dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wentylator łazienkowy ze światłem

    Witam,

    przed flizowaniem myślałem o połączeniu wentylatora w łazience ze swiatłem sufitowym ( jeden włącznik - 3 zyły) i zostało to tak pzrygotowane że do komina został puszczony przewód elektryczny (3 zyły) od punktu świetlnego ( w pkt świetlnym 2 przeowdy połączone kostką)
    Niestety nie przemyslałem tego dobrze i teraz po włączeniu światła wentylator chodzi cały czas, jest to jednak meczące jak się posiedzi dłużej w łazience ze względu na głośna pracę.
    Da rade jakoś to zrobić żeby wentylator nie chodził cały czas, może jakiś moduł opóżniający na łączeniu kostki pod lampą albo w kominie?
    Prosiłbym o jakies rady


    Pomyślałem jeszcze o jednej rzeczy, jako że przewód do swiatła jest 3 żyłowy i mam w puszce włącznika złączki z innymi przewodami to może by tak przewód uziemienia zamienić na N i zrobić włacznik dwupozycyjny.

    Czy taka opcja wchodzi w grę?
    Ostatnio edytowane przez Pezet85 ; 29-01-2017 o 19:42

  2. #2

    Domyślnie

    Taka opcja nie wchodzi w grę ze względu na zastosowane RCD dla wszystkich obwodów w łazience (za wyjątkiem obwodów separowanych i zasilanych z SELV, PELV
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, szukałem tego tematu na elektroda i nie znalazłem dlatego założyłem drugi , moja skleroza.

    Co do podpięcia wentylatora przez kabel PE jest to niedopuszczalne ze względu na brak ujścia napięcia z przebicia na lampie? Jakie jest prawdopodobieństwo porażenia prądem w nowej instalacji?
    Jest może jakieś inne wyjście z wentlatorem, może jakiś modul opóźniający włączenie wentylatora który można by schować w kominie.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Są takie wyłączniki - przykłady tutaj: http://www.mieszkajsprytnie.pl/produ...zasowe_23.html Oczywiście dochodzi kwestia wpięcia ich w istniejącą instalację.
    Pewnym rozwiązaniem na głośno pracujący wentylator jest podłączenie regulatora obrotów - ich zmniejszenie powoduje cichszą pracę.
    PC SDC09H3E8

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Wyłącznik podłączony bezpośrednio do wentylatora , taki na sznureczku . Najprostsze i najtańsze rozwiązanie ; http://www.leroymerlin.pl/elektryczn...tml#tab-opinie

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tylko trzeba pamiętać o jego włączeniu i wyłączeniu....
    PC SDC09H3E8

  7. #7

    Domyślnie

    Wymienić wentylator na taki z wbudowanym sterowaniem czasowym lub higrostatem?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony