dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    a czy dozwolone jest wpuszczenie do sieci w okresie rozliczeniowym (dajmy na to rok) więcej niż się pobrało?
    Chodzi mi o to, że jeżeli bilans będzie dodatni (dla nas), to czy ZE zapłaci nam za energię?

  2. #22

    Domyślnie

    ZE za nic nam już nie zapłaci, muszę zjeść tyle prądu ile wytworzyłem nie zjem... to tak jakbym oddał za darmo. Nie chcą płacić nie muszą, kiedyś będą musieli i to grube pieniądze a do tego czasu ja już będę przygotowany
    do 2020 muszą robić 15% energii z OZE (i to nie współ spalaniem) więc będą i taryfy gwarantowane.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    @kolektor1 jaki plan u Ciebie na przyszłość? Czemu rozbudowa tylko do 3,3kW zdejmujesz jedną rurę z dachu czy dodajesz "na daszku"?
    Dokładam jeszcze 4 sztuki między oknami połaci owymi i zdejmuję dolne 3 kolektory kładąc w ich miejsce jakieś 4 szt. A więc do daszku dokładam jeszcze jakieś 2kWp
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  4. #24

    Domyślnie

    Przyjechały 2 nówki sztuki nigdy nie owierane, od razu z zamontowanym modułem wi-fi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170131_164423.jpg
Wyświetleń:	750
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	380230

    Cena za 2 szt. 1300 PLN z czedo ponad 40 funtów za samą przesyłkę. Więc po 550 PLN/szt.
    W Polsce ten sam inwerter na znanym potralu aukcyjnym licytacja od 1600 PLN (bez wifi)
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oze85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-415
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Przede wszystkim musisz wiedzieć, że:
    Istnieją dwa typy instalacji. Jedna nazywa się wyspowa, to taka gdzie uzyskany prąd z baterii jest gromadzony w akumulatorach i wykorzystywany później w miarę potrzeb.
    Jednak ze względu na znaczne koszty tego systemu nie polecam, bo to się nigdy nie zwróci, nawet nie warto go rozpatrywać.
    I drugi system w którym produkowany prąd z baterii słonecznych jest zużywany od razu a nadwyżki wpuszczane bezpośrednio do sieci. Ale jeżeli następuje zanik prądu w sieci również następuje zanik produkcji prądu w bateriach. Ten system po prostu czerpie dane z sieci by włączyć inwerter / inwertery. To taki wentyl bezpieczeństwa.
    Tak, najlepiej gdy kąt pochylenia baterii będzie na poziomie 30 stopni. Ale podniesienie z 20 do 30 stopi nie stanowi żadnego problemu.
    Istnieje też możliwość zastosowania instalacji hybrydowej. Tak ogólnie chodzi w niej o to, że w pierwszej kolejności wytwarzana energia jest wykorzystywana przez dom, następnym priorytetem jest ładowania akumulatorów i gdy nie ma potrzeby zużycia energii i magazynowania jest ona wysyłana do sieci. Wiem, że taki projekt wykonywała niedawno firma Multisun z Wrocławia, więc zawsze można poczytać na ich stronie o takim rozwiązaniu.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    ZE za nic nam już nie zapłaci, muszę zjeść tyle prądu ile wytworzyłem nie zjem... to tak jakbym oddał za darmo. Nie chcą płacić nie muszą, kiedyś będą musieli i to grube pieniądze a do tego czasu ja już będę przygotowany
    do 2020 muszą robić 15% energii z OZE (i to nie współ spalaniem) więc będą i taryfy gwarantowane.
    To inaczej zapytam. Na prostym przykładzie: moje zużycie to 1000kWh. Produkuję 1250kWh. 1250x80% to 1000kWh. I teraz nie płacę nic, czy płacę za 1000 x 20%? Dokładniej - mogę za darmo odebrać 80% mojej produkcji, czy zużycia?

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przyjechały 2 nówki sztuki nigdy nie owierane, od razu z zamontowanym modułem wi-fi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170131_164423.jpg
Wyświetleń:	750
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	380230

    Cena za 2 szt. 1300 PLN z czedo ponad 40 funtów za samą przesyłkę. Więc po 550 PLN/szt.
    W Polsce ten sam inwerter na znanym potralu aukcyjnym licytacja od 1600 PLN (bez wifi)
    Zainteresowały mnie, ale w całym Uk nie ma sklepu internetowego który by miał je normalnie w ofercie, same strony wizytówki

    Gdzie kupiłeś?
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To inaczej zapytam. Na prostym przykładzie: moje zużycie to 1000kWh. Produkuję 1250kWh. 1250x80% to 1000kWh. I teraz nie płacę nic, czy płacę za 1000 x 20%? Dokładniej - mogę za darmo odebrać 80% mojej produkcji, czy zużycia?
    Swoją produkcję *0,8 odbierasz za darmo - płacisz tylko koszty stałe.

    @ Konrad Podgórski Znalezione na ebay UK, było w sumie chyba 7 szt. i wszystkie przyjechały do Polski. W sumie nie ja je znalazłem, lecz temat wypłynął na forum, też byłem sceptycznie nastawiony ale jak to się mówi raz kozie śmierć. Gdybym temat przemyślał wcześniej być może udało by mi się wziąć 3 szt. a nie 2 i u nas spokojnie bym sprzedał sztukę za 1600-1800 PLN.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dokładniej - mogę za darmo odebrać 80% mojej produkcji, czy zużycia?
    naj dokładniej to 80% nadprodukcji, którą wyprowadzisz do sieci. tam są zliczane przez licznik energii, a po roku właściciel nabywa prawo do obioru 80% wprowadzonej do sieci energii, przy czym wcale nie musi kupić jej od zakładu energetycznego.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał daxj Zobacz post
    naj dokładniej to 80% nadprodukcji, którą wyprowadzisz do sieci. tam są zliczane przez licznik energii, a po roku właściciel nabywa prawo do obioru 80% wprowadzonej do sieci energii, przy czym wcale nie musi kupić jej od zakładu energetycznego.
    Po jakim roku? Przez rok będę płacił za prąd a po roku będę go dopiero odbierał a raczej 80% tego co sprzedałem? To może jeszcze lokaty będą oferować rok przechowasz swój prąd w elektrowni dostaniesz 3% prądu więcej
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #31

    Domyślnie

    sęk w tym, że ty go nie sprzedajesz. odprowadzasz nadwyżkę, którą potem możesz odebrać. ostatnio ktoś pisał, że jest też model rozliczania półrocznego. zbierasz styczeń - czerwiec odbierasz lipiec - grudzień i na odwrót

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Po jakim roku? Przez rok będę płacił za prąd a po roku będę go dopiero odbierał a raczej 80% tego co sprzedałem? To może jeszcze lokaty będą oferować rok przechowasz swój prąd w elektrowni dostaniesz 3% prądu więcej


    TUTAJ było o sposobach rozliczania

  13. #33

    Domyślnie

    Rozumiem, że okresy rozliczeniowe są półroczne? Czy jest to korzystne? Czy okres rozliczeniowy liczy się od daty podpisania umowy z zakładem energetycznym? Czy jest ryzyko, że wyprodukowanej przez własną instalację energii można "nie zdążyć" odebrać?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  14. #34

    Domyślnie

    Witam,
    jestem w tracie budowy domu jednorodzinnego z płaskim dachem. Marzy mi się w przyszłości fotowoltaika - nie wiem czy za rok, czy za dwa, zobaczymy. Zbliżam się do etapu układania stropu gęstożebrowego. Panele chciałbym mieć na dachu. Czy na tym etapie warto zostawić jakieś przepusty, rury przez strop nad kotłownią, tak abym potem nie musiał np. przebijać się przez strop?

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To inaczej zapytam. Na prostym przykładzie: moje zużycie to 1000kWh. Produkuję 1250kWh. 1250x80% to 1000kWh. I teraz nie płacę nic, czy płacę za 1000 x 20%? Dokładniej - mogę za darmo odebrać 80% mojej produkcji, czy zużycia?
    można odebrać 80% swej produkcji ALE jeśli Twój operator energetyczny nie bilansuje międzyfazowo w czasie rzeczywistym (to zapłacisz opłaty za przesył - energia wychodzi za licznik i zaraz wraca do domu z opłatami inną fazą - taki myk ZE by zrobić prosumentów na szaro) , bądź nie zużyjesz na bieżąco tylko za jakiś czas to zapłacisz jeszcze myto w postaci opłat stałych przesyłowych i jakościowych za energię która poszła za licznik . więcej tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312676.html Enea nie bilansuje , ale tez nie nalicza podobno opłat za energię bierną wprowadzoną do sieci (powstaje przy użytkowaniu żarówek ledowych - większości ale nie wszystkich oraz przy użytkowaniu silników indukcyjnych ) więcej tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#15837111

    PGE
    1. bilansuje międzyfazowo,
    2. rozlicza energię z I w II taryfie (jak zabraknie kWh z II),
    3. nie nalicza energii biernej, która to naliczana jest póki co tylko firmom .


    Tauron:
    1. NIE bilansuje międzyfazowo,
    2. NIE rozlicza energię z I w II taryfie, stosuje własny skomplikowany przelicznik który można by w uproszczeniu sprowadzić do oddawania w proporcji takiej jaka była struktura zużycia w poprzednim roku
    3. nie nalicza energii biernej, która to naliczana jest póki co tylko firmom

    Enea
    1. Bilansowanie międzyfazowe - nie bilansuje.
    2. Rozliczanie produkcji w I taryfie zużyciem w I .
    3. Nienaliczanie kar za energię bierną + Enea nie nalicza.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 02-11-2017 o 21:48

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał opozda Zobacz post
    Cieszy mnie to, że coraz więcej osób chce inwestować w odnawialne źródła energii, w tym w fotowoltaikę.].
    mnie również , np mieszkam na wsi 3500 ludzi , a na mojej ulicy są 3 instalacje PV i 4 solarne . latem gmina z sąsiednią postarały się odotacje 85% do OZE i powstanie 450 instalacji - w większości PV oraz kilka procent PC i solarów osobiście będę miał 6kw , ponieważ mam wszystko na prąd - nie mam gazu by nie płacić dwa razy opłat stałych ,jakościowych zmiennych itd itp

    uzywam też od 2011 r kotła na biomase - pellet . za kocioł zapłaciłem x2 co za ekogroszkowy , ale pellet kupuję średnio 150zl taniej za tonę

    ludzi chcących w to zainwestować jest wbrew pozorom sporo , jednak ceny są zaporowe - dobra zmiana akurat tutaj nie działa , ale działa dla dobra węgla . np gdzieś czytałem na blogu osoby montującej taką ciekawostkę , że w wielu przypadkach jest tak ...

    PV 10kw z dotacją kosztuje około 72 tyś
    a ta sama instalacja za gotówkę 50 tysi

    czyli dotacje jakie były kiedyś teraz chyba też są w wysokości 40% zjada bank ochrony środowiska
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 02-11-2017 o 16:24

  17. #37

    Domyślnie

    Cały czas pojawiają się dotacje 85% wszytko zależy tylko jak się gmina postara. Pół roku temu w sąsiedniej gminie był rekonesans teraz ludzie zakładają. Teraz w mojej gminie coś się ruszyło http://www.sulejow.pl/fotowoltaika-d...gminy-sulejow/
    Więcej nie drążę ponieważ to temat do innego wątku

    Wiadomo, że nikt za darmo Ci nic nie da, przy dotacjach napasie się jakiś urzędas co wygra przetarg jego znajoma firma. Tego nie unikniemy jednak, czasami może się to dla nas opłacać nawet jak dostaniemy resztki
    Praca wrze ^^

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony