dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Co jest nie tak z tym piecem? - Defro Optima Comfort 10kW

    Witam ciepło

    Czy ktoś podjąłby się choćby pobieżnej analizy problemu - zostałam palaczem całoetatowym (przedtem jedynie jako dorzucacz)
    w następującym układzie, jak poniżej podam. Właśnie się dokształcam i wychodzi że coś tu nie gra. Detale:

    -dom z poddaszem użytkowym około 90 mkw., lata 60 XX wieku, nieocieplony,
    -wg "audytu" na ciepłowlasciwe.pl maksymalna moc grzewcza potrzebna 25kW, przeciętna 12kW
    -piec Defro Optima Komfort-N (nie wiem co to za "N") 10kW
    -zużycie węgla na sezon 5-6 ton.
    -nie jestem w stanie uzyskać stałej temperatury większej niż 60st. bez ciągłego dokładania
    -ogólnie najlepsi(?) palacze na tym piecu osiągają jako-taką temperaturę w domu za pomocą dokładania co 2 godziny
    -mój maksymalny osiąg to mniej więcej stała temperatura na piecu 40-50 stopni, letnie kaloryfery, w domu "tak se" ciepło, był niebieskawy płomień i ładny żar, nie dymiło się
    -żeby się jakoś paliło, uchylam dolne drzwi, choć w instrukcji pisze że nie należy
    -ogólnie palacze inni w tym domu zostawiają klapę popielnika rozszczelnioną, a to okienko w klapie zamknięte całkiem.
    dzisiaj doszłam do wniosku że przecież ten węgiel się tam kisi, a może nie?
    -inni radzą sobie z tym też w ten sposób, że dają dużo węgla, jest trochę mocno ciepło, potem znowu jest zimno
    -z tego co widzę, chyba nie można w tym piecu palić od góry, bo ma tylko jeden wlot powietrza, w klapie przy popielniku
    (jako warunek podaja na stronach o paleniu od góry - wlot wtórny powietrza - nie ma nic na tych drzwiczkach do podawania węgla)
    -ogólnie to nie chciałabym zamieszkać w tej kotłowni, a na to się zanosi
    -aha, i jest jakiś problem z rurą do komina, była za krótka i ją zmontowali z dwóch(?) i zardzewiała, i jeszcze ten sterowniczek co tam jest (szyber?) też zardzewiał

    Co tu może nie grać? (Proszę o porady dostosowane do faktu że jestem raczej zielona, bywają w domu jacyś "fachowcy" niby też,
    ale ja nie wiem, czy oni są do końca fachowi.)

    PARDON, coś źle kliknęłam i dodałam 2 tematy, jakby jeszcze tego było mało.
    Ostatnio edytowane przez zimazima ; 24-01-2017 o 21:25

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Kociołek prawdopodobnie jest za mały, jak na nieocieplony dom 90 metrów. W danych technicznych kotła podają zużycie węgla przy mocy nominalnej 1,5kg/h (dobrego węgla 28MJ/kg) . To daje trochę ponad 1 tonę na miesiąc. Ty spalasz 5-6 ton na sezon. Czyli, większość sezonu Twój kocioł pracuje w okolicy maksymalnych możliwości.
    Nie wspominasz nic na temat stosowanego opału. W instrukcji podają węgiel orzech, typu 31-2, kaloryczność minimum 24MJ/kg. Jeśli węgiel jest drobniejszy i mniejszej kaloryczności, to osiągnięcie znamionowej mocy 10kW może być nieosiągalne.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3

    Domyślnie

    Węgiel kamienny orzech (więcej danych na razie brak), ale z wyglądu bardzo ładny, błyszczący. Cenowo nie najtańszy, nie najdroższy.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    " N " to znaczy że kocioł jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym. Rada? Dokupić nowe drzwiczki z rozetą na powietrze wtórne i palić od góry.
    A tu palenie bez rozety:
    https://www.youtube.com/watch?v=ZWSvvpwKP-0

  5. #5

    Domyślnie

    A w tym filmiku prezentacyjnym nie ma rozety w drzwiczkach - więc jest to element wymagany, czy nie jest?

    Aha, i czy stałopalność to jest czas "ile się będzie dobrze palić bez dokładania" czy "ile będzie się palić aż się wypali"? Znaczy w tym układzie, palenie od dołu, mamy tą stałopalnośc aż 2 godziny?

    (Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi)
    Ostatnio edytowane przez zimazima ; 25-01-2017 o 08:50

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Rozeta ma za zadanie dopuścić tlen do spalania.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Jak napisał Gondoljerzy kociołek bez ocieplenia co najmniej poddasza (tu największe ubytki ciepła) za mały na temperatury minusowe, jak sama zauważyłaś na ciepłowłaściwe wyszło 25kW. Przeciętna 12kW to okolice 0stC.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  8. #8

    Domyślnie

    Znaczy poddasze jest jakoś ocieplone (trociny na stropie pod podłogą? i wełna mineralna na dachu?)(uwzglednione w tej kalkulacji to na ciepłowlasciwe.pl) ale jest to zapewne pseudoocieplenie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony