dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Dofinanowanie na zakup pompy ciepła

    Witam,

    Staram się zrozumieć, ale nie potrafię...

    W województwie małopolskim można aktualnie otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca na coś mniej szkodzącego środowisku (pompa, ekogroszek, itp). Jednak dla nowego budownictwa nie przewidziano żadnych form dofinansowania (nawet BOŚ nie ma już preferencyjnych kredytow hipotecznych). Jedynym rozwiązaniem jest np. założenie pieca węglowego w nowym domu i dopiero wtedy staranie się o dofinansowanie wymiany.

    Kontaktowałem się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, ze swoją gminą, powiatem, z Urzędem Marszałkowskim, z doradcą od Funduszy Europejskich - nikt nie przewiduje dofinansowań do nowego budownictwa.

    Czy są jeszcze jakieś inne instytucje które wspierają montaż pomp ciepła, fotowoltaiki, itp w w nowych budynkach?

    Pozdrawiam,
    Szymek

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Witam,

    Staram się zrozumieć, ale nie potrafię...

    W województwie małopolskim można aktualnie otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca na coś mniej szkodzącego środowisku (pompa, ekogroszek, itp). Jednak dla nowego budownictwa nie przewidziano żadnych form dofinansowania (nawet BOŚ nie ma już preferencyjnych kredytow hipotecznych). Jedynym rozwiązaniem jest np. założenie pieca węglowego w nowym domu i dopiero wtedy staranie się o dofinansowanie wymiany.

    Kontaktowałem się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, ze swoją gminą, powiatem, z Urzędem Marszałkowskim, z doradcą od Funduszy Europejskich - nikt nie przewiduje dofinansowań do nowego budownictwa.

    Czy są jeszcze jakieś inne instytucje które wspierają montaż pomp ciepła, fotowoltaiki, itp w w nowych budynkach?

    Pozdrawiam,
    Szymek
    A jesteś pewny że dostaniesz pozwolenie na budowę ? albo odbiorą ci dom ? mając piec węglowy... nie jestem z małopolski ale słyszałem że dla nowego budownictwa na etapie PnB musisz określić zródło ciepła....

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście pieca węglowego nie będę montowal. Chociaż nie jest to zabronione. Wybieram powietrzna pompę ciepła.

    Liczyłem jedynie na to, że instalacje OZE będą wspierane poprzez różnego rodzaju dotacje. Wiem że w mazowieckim mają dotacje do nowego budownictwa. Sądziłem że małopolskie, ze względu na swoje problemy ze smogiem, pójdzie podobną drogą.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Oczywiście pieca węglowego nie będę montowal. Chociaż nie jest to zabronione. Wybieram powietrzna pompę ciepła.

    Liczyłem jedynie na to, że instalacje OZE będą wspierane poprzez różnego rodzaju dotacje. Wiem że w mazowieckim mają dotacje do nowego budownictwa. Sądziłem że małopolskie, ze względu na swoje problemy ze smogiem, pójdzie podobną drogą.
    Poczekałbym na Twoim miejscu o ile masz czas... obecnie mamy wszędzie zastój z funduszami UE bo dobra zmiana jest bardzo upierdliwa i kontroluje dość mocno poszczególne instytucje ale myślę że zaczną coś kombinować , w nowych działaniach było mówione że dotacje pojdą w ekologie jak również nowoczesne zrodła energii jak i ciepła....

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    O ile nowa władza nie będzie miała innego zdania. A ma inne - priorytetami są węgiel i drewno.
    Minister zdrowia śmieje się ze smogu i mówi, że palenie bardziej szkodzi. Minister Szyszko już ostrzy piły pod wycinki - ponoć drzewa to odnawialne źródło energii.
    W województwie mazowieckim dotacje się już skończyły - tylko dwa tygodnie przyjmowano wnioski.
    Cały czas dotacje są w samej Warszawie - ale tutaj władza nie ogląda się na górników i pilarzy.

    Prawda jest niestety bolesna dla liczących na dotacje. Ale poczekajmy na rozwój wypadków....
    PC SDC09H3E8

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    po co dotacje bogatemu , biedny nie buduje nowego domu za 800 patoli , a bogaty sam sobie zafunduje fanaberie typu panele fotowoltaniczne , to chyba zdrowe co

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    szymek008 ja dwa tygodnie temu składałem wniosek na nowy program WFOŚiGW w poznaniu na pc kredyt 1% i po spłacie 70% umorzenie 30% myślę że w twoim rejonie też coś bedzie

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Oczywiście pieca węglowego nie będę montowal. Chociaż nie jest to zabronione. Wybieram powietrzna pompę ciepła.
    Liczyłem jedynie na to, że instalacje OZE będą wspierane poprzez różnego rodzaju dotacje. Wiem że w mazowieckim mają dotacje do nowego budownictwa. Sądziłem że małopolskie, ze względu na swoje problemy ze smogiem, pójdzie podobną drogą.
    PC nie jest traktowana jako OZE. Wg mnie to głupota -- bo w 2/3 a nawet w 3/4 lub więcej PC korzysta z OZE. Dla odmiany taki pelet (albo kominek czy inny piec na drewno) korzysta tylko z paliwa odnawialnego (nie mylić z odnawialnym źródłem energii) jest traktowany jako OZE. Ciekawe kto się na to umawiał. Skoro jednak PC są praktycznie w cenie pieca węglowego czy pelletowego (jeśli uwzględnić brak kotłowni, brak komina, brak późniejszej obsługi, a różnica w zakupie zwraca się dosyć szybko), to nie ma się co pieklić. Mimo tego np. na panele FW są dofinansowania, a w mazowieckim dają dofinansowania do PC w nowych domach. Małe bo małe, ale jednak dają. Więc to kwestia gminy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam !

    Warto się jeszcze chwilę wstrzymać (o ile to możliwe), bo cały czas trwają pracę nad programem REGION nfosigw, który będzie zastępował wszystkie dotychczasowo wprowadzone programy PROSUMENT (oze), RYŚ(termomodernizacja). Ostatnio pojawiły się informację, że w tym programie będzie również możliwość modernizacji kotłowni - wymiany starego kotła węglowego. Do niedawna przy budowie domu niskoenergetycznego bądź pasywnego domu można było skorzystać z dotacji nfosiu
    • standard NF40 (dom energooszczędny) – dotacja 30 000 zł brutto,
    • standard NF15 (dom pasywny) – dotacja 50 000 zł brutto.

    Być może podobne zapisy znajdą się w nowym programie.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    moja gmina mnie zaskoczyła:
    http://bialeblota.pl/blog/1_1259-odn...spotkanie.html
    Do tej pory gmina subwencjonowała instalacje ekologiczne (w tym ekogroszek) kwotą 3kPLN.

    Jako, że do ponad 4 lat ogrzewam dom ekogroszkiem i od początku czaję się na zmianę ogrzewania, rozpatrując głównie PC (powietrzną), to idę na spotkanie zobaczyć co z tego wyniknie.
    Szacując koszt instalacji PC + przystosowania do istniejącej instalacji na 35kPLN, finalnie musiałbym zapłacić 17,5kPLN. To jest akceptowalne dla mnie.
    Boję się tylko co to za instalacje nam dadzą, czy będzie jakiś wybór producentów, konfiguracji czy najtańsza chińszczyzna...
    Jest sens "od razu" zamontować panele PV do współpracy z PC, korzystając z dobroci gminy?

    Jakieś podpowiedzi o co powinienem pytać na spotkaniu informacyjnym?
    W czwartek wieczorem postaram się zdać relację...
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 05-02-2017 o 15:17 Powód: błąd
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  11. #11

    Domyślnie

    Bez sensem jest nie montować PV jak gmina dopłaca połowę.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam !

    Warto się jeszcze chwilę wstrzymać (o ile to możliwe), bo cały czas trwają pracę nad programem REGION nfosigw, który będzie zastępował wszystkie dotychczasowo wprowadzone programy PROSUMENT (oze), RYŚ(termomodernizacja). Ostatnio pojawiły się informację, że w tym programie będzie również możliwość modernizacji kotłowni - wymiany starego kotła węglowego.
    Być może podobne zapisy znajdą się w nowym programie.
    Pozdrawiam !
    Wiadomo kiedy mniej więcej będzie możliwość składania wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu Region?
    Czytałem, że w tym programie nie będzie zwrotu 15-20% jak było wcześniej w Prosument. Teraz będzie tylko pożyczka niżej oprocentowana więc nie warto na to czekać. Wiązałem z tym programem dużo większe nadzieje. Niedługo będę montował pompę ciepłą w moim nowo budowanym domu i trzeba będzie całość wyłożyć ze swojego portfela:/

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Prawie wszystkie dofinansowania są o kant tyłka potłuc. Dotowane są głównie banki i instalatorzy -- nie ludzie dla których ma być to przeznaczone. Znaczy w bankach też ludzie, instalatorzy też ludzie. Ale to jednak nie tak powinno działać.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trzciniak61

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Posty
    45

    Domyślnie Walka ze smogiem

    Myślę, że bardziej sensowne jest dotować eksploatację ekologicznych źródeł energii (partycypacja z uzysku COP) niż wykładac gruba kasę na instalacje. Ludzie potrafią liczyć i będa wiedzieli czy wybrać bezobsługowe źródła ciepła czy kopcić z komina. Pomysł o dodatkowej taryfie na potrzeby ogrzewania myślę że na dzisiaj 25 gr (enegia + przesył) byłby super rozwiązaniem. Ja zużyłem w styczniu 1900 kW x 0,25= 475 zł w najzimniejszym miesiącu, rzeczywiste koszty 873 zł troszkę dużo.
    Dom 128 mkw, wskaźnik zapotrzebowania na moc-65W/m2, pompa ciepła P-W firmy KLIMON moc 14kW, pierwszy sezon grzania tym urządzeniem, do tej pory kocioł miałowy zasypowy firmy FAUSTMAN - zużycie miału ok 3,5t za sezon 2015/2016 poprzednie lata bardzo podobnie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Wiadomo kiedy mniej więcej będzie możliwość składania wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu Region?
    Czytałem, że w tym programie nie będzie zwrotu 15-20% jak było wcześniej w Prosument. Teraz będzie tylko pożyczka niżej oprocentowana więc nie warto na to czekać. Wiązałem z tym programem dużo większe nadzieje. Niedługo będę montował pompę ciepłą w moim nowo budowanym domu i trzeba będzie całość wyłożyć ze swojego portfela:/
    Witam !

    Znalazłem informację, że od 1 lutego 2017 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaczął przyjmować wnioski od wojewódzkich funduszy w ramach programu priorytetowego „Region”. Beneficjentami programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które poprzez niskoprocentowe i preferencyjne pożyczki rozdysponowują fundusze beneficjentom końcowym. Niestety o możliwości składania wniosków na tą chwilę jeszcze nic nie wiadomo, jednak informacje te będą pojawiały się zapewne na stronach poszczególnych WFOSiGW.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    moja gmina mnie zaskoczyła:
    http://bialeblota.pl/blog/1_1259-odn...spotkanie.html
    W czwartek wieczorem postaram się zdać relację...
    Maciej, pozazdrościć. Niestety, twoja gmina nie ma zbyt wielu naśladowców.
    Sam osobiście mam jeszcze parę miesięcy do montażu pompy, także liczę że sytuacja się zmieni.

    Preferencyjne pożyczki nie są chyba tym czego oczekują ludzie budujący dom. Takie są przynajmniej moje prywatne odczucia.
    Prosument był totalną porażką, oby rządzący uczyli się na swoich/przedników błędach.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Niestety, twoja gmina nie ma zbyt wielu naśladowców.
    Niestety
    U mnie w gminie miało być dofinansowanie do fotowoltaiki, ale jak ostatnio pytałem to powiedziano mi, że "to nieopłacalne" :-/
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Niestety
    U mnie w gminie miało być dofinansowanie do fotowoltaiki, ale jak ostatnio pytałem to powiedziano mi, że "to nieopłacalne" :-/
    No pewnie że nieopłacalne. Skądś górnicy muszą wziąć kasę na swoje czternastki.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    No pewnie że nieopłacalne. Skądś górnicy muszą wziąć kasę na swoje czternastki.
    Jakby wprowadzili Polskie Normy na paliwa stałe to od razu znalazły by się pieniądze na 14
    Kiedyś obowiązywały Polskie Normy prawie na wszystko i jak kupiło się podwawelską od różnych producentów to mniej więcej była to zawsze podwawelska a teraz to aż strach kupić jakąś wędlinę, bo więcej tam dodatków różnych niż mięsa.
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał trzciniak61 Zobacz post
    Myślę, że bardziej sensowne jest dotować eksploatację ekologicznych źródeł energii (partycypacja z uzysku COP) niż wykładac gruba kasę na instalacje. Ludzie potrafią liczyć i będa wiedzieli czy wybrać bezobsługowe źródła ciepła czy kopcić z komina. Pomysł o dodatkowej taryfie na potrzeby ogrzewania myślę że na dzisiaj 25 gr (enegia + przesył) byłby super rozwiązaniem. Ja zużyłem w styczniu 1900 kW x 0,25= 475 zł w najzimniejszym miesiącu, rzeczywiste koszty 873 zł troszkę dużo.
    Witaj
    patrzę na Twoje zużycie za styczeń - zbliżone do mojego , tylko ja grzeję prawie 200m2 , a Ty 128m2.
    Temp przy grzejnikach jest u mnie 22-23 st - zastanawiam się dlaczego takie masz wyniki :
    -czy izolacja słaba
    -czy słabe COP PC
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony