dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    Straszą mnie że cykl nagrzewania wody to nawet 11 godzin ... czyli tyle miałbym czekać na letnią wodę ?
    Doświadczenia z bojlera elektrycznego (zwykła grzałka). Ale zasada ta sama.

    Nie patrz na to, ile jest ogrzewany cały zbiornik, bo w naturze taka sytuacja występuje z raz czy dwa razy w roku, jak wyłączysz na dłuższy wyjazd.

    Patrz na swoje dobowe zużycie. Jak większe pobory masz podzielone, to czy między nimi jest czas na dogrzanie.
    Weźmy, że masz dobowe zużycie 200l z czego 100l rano, 50 o 20:00 i 50 o 22:00.
    Masz dwa duże okna na dogrzanie całości w ciągu doby - czyli na dobrą sprawę mógłbyś rano zużyć całą wodę i zdążyłbyś do tej 20:00 nagrzać.
    Do ogrzania 100l wody o 40* potrzebujesz jakieś 4,64kWh które PC o mocy 1,8kW wyprodukuje w niespełna 3h (nawet po doliczeniu strat na cyrkulacji). Czyli na dobrą sprawę wystarczy dogrzać w 2h tańszego okienka taryfowego.
    Do sprawdzenia będzie, co się będzie działo między 20 a 22 gdybyś wtedy nie dogrzewał. To zależy od konstrukcji zasobnika, jego rozmiaru, ustawionej temperatury (a im niższa, tym wyższy COP), faktycznego rozbioru i pewnie jeszcze kilku innych czynników. Obstawiałbym, że nie będzie trzeba dogrzewać bo nawet jak temperatura w zasobniku do 22:00 się uśredni po rozbiorze z 20, to dalej będzie wystarczająco wysoka i bez problemu wystarczy wody. Gdyby nie, to trzeba będzie podnieść trochę temperaturę i/lub dogrzewać trochę przed 22:00. Ale wątpię.

    Podstawa jednak, to sprawdź swoje faktyczne dobowe zużycie i jak jest podzielone. Jeszcze uwzględnij, że przy PC pewnie ustawisz trochę niższą temperaturę, niż masz teraz. Ale to nie wpłynie na zużycie kWh, a tylko na ilość litrów wody (w baterii wymieszasz więcej ciepłej wody z zimną).

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ustaw temp. na 47C i zapomnij, że masz jakieś urządzenie (uwzględniwszy uprzednio hałas).
    PC chcę umieścić w pralni, za zamknietymi drzwiami - mam nadzieje ze nie bedzie na pietrze słychać; przyznam się, że nie widziałem i nie słyszałem w pracy PC
    zakładam że hałas jest do przyjęcia

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Co do ponownego zakupu? Zależy za ile. Jak do 5 kPLN to tak, jak więcej to nie.
    hmm - w tej chwili z PC które biorę pod uwagę koszt wacha się od 8K do 10K

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    PC chcę umieścić w pralni, za zamknietymi drzwiami - mam nadzieje ze nie bedzie na pietrze słychać; przyznam się, że nie widziałem i nie słyszałem w pracy PC
    zakładam że hałas jest do przyjęcia
    Będzie ją słychać na parterze, na górze to raczej cichutkie tło.
    Hałas jest akceptowalny po przyzwyczajeniu się do tego dźwięku.
    Pewnie są teraz różne PC (moja technologicznie jest jakąś dekadę w plecy) i mogą być cichsze.

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    hmm - w tej chwili z PC które biorę pod uwagę koszt wacha się od 8K do 10K
    No cóż, moja PC zaczyna słabnąć, nie wiem, czy to efekt mrozów i solidnego wychłodzenia wody zasilającej zbiornik, czy suchszego powietrza, czy też zarastania parownika syfem i spadku efektywności urządzenia. W marcu będzie 7 pełnych lata jak działa, jak dotąd, bez żadnego serwisu.
    Dałem za nią po odliczeniu VATu ok. 4700 zł. (nie pamiętam dokładnie)

    Przy liczeniu taniej taryfy zamortyzowała się w prawie 80%, przy grzaniu bez kagańca na taryfy i średniej ok. 45 gr/kWh już się w pełni zamortyzowała.
    Ergo: za 8 czy 10 kPLN nie licz na trwałość przewyższającą prosty zasobnik CWU z grzałką w taniej taryfie.

    Jak masz kasę to kup sobie coś naprawdę trwałego, praktycznie na 15-20 lat z efektywnością nawet przy - 15 C (Daikin)

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    PC chcę umieścić w pralni, za zamknietymi drzwiami - mam nadzieje ze nie bedzie na pietrze słychać; przyznam się, że nie widziałem i nie słyszałem w pracy PC
    zakładam że hałas jest do przyjęcia



    hmm - w tej chwili z PC które biorę pod uwagę koszt wacha się od 8K do 10K
    Jak chcesz coś tańszego niż 8kW, z wężownicą o pojemności 300L
    to: Biawar OW-PC 300.1R
    różnica w cenie między np. Panasonikiem CWU dość spora a jest wężownica, NIE JEST TO CHIŃCZYK, z tej samej fabryki wychodzą pompy CWU Viessmann.
    Różnica jest taka że Panasonic ma mocy grzewczej 3kW, a Biawar 1,5kW, czyli będzie grzał trochę dłużej wodę.
    Taki Biawar grzeje pełne 300L, 9h a Panasonic 4,5h.
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 05-02-2017 o 16:34 Powód: Link reklamowy
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  5. #25

    Domyślnie

    Kwestia doboru urządzenia polega tylko na cena/jakość..
    300 litrów to spoko będzie, przy PC warto akumulować ciepłą wodę.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 05-02-2017 o 12:14 Powód: Link reklamowy

  6. #26

    Domyślnie

    Panowie, im więcej odpowiedzi tym gorzej dla mnie...
    decyzja jest na około 300 L z wężownicą
    biorąc pod uwagę
    COP - im wyższe tym mam taniej
    MOC grzewcza W (większa) i czas nagrzewania (niższy)
    Głośność w DB (zakładam, że wolę jej nie słyszeć z górnego pokładu)
    i tu się zaczyna rozjazd cenowy.
    na pewno nie chcę wydać niepotrzebnie za dużo ale nie chciałbym narzekać później.
    nie znam się na tej branży zupełnie
    Panasonic jest znaną marką i budzi zaufanie
    Daikin - widziałem wiele klimatyzacji
    Stiebel Eltron - nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że znam markę pozytywnie
    viessmann - także pozytywnie
    reszty marek a jest ich sporo kompletnie nie kojarzę.

    kupując samochód było mi łatwiej

  7. #27

    Domyślnie

    Powtórzę, masz trochę kasy, weź to z poniższego filmu.
    Nie ma nic lepszego do tych celów (bez solarów oczywiście).


  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Jak iść w coś takiego, to można za dużo mniejsze pieniądze mieć takie coś:
    jak Meeting MD20D ze zbiornikiem CWU 250L, znacznie większa moc, a do tego cena o połowę mniejsza.
    Zalety:
    duży zbiornik,
    dodatkowa wężownica
    bardzo duża moc
    możliwość wspomagania C.O.
    bardzo tanie podzespoły.

    Chińczyk ale od lat sprawdzony.
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 05-02-2017 o 16:37 Powód: Link reklamowy
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Meeting MD20D ze zbiornikiem CWU 250L, znacznie większa moc, a do tego cena o połowę mniejsza.
    przepraszam za pytanie ale to jest pompa z zew. agregatem o ile dobrze wygooglałem ...
    czy zasada działania jest taka sama ?
    czy zbiornik na wode jest w tej cenie ?

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Chińczyk ale od lat sprawdzony.
    to mnie nie przeraża bo wszystko jest z tamtąd

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thatismy Zobacz post
    przepraszam za pytanie ale to jest pompa z zew. agregatem o ile dobrze wygooglałem ...
    czy zasada działania jest taka sama ?
    czy zbiornik na wode jest w tej cenie ?


    to mnie nie przeraża bo wszystko jest z tamtąd
    Agregat jest zewnętrzny bo ta pompa jest bardzo mocna i takiej mocy z wewnątrz budynku nie wyciągniesz.
    Cena jaką podałem za cały zestaw jest ze zbiornikiem, oraz całym osprzętem.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Cena jaką podałem za cały zestaw jest ze zbiornikiem, oraz całym osprzętem.
    czy mogę prosić o ofertę na PW - na forum pewne informacje znikają a jestem zainteresowany podobnym zestawem

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnaO87

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-231
    Posty
    14

    Domyślnie

    Ja bym nie ufała nieznanym, chińskimi producentom. Najlepszą opcją dla Ciebie wydaje się PC DHW 300D+ z wężownicą.

    Dla 5 osób pojemność mniejsza poniżej 200 litrów może być niewystarczająca, DHW 300D+ ma coś koło 300l

    Pc nie jest tania wiec nie dziwie się, że szukasz najkorzystniejszej cenowo oferty ale nieraz bywa tak, ze skąpy traci dwa razy i lepiej zapłacić na 'dzien dobry' +1kPLN i zaoszczędzić na naprawach...

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnaO87 Zobacz post
    lepiej zapłacić na 'dzien dobry' +1kPLN i zaoszczędzić na naprawach...
    Bardzo by taka prawidłowość ułatwiła podejmowanie decyzji.
    Niestety, nie ma takiej zależności. Prawdopodobieństwo awarii drogiego sprzętu wcale znacząco nie odbiega od tańszego o te 10 czy 20%.
    Ja bym patrzył na warunki gwarancji, z czego wykonany jest zasobnik i jaki koszt jego wymiany.
    Jak ktoś twierdzi, że wyższa cena jego urządzeń wynika z wyższej jakości i większej niezawodności, to niech poprze te deklaracje gwarancją (dłuższą i na lepszych warunkach). A jakoś tak dziwnie się składa, że producenci PC unikają dawania gwarancji i zrzucają to na "partnerów".
    Ja bym chętnie poczytał i porównał gwarancje poszczególnych producentów - ale nie ma ich, bo co instalator to zasady (w tym zazwyczaj konieczność wykonania 1-2 x do roku płatnego przegolądu).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-02-2017 o 09:14

  14. #34

    Domyślnie

    Od 3 lat mam atlantica explorer o pojemności 200 l .
    2 osoby dorosłe i dwoje dzieci . Zasilanie powietrzem z zewnątrz , z kotłowni lub z wyrzutu rekuperatora .
    Ustawienie temperatury na 45 stopni w opcji eco czyli tylko pompa ciepła wystarcza do codziennego komfortu cieplnego . Podwyższam temperaturę przy większej liczbie osób .
    Pompa w trybie eco pracuje długo.5-6 godzin . Hałas z kotłowni sąsiadujące z salonem jest prawie nie słyszalny .
    Co do korzyści z chłodzenia to trudno mi to ocenić . Oczywiście przełączam wyrzut zimnego powietrza do wentylacji mieszkania ale mając ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-powietrze w dni upalne chodzi klima .
    Zuźycie energii ok 3kwh bez obiegówki .
    Pompa zaproponowana przez firmę montujacą daikiny jako alternatywę cenową . Od 2 tygodni mam g12w i z perspektywy użytkowania wody głównie rano i wieczorem daje radę .

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał winimp Zobacz post
    Zasilanie powietrzem z zewnątrz , z kotłowni lub z wyrzutu rekuperatora .
    Jak zgrałeś PC z rekuperatorem? Ta PC ma 300/390m3/h przerób powietrza a reku ze 3-4x mniej pewnie? Zasilanie z rekuperatora ma największe zalety w zimie a wtedy jakoś nie praktycznie tak wentylować.

  16. #36

    Domyślnie

    Źle to opisałem .zasilanie z kotłowni bądź z rekuperatora i z zewnątrz

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał winimp Zobacz post
    Od 3 lat mam atlantica explorer o pojemności 200 l .
    2 osoby dorosłe i dwoje dzieci . Zasilanie powietrzem z zewnątrz , z kotłowni lub z wyrzutu rekuperatora .
    ...
    Dzięki za tę wypowiedź. A już mi się chińczyk spodobał reklamowany przez kolegę ww. Ale chyba ten atlantic będzie lepszym wyborem. Znalazłem dużo pochlebnych opinii. Jedno urządzenie.
    Krótko i na temat. Dobrze, że tu wpadłem

  18. #38

    Domyślnie

    A mnie się z kolei ten Meeting podoba. Jeśli jeszcze można zapędzić to do chłodzenia za pośrednictwem klimakonwektorów lub fancoile to hm....

    CNC można tak? tzn. niech grzeje CWU (może i nawet dom???), a latem chłodzi?

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Hej, potrafi chłodzić i grzać, ale jak mamy podłączone dwa systemy CWU i CO to automatycznie nie przełączy się między ogrzewanie wody a chłodzeniem.
    Trzeba jej to zrobić ręcznie.
    Mam sporo takich systemów podłączone z reguły na CWU i CO gdzie system pierwotny działa na glikolu a CO oddzielone wymiennikiem płytowym .
    Ta pompa ma przy +5st.C około 4kW więc w wielu przypadkach jest przydatna.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał winimp Zobacz post
    Źle to opisałem .zasilanie z kotłowni bądź z rekuperatora i z zewnątrz
    Tak czy inaczej jestem ciekaw, jak to spiąłeś i jak się to sprawdza. Bo kombinuję, żeby jakoś wykorzystać te resztki ciepła z rekuperatora, ale mi żadne rozwiązanie nie wydaje się sensowne.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A mnie się z kolei ten Meeting podoba. Jeśli jeszcze można zapędzić to do chłodzenia za pośrednictwem klimakonwektorów lub fancoile to hm....
    Pomysł z chłodzenie zimnem "odpadowym" z PC do CWU podoba mi się głównie dlatego, że to chłód darmowy. Odpad. No i (o ile się uda) wykorzystanie jeszcze ciepła "odpadowego" z rekuperatora.
    W przypadku grzania CWU innym typem PC, to nawet jak potrafi ona chłodzić pomieszczenie, to nie robi tego z chłodu "odpadowego". Albo bierze ciepło z zewnątrz i pompuje je do zasobnika CWU, albo bierze ciepło z wnętrza domu i pompuje je na zewnątrz domu.
    Chyba, że ktoś wstawi jednostkę zewnętrzną w salonie

    Wypuszczanie na zewnątrz domu wody w naszym klimacie jest IMO zbyt ryzykowne (gdy np. w czasie wyjazdu na święta wywali nam bezpiecznik). No i wymusza stałą pracę pompy obiegowej w zimie. Albo zalanie całości glikolem lub wymiennika z oddzieleniem wody w posadzce i glikolu w obiegu zewnętrznym, co ma same wady i tylko jedną zaletę - że nie zamarznie w jednostce zewnętrznej (co się może zmienić po kilku czy kilkunastu latach bez wymiany). To fajne rozwiązanie dla klimatu, gdzie mrozów nie ma albo są symboliczne.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony