dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 50
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_mar

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    73

    Domyślnie

    O to mi właśnie chodzi. Czyli zużywając 1000kwh i chcąc wyjść na 0 ze wszystkim poza opłatami stałymi muszę zainstalować min 1.25kWp paneli.
    Grzane 115m2 prostokątna bryła z poddaszem użytkowym. 8.1kW - kable. Ocieplenie: płyta fund+20cmXPS 036/ściany 30cm 031/dach i skosy 40cm 034. 30m2 okien Uw średnio 0.7. CWU galmet 120l. Reku Brink300+
    sezon 15/16 CO+CWU 3496kWh
    sezon 16/17 CO+CWU 3445kWh

  2. #22

    Domyślnie

    Pamiętaj o tym że swoją produkcję możesz też konsumować na bieżąco, to co produkuje inwerter w pierwszej kolejności zużywasz sam a jeśli nie jesteś w stanie tego zużyć leci do sieci. Jeśli nie czaisz to już Ci obrazuje.

    Moja instalacja ma 3,3kW
    Rocznie wyprodukowała 3300kWh
    Do sieci sprzedałem 2200kWh
    różnica 1100kWh co się z nimi stało?? Skonsumowałem je na bieżąco więc zakładasz zużycie bezpośrednie na poziomie 25-30% a resztę liczysz po opuście 0,8.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_mar

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    73

    Domyślnie

    Wiem, kumam. Dzięki.
    Grzane 115m2 prostokątna bryła z poddaszem użytkowym. 8.1kW - kable. Ocieplenie: płyta fund+20cmXPS 036/ściany 30cm 031/dach i skosy 40cm 034. 30m2 okien Uw średnio 0.7. CWU galmet 120l. Reku Brink300+
    sezon 15/16 CO+CWU 3496kWh
    sezon 16/17 CO+CWU 3445kWh

  4. #24
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Ok.
    Mam pytanie.Czy da się przygotować uniwersalne okablowanie np.dla mocy 3-5kW,tak aby można było pozostawić okablowanie "w dachu" i pozamykać od wewnątrz dach?Rozmierzyć punkty pozostawienia przewodu tak,aby w przyszłości można było ściągnąć 2-3 dachówki i podpiąć przewód do paneli na dachu,a resztę okablowania sprowadzić np.do rozdzielni gdzie kiedyś będzie zamontowany inwerter?
    Czas goni,a decyzję co do wyboru paneli trudno podjąć.Ciągle tez liczę na program dotacji z "prawdziwego zdarzenia" Pozamykałbym dach od wewnątrz i czekał spokojnie?
    Jest taki sposób,wykorzystując umiejętności dobrego elektryka?
    Dziękuję.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @kolektor1 dlaczego liczysz 1,6m2 dla instalacji 3,5kW na 12 modułach jak mi wyszło 1,9m2 dla 1 panela o wymiarach ( 1 956mm x 992mm )
    Przyjmuję panel o mocy 250Wp a te mają wymiary 1,6X1m. Takie panele są jeszcze najbardziej popularne i stosunkowo nie drogie. Wymiary panela zależą od ilości wafli, ja przyjąłem te, które mają ich 60 na jeden panel.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Do sieci sprzedałem 2200kWh
    Marinie.
    Ja raczej napisał bym, że w "sieci zmagazynowałem 2200 kWh"
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 02-02-2017 o 12:20
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ok.
    Mam pytanie.Czy da się przygotować uniwersalne okablowanie np.dla mocy 3-5kW,tak aby można było pozostawić okablowanie "w dachu" i pozamykać od wewnątrz dach?
    Jasne, że lepiej poprowadzić przewody nie co grubsze i później mieć problem z głowy.
    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Czas goni,a decyzję co do wyboru paneli trudno podjąć.Ciągle tez liczę na program dotacji z "prawdziwego zdarzenia" Pozamykałbym dach od wewnątrz i czekał spokojnie?
    Jest taki sposób,wykorzystując umiejętności dobrego elektryka?
    Dziękuję.
    Z tym dofinansowaniem to radzę uważać. A to z takiego względu, że później można nie mieć żadnego opustu ze strony operatora sieci. Jeżeli instalacja jest dofinansowana ze środków publicznych a tak jest w przypadku jakiegokolwiek dofinansowania to operator nie stosuje żadnych opustów. Oczywiście można podłączyć instalacje do sieci bo inwertery korzystają z niej by wystartować ale stosunek 1 do 0,8 prądu wpuszczonego do sieci w stosunku do odebranego z sieci nie będzie istniał i zysk z takiej instalajii mamy tylko taki, że to o wyprodukujemy jednocześnie go zużywając i nic więcej.
    Na przykładzie kolegi Marcina widać, że jakby ta jego instalacja była w jakiś sposób cokolwiek dofinansowana to 2/3 energii oddał by ją do sieci za darmo.
    To wynika bezpośrednio z ustawy o OZE. Tego nigdy nie powiedzą swoim potencjalnym klientom firmy pomagające w uzyskaniu jakichkolwiek dotacji na te instalacje. A ponieważ ustawa gwarantuje nam opusty przez 15 lat to i też łatwo można policzyć co zyskamy/stracimy przez ten okres.
    No to teraz Mój Pnie masz do myślenia.

    ps.
    Przeprowadziłem na szybkiego kalkulację opłacalności dofinansowania dla sieci Marcina o mocy 3,5 kWp. Otóż jeżeli Marcin gromadzi w sieci 2200 kWh rocznie odbierając to później z zyskiem 0,8 to przez 15 lat zgromadzi w niej 33000kWh. Zakładając, że cena kWh jest na poziomie 0,65 zł to zgromadzi w sieci 21450 zł. Zakładając, że żywotność instalaji przewidujemy na 25 lat to dofinansowanie do sieci Marcina powinno wynosić 30 tyś zł jak bez dofinansowania.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 02-02-2017 o 12:30
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #27

    Domyślnie

    Ja tam nic od nich nie chcę (Państwa) niech oddadzą mi to co płacę na ZUS, inne podatki i będę leczył się prywatnie i emeryturę też sobie sam zapewnię przy ich zerowym wsparciu.

    Ale nie odbiegając od tematu. Pytanie jak będą wyglądały ceny prądu w 2020r jak będziemy musieli płacić za niespełnione normy CO2, OZE itd. Prąd może drastycznie podrożeć. Więc może się okazać że 1PLN/kWh będzie jak najbardziej realną ceną. Do tego opłaty stałe, a co im jeszcze do głów wpadnie to boje się myśleć. Więc jeszcze mamy trochę czasu na zgromadzenie gotówki na magazyny energii lub na off grida
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #28
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Jasne, że lepiej poprowadzić przewody nie co grubsze i później mieć problem z głowy.
    Jest szansa ,że podpowiesz jak to po krótce zrobić?

  9. #29

    Domyślnie

    Prowadzisz 2 kable 4mm2 w miejscu gdzie będzie kończył się string z paneli. Panele mają już kable i łączysz jeden z drugim.
    Jelśi planujesz 2 i więcej stringów prowadzisz tyle par kabli w miejsca gdzie będą końćzyły sięstingi
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Jest szansa ,że podpowiesz jak to po krótce zrobić?
    Uściślij.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Prowadzisz 2 kable 4mm2 w miejscu gdzie będzie kończył się string z paneli.
    Jednak do połączenia baterii z inwerterem dałbym co najmniej 6mm2 w bardzo dobrej (podwójnej) izolacji. Prąd stały może zaskoczyć łukiem, który sfajczy wszystko po drodze.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #31

    Domyślnie

    Moje 3,3kW mam podpięte na kablach 4mm2, a z ciekawostek w tych inwerterach co mi przysłali jest rozpiska na jakich kablach podłączać, i okazuje się że 6mm2 daje się dopiero powyżej 5kWp. Fajnie też rozrysowali straty po DC na danym odcinku w metrach w zależności od użytego kabla. Będę w domu to cyknę fotę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalmichalmichal

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    Będę montował PV na dachu dopiero w przyszłym roku prawdopodobnie ale już się interesuję co i jak.

    Przeglądając tematy PV doszedłem do wniosku że najlepiej kupić panele o najlepszym stosunku cena/moc czyli np Canadian Solar 295 W za 668 zł netto w ASAT ( linku nie podaję bo wystarczy wpisać w wyszukiwarce ) lub inne panele po przeliczeniu najlepszego stosunku cena/moc .

    Czyli tak:
    1. Najtańsze panele według stosunku cena/moc dobrego producenta.
    2. Bez korzystanie z dofinansowań bo one są skonstruowane dla finansowania banków , pośredników i firm instalacyjnych.
    3. Przy systemach montażu polegających na wyjęciu jednej dachówki i przykręceniu uchwytu i ponownym włożeniu dachówni , nie widzę sensu wcześniejszego przygotowywania uchwytów przy układaniu dachówki.
    4. Ceny paneli PV spadają więc za rok będzie jeszcze taniej. Już dzisiaj można kupić 3 fazowy Zeversolar plus panele 4 KWp i uchwyty nawet za 16 tyś zł lus wyszukać instalatora za 500 zł za 1KW montaż. Za rok może to być nawet jeszcze mniej.
    5. Panele Cis na pewno nie produkują dużo mniej energii z 1 m2 rocznie niż krzemowe ale na pewno trochę mniej więc nie pociągają mnie. Niech wyprodukują 20 proc mniej w ciągu roku to jaki jest sens je montować.

    Podsumowując: Nie spieszyć się, nie przepłacać za panele i inwerter a montaż max 500 do 600 zł za kW, nie korzystać z dofinansowań bo beż nich zrobisz instalację w porównywalnej cenie i nie wzbogacisz pośredników.
    Ostatnio edytowane przez michalmichalmichal ; 02-02-2017 o 14:47

  13. #33

    Domyślnie

    Jak zlikwidują cło na Chińskie panele to dopiero zrobi się tanio. Chińczycy sprzedadzą panele poniżej kosztów produkcji, na dniach Komisja europejska ma się określić w tej sprawie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #34
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmichalmichal Zobacz post
    Będę montował PV na dachu dopiero w przyszłym roku prawdopodobnie ale już się interesuję co i jak.
    I dlatego warto rozłożyć właściwe okablowanie wcześniej.Firma która robiła wycenę na CIS za 24k pln,chce 10% za położenie samych kabli.Wiedząc jakie mają być kable i ile ich potrzeba,można przy pomocy elektryka zrobić to wcześniej....i taniej Rozbieranie sufitów lub ew.niszczenie elewacji to sporo zachodu i koszta.

  15. #35
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Uściślij.
    Jednak do połączenia baterii z inwerterem dałbym co najmniej 6mm2 w bardzo dobrej (podwójnej) izolacji. Prąd stały może zaskoczyć łukiem, który sfajczy wszystko po drodze.
    Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie ile kabli będzie potrzebnych,jeśli panele miały by wylądować na dwóch połaciach?Budynek ma kształt litery "T"
    Rozłożę takie przewody jak proponujesz.To jest oznaczenie przewodu 6mm2?Pewnie elektryk będzie wiedział o jaki kabel chodzi.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalmichalmichal

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    Wpisz w szukaj na youtube solar panel installation lub pv panel installation i oglądaj i oglądaj jak oni to montują a filmów jest mnóstwo.

  17. #37
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmichalmichal Zobacz post
    Wpisz w szukaj na youtube solar panel installation lub pv panel installation i oglądaj i oglądaj jak oni to montują a filmów jest mnóstwo.
    Tam nie widać jakie i ile kabli kładą wewnątrz....Na zewnątrz tylko wtyczka

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    I dlatego warto rozłożyć właściwe okablowanie wcześniej.Firma która robiła wycenę na CIS za 24k pln,chce 10% za położenie samych kabli.Wiedząc jakie mają być kable i ile ich potrzeba,można przy pomocy elektryka zrobić to wcześniej....i taniej Rozbieranie sufitów lub ew.niszczenie elewacji to sporo zachodu i koszta.
    napisałem za 22000 mam wycenę n 5kW n polikryształach, z inwerterem 3 fazowym, wszystkimi zabezpieczeniami i montażem. A Ty się pakujesz w 3,5kW za 24000.
    Ale kto bogatemu zabroni.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #39
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    napisałem za 22000 mam wycenę n 5kW n polikryształach, z inwerterem 3 fazowym, wszystkimi zabezpieczeniami i montażem. A Ty się pakujesz w 3,5kW za 24000.
    Ale kto bogatemu zabroni.
    Marcin dziękuję,nie rzecz w pieniądzach.Póki co nie kupię za takie pieniądze takiej instalacji.Chcę rozłożyć kable pod instalację z elektrykiem,może pomożesz?
    Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie ile kabli będzie potrzebnych,jeśli panele miały by wylądować na dwóch połaciach?Budynek ma kształt litery "T"
    Rozłożę takie przewody tak jak proponujesz.
    Monokryształów ani innych "brzydactw" nie zamontuję.Jak mam zeszpecić dach,zrobię to CIS-ami-ale nie za taką kasę.Nie spieszy mi się,jadę na pompie ciepła.

  20. #40

    Domyślnie

    Daj coś od siebie jakieś zdjęcie z góry jakiś obrys.
    Wróżką jestem któr stron litery T jest od południa, wszystko mamy za ciebie wymyśleć i może zapłacić też?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony