak robić indywidualny wraz z dopasowaniem OZC-izolacja.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Ja miałem projekt gotowy adaptowany. W cenę wchodziły: jego adaptacja do warunków miejscowych, dopasowanie do wspólnie ustalonych oczekiwań (rozkład pomieszczeń), OZC, dopasowanie do źródła ciepła (izolacja, itp.), projekty kanalizacyjne, wentylacyjny i większość innych itp.

    Ciut lepiej było jednak robić indywidualny wraz z dopasowaniem OZC-izolacja.
    Pomimo tego dopasowania i tak pojawiły sie u Ciebie kłopoty, nie pomogła renoma projektanta.

  16. #36

    Domyślnie

    Efekt kłopotów był jednak tylko wizualny, nic poważnego się nie działo i nie dzieje. Kto nie ma mniejszych lub większych kłopotów podczas budowy albo po skończeniu domu?
    Reasumując - uważam moją przygodę z budową za bardzo udaną, szczególnie jak patrzę na otoczenie na osiedlu.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie było przypadkiem tak, że woda z rynien poszła w drenaż ? mniejsza oto, ale nie myli się ten kto nic nie robi.
    Widzę ile problemów trzeba rozwiązać, aby wyremontować dom. Przykre ? ale też dające szanse, jest to że wielu starszych kolegów po fachu .. wiedzą w zakresie fizyki budowli zrównują się z poziomem przeciętnego dorywczego wykonawcy. Ale w sumie dobrze, bo wyrównują się szanse ..

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jestes z branzy to bronisz kolegów z branzy bo który ptak kala swoje gniazdo. Spotkałem z wieloma opiniami gdzie był zamówiony projekt indywidualny za nieco powyzej 10000 zł
    i odczucia inwestora w zakresie doradztwa jak i zawartosc projektu w zakresie charakterystyki i analizy była taka sama. Brak wiedzy u architektów wystepuje zarówno przy adaptacji za 2500 jak i przy projekcie za 10000 zł. Nie mozna za wszystko winic cen projektów. Po prostu trzeba sie wziac za dokształcanie, a gdy nie ma takich checi to nawiazac współprace z tymi którzy to potrafią zrobic i to zrobic dobrze
    - no tak, jestem z branży i będę bronił kolegów ( i koleżanki ) wykonujących ten piękny zawód architekta, ale też nie bezkrytycznie, ponieważ czytając FM widzę różne "przypadki" bardzo dobrej, dobrej, ale i niekiedy średniej lub tragicznej współpracy Inwestor / Architekt, jak również przeróżny stopień przygotowania zawodowego, doświadczenia, wiedzy, ...
    - zawartość projektu budowlanego jest stała i wynika z Rozporządzenia. Fajnie by było, gdyby Inwestor ( poza sprecyzowaniem swoich potrzeb ) zapoznał się choć raz z Rozporządzeniem, wówczas pewnie nie myliłby architekta z konstruktorem, czy też ( bardziej i mniej świadomie ) skracał, czy poszerzał zakres opracowania.
    - projektowanie to taka czynność, która w zasadzie wymusza ciągłe dokształcanie. Inaczej projektowało się 10 lat temu, inaczej dzisiaj, a pewnie za 10 lat inne będą priorytety i wynikające z nich projekty. Może i narzędzia do projektowania będą miały na stałe wbudowane "maszynki" do sprawdzania energooszczędności już na etapie projektu koncepcyjnego. Powoli tak to się już zaczyna dziać ...
    - dokształcanie lub współpraca z specjalistami w danym zakresie : jak najbardziej !
    ale też architekt nie zastępuje konstruktora, czy projektanta instalacji sanitarnych. Ja np. w projektowaniu osobiście nie opracowuje OZC - ale współpracuje dla każdego projektu z projektantem instalacji sanitarnych ( w tym projektującego WM z rekuperacją ) od którego na każdym etapie projektowania dostaje robocze i finalne obliczenia z BuildDesk Energy Certificate.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 25-01-2017 o 11:16
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Mam arcadię termo .. fajny program, ale łatwo się zgubić przy większej ilości przegród i pięter..
    Mostki termiczne i ich zliczanie jest dość dość pracochłonne, a programowanie Buildesku ? Więcej ręcznego wprowadzania..
    ale dość dobre .. a najlepszy jest arkusz kalkulacyjny najbardziej edukacyjny
    Szczelność budynku, wentylacja, mostki termiczne to rejony często dziewiczej niewiedzy ...

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    .. Fajnie by było, gdyby Inwestor ( poza sprecyzowaniem swoich potrzeb ) zapoznał się choć raz z Rozporządzeniem, wówczas pewnie nie myliłby architekta z konstruktorem, czy też ( bardziej i mniej świadomie ) skracał, czy poszerzał zakres opracowania.
    Nadmiar wiedzy nie szkodzi, ale inwestor nie zamawia projektu u kilku projektantów tylko u architekta i ten skoro wiadomo ze nie jest w stanie sam tego wykonac koordynuje współpracę specjalistów z róznych branz tak aby projekt był nie tyle kompletny bo taki byc musi ale zeby był merytoryczny w kazdym zakresie.
    Z drugiej strony swiadomosc inwestorów rosnie i ci wiedząc ze nie uzyskaja dorady z zakresu energooszczednosci u architekta szukają specjalistów na własną rekę.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony