dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie Fotowoltaika, czas na podsumowanie

    Można powiedzieć, że rok rozliczeniowy instalacji PV jest już za mną.
    Jest to instalacja w dotychczasowym stanie 2,45 kWp, od praktycznie połowy lutego będzie o mocy 3,30 kWp czyli o około 40%większa.
    Rok rozliczeniowy zaczął się po zmianie licznika, czyli 27 kwietnia do 31 grudnia. Właśnie przyszło rozliczenie wpuszczonego prądu do sieci.

    Po lewej stronie to kwoty jakie zapłaciłem wynikające ze zużycia pomniejszone o 202 zł wynikające z tego, że rozliczenie obejmuje okres przed wymianą licznika i zgłoszeniem instalacji.
    Czyli od czasu włączenia instalacji, 27 kwietnia do 31 grudnia zużyłem prądu za 2238 zł.
    Natomiast zwrot jaki mi przyszedł za wpuszczenie do siei prądu to kolumna po prawej stronie na łączną kwotę 1408 zł.
    Po dodaniu tych jeszcze 4 baterii, za prąd rocznie będę już nie wiele płacił, z szcunków gdzieś na poziomie 200 zł.
    Właśnie dotarł do mnie nowy aneks do umowy sprzedaży, co istotne, cytuję:

    1. Sprzedawca dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Odbiorcę do sieci elektroenergetycznej od dnia 1 lipca 2016 roku, wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci od dnia 1 lipca 2016 roku w stosunku ilościowym: a) 1 do 0,7 w przypadku Mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej energii elektrycznej większej niż 10 kW, albo b) 1 do 0,8 w przypadku Mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW.

    Zmiana polega na tym, że rozgraniczenia instalacji nie są od 0-3 kWp a od 0-10 kWp
    To jest dobra zmiana.
    A tak wygląda moja instalacja:

    Na samym dachu wejdą jeszcze 4 panele.
    Jednak nie wiem czy nie zastąpić jeszcze ostatniego dolnego rzędu kolektorów bateriami.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  2. #2

    Domyślnie

    Na ile lat szacujesz zwrot instalacji ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Na ile lat szacujesz zwrot instalacji ?
    Aby oszacować zwrot instalacji musiał bym zmać całkowite koszty instalacji, co prawda wcześniej tego nie robiłem to pokuszę się tu to zrobić.
    Kupiłem swego czasu 10 baterii (245 Wp) po 240 zł za szt, są to używki ale całkiem przyzwoite do tego jednak musiałem kupić micro inwertery i te kupiłem bezpośrednio od Chińczyka a wyniosło mnie to około 3 tyś zł na 12 baterii a więc w zapasie mam jeszcze na 2 baterie. Na zabezpieczenie instalacji typu bezpieczniki wydałem nie więcej jak 300 zł. Konstrukcję wolno stojącą pospawałem i przymocowałem do ściany sam gdzie koszt aluminium to jakieś 200 zł Kabelki i złączki to koszt następne 200 zł.
    A więc w 10 baterii zainwestowałem nie co ponad 6000 zł (6100 dokładnie.)
    Zakładając, że moja instalacja składająca się z 10 baterii jest w stanie wyprodukować przy obecnych cenach prądu za jakieś 1900 zł, to koszt zwrotu będzie na poziomie 3,3 lat.
    Ato tylko w mojej sytuacji.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Jaka taryfa?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jaka taryfa?
    G11, zresztą chyba przy wpuszczaniu prądu do sieci nie można mieć innej.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    racja - innej opcji taryfy nie ma
    Nasze cudo: 120 m2 + garaż 35 m2, Poroterm 24 cm + 20 cm styropian grafit LAMBDA MAX fasada. Dach: Strop: 20 cm wełny λ = 0,035, sufit podwieszany na podwójnym ruszcie + 5 cm wełny λ 0,035. Po skosach 14 cm wełny między krokwiami λ = 0,035, sufit podwieszany na podwójnym ruszcie + 10 cm wełny λ 0,035. Na płycie 22 cm EPS 035 anhydryt Posadzka piętra 10 cm EPS +anhydryt, AirPack 300V
    Armatura - VALVEX,
    AGD - Bosch
    Podłogówka po całości

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał forscher Zobacz post
    racja - innej opcji taryfy nie ma
    Przed tak ochoczym potakiwaniem mozna sprawdzic u zródła czy tak jest w rzeczywistosci, w Tauronie jest mozliwa kazda taryfa G począwszy od G11 skonczywszy na G13.
    Nie wiem czy jest taka mozliwosc u dystrybutora kolektora1, w kazdym razie w Tauronie jest.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    no i sam sobie odpowiedziales na pytanie z porannego postu
    Ostatnio edytowane przez forscher ; 30-01-2017 o 10:32
    Nasze cudo: 120 m2 + garaż 35 m2, Poroterm 24 cm + 20 cm styropian grafit LAMBDA MAX fasada. Dach: Strop: 20 cm wełny λ = 0,035, sufit podwieszany na podwójnym ruszcie + 5 cm wełny λ 0,035. Po skosach 14 cm wełny między krokwiami λ = 0,035, sufit podwieszany na podwójnym ruszcie + 10 cm wełny λ 0,035. Na płycie 22 cm EPS 035 anhydryt Posadzka piętra 10 cm EPS +anhydryt, AirPack 300V
    Armatura - VALVEX,
    AGD - Bosch
    Podłogówka po całości

  9. #9

    Domyślnie

    Mi co prawda jeszcze sporo czasu brakuje do zakupu baterii, inwerterów i bezpieczników ale zastanawiamy się nad wykonaniem podobnej instalacji.
    Sytuacja wygląda następująco:
    Dom z dachem 4 spadowym w tym 3 połacie na wschód/południe/zachód.
    Kąt nachylenia dachu wynosi 20 stopni... i tu (podobno) zaczynają się schody
    Czy prawdą jest że optymalne nachylenie połaci pod instalację powinno wynosić co najmniej 30 stopni?
    A jeśli tak to czy istnieje możliwość montażu w/w na dystansach?
    Rozważamy ten zakup ze względu na bardzo częste, chwilowe przerwy w dostawie prądu w naszej okolicy.
    Ma to sens?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post
    Rozważamy ten zakup ze względu na bardzo częste, chwilowe przerwy w dostawie prądu w naszej okolicy.
    Ma to sens?
    Przede wszystkim musisz wiedzieć, że:
    Istnieją dwa typy instalacji. Jedna nazywa się wyspowa, to taka gdzie uzyskany prąd z baterii jest gromadzony w akumulatorach i wykorzystywany później w miarę potrzeb.
    Jednak ze względu na znaczne koszty tego systemu nie polecam, bo to się nigdy nie zwróci, nawet nie warto go rozpatrywać.
    I drugi system w którym produkowany prąd z baterii słonecznych jest zużywany od razu a nadwyżki wpuszczane bezpośrednio do sieci. Ale jeżeli następuje zanik prądu w sieci również następuje zanik produkcji prądu w bateriach. Ten system po prostu czerpie dane z sieci by włączyć inwerter / inwertery. To taki wentyl bezpieczeństwa.
    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post
    Czy prawdą jest że optymalne nachylenie połaci pod instalację powinno wynosić co najmniej 30 stopni?
    A jeśli tak to czy istnieje możliwość montażu w/w na dystansach?
    Tak, najlepiej gdy kąt pochylenia baterii będzie na poziomie 30 stopni. Ale podniesienie z 20 do 30 stopi nie stanowi żadnego problemu.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 30-01-2017 o 13:28
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał forscher Zobacz post
    no i sam sobie odpowiedziales na pytanie z porannego postu
    Nie odpowiedziałem, wiem jak jest w Tauronie, nie wiem jak w Enerdze.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Przede wszystkim musisz wiedzieć, że:
    Istnieją dwa typy instalacji. Jedna nazywa się wyspowa, to taka gdzie uzyskany prąd z baterii jest gromadzony w akumulatorach i wykorzystywany później w miarę potrzeb.
    Jednak ze względu na znaczne koszty tego systemu nie polecam, bo to się nigdy nie zwróci, nawet nie warto go rozpatrywać.
    I drugi system w którym produkowany prąd z baterii słonecznych jest zużywany od razu a nadwyżki wpuszczane bezpośrednio do sieci. Ale jeżeli następuje zanik prądu w sieci również następuje zanik produkcji prądu w bateriach. Ten system po prostu czerpie dane z sieci by włączyć inwerter / inwertery. To taki wentyl bezpieczeństwa.
    Tak, najlepiej gdy kąt pochylenia baterii będzie na poziomie 30 stopni. Ale podniesienie z 20 do 30 stopi nie stanowi żadnego problemu.
    Dzięki
    Jest nad czym myśleć.
    Czy można zatem sobie zrobić wyjście na akumulatory (choćby 12V) i zastosować je w instalacji jako backup?
    Myślimy o czymś na zasadzie UPS, chociażby do potrzymania oświetlenia i pompy do c.o.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post
    Dzięki
    Jest nad czym myśleć.
    Czy można zatem sobie zrobić wyjście na akumulatory (choćby 12V) i zastosować je w instalacji jako backup?
    Myślimy o czymś na zasadzie UPS, chociażby do potrzymania oświetlenia i pompy do c.o.
    To to można zawsze nie zależnie od posiadania instalacji PV ale jako odrębny system.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    1. Sprzedawca dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Odbiorcę do sieci elektroenergetycznej od dnia 1 lipca 2016 roku, wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci od dnia 1 lipca 2016 roku w stosunku ilościowym: (...) b) 1 do 0,8 w przypadku Mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW.
    Hej,
    Wyniki wyglądają bardzo interesująco.

    Rozumiem, że ten zapis oznacza, że za każdą KWh którą ty wyślesz do sieci sprzedawcy, sprzedawca odlicza ci od rachunku 0,8kWh?

    Ktoś się orientuje, czy to jest powszechna regułą i kalkulacją wszystkich sprzedawców? Czy to bazuje na jakiejś regulacji, czy jest to czysto rynkowa oferta?
    Czy umowa jest ze sprzedawcą energii, czy może z dystrybutorem energii?
    pzdr

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem czy jest taka mozliwosc u dystrybutora kolektora1, w kazdym razie w Tauronie jest.
    Nie sprawdzałem.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    Hej,
    Wyniki wyglądają bardzo interesująco.

    Rozumiem, że ten zapis oznacza, że za każdą KWh którą ty wyślesz do sieci sprzedawcy, sprzedawca odlicza ci od rachunku 0,8kWh?
    Dokładnie tak.
    W umowie, która prawnie wynika z ustawy o OZE taka wartość przeliczeniowa jest gwarantowana przez 15 lat, przez wszystkich dystrybutorów energii.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 30-01-2017 o 14:57
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    A możesz jeszcze napisać, jaka jest powierzchnia tych paneli dla mocy 3,3kW (albo lepiej wymiary pojedynczego panelu)

    pzdr

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    A możesz jeszcze napisać, jaka jest powierzchnia tych paneli dla mocy 3,3kW (albo lepiej wymiary pojedynczego panelu)

    pzdr
    Obecnie jest pewien standard. Panele o mocy 235 do 260 Wp mają wymiary 1000X1600 mm, a o mocy 360 Wp mają wymiary 1000X2000 mm. Jednak te ostatnie są dużo droższe.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Możesz kolego kolektor1 przedstawić te rachunki w kWh , zużycie i produkcję .

  20. #20

    Domyślnie

    A ja na przyszłość przepowiadam produkcję kolektor1.
    U mnie do tej pory było 3,3kWp na dachu co prawda pod słabym kątem 23o, produkcja ruszył 16.02.2016r do dnia dzisiejszego wyprodukowała: 3287.4kWh
    A jak to wygląda w rozbiciu na sprzedaż i pobór prądu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zuz.PNG
Wyświetleń:	554
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	380185
    oraz sprzedaż energii elektrycznej w ilości:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prod.PNG
Wyświetleń:	493
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	380186

    Dziś zostały wydane kurierowi kolejne 2 inwertery po 1,5kW każdy Jeszcze tylko kupić 14 paneli i będzie można coś kombinować na zimę.

    @kolektor1 jaki plan u Ciebie na przyszłość? Czemu rozbudowa tylko do 3,3kW zdejmujesz jedną rurę z dachu czy dodajesz "na daszku"?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony