dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie Profi 42.1 nie startuje

    Witam,

    po 3 latach dość intensywnego użytkowania, odkurzacz Profi 42.1 odmówił dalszej współpracy. Niestety już po gwarancji. Rozkręciłem go.

    Padł albo silnik (Ametek nr 060800004) albo sterownik. Do płytki sterownika dochodzi prawidłowo napięcie 230V, ze sterownika na silnik idzie 7V zmienne. I tutaj pytanie: jakim napięciem jest zasilany silnik? Chyba nie 7V?

    Wydaje się, że silnik jest zasilany napięciem 230V, ale boję się go podłączyć na krótko.

    Ile taki moduł może kosztować i gdzie go kupić?

    Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie wskazówki, które pomogą mi w samodzielnej naprawie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1110580.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	380678Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1110583.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	380679
    Ostatnio edytowane przez brunet wieczorową ; 04-02-2017 o 10:18 Powód: dodanie zdjęć

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Nie mam takiego odkurzacza ani nie znam jego budowy ale zastanawiam się czy nie padł przypadkiem przekaźnik który załącza silnik ten czarny na zdjęciu jeżeli tak to naprawa tania i prosta i nie trzeba wymieniać całej płytki przekaźnik w sklepie elektronicznym z 15 zł, te 7V pewnie steruje cewką tego przekaźnika.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    [QUOTE=brunet wieczorową;7406332]Witam,

    po 3 latach dość intensywnego użytkowania, odkurzacz Profi 42.1 odmówił dalszej współpracy. Niestety już po gwarancji. Rozkręciłem go.

    Padł albo silnik (Ametek nr 060800004) albo sterownik. Do płytki sterownika dochodzi prawidłowo napięcie 230V, ze sterownika na silnik idzie 7V zmienne. I tutaj pytanie: jakim napięciem jest zasilany silnik? Chyba nie 7V?

    Silnik zasilany 230V , możesz podłączyć na krótko , tylko wcześniej odepnij elektronIkę. Ten silnik dość drogi jest , bardziej bym się martwił jego awaria niż elektroniką . Elektronik prosta jest , jakby z droga była , możesz kupić praktycznie wszystkie części , za ,,psie " pieniądze do niej i wymienić .

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemas90 Zobacz post
    Witam
    Nie mam takiego odkurzacza ani nie znam jego budowy ale zastanawiam się czy nie padł przypadkiem przekaźnik który załącza silnik ten czarny na zdjęciu jeżeli tak to naprawa tania i prosta i nie trzeba wymieniać całej płytki przekaźnik w sklepie elektronicznym z 15 zł, te 7V pewnie steruje cewką tego przekaźnika.
    Ta duża czarna kostka (oznaczona na płytce symbolem TR1 - widać dobrze na zdjęciu to oznaczenie) to chyba transformator, a nie przekaźnik? I chyba na wejście 1-4 (PRI) idzie 230V zmienne, a z wyjścia 6-7 (SEC) wychodzi 9V zmienne. PRI tłumaczę jako primary, SEC - secondary.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post

    Silnik zasilany 230V , możesz podłączyć na krótko , tylko wcześniej odepnij elektronIkę. Ten silnik dość drogi jest , bardziej bym się martwił jego awaria niż elektroniką . Elektronik prosta jest , jakby z droga była , możesz kupić praktycznie wszystkie części , za ,,psie " pieniądze do niej i wymienić .
    Silnik jest drogi, ok. 450 zł. Cały moduł też pewnie jest do kupienia, ale jeszcze nie znam ceny.

    Nic się nie stanie silnikowi jeśli go podepnę na krótko?

  6. #6

    Domyślnie

    faktycznie nie dopatrzyłem że to trafo, silnik musi być na 230 V AC wiec nic mu się niestanie trzeba pamiętać że po podaniu napięcia ruszy gwałtownie wiec jeżeli jest wszystko rozebrane to trzeba go zabezpieczyć żeby nie poleciał, ważne jest żeby odłączyć elektronikę wtedy będzie wiadomo czy padł silnik czy elektronika.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Okazuje się, że gwarancja wynosi 5 lat a nie 2 i odkurzacz został odesłany do serwisu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Patii1985

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-009
    Posty
    10

    Domyślnie

    Też się zachłysnąłem sprzedażą tych jednostek i po 3,5 roku mogę stwierdzić że na 20 jednostek 5 już trafiło na serwis, 2 klientów zgubiło gwarancję. Reszta dalej chodzi ale jak długo to wszystko pociągnie to nie mam pojęcia.

    A po zdjęciach możesz kolego od razu zadzwonić do firmy i powiedzieć że nie dostałeś silnika by-pass tylko poł-by-pass eco jak widać na zdjęciach brud które może przepuszczać filtr lecą na uzwojenie silnika od zewnątrz.

    Byłbym wdzięczny jakbyś podzielił się opinią na temat rozbierania części silnikowej bo z tego co zauważyłem sam ciężko się tam dobrać a po drodze jest co najmniej 2-3 uszczelki dookoła obudowy ? Czy było ciężko to rozebrać ?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Tak na przyszłość silnik zasilany jest 230/240V - można podłaczyć do gniazdka tylko trzeba uważać żeby nie poraziło.

    Koszt nowej płytki sterującej to 160 zł -250 zł a silnika z pełnym by-pass to 650-850 zł - już przerabialiśmy takie obudowy adaptując je do silników Tangential by-pass ( pełen by-pass )

    Konwerter służy jedynie do instalacji sterującej niskim napięciem.
    Reklama na FM jest płatna

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    Tak na przyszłość silnik zasilany jest 230/240V - można podłaczyć do gniazdka tylko trzeba uważać żeby nie poraziło.

    Koszt nowej płytki sterującej to 160 zł -250 zł a silnika z pełnym by-pass to 650-850 zł - już przerabialiśmy takie obudowy adaptując je do silników Tangential by-pass ( pełen by-pass )

    Konwerter służy jedynie do instalacji sterującej niskim napięciem.
    Tak, moduł sterujący kosztuje ok. 160zł bezpośrednio od producenta. Od pośredników odpowiednio więcej, ok. 250zł.

    Silnik, taki jak zastosowano w moim odkurzaczu, kosztuje ok. 450zł.

    Pisząc "konwerter" masz na myśli transformator?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Tak, moduł sterujący kosztuje ok. 160zł bezpośrednio od producenta. Od pośredników odpowiednio więcej, ok. 250zł.

    Silnik, taki jak zastosowano w moim odkurzaczu, kosztuje ok. 450zł.

    Pisząc "konwerter" masz na myśli transformator?
    Witam, tak miałem na mysli transformator.

    Każdy silnik będzie pracował pod zwykła wtyczką do prądu a co do silnika jak ci znowu coś padnie to zmienisz silnika na taki za 650 i będziesz miał pełen by-pass tylko trochę obudowę trzeba podpiłować - taka majsterka trochę.
    Reklama na FM jest płatna

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    Witam, tak miałem na mysli transformator.

    Każdy silnik będzie pracował pod zwykła wtyczką do prądu a co do silnika jak ci znowu coś padnie to zmienisz silnika na taki za 650 i będziesz miał pełen by-pass tylko trochę obudowę trzeba podpiłować - taka majsterka trochę.
    Jeśli silnik padnie (odpukać) po 6-8 latach, to kupię nowy dokładnie taki sam jak mam obecnie czyli za 400-450zł. Może być i nawet ćwierć by-pass, byle podziałał 6-8 lat przy takiej intensywności odkurzania jak stosujemy i kosztował nie więcej niż 450zł.

    Serwis twierdzi, że teraz skończyły się szczotki. Są one przewidziane według producenta (słowa serwisanta) na 900h pracy. Zgrubnie oszacowałem, że mój odkurzacz pracował 300-400h (150 tygodni x 2 x 0,7h + 150 tygodni x 4 x 0,25h). Nie sądzę, aby zostało przekroczone 400h pracy.

    Obecnie odkurzacz jest w pełni sprawny, działa jak poprzednio. Obsługa serwisowa na medal. Kurier zabrał i za kilka dni przywiózł z powrotem

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patii1985 Zobacz post
    Byłbym wdzięczny jakbyś podzielił się opinią na temat rozbierania części silnikowej bo z tego co zauważyłem sam ciężko się tam dobrać a po drodze jest co najmniej 2-3 uszczelki dookoła obudowy ? Czy było ciężko to rozebrać ?
    Nie, całkiem prosta konstrukcja. Żadnych problemów z rozebraniem na części pierwsze. Są uszczelki, warto przy rozbieraniu zapamiętać/zapisać ich położenie i kolejność.

    W razie problemów z rozebraniem służę szczegółową pomocą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony