dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    No tak, dużo racji jest w słowach Marcina, ale spróbuję:
    Jedziesz do jakiejś hurtowni elektrycznej i pani w okienku mówisz. Potrzebuję przewód solarny o średnicy 6 milimetrów kwadrat, będzie wiedziała w czom dieło. Pani spyta czerwony czy czarny, mówisz jeden i drugi, pani pyta retorycznie ile tego przewodu wiedząc, że nie mniej jak 100 m bo takie są krążki. W końcu to hurtownia. Jak uda Ci się przerobić Panią w hurtowni to odkroi tyle ile potrzeba i będziesz wygrany bo ten kabelek trochę kosztuje, jak nie to w plecy bo całego krążka nie będziesz w stanie wykorzystać.
    A więc za nim się udasz na zakupy musisz sobie wstępnie rozplanować baterie na dachu i wiedzieć którędy go można późnić tak by zeszły w miejsce gdzie wisiał inwerter. Czasami w wybudowanym domu to ciężko jest pościć kabelki by nie pruć czegoś. Ale zawsze przychodzą nam z pomocą kominy wentylacyjne. Dziura z boku komina w fudze między cegłami i kabelki wędrują prosto do komina wentylacyjnego. Jeżeli inwerter będzie w kotłowni a jest to zawsze królestwo chłopa to dobrze bo kobitki się tam nie wtrącają jak chłopy do garnków kobitek. Trzeba będzie jeszcze pościć kabelek od inwertera do zabezpieczenia głównych bezpieczników w domu. A to bez wizji lokalnej czy jak w naszym przypadku planu parteru się nie obędzie bo będzie jak już wspomniał Marcin wróżenie z fusów.
    A i jako laik musisz wiedzieć co może podczas operacji słonecznej przesłonić te bateryjki, jeżeli zastosujesz inne niż cienkowarstwowe. Jeżeli będzie cień gałęzi z drzewa rosnącego przed dachem, komina czy czego innego to oczywiście będzie kabelek ale sieciowy i nie jeden inwerter a mikro inwertery dla każdej baterii z osobna.
    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Monokryształów ani innych "brzydactw" nie zamontuję.Jak mam zeszpecić dach,zrobię to CIS-ami-ale nie za taką kasę.Nie spieszy mi się,jadę na pompie ciepła.
    Póki jeszcze jest czas powiem tak:
    Mój Panie nie idź tą drogą.
    Zeszpecisz dach tak samo jednymi czy drugimi z tą różnicą, że jedne będą czarne a drugie mocno granatowe. Te jak mówisz inne mogą też mieć ramy oksydowane na czarno.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 03-02-2017 o 00:44
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  2. #42

    Domyślnie

    Ja myślę że kolega trochę wychodzi przed szereg samemu to można coś robić się ma choć minimalne pojęcie na ten temat ( Ty kolektor czy ja ). Wiemy co może przesłonić i jak to ma wyglądać.
    @MójPan też chciałem pierwsze sam montować, do czasu aż wlazłem na dach. Jak to ustawić żeby było dobrze? No miało być idealnie na od. ale wyglądało że tak powiem do dupy. Później OK będzie te 200o pd-zach ale gdzie tu się wkręcić w dach? Darowałem choć byłem pełen zapału.
    Przyjechała firma 4 panów - 2 na dach aby montować konstrukcję i panele, Elektryk wziął się za inwerter a ja z szefem doglądaliśmy tematu od około 10:30 do 17:30 wszystko było skończone. Koszty instalacji w przypadku całego wydatku niewielkie, kabel mieli swój całą rolkę odcięli tyle ile było potrzebne reszta w samochód to samo z MC4.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #43
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja myślę że kolega trochę wychodzi przed szereg samemu to można coś robić się ma choć minimalne pojęcie na ten temat ( Ty kolektor czy ja ). Wiemy co może przesłonić i jak to ma wyglądać.
    @MójPan też chciałem pierwsze sam montować,
    To nie tak.Chciałbym rozłożyć z elektrykiem same przewody pod PV.Mam teraz sufit do zamknięcia,a panele powieszę jak skończę już wszystko i zamieszkam.
    Zamieszczam rzut.Komina nie będzie.Dzięki za wszystkie uwagi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut dachu.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	380612  
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 03-02-2017 o 13:38

  4. #44

    Domyślnie

    Ty położysz kable przyjedzie firma montować i powie po cholerę Pan to montowałeś to nie tak ma być, ale to tylko moje zdanie. Zrobisz jak będziesz chciał, a w kosztach montażu i tak dodadzą kilka PLN za poprawienie roboty którą zrobiłeś sam.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #45
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Mój Panie nie idź tą drogą.
    Zeszpecisz dach tak samo jednymi czy drugimi z tą różnicą, że jedne będą czarne a drugie mocno granatowe. Te jak mówisz inne mogą też mieć ramy oksydowane na czarno.
    Nie naśmiewaj się z mego nicka.To na przekór czasom i temu jak ludzie wierzą w neta.Twój Internet =TwójPan
    Co do paneli.Szukam w innych technologiach,ale Full Black.Co nie znaczy,że o CIS-ach nie myślę....

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nie naśmiewaj się z mego nicka.
    Nie, nie naśmiewam się, ale jeżeli uraziłem to przepraszam.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #47
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tuarek

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-802
    Posty
    3

    Domyślnie

    Tu monitoring Solar frontiera https://powermonitoring.solar-frontier.eu/de-DE i jest polska zobaczymy jak zaświeci słoneczko

  8. #48

    Domyślnie

    Cienkowarstwowe klasy TMSC i Solar Frontier dawają 5-10% dodatkowego zysku energii w stosunku do mocy zainstalowanej na mono- i polikrystalicznych. W typowych zastosowaniach. W nietypowych różnica może być większa.
    Są jeszcze Eterbright Cigs i FisrtSolar ale nie mam pojęcia czy i najważniejsze- za ile. One mogą dawać jeszcze więcej.
    Amorficznych nie ma co próbować. One dość dużo tracąjuż po roku na sprawności, dlatego nowe mogą mieć parokrotnie większe uzyski do deklarowanych. Do czasu.

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Stare ale muszę sprostować.
    1. W pierwszych postach porównujecie poli/mono do amorficznych. Solar Frontier czy TSMC jak amorficzne należą do grupy cienkowarstwowych ale to zupełnie inna bajka bo różnica sprawności to jakieś 6-7% (amorficzne ) do 12-14% CIS (Solar).
    2. Większość dostępnych w sieci opracowania wskazuje na wyższą produkcję CIS/CIGS niż poli/mono
    pierwszy link z google
    http://www.gsfotowoltaika.pl/fotowol...ypy-paneli-pv/
    Badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w USA pokazują, że CIS jest najskuteczniejszą technologią spośród wszystkich obecnie dostępnych technologii cienkowarstwowych. Niska ilość zużytych materiałów do produkcji czyni ją także bardziej przyjazną środowisku od swoich konkurentów.
    3. Jaki sens ma podawanie produkcji z 1m2? Żaden. Bądźmy poważni. Porównacie cenę 1m2 amorficznych z 1m2 polikryształów? Można jedynie porównywać produkcję z 1kWp. Tu patrz pkt 2
    4. Aspekt wizualny nie do przecenienia. Ja nigdy nie położyłbym poli/mono na całym/połowie dachu
    5. Cena kompletnego sytemu montażowego dla 7,4kWp dla CIS to niecałe 1800PLN, wiem bo niedawno teściowie zakładali. Jeśli poli/mono ma połowę powierzchni to zyskujemy mniej niż 900PLN.
    5. Mam od niedawna 7kWp omawianych Solar Frontierów. W ciągu wrześnie i października oddałem do sieci 770kWh. Produkcja sporo większa bo mam sterownik, który włącza grzałki w godzinach największej produkcji ale tego nie mam opomiarowanego. Myślę, że będzie 200kWh. Porównując instalacje w okolicy z pvminotora wynika, że żadna poli/mono tyle nie dała.
    Jak uruchomię dokładny monitoring napiszę więcej.
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  10. #50
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Stare ale muszę sprostować.
    1. W pierwszych postach porównujecie poli/mono do amorficznych. Solar Frontier czy TSMC jak amorficzne należą do grupy cienkowarstwowych ale to zupełnie inna bajka bo różnica sprawności to jakieś 6-7% (amorficzne ) do 12-14% CIS (Solar).
    2. Większość dostępnych w sieci opracowania wskazuje na wyższą produkcję CIS/CIGS niż poli/mono
    pierwszy link z google
    http://www.gsfotowoltaika.pl/fotowol...ypy-paneli-pv/
    Badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w USA pokazują, że CIS jest najskuteczniejszą technologią spośród wszystkich obecnie dostępnych technologii cienkowarstwowych. Niska ilość zużytych materiałów do produkcji czyni ją także bardziej przyjazną środowisku od swoich konkurentów.
    3. Jaki sens ma podawanie produkcji z 1m2? Żaden. Bądźmy poważni. Porównacie cenę 1m2 amorficznych z 1m2 polikryształów? Można jedynie porównywać produkcję z 1kWp. Tu patrz pkt 2
    4. Aspekt wizualny nie do przecenienia. Ja nigdy nie położyłbym poli/mono na całym/połowie dachu
    5. Cena kompletnego sytemu montażowego dla 7,4kWp dla CIS to niecałe 1800PLN, wiem bo niedawno teściowie zakładali. Jeśli poli/mono ma połowę powierzchni to zyskujemy mniej niż 900PLN.
    5. Mam od niedawna 7kWp omawianych Solar Frontierów. W ciągu wrześnie i października oddałem do sieci 770kWh. Produkcja sporo większa bo mam sterownik, który włącza grzałki w godzinach największej produkcji ale tego nie mam opomiarowanego. Myślę, że będzie 200kWh. Porównując instalacje w okolicy z pvminotora wynika, że żadna poli/mono tyle nie dała.
    Jak uruchomię dokładny monitoring napiszę więcej.
    Hej Zbyszek!
    Nie wiem czy jeszcze zaglądasz. Ani Ciebie ani Bartka dawno tu nie było
    jak się sprawują Solar Frontiery, jak się mieszka? Jak tam eksperymenty z wentylacją?
    Pozdrawiam.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony