dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Nowicjusz błaga o dobór kotła CO

    Cześć wszystkim, jestem świeżyną totalną i proszę baaaardzo doświadczonych o pomoc!!! Trochę czytam, szukam i głupieję coraz bardziej. Otóż - potrzebuję kociołek z podajnikiem na "ekogroszek" plus jesienne/wiosenne podpalenie drewnem (las brzozowy i trochę sosny), paletami (pociętymi) do podgrzania CWU.
    Moja chałupa to:
    Wieś, szczere pole,
    wymiary 17m X 12,5m w tym garaż i kotłownia (25+12 = 37m2),
    dom piętrowy z nieużytkowym poddaszem.
    Budulec porotherm 30 + 10 styropian,
    strop ocieplony perlitem 10cm.
    Na parterze w korytarzu + łazience + kuchni podłogówka, 3 pokoje po grzejniku.
    Na górze podobnie korytarz + łaźnia podłogowe, 4 pokoje grzejnik.
    Okna MS 3 szyby.
    Dom rozpoczęta budowa 2013 koniec 2016.
    I teraz największe moje wątpliwości: ile KW - wg http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23tw 17KW!!!( przy podajnikowym) wg producentów jak zawsze 300m2 = 30 KW ( .
    Zastanawiam się nad 20 -25 max.
    Oglądam Defro Eko DUo Pz czy Duo Uni, Skam- P Plus, Sas Eco, Ogniwo Eko Plus i jescze jakaś Tekla.. Dlaczego tak mało opinii jest o piecach Defro? Są chyba jednymi z droższych, ale czy jakkolwiek lepszych? Ile powierzchni wymiennika powinno być?
    BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDZI.
    Dodam,że chciałem wydać ok.10 000zł ( ale jak coś dobrego za 8000 chętnie kupię i w drugą stronę też mogę dołożyć te 1500 żeby "żyło się lepiej" i paliło)
    POZDRAWIAM SERDECZNIE!
    Ostatnio edytowane przez kaczmarres ; 25-01-2017 o 22:01

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Powiem tak ja mam kocioł 10kW na 150m2 podłogi co daje116 użytkowej i mój kociołek jest dużo za duży w największe mrozy potrzebuję z 5kW+1kW na wodę poboru dużego nie mamy.Sugeruję raczej powarznie potraktować to co pisze ciepłowłaście bo 25-30kW to już an oko widać że dużo za duże. Coś w okolicach 16kW powinno to ogarnąć
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 26-01-2017 o 04:39
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cerone Zobacz post
    Jeżeli udział palenia drewnem ma być spory to wszystkie te ruszta wodne i wkładane żeliwne odpadają. Pozostaje typowe 2 w 1 czyli kocioł żeliwny do palenia ręcznego z sekcją stalową pod automatyczne spalanie ekogroszku i dobrze bo się wybór zawęża do dwóch producentów:
    To ten sam producent tylko moce inne i oczywiscie za duże. Drewno (i węgie) to powiedzmy max 2-3mc rok, czyli chyba nie tak dużo. Ciekawe jest też rozwiązanie spam, ale czy to nie przekombinowane (dodatkowy śmieciuch obok)?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 26-01-2017 o 09:38 Powód: spam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie. Albo kup sobie kocioł na drewno i bufor. Takie dy to dy sio co to zamierzasz nie da dobrych efektów.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie. Albo kup sobie kocioł na drewno i bufor. Takie dy to dy sio co to zamierzasz nie da dobrych efektów.
    To co by Pan polecił, bez jakiejś reklamy czy spamu,tylko normalnie i uczciwie.
    Bo dziś mogę jeszcze zmienić decyzję na korzystniejsza, nawet nie wiem klasa 5 i tylko eko, ale żeby to rzeczywiście dobrze paliło i mało i bezproblemowo Czasem jednak może brakować smieciucha. A jak z tymi KW 20 szukać?czy sugerować się powierzchnia grzewczą np2,5-3 m2??
    Ostatnio edytowane przez kaczmarres ; 26-01-2017 o 12:19

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Spokojnie 15-16 kW starczy.. robienie zapasów mocy to nie ta dziedzina. Pamiętaj kocioł chodzi ciągle, to też nie braknie mu mocy..do czego zmierzam.. było larum o kocioł, wychodzi z dokładnych obliczeń 13 kW moc kotła.. nie .. 17 kW a jak braknie. były mrozy w tym średnia dobowa poniżej -20 i...
    może doszedł do 70% możliwości... a później przez 80% sezonu kiszenie węgla.. bo 45 na grzejnikach to za dużo..
    Kolejnym larum .. bo braknie mocy.. ta.. przez noc sobie wygasło.. i jakoś mocy nie brakło,
    Stary elektromet Jasło 17 kW ciągnięty na drzewie .. targał nieizolowany dom 220m2 .. i dawał radę.. teraz jest bufor .. i widać że stała temp na grzejniki 60st nawet w największy mróz wydala.. zliczę sobie kiedyś dokładnie moc grzejników, bo jest klika typów..

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie.
    I tego niech się kolega autor trzyma.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  8. #8

    Domyślnie

    Masz jeszcze skamp-pv w Vklasie, jego się dobiera jak starsze jednostki ok. 15-17kW, zatem pod to powinno pasować.
    Automatyczne czyszczaki, stery z stb i czujnikiem otwarcia klapy kosza. Tu rusztu brak, ma być czysto i finito.

    w każdym razie jak już pare osób powiedziało, większe palenie drewnem sobie odpuść, spalenie paru kawałków przy okazji to jeszcze od bólu (w np. skam p plus, który m.in. wymieniasz), ale non stop babranie się drewnem to średni pomysł

    W większości produktów, które wymieniasz jak dobrze zrobisz instalację, to na cwu z prysznicem może ci pójdzie max.5kg/24h latem, więc czy to jest sens babrac się w ruszta?
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  9. #9
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczmarres Zobacz post
    BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDZI.
    POZDRAWIAM SERDECZNIE!
    Zanim zrobisz cokolwiek w sprawie zakupu kotła na CO (zanim zbiegną się tu sprzedawcy),lub jakiegokolwiek medium grzewczego,zrób audyt energetyczny OZC.Na forum jest kolega asolt,zrobi to za niewielkie pieniądze jak na taka inwestycję.Reszta (dobór medium grzewczego) będzie już wtedy bardzo prosta.
    Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Zanim zrobisz cokolwiek w sprawie zakupu kotła na CO (zanim zbiegną się tu sprzedawcy),lub jakiegokolwiek medium grzewczego,zrób audyt energetyczny OZC.Na forum jest kolega asolt,zrobi to za niewielkie pieniądze jak na taka inwestycję.Reszta (dobór medium grzewczego) będzie już wtedy bardzo prosta.
    Pozdrawiam.
    Super,że ktoś się jeszcze odezwał.Chyba zapada decyzja o sprzedaży lasu więc tylko eko,ale czy koniecznie ta 5 klasa czy to bez większej spiny traktować? OZW to się musimy spotkać i na żywo obliczyć czy z danych które podam i online?Czyli ten skamp 5? Wymyśliłem,że ten nadmiar drzewa pójdzie w kozie w drugim garażu /szopie podczas np.naprawy auta zima Szybko mnie panowie przekonali.Ewentualnie jeszcze jakieś warte marki/modele?

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RadomRobert

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam !
    Wymieniłem juz kilka kotłów ( również automatów ) ale strzałem w 10 okazał się spam PO pierwsze idealnie spala każdy ekogroszek i miał ( suchy ) a najważniejsze nie musisz ustawiać parametrów spalania robi to za ciebie komputer przy pomocy czujki spalin umieszczonej w czopuchu . Zmieniasz paliwo - czujka to wychwytuje i komputer ustawia idealne parametry spalania. Za 25KW dałem 7700zl . do sterownika można podłączyć zawór 4-drogowy z siłownikiem - komputer pieca przy pomocy czujki umieszczonej za zaworem steruje jego pracą . Piec proponuję kupić tylko i wyłącznie do spalania ekogroszku .miału badż pellet a do zrębek i drewna dokupić coś zwykłego zasypowego do 2000 zl i wpiąć równolegle w obwód. - pozdrawiam R.B
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-01-2017 o 17:13 Powód: reklama

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadomRobert Zobacz post
    Witam !
    Wymieniłem juz kilka kotłów ( również automatów ) ale strzałem w 10 okazał się .......R.B
    Opanuj się po co Ci tyle kotłów w jednym domu - pewnie już na tym interesie zbankrutowałeś
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-01-2017 o 17:14

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Napiszę Ci tak - dom 160m2 ocieplony 5cm styro z dziurawymi oknami i ogólnie, mocno nieenergooszczędny, Ogniwo Biecz Eko Plus (to jest chyba 24kW) do temperatury 0C ma za dużą moc minimalną i trzeba sporo się nakombinować, żeby mu "zbić" temperaturę czynnika grzewczego. Nie mam zaworów termostatycznych i bez nich to jest właściwie niemożliwe, powyżej +7C wyłączam kocioł, bo nie umiem sobie z tym poradzić. Po sezonie zamontuję zawory i liczę na to, że kiedy się zamkną, to temperatura czynnika wzrośnie na tyle, że kocioł przejdzie w stan podtrzymania.

    Krótko mówiąc - bierz mały kocioł.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadomRobert Zobacz post
    ... Piec proponuję kupić tylko i wyłącznie do spalania ekogroszku .miału badż pellet a do zrębek i drewna dokupić coś zwykłego zasypowego do 2000 zl i wpiąć równolegle w obwód. - pozdrawiam R.B
    Idąc tym tokiem myślenia, można zamontować dwa dużo mniejsze kotły, które w okresach przejściowych będą pracowały z większą sprawnością, a łączną mocą pokryją zapotrzebowanie przy dużych mrozach. Tylko konia z rzędem temu, kto pokaże dobry kocioł na drewno i zrębki w cenie 2000zł.
    Autor tematu powinien przemyśleć lepsze ocieplenie domu, zwłaszcza stropu.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Autor tematu powinien przemyśleć lepsze ocieplenie domu, zwłaszcza stropu.
    To co styropian 20 cm dołóżyć? Tzn. jest ok 28-29cm stropu w tym beton z perlitem (takie próby z firmy Knauf (bez reklamy) prosto z fabryki) + 10 steropianu, mogę kiedyś położyć tam jest nawet 30cm steropianu,bo to tylko strych i da się spokojnie, - tylko czy jest ąz taki sens?Ewentualnie jeszcze wata pójdzie między krokwie i OSB/ Kg jak kasy zostanie,albo następny sezon.

    Obecnie kwestia wyboru kotła -
    wg klasy 5 ogldałem:
    - Heiztechnik HT EKO GL - retorta II generacji - podobał mi się
    - Defro Sigma - dobrze wykonany, ale retorta I generacji - czy to duży problem? - Paliwa mamy jakie mamy, więc pewnie nie zawsze uda się znaleźć super ekogroszek, więc chyba II generacja wchodzi bardziej w grę, ewentualnie czytałem tez o tej Brucer III generacji.
    -Tekla Draco Versa wykonanie nie zachwyca (drzwiczki itd.) - myślę, że odpada, a cena bez szału.
    Każdy podobno jest trochę problematyczny w kwestii czyszczenia (częste co 5-7 dni i trzeba się narozkręcać, uwalić itd.)

    Z klas niższych widziałem : niestety każdy ma jakieś tam ruszta dodatkowe np. wkładane (jak szukałem to na już na pewno bez rusztów wodnych).
    - Kotrem KWMP3 Ż 20kW
    - Defro Komfort Eko - rynna lub retorta I, ślimak stal lub żeliwny ( stalowy ma lepszy motoreduktor podobno, żeliwny ma "starej generacji")
    Niestety w okolicy wiele większego wyboru nie mam :/
    Mam nadzieję,że wiele nie pokręciłem.
    Powtórzę pytanko odnośnie retort - I czy II czy III (Brucer) - taka prostokątna? Czy nie martwić się tym za bardzo. Po prostu ma się tam dobrze palić bez większych kombinacji (zostawiam żonę na kilka dni, więc żeby się nie zamordowała w kotłowni).

    Aha ten Skamp też mi się podoba tylko Plus czy Premium, ew. 5 kalsa PV
    Ostatnio edytowane przez kaczmarres ; 29-01-2017 o 15:17

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jeśli masz możliwość otrzymania jakiejś dopłaty to szukaj czegoś "klasowego" jeśli nie to sobie tym d...y nie zawracaj, zanim wejdą ograniczenia co do klasowości tego który kupisz i tak już nie będzie znaczy na złomie już będzie
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  17. #17

    Domyślnie

    Dowiadywałem się w gminie, już jest regulamin, radni muszą (albo i nie muszą) go zatwierdzić, potem jakieś rozporządzenia itd, pozyskać kasę no i na końcu się okaże,że np. dadzą po 8000zł dla 20-50?? domostw. Więc to tak palcem po wodzie pisane. Poza tym kiedy to nastąpi, nikt nie wie, i czy się załapię,a ja chciałem/muszę do wakacji mieć już temat zamknięty i zapomniany.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja proponowałbym Ci następujący wskażnik :

    Na 1 m 2 budynku 1 KW

    Wskazując na twój budynek : Najlepiej byłoby do powierzchni np 160 m 2 Zastosować kocioł 19 kw.

    Z tej wartości dodałbym zapas aby kocioł chodził spokojnie czyli dałbym kociołek 24 KW .

    Nie chce si*ę mądrować ale : Krążą różne teoria : Powiem tak : Twój dom zawsze odpowie ile energii potrzebuje .

    Uważam, zę lepiej posidać większy kocioł niż za mały . A spalanie moim zdaniem jest porównywalne .

    Proponowałbym również piec na ekogroszek , a nie na miał.

    Z miału będzie dużo odrzutu.

    Nie wiem czy mój piec polecać czy nie - Okaże się na razie sam jestem z deczko zawiedziony .

  19. #19

    Domyślnie

    Ja proponowałbym Ci następujący wskażnik :

    Na 1 m 2 budynku 1 KW

    Wskazując na twój budynek : Najlepiej byłoby do powierzchni np 160 m 2 Zastosować kocioł 19 kw.

    Z tej wartości dodałbym zapas aby kocioł chodził spokojnie czyli dałbym kociołek 24 KW .

    Nie chce si*ę mądrować ale : Krążą różne teoria : Powiem tak : Twój dom zawsze odpowie ile energii potrzebuje .

    Uważam, zę lepiej posidać większy kocioł niż za mały . A spalanie moim zdaniem jest porównywalne .

    Proponowałbym również piec na ekogroszek , a nie na miał.

    Z miału będzie dużo odrzutu.

    Nie wiem czy mój piec polecać czy nie - Okaże się na razie sam jestem z deczko zawiedziony .

  20. #20

    Domyślnie

    Kolega - wskazał słuszną drogę : Audyt energetyczny budynku .

    OKreśli zapotrzebowanie , a potem to już : Z górki.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony