dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie działki 2017

    Panowie i Panie,

    Jestem w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowe. Dzialka jest opisana w "wypis i wyrys z gruntu " jako tereny orne VI klasy uzytkowej. Miejscowy Plan zagospodarowania jest uchwalony i oczywiscie obejmuje budowe domow jednorodzinnych.

    1.W ktorym momencie i kiedy powinienem taka dzialka odrolnic ?
    2. Czy dostane pozowlenie na budowe ? Wniosek zostal juz zlozony przez architekta prowadzacego w starostwie.
    3. W jaki sposob odralnia sie dzialke ?
    4. Czy mozna odrolnic dzialke tytlko pod domem ?

    Dziekuje za wszelka pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystkiego dowiesz się w swoim starostwie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że co starostwo, to inne zasady.
    Niekoniecznie będziesz musiał odralniać działkę. Ja na przykład miałem tereny rolne 4 klasa i nie musiałem tego robić.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie myl odrolnienia z wyłączeniem z produkcji rolnej bo to są zupełnie dwie różne sprawy
    Jeśli w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe, wówczas należy wystąpić o wyłącznie z produkcji rolnej.
    Do 500 m2 nie pobierają żadnych opłat
    Trzeba to zrobić przed wystąpieniem o PNB.

  4. #4

    Domyślnie

    A powyżej trzeba płacić w moim przypadku 1178 m z tego 500 w gratisie kwota za odrolnienie około 17 tyś

  5. #5

    Domyślnie

    Decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni od daty jej wydania - ważne dla tych, którym się spieszy
    Nam załatwienie tej sprawy z geodezją zajęło półtora miesiąca.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz. Ja dzis rowniez dzwonilem do swojej gminy, potem do starostwa , wydzialu budownictwa. Dowiedzialem sie takze, ze jesli ziemia jest rolna klasy 4-6 o pochodzeniu organicznym to trzeba zlozyc taki wniosek o "odrolnienie" Sprawdzilem informacje o pochodzeniu gleby i moja dzialka jest o pochodzeniu mineralnym ( jesli dobrze to ujalem ) , w zwiazku z czym powinienem bez problemu otrzymac pozwolenie na budowe domu a samo odrolnienie moge zaczac robic w trakcie budowy domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak nie będziesz miał decyzji o odrolnieniu

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Nie wiem jak u Ciebie ale ja tydzień temu jak byłem u kierownika budowy/architekta (to jedna i ta sama osoba) to Pan poprosił nas (żonę i mnoe) o napisanie na zwykłej kartce. " Proszę o wyłączenie z proukcji rolnej 500m2 działki o numerze ... w obrębie ... w miejscowości ... gmina..." Podpisaliśmy to oświadczenie i temat się zakończył. Nic nie płaciliśmy.

    Rodzaj gruntu: Grunty orne IIIb

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak nie będziesz miał decyzji o odrolnieniu
    A powiedz jaka klase ziemi masz i jakiego pochodzenia ?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Nie potrzeba, co do zasady, decyzji o wyłączeniu, jeśli jest to ziemia klas od IV do VI pochodzenia mineralnego (a zankomita większość gleb tych klas jest pochodzenia mineralnego).

    Art.*11.*1.*Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

    Wyłączenie z produkcji do 500 m kw pod budynek mieszkalny jednorodzinny jest wolne od opłat, niezależnie od klasy gleby.

    Art.*12a.*Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
    1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
    2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego co powie urzędnik, u mnie w starostwie przy gruncie IVb dają od ręki pieczątkę, że "nie wymaga decyzji".
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    A u mnie - Starostwo powiatowe w Krakowie - było jeszcze inaczej. Na etapie rozpatrywania przez gminę wniosku o wydanie WZ przyszło pismo ze starostwa powiatowego, że umorzono postępowanie w zakresie zgodności z przepisami o ochronie gruntów rolnych i leśnych. NIc poza tym nie musiałem załatwiać.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zmija165

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-203
    Posty
    4

    Domyślnie

    Z ciekawości jak skończyła się sprawa? sama jestem na etapie zakupu działki o takich samych parametrach i nie wiem czy odralniać całość czy tylko te 500m2.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony