dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrze-powietrze do CWU

    Szanowni forumowicze
    od 2 miesięcy chcę sobie odpowiedzieć na pytanie jaką wybrać pompę ciepła do CWU.
    rozmawiałem z różnymi firmami prezentujących różne marki.
    Niestety każdy chwali to co ma w ofercie - nie znalazłem firmy która dopasowuje produkt do klienta - do wymagań, portfela itp.
    Czytając o różnych markach zauważyłem, że większość opinii niestety jest negatywna - nikt nie pisze jak działa poprawnie ...

    Zaczynając od wielkości zbiornika na CWU są rozbieżności sięgające 100 litrów;
    My jesteśmy rodzinką 2+3 (dwa dorosłe osobniki oraz 3 dorastające 10+)
    dwie firmy zalecają zbiornik do 200 litrów (40 litrów na osobę - podobno to jest norma EU ) - bo największy jaki mają to 200L galmet
    ale są oferenci (większość) którzy mówią min 300 litrów ...

    więc pierwszy dylemat to rozmiar zbiornika ?

    Pompę chcę mieć w pralni/suszarni - nie wiem czy montować kanały do pobierania powietrza z zew. czy przerabiać powietrze wew. ?
    Wyrzut zimnego powietrza chcę skierować piętro wyżej do salonu (klima na lato)

    dodatkowo chcę dodać wężownice do zbiornika z CO aby w chłodnych dniach wspomagać nagrzewanie mocą CO (nie wiem jak z punktu ekonomi jest to uzasadnione.


    tutaj znalazłem zebrane różne modele spam
    w sumie ceny są zbliżone i nie wiem czym się kierować wybierając pompę;
    czy COP, czy temp. powietrza zasysanego i czy marka ma duże znaczenie ?

    Proszę forumowiczów z doświadczeniem w eksploatacji lub montażu pomp o wypowiedzi.

    dziękuje
    Mirek
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 29-01-2017 o 15:24 Powód: link reklamowy

  2. #2

    Domyślnie

    A nie lepiej najpierw coś znaleźć na forum, a dopiero potem pytać?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6681088

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    A czym ogrzewasz obecnie . Czy w ogóle warto zawracać sobie głowę

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A nie lepiej najpierw coś znaleźć na forum, a dopiero potem pytać?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6681088
    A owszem czytałem ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytania.
    Jestem zdecydowany na PC
    szukam podpowiedzi odnośnie marki jaką wybrać oraz wielkości zbiornika (nie chcę norm tylko empiryczne doświadczenia)

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A czym ogrzewasz obecnie . Czy w ogóle warto zawracać sobie głowę
    Mam CO z miasta - jestem uzależniony od warunków pogodowych kiedy mnie dogrzewają

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    A owszem czytałem ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytania.
    Jestem zdecydowany na PC
    szukam podpowiedzi odnośnie marki jaką wybrać oraz wielkości zbiornika (nie chcę norm tylko empiryczne doświadczenia)
    No jak Ci moje bez mała 7 letnie doświadczenie z taką PC nie odpowiada to trudno.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    Mam CO z miasta - jestem uzależniony od warunków pogodowych kiedy mnie dogrzewają
    Dziwne wszyscy mają ciepłą wodę cały rok.

    Pompy niewiele się różnią , mają małą moc ( na klimę nie za bardzo bym liczył) więc trzeba dać dużą pojemność .
    Widziąlem co prawda małe PC 80 l i też mieszkaniec był zadowolony( aristona).
    Ja polecałbym ATLANTICA . Mają wężownicę ,grzałkę i przyzwoita moc.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    No jak Ci moje bez mała 7 letnie doświadczenie z taką PC nie odpowiada to trudno.
    Chyba nie do końca się rozumiemy.
    Z całej twojej wypowiedzi już jakiś czas temu utwierdziłem się w przekonaniu że chcę PC.
    Ja ograniczam zastosowanie PC tylko do CWU i raczej nie planuje rekuperatora lub pc do co a wątku który cytujesz jest wiele takich informacji.
    Natomiast twoje doświadczenie jest z firmą Dimplex a chciałem dowiedzieć się o innych PC np. galmet, viessmann, buderus itd.
    w kwestii wielkości zbiornika na wodę także chciałbym zebrać więcej doświadczeń
    Wydaje mi się, że 200L to całkiem dużo na 5 osób ale konkurencja wciska mi 300 L

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Dziwne wszyscy mają ciepłą wodę cały rok.
    ale ja mam tylko CO z miasta - w lecie kaloryfery zimne .
    wodę mam tylko zimną i muszę ogrzać

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post

    Pompy niewiele się różnią , mają małą moc ( na klimę nie za bardzo bym liczył) więc trzeba dać dużą pojemność .
    Widziąlem co prawda małe PC 80 l i też mieszkaniec był zadowolony( aristona).
    Ja polecałbym ATLANTICA . Mają wężownicę ,grzałkę i przyzwoita moc.
    szukam ze zbiornikiem 200L do maks 270 L
    czyli jak dam wywiew zimnego na salon to tego nie odczuję zupełnie ?

  9. #9

    Domyślnie

    200 l to zdecydowanie za mało przy 5 osobach (2+3 dzieci).
    Takie PC mają małą moc i relatywnie długo grzeją wodę. U mnie przy 3 osobach, grzanie 300 l. zasobnika trwa średnio 2 godziny i 40 minut w jednym cyklu bez grzałki. Załączenia co 16 h.

    Zależy jak dasz wywiew na salon i jaki jest on duży.
    18 metrowy garaż nawet w najgorsze upały schładzał się ładnie, a tam mam wyrzut z PC.
    Jak masz salon ok. 30 m2, to niewiele Ci to da.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje za wypowiedzi.
    Patrząc na ranking i wasze sugestie waham się pomiędzy dimplex DHW300 a atlantic EXPLORER 270 L coil

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Mirek wrzucił do fajnego zestawienia. Szkoda, że został wymoderowany - w wyszukiwarkę (jak wpiszę jej nazwę, to pewnie też będzie to reklama) trzeba wpisać "top 50 pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej". Wprawdzie jest ich "tylko" 16 i nie wszystkie dane prawidłowe (warto zweryfikować), ale i tak fajnie mieć to w jednej tabelce (ja sobie jeszcze przerzuciłem do arkusza kalkulacyjnego i zrobiłem formatowanie warunkowe kolorami, i ładnie widać, która jakie parametry ma fajne względem konkurencji). Mnie kuszą z zasobnikiem z nierdzewki. To znacząco zawęża wybór. Do tego przydałaby się wężownica do ogrzewania w okresie przejściowym CO a jak do tego będzie w miarę sensowna grzałka, to może i w większe chłody da radę dostarczyć całego ciepła. Zamierzam to przetestować - ewentualnie potem dokupić kocioł elektryczny.
    Najciekawiej z tego zestawienia wygląda IMO Waterkotte. Ale cena jest trochę nie bardzo realna (na portalu aukcyjnym kosztuję spore kilkanaście tysięcy zł) i waży zadziwiająco mało co rodzi obawy o grubość blachy. Więc na dobrą sprawę, przy takich założeniach zostaje Immergas Immerwater INOX 300 V3. Tu z kolei cena trochę zbyt atrakcyjna jak na nierdzewkę, nawet pomimo dosyć słabego COP i głośności. Ale za to grzałka 3kW.

    Co do mocy - w dzisiejszych domach te 1-1,5kW mocy chłodniczej nie zrobi z domu chłodni, ale szkoda marnować w upały darmowy chłód. Powinno to być odczuwalne. Zwłaszcza, jak się schłodzi salon w dziennym okienku taniej taryfy (i dodatkowo nad ranem w nocnej). Gdy zazwyczaj nikogo nie ma w salonie, to nawet nie powinien hałas przeszkadzać.
    Też ma zamiar coś takiego zrobić.

    Chyba jeszcze fajniejsze rozwiązanie to podpięcie wyrzutni rekuperacji pod PC CWU. Ale nie wiem, jakim cudem to można zrealizować, jeżeli uwzględnić, że przepływ powietrza przez PC do CWU jest większy, niż rekuperacji do małego domu chodzącej na maksa - a na http://www.domrzeczywisciepasywny.pl/ jest informacja, ze tak ma podłączone.

    Co do wielkości zasobnika, to nie słuchałbym instalatorów handlujących instalacjami na gaz czy inny ogień, a PC tylko bo taka moda. Nie rozumieją często, że przy PC taniej wychodzi grzanie do niższej temperatury i potrzebny jest większy zasobnik, niż przy grzani płomieniem. A do tego jak ktoś chce grzać tylko w tańszej strefie G12, to też przyda się większy zasobnik. IMO 200l to za mało dla 4 czy 5 osób. To znaczy da się używać i wody powinno wystarczyć, ale spadnie COP a i pewnie często trzeba będzie dogrzewać w droższej strefie.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    czyli jak dam wywiew zimnego na salon to tego nie odczuję zupełnie ?
    ATLANTIC ma takie.
    Pompa włączy się po kąpieli . Im więcej wy pluszczesz tym dłużej pracuje .
    Ale moc chłodnicza to około 1 kW a najmniejsza klima to 2,5 kW.
    Coś tam da ale mało i nie wtedy kiedy potrzeba

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    i waży zadziwiająco mało co rodzi obawy o grubość blachy. Więc na dobrą sprawę, przy takich założeniach zostaje Immergas Immerwater INOX 300 V3. Tu z kolei cena trochę zbyt atrakcyjna jak na nierdzewkę, nawet pomimo dosyć słabego COP i głośności. Ale za to grzałka 3kW.
    .
    To właśnie zaleta tego co nie rdzewieje . Może być cienkie.
    Ważny jest gatunek stali 304 albo 316 .Nierdzewka i kwasówka ta pierwsza nie lubi chloru

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    Wydaje mi się, że 200L to całkiem dużo na 5 osób ale konkurencja wciska mi 300 L
    Ja mam wprawdzie PC P-W + zasobnik 300l ale nie zmienia to faktu, że po każdej kąpieli w wannie zasobnik musi się ponownie "ładować". Przy mizernych mocach PC do CWU nie wróży to komfortu użytkowania nie mówiąc o ewentualnej pracy w II taryfie.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Ja mam wprawdzie PC P-W + zasobnik 300l ale nie zmienia to faktu, że po każdej kąpieli w wannie zasobnik musi się ponownie "ładować". Przy mizernych mocach PC do CWU nie wróży to komfortu użytkowania nie mówiąc o ewentualnej pracy w II taryfie.
    czyli z mojej listy został dimplex DHW 300+
    choć zastanawiam się czy brać pod uwagę wersję 300D+ pracuje do temp. -7

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    To może jeszcze Panasonic PAW-DHWM300A albo PAW-DHWM300AE
    parametry lepsze niż dimplex
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-02-2017 o 10:06 Powód: Reklama niezgodna z regulaminem PP
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    To może jeszcze Panasonic PAW-DHWM300A(7899zł brutto) albo PAW-DHWM300AE(8699zł)
    parametry lepsze niż dimplex
    a czy można podłączyć drugie źródło ciepła - z CO ?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    ta wersja ma wężownicę:
    PAW-DHWM300AE
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-02-2017 o 10:07 Powód: Reklama niezgodna z regulaminem PP.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  19. #19

    Domyślnie

    wciąż czytam, szukam i zastanawiam się.
    Czy jest tu ktoś kto ma PC tylko do CWU i mógłby opowiedzieć swoją historię.
    Dostawcy różnie to przedstawiają. Straszą mnie że cykl nagrzewania wody to nawet 11 godzin ... czyli tyle miałbym czekać na letnią wodę ?
    Interesuje mnie cykl życia codziennego.
    np. wstajemy rano, szybki prysznic (5 osób), śniadanie i każdy w swoją stronę
    po południu w różnych porach powroty, dzieci prysznic koło 20 (3 sztuki)
    dorosłe osobniki po 22;
    zmywanie w ciągu dnia raczej delikatnie - jest zmywarka.
    Dzięki Wam założyłem że będzie to zbiornik 270-300 litrów z wężownicą do CO (na zimę)
    Czy jesteście zadowolenie z tego - czy drugi raz już byście tego nie montowali ?

  20. #20

    Domyślnie

    Ustaw temp. na 47C i zapomnij, że masz jakieś urządzenie (uwzględniwszy uprzednio hałas).
    Niech grzeje bez taryf (ja tak mam, mając w nosie oszczędności z grzania tylko w taniej taryfie), cykl grzania nie powinien przekroczyć 3 h, co kilkanaście godzin.

    Co do ponownego zakupu? Zależy za ile. Jak do 5 kPLN to tak, jak więcej to nie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony