dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Import pompy ciepła z Chin

    Cześć,

    Zastanawiam się nad wszystkimi możliwościami, aby maksymalnie zmniejszyć koszty inwestycyjne związane z instalacją pompy ciepła.
    Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zakup produktu polskiego. Uważam, że należy wspierać polską gospodarkę.

    Rozważam także skrajny przypadek / rozwiązanie, którym byłby import pompy ciepła z Chin. Czy macie może jakieś doświadczenia w tym temacie?

    Według mojego rozeznania gruntową pompę ciepła np. Dedro 12 kW (moc wydaje się zbyt duża ale nie widziałem mniejszych) można kupić z przesyłką (fracht morski) za około 1500 USD. Nie wiecie może jak wyglądają kwestie prawne (cło, VAT)? Podejrzewam, że nie każdy instalator wyraziłby chęć instalacji takiej pompy ciepła, no i pewnie dochodzić swoich praw przy ewentualnych usterkach było by również trudno.

    Wpadła mi w oko również pompa powietrze-woda produkcji firmy SERO. KS90-DC (DC inverter) 9.5 kW, pracująca do -25 st C. Poniżej przesyłam dane techniczne producenta:
    https://www.dropbox.com/sh/boaz2n81y...ttbbzC95a?dl=0
    Wygląda to ciekawie, tylko niesie ze sobą mnóstwo ryzyka, szczególnie, że cena tej powietrznej to już 1881 USD (uwzględniając rabat), do tego pakowanie 35 USD i fracht LCL następne 300 USD. Termin dostawy to 35 dni.

    Co o tym myślicie?
    EDIT Błędy ortograficzne usunięte.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 27-01-2017 o 22:58

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Cześć,

    ...wydaje mi się zakup produktu Polskiego(...) Polską gospodarkę.

    ... import pompy ciepła z chin...


    Co o tym myślicie?
    myślę żebyś najpierw zapoznał się z zasadami pisowni języka polskiego...

    a co do meritum - urząd skarbowy dowala VAT
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Cześć,

    Zastanawiam się nad wszystkimi możliwościami, aby maksymalnie zmniejszyć koszty inwestycyjne związane z instalacją pompy ciepła.
    Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zakup produktu Polskiego. Uważam, że należy wspierać Polską gospodarkę.

    Rozważam także skrajny przypadek / rozwiązanie, którym byłby import pompy ciepła z chin. Czy macie może jakieś doświadczenia w tym temacie?

    Według mojego rozeznania gruntową pompę ciepła np. Dedro 12 kW (moc wydaje się zbyt duża ale nie widziałem mniejszych) można kupić z przesyłką (fracht morski) za około 1500 USD. Nie wiecie może jak wyglądają kwestie prawne (cło, VAT)? Podejrzewam, że nie każdy instalator wyraziłby chęć instalacji takiej pompy ciepła, no i pewnie dochodzić swoich praw przy ewentualnych usterkach było by również trudno.

    Wpadła mi w oko również pompa powietrze-woda produkcji firmy SERO. KS90-DC (DC inverter) 9.5 kW, pracująca do -25 st C. Poniżej przesyłam dane techniczne producenta:
    https://www.dropbox.com/sh/boaz2n81y...ttbbzC95a?dl=0
    Wygląda to ciekawie, tylko niesie ze sobą mnóstwo ryzyka, szczególnie, że cena tej powietrznej to już 1881 USD (uwzględniając rabat), do tego pakowanie 35 USD i fracht LCL następne 300 USD. Termin dostawy to 35 dni.

    Co o tym myślicie?
    Kwestia I - gdzie znajdziesz kogoś kto ci to zmontuje i będzie serwisował ? - jeśli znajdziesz to duży plus

    Kwestia II - brak gwarancji, brak wsparcia - chcesz zyskać a de facto możesz stracić

    Kwestia III - częśći zamienne - nie wiem czy dopasujesz coś z rynku polskiego - jeśli masz wiedzę techniczną to działaj.

    Tak ogólnie to może zrób sobie OZC i dowiedz się jaką pompę potrzebujesz bo tak widzę że dla ciebie różnicy nie ma czy to 12 kw czy 9,5 kW.....a to jednak jest różnica.

    Samo zamówienie z chin to dziś żaden problem, puść to przez jakieś escrow jak na alieepress albo alibaba i masz zabezpieczenie swojej kasy - z tym że jeśli dostaniesz uszkodzony sprzęt to zwrócą ci kasę ale odsyłasz na swoj rachunek

  4. #4

    Domyślnie

    masz kitajke w Juli i cały wątek na forum

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pisał niedawno tu kolega, co sprowadzał AFAIR dwie PC z Chin. Poszukaj - chyba w wielkim wątku o PC o tym pisał w okolicach świąt, jak mnie pamięć nie myli.
    Ja bym się nie zdecydował. Można kupić farbowanego Chińczyka jak Meeting czy Jula albo mniej znane "marki" na Allegro. Niewiele drożej jak z montażem i 8% VAT (albo i taniej, jak na cle doliczą 23%). A masz jakąś gwarancję i jakiś serwis w Polsce.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    @okobar, usunąłem orty, dzięki za wyłapanie. Z tym VATem to nieciekawie. Muszę się zorientować z celnym, czy jeszcze cła nie doliczają.
    @ralfi, dzięki za cennych wskazówek do rozważenia.
    Odnośnie gruntówki DERON, to mniejszych mocy nie mają. Jeśli chodzi o moje zapotrzebowanie, to wymagana moc źródła ciepła to około 6 kW. Dla przykładu tą samą pompę można kupić w Polsce, tylko cena troszkę jakby inna.
    https://www.sklep.asat.pl/pl/p/DERON...-DE-27-WS-/225
    @gnago, ANSULTA nie biorę pod uwagę, bo potrzebuję około 6 kW, ale przy temperaturze powietrza zewnętrznego -20 st C. Z tego co kojarzę to moc pompy ANSULT sprzedawanej w Jula to 6 kW (znając życie pewnie dla A7W35 albo nawet A20W35)
    @Kaizen, dzięki za info o AFAIR, lecę śledzić wątek.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 28-01-2017 o 00:20

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Cło naliczą na 100% bo wszystkie przesyłki powyżej pewnej kwoty ( coś około 70 USD ) już są objęte opłatą celną.

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cło to nie problem, bo to raptem kilka procent, VAT też naliczą a to 23 %

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kicaj222 Zobacz post
    Cło to nie problem, bo to raptem kilka procent, VAT też naliczą a to 23 %
    Do ceny doliczą cło i dopiero od sumy tych składowy 23% VAT.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Według mojego rozeznania gruntową pompę ciepła np. Dedro 12 kW (moc wydaje się zbyt duża ale nie widziałem mniejszych) można kupić z przesyłką (fracht morski) za około 1500 USD. Nie wiecie może jak wyglądają kwestie prawne (cło, VAT)? Podejrzewam, że nie każdy instalator wyraziłby chęć instalacji takiej pompy ciepła, no i pewnie dochodzić swoich praw przy ewentualnych usterkach było by również trudno..
    Ta moc jest pewnie podana dla A20W30 (czyli 20sC powietrza i 30sC wody w podłodze), podobnie jak pomp chińskich typu Meeting. Przy -20sC to taka pompa ma pewnie w porywach 6kW. To po pierwsze. Po drugie podatki (cło i VAT) dowalają na granicy. Można próbować zaniżyć wartość jeśli masz firmę związaną tematem z działalnością deklarując to jako "próbkę" do sprawdzenia jakości towaru. Ale to bardzo śliska sprawa, nie polecam. Po trzecie musisz znaleźć kogoś, kto to zamontuje i podejmie się ew. późniejszego serwisu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi w prawie cła i VATu

    @Myjk, ta DEDRO to akurat gruntówka. Teraz nie pamiętam dokładnie, ale moc podawana była chyba dla B0W35.
    Jeszcze nie wiem czy wybiorę pompę gruntową (najbardziej mi się podoba sama idea gruntowych, ale chyba koszty inwestycyjne najwyższe), powietrze-woda, czy może ogrzewanie gazowe. Próbuję dokładniej obeznać temat, żeby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Witaj Regius

    Ja też stałem przed dylematem i pomimo gazu przy działce nie będziemy domu ogrzewać gazem.
    Padło na powietrzną pompę.

    Pozdrawiam

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał xerth Zobacz post
    Witaj Regius

    Ja też stałem przed dylematem i pomimo gazu przy działce nie będziemy domu ogrzewać gazem.
    Padło na powietrzną pompę.

    Pozdrawiam
    Czy mógłbyś zdradzić co zadecydowało o Twoim wyborze? Rachunek ekonomiczny, niepewność ceny gazu, inne indywidualne preferencje? Jaką masz/będziesz miał powierzchnię ogrzewaną i jakie zapotrzebowanie?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam

    Sorry Regis ale nie miałem czasu by wchodzić na forum.

    A nawiązując do twoich pytań to:

    Co zdecydowało ? całe życie ( no może prócz lat dziecięcych ) żyłem z gazem za którym nie przepadam. Zawsze obawiałem się jakiegoś rozszczelnienia instalacji czy tym podobnych rzeczy. Koszt instalacji gazowej razem z przyłączem i piecem + komin to pewnie z 12-15k PLN i jeśli porównać do tego jedne z tańszych pomp powietrznych ( koszt ok 20k za całość ) to zwrot inwestycji to max 5 lat. Ja zamierzam zainstalować pompę Buderusa która jest trochę droższa ale i wydajniejsza od tej taniej/ Powierzchnia domu z garażem to 170m i OZC by Asolt ( pozdrawiam ) 9500 kwh/rok

    Pozdrawiam

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Xerth, dzięki za odpowiedź.
    Ja właśnie jestem rozdarty pomiędzy gazem, pompą ciepła powietrze woda, a pompą ciepła glikol-woda.
    Twoja odpowiedź utwierdza mnie w przekonaniu, że PC powietrze-woda jest bardzo dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę czas zwrotu inwestycji. Mam jednak obawy co do niskiej sprawności i spadku mocy przy niskich temperaturach.
    Gdyby gruntówka z odwiertami pionowymi kosztowała tyle samo co powietrzna nie zastanawiałbym się ani chwili i wziął gruntówkę.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 10-02-2017 o 22:12

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Xerth
    Gdyby gruntówka z odwiertami pionowymi kosztowała tyle samo co powietrzna nie zastanawiałbym się ani chwili i wziął gruntówkę.
    Jesteś genialny. Zabrakło mi słów.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Jesteś genialny. Zabrakło mi słów.
    Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i profesjonalizmu, ale rozumiem celu powyższego posta (nie spodziewałem się docinków z Twojej strony).
    Jak każdy zdaję sobie sprawę, że PC gruntowa nigdy nie będzie w cenie PC powietrze-woda, ale gdyby jednak tak było, wybór byłby oczywisty.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    No z całym szacunkiem ale co mam pomyśleć jak czytam takie przesłanie:
    Jeśli focus będzie w cenie fiesty to go kupię.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 10-02-2017 o 23:04
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Xerth, dzięki za odpowiedź.
    Ja właśnie jestem rozdarty pomiędzy gazem, pompą ciepła powietrze woda, a pompą ciepła glikol-woda.
    Twoja odpowiedź utwierdza mnie w przekonaniu, że PC powietrze-woda jest bardzo dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę czas zwrotu inwestycji. Mam jednak obawy co do niskiej sprawności i spadku mocy przy niskich temperaturach.
    Gdyby gruntówka z odwiertami pionowymi kosztowała tyle samo co powietrzna nie zastanawiałbym się ani chwili i wziął gruntówkę.
    Dyskwalifikując gruntówkę bo odwierty są zbyt drogie, nie zapomnij że istnieje alternatuwa dla tej postaci wymiennika w postaci poziomego DZ.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź, niestety poziomego DZ raczej nie zmieszczę na działce ;/


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony